Значний внесок у розвиток пізнання, людини, суспільства, гуманітарної просвіти, науки та культури зробили представники середньовічного ренесансного гуманізму.
Гуманізм — система поглядів в історії людства, яка визначає цінність людини як особистості, її права на свободу, розвиток, щастя, на прояв своїх здібностей. Гуманізм проголошує принципи рівності, свободи, справедливості як норми взаємин між людьми. У вузькому значенні цей термін означає процес культурного розвитку епохи Відродження, коли були закладені й визначені принципи гуманізму та його система поглядів.
Гуманізм епохи Відродження мав яскраво виражену соціальну орієнтацію на людину з її земними інтересами, потребами, цінностями. Тут чітко простежується його антиклерикальна спрямованість, що знаходила відображення в боротьбі проти релігійного аскетизму, в проведенні думки про гармонію душі і тіла, про красу і радість земного життя всупереч, християнській моралі, що проповідувала ницість людини та її земного життя.
Представники гуманізму епохи Відродження займалися пошуком гармонії між природою та людиною, висунули ідею всебічного, гармонійного розвитку людини як єдиної тілесно-духовної субстанції, захищали необхідність сприйняття всіх радощів земного буття людиною, стояли за визнання і захист людської гідності, проповідували культ знання, освіти, духовності, праці.
Величезною заслугою гуманістів була орієнтація на античну культуру та її відродження й використання для розвитку філософії, філології, мистецтва.
Гуманісти епохи Відродження використовували переважно принципи описування й аналізу соціальних явищ, які були притаманні античним авторам, проте духовна спадщина Греції та Риму застосовується ними для аналізу сучасності. За нових історичних умов їм доводилося повторювати характерні стадії в розвитку античної історії — критично переосмислювати історичні факти, вести боротьбу проти релігійних вигадок про чудеса, знамення, яких у сучасній їм історіографії було багато внаслідок підпорядкування науки богослов'ю.
Гуманісти поступово піднімаються від локального, обмеженого бачення людини до розуміння загального характеру людської історії. ї
З 828
Зароджується критично-раціоналістичний підхід до вивчення суспільних явищ, який витісняє містику. Простий перелік подій змінюється концептуальним аналізом фактів і явищ життя.
Серед найвідоміших представників гуманізму епохи Відродження — імена Данте, Петрарки, Бруно, Валли, Альберті та ін.
На зламі класичного середньовіччя й епохи гуманізму визначною є особа і творчість мислителя, філософа, політика і поета Данте.
Аліг'єрі Данте (1265—1321) —активний учасник політичних подій у Флоренції, двічі присуджений до спалення за свої політичні погляди і боротьбу проти зазіхань папства на світську владу, автор праць із питань етики, богослов'я, мови. Данте більше відомий в історії культури як італійський поет, що вперше почав писати народною мовою. У віршах, присвячених юній флорентійці Беатріче, яку він кохав без взаємності, вперше італійською мовою поет заговорив про земне кохання до земної красуні, про свій внутрішній світ глибоких пристрастей і переживань, про трагедію втрати у зв'язку з ранньою смертю коханої. Лірика Данте відкривала нову сторінку в історії сучасної поезії.
У своїй геніальній «Комедії» (пізніше названою «Божественна комедія») він поєднує богословські, філософські, наукові і поетичні уявлення про світ. Відтворюючи його картину за середньовічними зразками, він уводить елементи нових уявлень про людину як істоту, що належить «обом природам» — божественній і земній. Данте говорить, що слід берегти й цінувати людину, бо однією з особливостей її душі є воля, яка може вибирати між добром і злом. І від цього вибору залежить доля Італії. Країну роздирають пристрасті, боротьба за владу, особливо з боку церкви; тому люди не повинні підтримувати папу в цій боротьбі.
Двоїстість Данте особливо впадає в очі, коли він говорить про великих філософів і поетів античності, симпатія до яких незаперечна. Як ортодоксальний християнин він не може допустити й гадки, що люди, які жили до Христа, потрапили до раю, але як палкий прихильник і захисник античної культури Данте не мислить собі, щоб великі мудреці, поети й герої античності терпіли пекельні муки (хоча нехрещ§них «не спасуть одні заслуги»). І тому він поселяє Гомера, Горація, Овідія, Демокріта, Сократа, Платона та інших до Лімбу — першого кола пекла, де немає страждань, хоча й немає надії потрапити до раю.
