У ході вивчення неолібералізму необхідно розглянути різноманітні його форми, представлені багатьма школами, серед яких найбільш відомими є лондонська (Ф. Хайєк), фрайбурзька (В. Ойкен, Л. Ерхард), паризька (М. Алле), чиказька (М. Фрідмен).
Рекомендується розпочинати вивчення неоліберальних моделей із методології їхнього аналізу, визначення відносин власності, на яких побудована теорія, з’ясування ролі державних інститутів, дослідження наслідків практичного втілення моделей тощо.
Одним з основоположників і головних теоретиків неолібералізму в Англії вважають Фрідріха фон Хайєка (1899–1992), лауреата Нобелівської премії за праці з теорії грошей і кон’юнктурних коливань, а також взаємовпливу економічних, соціальних та інституціональних процесів. Слід зрозуміти провідну складову його методології – ідею «спонтанного порядку». Він вважає, що соціальний порядок, організація, взаємодія в суспільстві формуються позапланово, стихійно, але у визначених особливостями розвитку даного суспільства межах і напрямах. Економічну концепцію Хайєка побудовано на принципі економічної свободи та невтручання держави в економіку. Економічна роль держави, за Хайєком, полягає в перерозподілі тих засобів, які надано їй у розпорядження.
Неолібералізм у Німеччині має певні особливості, зумовлені тим, що представники цієї течії не обмежуються методологією неокласиків, а застосовують також інституціональні підходи, розроблені ще історичною школою. Німецька неоліберальна теорія поєднує ідеї сильної держави, що виконує інституціональні, організаторські та виховні функції, і має на меті свідомо створити сильну конкурентну економіку, спираючись на особливий менталітет нації, здатної до самоорганізації і самопожертви, та на неокласичні ідеї саморегулювання економіки.Слід більш детально ознайомитися з творчістю основоположника німецького неолібералізму Вальтера Ойкен (1891–1950), який у повоєнні роки заснував фрейбурзьку школу. До цієї школи належать такі відомі теоретики, як А. Мюллер–Армак, Ф. Бем, А. Рюстов, швейцарський професор Репке, Л. Ерхард та інші.
Виникнення французького неолібералізму датується 20–30-ми рр. ХХ ст. і пов’язане з ім’ям Жака-Леона Рюефа, який рішуче захищав принципи неокласичного лібералізму, виступаючи проти будь-якого втручання держави в суспільне життя. Однак з приходом до влади де Голля неокласичні погляди Ж. Рюефа не знайшли визнання, оскільки де Голль дотримувався ідеї сильної держави. Відродження неолібералізму у Франції припадає на початок 60-х рр. ХХ ст. Саме в цей період формується нова французька (паризька) школа(Е. Малінво, Т. Монбріаль, Л. Столерю, С. Кольм і М. Алле). У ході вивчення поглядів учених необхідно врахувати те, що основна позиція цієї школи полягала у визнанні пріоритетності ринкового саморегулювання. При цьому слід відмітити, що дирижизм і державне планування економіки Франції справили свій вплив на неоліберальну теорію. Проблеми циклічності, економічного зростання, інвестицій, інфляції і зайнятості в працях французьких неолібералів набувають особливих рис: їх вирішення пов’язується з активною роллю держави.
В основні американського неолібералізму лежить поєднання неокласичних підходів і монетарної концепції державного регулювання, яке характеризувало особливий напрям неоліберальної школи, що згодом отримав назву монетаризм. Необхідно розуміти, що значний вплив на формування монетаризму справили теорії американських економістів 20–40-х рр. Г. Саймонса, І. Фішера, Ф. Найта. Та особливого поширення монетаризм як варіант неолібералізму набув у США наприкінці 40-х – на початку 50-х рр. ХХ ст. і пов’язаний із теорією чиказької («нової монетаристської») школи М. Фрідмена.
Вивчаючи монетаризм М. Фрідмена, слід пам’ятати, що це сукупність кількох неокласичних теорій, які мають самостійне значення, але об’єднуються кількісною теорією грошей, яку вчений розглядав не як теорію, а як загальний принцип аналізу. Свою концепцію він характеризує як теоретичний підхід, що стверджує важливість грошей. Основний принцип монетаризму полягає в тому, що альтернативи ринковому механізму не існує. Продовжуючи традиції класичного ринкового лібералізму, монетаризм відкинув гасла соціальної справедливості, у тому числі й підтримки повної зайнятості, як такі, що не можуть бути проблемою держави, оскільки їхня реалізація зв’язана з дестабілізацією економічних процесів. Натомість заходи щодо жорсткої грошової і стабільної фіскальної політики, підтримки бюджетної рівноваги та забезпечення законності та порядку монетаризм визнав важливими умовами функціонування вільної ринкової економіки.
Інституціоналізм
Вивчення даного питання потребує з’ясування причин виникнення, сутності й основних завдань, які вирішує інституціоналізм. Для кращого розуміння основних засад даної теорії необхідно пригадати німецьку історичну школу (тема 5), оскільки вона справила певний вплив на формування й розвиток інституціоналізму. Разом з тим, інституціоналізм не має якихось теоретичних засад. Його представники суттєво різняться як щодо теоретичних принципів, так і щодо досліджуваних проблем. У своєму розвитку інституціоналізм пройшов кілька етапів. Перш за все слід виділити ранній інституціоналізм.
Розквіт раннього інституціоналізму припадає на 20–30-ті рр. ХХ ст., слід дати характеристику трьох основних його напрямів: соціально-психологічному (Т. Веблен), соціално-правовому (Дж. Коммонс) і кон’юнктурно-статистичному (У. Мітчелл). Визначити їхні спільні й відмінні риси.
Соціально-психологічний інституціоналізм пов’язаний із ім’ям Торстена Веблена (1857–1929). 1899 р. Веблен опублікував свою першу працю «Теорія бездіяльного класу», в якій глибоко розкритикував капіталізм і його культ грошей. Веблен ставить завдання – розширити сферу дослідження економічної науки за рахунок вивчення суспільної психології, інстинктів, навичок і схильностей людей. Таким чином він заклав основи нового напряму в історії економічної думки і, зокрема, її соціально-психологічного відгалуження – інституціоналізму. Йому властивий соціальний підхід до аналізу економічних процесів. Він розглядає суспільство як цілісну систему, аналізує поведінку соціальних груп людей, зумовлену соціальними мотивами, «соціальною психологією».
Соціально-правовий інституціоналізм представляв Джон Роджерс Коммонс (1862–1945). