Уже 3 зародження у стародавньому світі, наука виступала важливим фактором подолання пережитків міфологічного світогляду. Навіть її виникнення значно зумовлено потребою суспільства у новому баченні, розумінні світу, яке б спиралося на знання. В епоху середньовіччя наука поступово здає світоглядницькі позиції. Головною світоглядницькою установою тоді стає релігія, теологія. У сфері науки залишалися проблеми більш практичні, «земні». Але й тоді культурно-світоглядницька функція науки не зникає. Сама теологія намагається мати наукоподібну форму, а в монастирях продовжується засвоєння, збереження та нагромадження окремих наукових знань. Практично усі бунтарі від науки аж до XVII ст. — представники церкви. Саме вони створили духовні передумови для того, щоб пізніше, наука одержала перемогу над теологією у боротьбі за право визначати світогляд.
Перші реальні ознаки світоглядницького значення науки набули сили в епоху Відродження та зв'язані з коперніковським переворотом. Адже для того, щоб прийняти геліоцентричну систему Коперніка необхідно було відмовитись не лише від певних догматів церкви, але й від уявлень повсякденного світосприймання. Минули сторіччя насичені численними драматичними епізодами переслідування та нерозуміння вчених, які своїми відкриттями спростовували традиційні світоглядницькі уявлення. Відповіді науки на питання про структуру матерії, будову Всесвіту, виникнення та суті життя, походження людини тощо перетворились на елементи загальної освіти. Без освіти наукові уявлення не можуть стати складовою частиною в культурі суспільства. Культурна цінність науки полягає в тому, що наука — знаряддя теоретичного та практичного оволодіння природою. Саме наука перемагає властиве традиційному світогляду «обожнення природи», перетворює її на «предмет для людини», «корисну річ». У науці як культуростворюючій силі одночасно втілюється прагнення людини до теоретичного, адекватного осягнення світу та її ж прагнення до підкорення світу своїм потребам та меті. За допомогою науки людина засвоює та перетворює світ та, тим самим, формує й себе як культурну людину.
Ступінь оволодіння природою за допомогою науки — це об'єктивний вимір особистого культурного розвитку людини. Культурно-світоглядницька функція науки не може бути реалізована без відповідної системи освіти та виховання. Щоб наука виконувала суспільне призначення, її знання мають розповсюджуватись, засвоюватись широкими колами населення. Це й забезпечує взаємодія науки та освіти, що спрямована на засвоєння наукових досягнень з метою їх практичного використання. Система освіти теж має велике значення для розвитку та функціонування науки, тому що у її
межах відбувається підготовка наукових кадрів, створюються умови для оволодіння науковою картиною світу. Освіта — це необхідна передумова реалізації можливостей розвитку суспільства та особи, що створює наука.
Необхідність нерозривного зв'язку науки-освіти-культури усвідомлювалась вже з давніх часів. Так, у середні віки поряд з біблейською істиною: «у великій мудрості багато й скорботи, той хто примножує знання, примножує й скорботу», існувала й інша: «Вчення — світло, а невчення — темрява» (Іоанн Дамаскін, VII ст.). Сама система середньовічної освіти охоплювала не тільки релігійні, але й світські знання, ґрунтувалася на ідеї «семи вільних мистецтв» — граматиці, риторики, діалектиці, геометрії, астрономії, музиці, просвіті. Поширення наукових знань вважалось необхідними умовами суспільного прогресу.
В сучасних умовах, в епоху науково-технічної революції, взаємозв'язок науки та освіти набуває нового характеру. Наука виступає оновлюючим освіту фактором. Бурхливий розвиток науки значно розхитав традиційні засади системи освіти, викликав глибокі зміни та своєрідну ланцюгову реакцію в усій структурі, програмах, підручниках, методах викладання тощо. Одна з особливостей розвитку науки в сучасних умовах — стрімкий процес зростання та оновлення знання. У науці відбувається подвоєння знань протягом 10 років, у біології — 5 років, у генетиці — 2 років, у ядерній фізиці та космонавтиці — 1,5 років. Багато знань застарівають, особливо швидко — інженерні. Кваліфікація інженера за десять років застаріває приблизно навпіл, а значна частина знань, що будуть необхідні спеціалісту через 5 — 8 років, як вважають, ще не відома та не може бути засвоєна у процесі навчання. Ці особливості епохи науково-технічної революції вимагають переорієнтації системи навчання з засвоєння готового знання на формування здатності до безперервної освіти, оволодіння методами та засобами самонавчання. Необхідно також подолати відрив між зростаючою вартістю освіти та її недостатньою ефективністю, між формальним навчанням, у процесі якого людина, засвоює певну суму знань, та формуванням культурної, творчої, соціально відповідальної особи. Випереджаючий розвиток живого знання передбачає: кожне нове покоління людей, що розпочинає трудову діяльність, повинне володіти більш високим рівнем загальної та спеціальної освіти, ніж попереднє йому, вже на етапі безперервної системи освіти виникає необхідність в оволодінні такими знаннями, потреба в яких поки ще обмежена певним вузьким колом спеціалістів, але з часом стане загальною. Це, насамперед, стосується комп'ютерної грамотності.