Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Фінансування науки: нові форми




Одним з найважливіших економічних факторів розвитку наукової діяльності, створення системи її матеріально-технічного забезпечен­ня виступає ефективне фінансування науки. Залучення матеріальних ресур­сів — важливий показник наукового потенціалу держави, можливостей вес­ти на високому рівні наукові дослідження та розробки. Яскравим прикладом взаємозв'язку капіталовкладень у науку та її ефективності, зокрема як соці­альної сили, виступає Японія. Після поразки у другій світовій війні Японія, незважаючи на тяжке економічне та фінансове становище, за рахунок жорс­тких обмежень в усіх сферах суспільного життя, почала різко підвищувати витрати на розвиток науки. Кошти витрачались на придбання наукової ін­формації та технологічних ліцензій. Потім почалось надзвичайне зростання вкладень капіталів у розвиток власної, насамперед, фундаментальної науки. Японці прийшли до висновку, що тривала орієнтація на іноземні науково-технічні дослідження ослаблює власний науковий потенціал. На протязі трид­цяти років (з 60-х до 90-х років) витрати Японії на наукові дослідження та конструкторські розробки зросли у 8 разів, тоді як у США — у 2 рази, у Німеччині — приблизно у 3,5 разів, у Франції — у 3 рази. Тепер же увесь світ захоплюється японським «економічним дивом». У високорозвинених країнах давно усвідомили, що достатні капіталовкладення у науку — необ­хідна умова розвитку її власного, і суспільства. З середини 80-х років питома вага витрат на науково-дослідницькі та конструкторські розробки у валово­му національному продукті стабільно пропорційна 2,5 — 2,7 рази для Японії, США, Німеччини і 1,9 — 2,1 — для Англії та Франції. Між тим, статистика свідчить, що за 20 років (з середини 70-х років — початку 90-х років) темпи зростання фінансування наукових досліджень в Україні та інших країнах Співдружності незалежних держав мали постійну тенденцію до зниження й наприкінці сформувалась система фінансування науки за «залишковим прин­ципом». Це привело до того, що вітчизняна наука практично за всіма параметрами (невелика кількість Нобелівських лауреатів, проданих за кордон ліцензій, низьке цитування праць вчених за кордоном) відстає від науки розвинених країн та перебуває у надзвичайно скрутному стані (на межі роз­паду — значна кількість провідних науково-дослідних інститутів, посилюється відтік кваліфікованих науковців з України за кордон тощо). Якщо такий стан залишиться й далі, то відставання вітчизняної науки може стати незворотним.

Безумовно, сучасне економічне становище України характеризується гли­бокою кризою: розбалансованістю народного господарства, великим державним (зовнішнім та внутрішнім) боргом, значним дефіцитом державного бюджету, вкрай розлагодженим станом фінансів, що ускладнює виділення коштів на розвиток науки. Але економія на науці — прямий шлях до ще більшої відсталості та злиденності. Скупість суспільства стосовно науки обертається великими економічними та соціальними втратами. Це може привес­ти Україну до національної трагедії.

Зрозуміло, значне підвищення фінансування науки має супроводжува­тись ефективним використанням вкладених коштів. Наприкінці 80-х років зроблено перші кроки на шляху вироблення нових механізмів розвитку на­уки, перехід наукових закладів на господарський розрахунок та самофінансування. Суть ідеї самофінансування науки в тому, що самостійні підпри­ємства в умовах жорстокої конкуренції та самофінансування не будуть, як це бувало раніше, розбазарювати кошти, що одержані із держбюджету на науку, а віддадуть їх тим науковим колективам, де можна одержати макси­мальний ефект. Наукові колективи активніше шукатимуть реальних замов­ників та займатимуться тими науковими розробками, що відповідають існуючим суспільним потребам. Отже, мала виграти наука і економіка. Але, як відомо, так не сталося. Причин багато. Одна з них в тому, що в умовах економічної кризи підприємства не мають достатньо коштів для розробки тих чи інших наукових проектів, якщо вони з'являються, то переважно спрямовуються на фінансування тих з них, що можуть принести миттєвий ефект. В сучасних умовах без прогресивного випереджаючого розвитку фундаментальних дос­ліджень загальне піднесення ані науки, ані виробництва неможливе. Фунда­ментальні дослідження без державної підтримки здійснюватися не можуть.

Отже, пошук нових принципів та методів фінансування науки триває. Одна з нових форм фінансування — система «Грант», що існує в світі й нещодавно почала діяти в Україні. Суть системи грантів двоаспектна: пошук талановитих вчених та новий принцип фінансування конкретних тем та нап­рямків наукових досліджень. В межах такої системи кошти на наукові дослідження виділяються на конкурсних засадах. їх одержує той науковець чи науковий колектив, який має найбільші шанси вирішити певну наукову проб­лему. Досить перспективна й відносно нова форма фінансування наукових досліджень та впровадження їх досягнень — венчурна. Вперше ця форма використана у США, а тепер застосовується в Японії та інших високорозвинених країнах. Венчурна форма фінансування полягає у формуванні розви­нутої системи державно-монополістичної підтримки ризикового науково-тех­нічного підприємництва. Створення самостійних груп-венчурів стало важливим елементом американської моделі науково-технічного розвитку, а з середини 80-х років — стандартною організаційно-управлінською формою фінансування науково-технічного розвитку. Запровадження нових форм пла­нування та фінансування науки, безумовно, сприяє її розвитку, посиленню процесів її демократизації, вирішенню багатьох кадрових проблем.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 490 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Победа - это еще не все, все - это постоянное желание побеждать. © Винс Ломбарди
==> читать все изречения...

2239 - | 2072 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.