У «Божественній комедії» переплітаються язичницькі і християнські уявлення про світ людей і світ тіней. Душі християнських праведників перевозить язичницький похмурий Харон, чорти об'єднуються з кентаврами, античні герої і персонажі міфології язичників — Електра, Гектор, Еней, Цезар, Мінос, Цербер («...всіх не назвати поіменно») співіснують у вічності з Карлом Мартеллом, апостолами, Фомою Аквінським і т. д. Ця ідея єдності історії й історичних героїв у вічності позаземного буття вже в епоху середніх віків приведе до пошуків і обгрунтування ідеї єдності людської історії.
Численні проблеми політики, історії, науки, етики Дайте розглядає не в ортодоксально-теологічному розумінні, а через суспільну думку свого часу і своє особисте світосприйняття філософа та поета.
Франческо Петрарка (1304—1374)—філософ-мораліст, основоположник гуманізму Відродження. Його ім'я започатковує становлення культури Відродження. Закоханий, як і Дайте, без взаємності в Лауру, Петрарка проніс своє кохання через усе життя. З 366 віршів «Книги пісень» переважна більшість присвячена Лаурі. Ця лірика належить до вершин світової поезії; за своїм світосприйняттям вона ближча до духовності сучасної людини, ніж до середньовічної.
Петрарка захоплювався античною культурою, ідеї якої він використовував за нових історичних обставин своєї епрхи.
^Петрарка— автор численних трактатів, статей з питань філософії, політики, культури тощо. Так, у «Трактаті проти певного медика», віддаючи належне величі Арістотеля, він зауважував про деяку обмеженість його знань, адже той був усього-навсього людиною і не міг усе знати. Петрарка високо поціновував Платона за те, що той надавав великого значення філософії як знаряддю морального вдосконалення людини.
,У праці «Про засоби проти щасливої і нещасливої долі» Петрарка говорить про наявність двох начал у людині — доброчинності (уігіиз) і долі (фортуни). Людина прагне до щастя, та якщо вона знаходить його в багатстві, то не досягає щастя, оскільки багатство породжує заздрість, користь, зло. Нещасна доля — причина хвороби душі, коли людина переповнюється страхом, скорботою і не відчуває щастя від життя. Тому всупереч долі людина може досягти щастя через мудрість і доброчинність: у багатстві треба бути поміркованим, а невдачу долі приймати як перевірку на випробування мудрості та доброчинності.
з*
Петрарка болісно переживав феодальну роздробленість Італії, постійні війни між правителями, які спираються на найманців і займаються міжусобицями, грабують країну. Звертаючись до «випадкових володарів замучених земель» Італії, Петрарка звинувачує їх у народному нещасті, в прагненні до наживи за рахунок людських страждань.
Разом з Данте і Бокаччо Петрарка належить до зачинателів і основоположників італійської літературної мови.
Леонардо Бруні (справжнє ім'я Аретіно) (1370—1444) — видатний історик, письменник, автор праць «Данте», «Життя Петрарки». Він започаткував гуманістичну історіографію працями «Історія флорентійського народу» і «Записки про події мого часу».
У своїх історичних дослідженнях Л. Бруні відкидає легенди та чудеса й однозначно орієнтує історичний пошук на вивчення соціальних явищ. Він вважав, що історія розвивається завдяки діяльності людей, і вбачав їх покликання в сприянні добробуту і слави держави. Взаємодія і спілкування між людьми забезпечують кожному можливості об'єктивізувати свої потенційні задатки та здібності й досягти самовдосконалення. Бруні, аналізуючи сучасні йому історичні події у Флоренції, показує, що причини їх криються в боротьбі громадян за республіканський лад, проти тиранії Медічі. Таким чином, проблема громадянських свобод виступає як фактор історичного процесу.
Бруні виступив ідеологом громадянської свободи жителів вільних італійських міст, з розвитком яких розпочинається формування елементів капіталістичних відносин. Він сформулював і виразив ту ідею, яка вже назрівала серед населення. І, мабуть, не випадково, коли Флоренція пишно хоронила свого великого громадянина, на груди Бруні поклали «Історію флорентійського народу». Це була шана ремісників, торговців, політичних діячів, чиї мислення й умонастрої складалися під впливом Аретіно.
Бруні виступає за необхідність всебічного розвитку людини. Відчуження і відлюдність особи, за думкою мислителя, притаманні лише людям, ницим духом і не здатним до активної діяльності будь-де. Він твердить, що освіта — це головна передумова для формування особи, її моральних характеристик. Гуманітарні науки дають можливість удосконалювати й розвивати людину, досягати їй вершин у житті, поведінці, прагненні до добра й довершеності. Він першим проголошує необхідність освіти і для жінок, чим започатковує ідеї майбутньої емансипації. Виховання й освіта — шлях до поміркованого способу життя й активної плідної діяльності.
Валла Лоренцо (1405 чи 1407—1457) — знаменитий учений — філософ, філолог, політичний діяч, свою творчість присвячує подальшому поглибленню вчення гуманістів. У своєму знаменитому трактаті «Про істинне і помилкове благо» Лоренцо Валла розкриває вчення Епікура та блискуче розвінчує теологізовану етику й аскетизм. Визнаючи, що природа і людина створені Богом, Валла на цій підставі стверджує, що природа свята і людина мусить додержуватися її законів. Людина як богоподібна істота має чинити у житті так, як велить сама природа і природа людського єства.
Лише невігласи гадають, що людина не повинна прагнути тілесних і духовних радощів, пориватися до насолоди як блага, бо сама природа створила насолоду і дала душу, що прагне її. Адже здоров'я, сила, краса, щастя бачити,, чути, відчувати органами смаку і нюху — все це від природи. Тому людина тілесно і духовно має право прагнути до-насолоди, до задоволення душі і тіла.
Лоренцо Валла говорить, що якби не було кохання, то зник би рід людський, оскільки саме йому залишена заповідь «плодіться, розмножуйтесь». Більше того, Валла підкреслює, що живим істотам ніщо не притаманне в такій мірі, як прагнення'зберегти своє життя.
Це був відчутний удар по ідеології аскетизму, що проповідував презирливе ставлення до живої плоті, самомор-дування веригами, постами, голодом і т. п. Це було звинувачення і чернецтва, й системи целібату (обов'язкової безшлюбності католицького духовенства).
Лоренцо Валла, будучи секретарем неаполітанського короля Альфонса, скористався війною свого патрона проти папи і написав знамениту працю «Роздуми про підробленість так званої Дарчої грамоти Костянтина». В історії відомий так званий «Костянтинів дар» — документ, на підставі якого римські папи претендували на світську владу в усіх країнах колишньої Західної Римської імперії. Згідно з грамотою, сфабрикованою у VIII ст., імператор Костянтин у IV ст. нібито передав папі Сильвестру верховну владу над західною частиною Римської імперії, в тому числі і над Італією.
Валла провів блискучий аналіз «Костянтинового дару» і показав, що це груба, некваліфікована підробка. З точки зору мотивів, що спонукали Костянтина до свого «дару» (зцілення папою імператора від прокази),— це «безсоромна вигадка», з точки зору мови і грамотності — тут безліч «варварських зворотів мови» і помилок, неможливих у вік Костянтина, з точки зору фактичного матеріалу— «дикі ні-
сенітниці». Церква не простила цього Валлі: за антирелігійні праці неаполітанська інквізиція розпочала процес, але заступництво Альфонса врятувало його від кари.
Це приклад нової історичної критики, що формувалася гуманістами в епоху Відродження. Поступово створювалися нові умови для розвитку соціального пізнання і прогресу культури.
В оцінці творчості гуманістів Ренесансу слід дотримуватися поміркованості. їхня діяльність локалізувалась у кількох великих торгових містах Італії й охоплювала незначну частину суспільства. Не випадково навіть у творчості гуманістів, того ж Петрарки, можна знайти не дуже втішні характеристики маси — темної, забобонної, неосві-ченої, жадібної і жорстокої. Суспільна свідомість Європи ще дрімала під покровами.середньовіччя, але вже спалахували іскорки людського розуму і з кожним століттям все яскравіше освітлювали морок, той самий, що в 1466 р. породить «Молот відьом».
Культурологічні проблеми античності, які були в центрі уваги гуманістів Відродження, поступово змінюються новими, які привносить епоха кризи пізнього середньовіччя. Це — проблеми держави, форм державного правління, політики і політичних відносин.
Проблеми особистості відтісняються, їхнє місце займають більш загальні проблеми суспільства, походження держави, механізми взаємодії між особистістю та суспіль-• ством тощо. Йде формування філософсько-історичного роз-. гляду суспільства, який поєднує аналіз соціальних фактів з філософськими роздумами та узагальненнями. Це новий елемент у соціальному пізнанні, якого бракувало філософам античності. Повільно окреслюються контури зближення емпіричного й теоретичного, чуттєвого і раціонального в соціальному пізнанні.