Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Засоби наукової комунікації




Система наукової комунікації забезпечує циркуляцію поширення наукової інформації, перетворення окремих сфер пізнання в єдину систему знань. Тому-то розвиток системи наукової комунікації — необхідна умова процесу інституалізації науки. Адже, по суті, наукова діяльність колек­тивна. Вік наукової комунікації вимірюється тисячоліттями. Початок кому­нікації заклали самі вчені, маючи потребу в обміні інформацією. Першим засобом комунікації стали листи, що тривалий період виконували роль формальної публікації та закріплення пріоритету. Це досягалося тим, що одержані листи показувались всім зацікавленим та при потребі копіювали­ся. Вчених тоді було небагато й наукові новини без перешкод розповсюджу­вались у їх вузькому колі.

Книгодрукування підірвало значення листів як засобу розповсюдження наукової інформації. Вже після античних часів наукова еліта починає швид­ко розростатись і листи більше не могли виступати єдиним засобом комуні­кації. Лідерство у системі наукової комунікації почали завойовувати книги. У приватному листуванні, як і раніше, висувались, обговорювались і, навіть, вирішувались багато наукових проблем (наприклад, у листуванні між Блезом Паскалем та П'єром Ферма народилася теорія ймовірностей). Але саме публікації почали забезпечувати пріоритет та розповсюдження наукових знань. Збільшення кількості наукових книг, знання, що в них містились, ставали дедалі більш відокремленими, трудніше ставало їх засвоювати, визна­чати їх новизну та наукову цінність. У систему наукової комунікації прони­кає новий елемент — наукові журнали. Перші з них, наприклад, «Наукові записки Королівського товариства», мало схожі на сучасні: друкували огля­ди, реферати, попередні повідомлення про незакінчені дослідження,

Виникнувши у XVII ст., як додатковий засіб у системі наукової комунікації, журнали зайняли панівне становище. Ближче до XX ст. жур­нальні статті стають уже стандартними, набувають майже сучасного вигля­ду, остаточно перетворилися на найважливіший засіб наукової комуніка­ції. У середині XX ст., коли наука перетворилася у безпосередню продуктивну силу, а про її розвиток почали піклуватися держава, уряди, сталися нові зміни у системі наукової комунікації. Якщо дослідження та термін їх завершення плануються, то вчений не може чекати завершення циклу досліджень, а вже потім узагальнювати, писати книжку. На кожному більш-менш закінченому етапі учений публічно звітує. Публікації, відмічає відомий наукознавець Джордж де-Солла Прайс, перетворюються здебільшого на обов'язкове завершення витрат часу та коштів, аніж особливим привілеєм, винагородою за відкриття чогось такого, що гідно перебувати у золотому науковому архіві й привертати увагу обраного кола людей. Така зміна місця науки у суспільстві привела до того, що кожні 10—15 років кількість книг та журналів подвоюється. В таких умовах неможливо навіть переглянути усі статті за фахом, можна пропустити важливу інформацію й тільки по завершенню дослідження дізнатися про запізнення. Тому формуються нові форми наукової комунікації. Так, знову набувають значення різні реферативні огляди, видаються спеціальні реферативні журнали. Ство­рюються великі інформаційні системи та мережі, якими можна користуватись за допомогою персонального комп'ютера. Комп’ютеризація науки та системи її комунікації викликає потребу всезагальної комп'ютерної освіче­ності, передбачає володіння загальним уявленням про можливості обчислювальної техніки, навиками її використання, вміння складати прості комп'ютерні програми.

Невід'ємна частина наукової комунікації — різноманітні конференції, симпозіуми, конгреси, школи молодих вчених тощо. В таких умовах від­бувається обмін новітньою інформацією, порушуються та обговорюються дискусійні питання сучасних наукових проблем, досліджень. Зростає в сучасних умовах і значення неформальної комунікації. Підраховано, що в сучасних умовах неформальні комунікації приносять вченому 70 — 80 % не­обхідної інформації. її переваги особливо значні на етапі розробки тієї чи іншої наукової проблеми. Неформальний, оперативний обмін думками між кваліфікованими, обдарованими спеціалістами дозволяє організувати своє­рідний «мозковий штурм» й наштовхнутися на нову ідею, висвітити незрозумілі місця власних логічних побудов. Так, добре відомий «копенгагенсь­кий стиль» наукової праці, що склався в Інституті теоретичної фізики під керівництвом Нільса Бора. Суть «копенгагенського стилю» полягає в постій­ному безперервному спілкуванні, здійсненні спільних досліджень, обговоренні досягнутих результатів. Подібним є і стиль досліджень Енріко Фермі та його колег. Більшість наукових досліджень та відкриттів, здійснених у Римі, народилася в процесі гри у «дві ліри», чи у тій формі її продовження, яку Енріко Фермі надав своїй праці у лабораторії. Суть гри в тому, що кожний учасник задавав іншим ті питання, над якими сам міркував у ході досліджен­ня, і відповідь на які часто й сам не знав. Одну ліру платив той, хто не міг відповісти на питання, що задавали йому інші, а дві ліри той, хто не міг відповісти на своє питання.

Ще одна перевага — фактор часу. Читання наукових праць ніби повертає час назад: відбувається знайомство з тим, про що міркував вчений рік-два тому. Довідатись, що змінилось відтоді, можна тільки у неформальному спіл­куванні. З іншого боку, й самому вченому важливо довідатись, як зустрінуть його працю, а відгуки ж друкуватимуться лише через тривалий період. Як­що ж скористатись неформальними каналами, послати копії статті деяким колегам, то відгуки прийдуть значно раніше. Неформальна комунікація мо­же допомогти й тоді, коли матеріалів для друкування висновків дослідження ще не вистачає, але є необхідність заявити про дослідження, що ведеться. Джерела неформальної комунікації різноманітні: особисті зустрічі вченого з колегами, починаючи з міжнародних форумів і кінчаючи спільними особис­тими розмовами, обмін листами, копіями статей тощо. Отже, значення нау­кової комунікації для процесу інституалізації науки та її розвитку надзви­чайно велике.

Наукова комунікація забезпечує обмін науковою інформацією, закріп­лює пріоритет наукових відкриттів за певним вченим, сприяє формуванню нових ідей та підходів. Створення ефективної системи наукової комуніка­ції та вміння вчених максимально продуктивно використовувати всі її різноманітні форми — необхідна умова дальшого прогресу науки, один з най­важливіших напрямків соціального управління розвитком науки.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 878 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лаской почти всегда добьешься больше, чем грубой силой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2392 - | 2261 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.