Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Плацента. Утворення плаценти




Для ссавців характерним є живонародження. Якщо плід живиться за рахунок організму матері, весь обмін речовин зародку здійснюється через спеціальний орган – плаценту, яка утворюється з двох джерел - слизової оболонки матки та ворсинок хоріону. Плацента є єдиним з відомих для світу тварин органом, в утворенні якого беруть участь клітини двох різних організмів - материнського та дочірнього.

Плацента (від грец. рlасus — корж), або дитяче місце являє собою комплекс гістологічних структур хоріона плоду і слизової оболонки матки, який забезпечує постійний зв'язок між організмом матері та плоду.

Плацента розвивається як спеціалізований виріст плодових оболонок.

Плаценти різних видів ссавців різноманітні за своєю будовою - ускладнення їх структури відбувається паралельно з встановленням більш тісного зв’язку зародка з материнським організмом.

Найвищого розвитку плацента досягає у приматів та людини.

Що стосується інших ссавців, то серед них спостерігається поступовий перехід від дуже простих, при яких плацента не утворюється взагалі, до більш складних форм взаємовідносин зародка з організмом матері.

Найбільш простими ці взаємовідносини є у сумчастих. Зародковий міхур у цих тварин своєю поверхнею просто торкається слизової оболонки матки. Спеціального органу, за рахунок якого здійснювався б приплив поживних речовин, тут немає. Сумчастих відносять до аплацентарних тварин.

У всіх інших ссавців зародок входить у тісний контакт з материнським організмом, і утворюється плацента.

Плацента виконує функції:- газообмінну – забезпечує ембріон (плід) киснем, транспортуючи у зворотному напрямку вуглекислоту, яка утворилася в результаті його дихання;- трофічну та видільну – від материнського організму до плаценти передаються поживні речовини (амінокислоти, глюкоза, жирні кислоти), одночасно у зворотному напрямку надходять продукти розпаду, які утворюються у ході обміну речовин плода (наприклад, сечовина). Обмін речовин здійснюється внаслідок дифузії або активного перенесення з витратою енергії;- ендокринну – оскільки плацента є органом внутрішньої секреції, то вона не пропускає материнські статеві гормони, в результаті чого статева система плода чоловічої статі розвивається, як правило, нормально; в той же час гормони, які синтезуються трофобластом, а згодом і плацентою, забезпечують нормальний перебіг вагітності;- захисну - виконує функцію біологічного захисту зародка (плода).

Слід зауважити, що кров матері у зоні плаценти та інших ділянок хоріона не змішується з кров'ю плода.

Однак плацента не є бар'єром для вірусів. Тому при вірусному захворюванні матері (наприклад, краснухою) органогенез плода виявляється під погрозою. У людини до кінця вагітності еритроцити плода зазвичай проникають у материнську кров, що приводить в окремих випадках до небезпечної резус-конфліктної ситуації (еритробластозу Rh"+" - плода в Rh"-" - матерів).

З моменту встановлення контакту між зародковими оболонками плоду і слизової матки останню називають материнською плацентою, а ускладнену зародкову оболонку — хоріон — плацентою плоду.

Інколи паралельно з назвою "материнська плацента" може вживатися термін слизова оболонка матки (як синоніми).

Утворення плаценти. У плацентарних тварин зв'язок зародка зі слизовою матки проходить декілька стадій розвитку, основними етапами якого є - трофобласт → хоріон → плацента.

Спочатку, тільки-но зародок імплантується у стінку матки, він живиться за рахунок залоз матки. Шляхом дифузії секрет залоз проникає в порожнину бластодермічного пухирця, а відтак у порожнину жовткового мішка (після його виникнення), а звідти до тіла зародка.

Посилення зв'язку зародка з материнським організмом наступає з розвитком зародка і необхідністю більш інтенсивного його живлення.

Будова плаценти хоріона. В утворенні плаценти приматів бере участь алантоїс і хоріон зародка та слизова оболонка матки.

Отже плацента включає двіскладові частини — материнську і плодову.

Плодова частина плаценти утворена ворсинчастим хоріоном на відміну від решти хоріона, який не має ворсинок і називається гладким хоріоном.

Материнська плацента — це видозмінена слизова оболонка матки в місці вростання в неї ворсинок хоріону плоду.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 2788 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лаской почти всегда добьешься больше, чем грубой силой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2357 - | 2221 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.