Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тенденції розвитку соціології освіти




Діалектична логіка вимагає розгляду сучасної системи освіти і її розвитку та змін, в усіх зв'язках та взаємодіях. Соціологія освіти — означає необхідність враховувати історичні етапи в суспільному розвитку та своєчасно вносити зміни в систему освіти, відкрити для впливу на неї внутрішніх і зовнішніх умов для впливу на теорію і практику. Діалектична логіка вимагає обліку і аналізу економічних, політичних, науково-технічних, ідеологічних та інших факторів, що впливають на процес освіти, як це свідчить практика в сучасних умовах України. В процесі демократизації освіти в Україні органи народної освіти, середня та вища школа враховують досягну-т, відбирають все прогресивне, відкидаючи все негативне, що завдає шкоди вихованню молоді, підготовці спеціалістів для народного господарства. Зрозуміло, на розвиток системи освіти впливають еко­номічні, політичні, науково-технічні, ідеологічні фактори. В процесі вдосконалення, перебудови системи освіти України враховуються і зміни, що відбуваються у суспільній свідомості працівників освіти і учнівської молоді, в їх ставленні до праці і навчання, у формуванні їх особистих якостей — Позитивних та негативних.

Соціологія розкриває суперечності у розвитку системи освіти і її вдосконалення, намічає шляхи їх вирішення. Сучасна практика по­казує: чим вище рівень освіти, тим нижче заробітна плата працівни­ка — це головний показник суспільної нерозвинутості спеціаліста. Прогалини, вади правосвідомості і гідності спеціалістів (тобто карди­нальні умови панування некомпетентності та засмічення всіх сфер діяльності) закладаються ще системою гуманітарної освіти, що вихо­вує послушну людину, послушного виконавця. В сучасних умовах в Україні усвідомлюється кардинальний характер змін, необхідних в суспільстві, що вимагають зовсім не просто адаптації або модерні­зації гуманітарної освіти. Вища школа має випереджати зміни, що відбуваються, готувати студентів до праці і життя в суспільстві, фор­мувати демократичне суспільство. Освіта органічно зв'язана з усіма галузями матеріального виробництва та духовної культури, що за­безпечує приємливість і відтворення соціального досвіду, є прогре­сом культури особливий вид діяльності з вивчення і виховання, є об'єктом дослідження багатьох наук, межі між якими постійно рухо­мі. В сучасних умовах важливо зближувати систему вищої освіти спеціалістів України з прогресивними зразками систем освіти, що ^складаються в країнах ринкової економіки, забезпечити конверційність дипломів вищих навчальних закладів України. Тут розглядаються обидва завдання стосовно до підготовки бакалавра (на Захо­ді — чотири роки навчання після дванадцятирічної школи) в вищих навчальних закладах природничого і технічного профілю. Ураховуючи умови, в яких доведеться працювати майбутнім спеціалістам, організаторам виробництва, необхідно визначити головні особистісні якості, моральні уявлення і гуманітарні знання, якими має діяти и умовах ринкових відносин та ін.

Соціальна система навчання передбачає задоволення технологічних, економічних, політичних, екологічних та інших потреб суспільства. Найрізноманітніші соціальні системи навчання складанні, систему освіти. Природно, основний зміст освіти — навчання. Адже в процесі навчання, освоєння, усвоєння знань людина оволодінні соціальними призначеннями предметів і методами користуванні! і використання їх в повсякденному житті, моральними основами і поведінки і формами спілкування з іншими людьми. Усвоєнню належать всі змістовні компоненти поведінки людини — спонукально-мотиваційні і операціональні. Усвоєння визначення предметів людської матеріальної і духовної культури і методів користування ними становлять основний, внутрішній зміст процесу навчання. Уміння вивчати ті чи інші явища, визначення предметів тощо — індивідуальні показники швидкості і якості усвоєння і освоєння людиною знань, уміння і навиків в процесі навчання.

Відрізняють загальне уміння вивчати ті чи інші життєві явища, події тощо як здібність усвоєння будь-яких знань і спеціальне усвоєння знань як здібність вивчати, освоювати окремі види знань, різних наук, мистецтва, видів практичної діяльності. В основі навчання лежить рівень розвитку пізнавальних процесів (сприйняття, уявлення, пам'ять, мислення, увага, мова), мотиваційна — вольової і емоціональної сфери особи, а також розвиток вивідних компонентів навчальної діяльності (з'ясування змісту знань, що освоюються, шляхи і ступінь активного їх впровадження в практику). Навчання визначається не лише рівнем розвитку активного пізнання, тобто тим, що суб'єкт може пізнати і усвоїти самовпливово, алей рівнем «рецептивного» пізнання, тобто тим, що суб'єкт може пізнати і усвоїти і допомогою іншої людини, яка уже володіє відповідними знаннями та умінням. Тому навчання як здібність людини знань і усвоєння їх відрізняється від її здібності до самостійної свідомості і не може бути повністю оцінено одними показниками її розвитку. Рівень розвитку навчання, освоєння людиною знань визначається можливої тями самостійного пізнання.

Освіта — певна система навчальних форм діяльності. Освіта інтегрує різні види навчальної діяльності, її зміст, суб'єктів в єдину соціальну систему, орієнтуючи їх на соціальне замовлення, на соціокультурні потреби суспільства. В системі освіти взаємовідносини того, хто навчається і того, хто навчає надається соціально-інституційна форма. Функціонування соціального інституту освіти веде до розгортання спеціальної сфери суспільного життя — сфери освіти Значно впливає на характер і форму включення в сферу освіти соціальне становище освіти в різних сферах життя, можливості мобільності освіти, культурний ріст тощо.

В соціології для визначення навчального процесу використовуються різні поняття: навчання, вчення, освіта та ін. В сучасній педагогіці склалась

Певна інтерпретація таких понять. Кожне з понять має певний власний зміст, визначення. Загальноприйнятим є поняття навчання. Навчання означає процес засвоєння знань, а саме вчення — система знань, тобто самостійне поняття. Хоча навчання, вчення поняття різні і визначають різні явища, дії, все ж в ряді істотних аспектів простежується їх взаємозв'язок. Навчання має значення не лише самого процесу оволодіння знаннями, але й саме засвоєн­ий знання, досвіду і оволодіння культурою.

Теоретичні основи розуміння вчення «як освоєння знань» закладені видат­ним вітчизняним психологом Самуїлом Рубінштейном, а в Україні — педагогами Антоном Макаренком, Василем Сухомлинським. Якщо Самуїл Рубінштейн вважав, що навчання і наукове пізнання різноманітні, але не різнорідні, що навчання, вчення — різновидність пізнання в особливих умовах навчан­ня, освоєння знань, досвіду культури і управління пізнання учнів, студентів, то і Антон Макаренко, і Василь Сухомлинський підкреслюють, що навчання це тільки пізнання, але й творчість, що вчення і навчання не тільки як освоєння і засвоєння знань, але й опанування, освоєння досвіду, що зв'язує нав­чання зі змінами поведінки та ін. Основними компонентами і навчання, і вчення служить аналіз, синтез, абстрагування, узагальнення як спільні зна­менники всього пізнавального процесу. Ще французький психолог Жак Піаже провів глибокий експериментальний аналіз форм освоєння досвіду учення і навчання, виділяючи основні з них: асиміляція — включення нового об'єк­ту в старі попередні схеми і акомодація — пристосування вхідних схем до нових об'єктів шляхом зміни структури. Якщо за асиміляції те чи інше зав­дання вирішене на основі уже певного, відомого, визначених алгоритмів рішення таких завдань, то в умовах акомодації людина, зустрічаючись з прин­ципово новим завданням, пристосовує свої навики і уміння. Адаптація орга­нізму до середовища розглядається як урівноважені суб'єкти і об'єкти. Ґенеза психічних функцій виступає як послідовна зміна різних урівноважених стадій: асиміляції і акомодації, що приводить до створення дедалі стійких форм рівноваги між організмом і середовищем. Розглядаючи навчання, вчення як творчість, як освоєння досвіду відомі педагоги Василь Сухомлинський і Павло Масленіков відмічають, що в процесі навчання створюється суб'єк­тивно новий продукт мислення і новоутворення в самій пізнавальній діяль­ності. Творче засвоєння знань відрізняється від процесів застосування готових знань і уміння, тобто репродукції. Творчість передбачає наявність в особи здібностей, мотивів, знань і уміння, завдяки яким створюється продукт мис­лення, що відзначається новизною, оригінальністю, унікальністю. В процесі навчання йде нагромадження знань, освоєння досвіду. Вивчення таких влас­тивостей особи виявило важливу роль в навчанні інтуїції, відображення неусвідомлених компонентів розумової активності, а також потреби особи у розкритті та розширенні творчих можливостей.

Проте підступною перешкодою, перед якою змушені зупинитися дослід­ники, стало вирішення завдання: «А який же досвід освоюється в ході навчання?» Спрощене уявлення про навчання як передачу знання і досвіду від вчителя до учня, студента виразно висловив педагог Павло Масленіков: учень збагачується не тими знаннями, що одержує від учителя, а освоюючи досвід і знання учителя формує і свої знання, свої уявлення, переробляючи їх в процесі власних життєвих пізнань і нагромадження, збагачення досвіду. Осо­ба, відзначає відомий педагог Валентина Лозова, сприймає від учителя ін­формацію, але осмислює і переробляє її в процесі власної діяльності, наро­щуючи в чомусь тільки властиві уявлення і знання, сприйняття. В процесі навчання знання набувають особистісну форму, тим самим відбувається влас­ний розвиток особи, тобто підхід до навчання як діяльності, засвоєння куль­тури. Ідея діяльного підходу до засвоєння знання, оволодіння культурою вис­ловлена ще відомим педагогом Леонтієм Виготським. Освоєння культури людиною відбувається в багатоманітних формах діяльності, що склалися іс­торично. Людина засвоює і оволодіває цінностями в таких формах діяльності, як праця, побут, пізнання спілкування, навчання, дозвілля тощо. Форми діяльності відіграють неоднакову роль на різних етапах формування особи. Саме в процесі сходження від елементарного спілкування до гри, а від гри до навчання, від навчання до праці і відбувається становлення і формуванні! людини, особи. Ще в дитинстві починається поступово формуватися особа в спілкуванні в дитячому колективі, в іграх та ін., а потім школа — освоєння І засвоєння різних знань, оволодіння досвідом життя, в процесі праці виробляються і звички і навики, уміння і звичаї, розкривається її творча діяльність. Навчання на всіх етапах формування особи виступає як підготовча фаза становлення суб'єкта — носія культури, його вектору зверненості до виховання, до вироблення необхідних механізмів діяльності, що відтворюють її творчі форми.

Звичайно ж, в соціальному житті навчання, по-перше, необхідний підготовчий етап оволодіння культурою, її величезними багатствами і різноманітністю, включення людини в суспільну практику, в трудову діяльність та ін. По-друге, функції навчання полягають п тому, щоб виробити, сформувати в усій різноманітності у суб'єкт механізму культурної діяльності, тобто діяльності, що має основою досягнення культури того чи іншого соціуму. Навчання не зводиться до пізнання явищ, подій, навколишнього світу, хоча пізнавально-орієнтаційні елементи навчання мають провідне значення. По-третє, навчання передбачає засвоєння досвіду, але далеко не будь-якого,.і того, що є зразком, нормою, мораллю, тобто досягненнями і багатством культури. Здійснюється засвоєння не за формою прямої трансляції, а активної спільно-поділеної діяльності учителя і учня, студента та ін. Якістю навчального процесу і визначається активність того, хто навчається; учня-студента, працівника, яка підвищує свою спеціальність і освоєннями досвіду. Швидкість змін у способі життя, її соціальному середовищі, що оточує і формує особу, уже сама по собі ускладнює передачу досвіду старших поколінь молодшим. Часто досвід непридатний для молоді: попередні, колишні моральні і культурні орієнтири швидше дезорієнтують в нових умовах/аніж збагачують чимось корисним та ін. Йде відбір цінностей, знань. У процесі навчання учні не просто набувають чийогось досвіду, а виробляють, формують свій власний досвід культурної діяльності. Учитель організує, спрямовує засвоєння досвіду з допомогою навчальних засобів. По четверте, процес засвоєння цінностей передбачає і збагачення, присвоєння тієї суспільної форми, системи суспільних зв'язків, в якій цінності функціонують. Природно, навчання не замикається на оволодінні окремими цінностями і зв'язано з формуванням не лише орієнтацій і навиків дій, але виходить на ширший простір — соціалізацію, формування особи як суб'єкта системи соціальних зв'язків, ста» однією з форм виховання.

Освіта - система, що складається з ряду елементів-галузей: дошкільної, загальноосвітньої, професійної, спеціальної, органічно зв'язаних між собою, реалізуючи послідовність у здійсненні освіти. Методологічно соціологія освіти покликана забезпечити пізнання закономірностей розвитку системи освіти, її призначення і ролі в суспільному житті, причинних зв'язків і взаємозалежностей, зовнішніх та внутрішніх умов її функціонування як цілісної системи. Через ряд причин соціологія освіти відстає від потреб суспільного розвитку, ще Не відіграє випереджаючої ролі у вирішенні освітніх проблем, запіз­нюється з вирішенням назрілих проблем удосконалення системи освіти. Зміцнення зв'язків соціології освіти з практикою, посилення її Прогнозуючої ролі — важливе завдання соціології суспільства.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 419 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент всегда отчаянный романтик! Хоть может сдать на двойку романтизм. © Эдуард А. Асадов
==> читать все изречения...

2431 - | 2176 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.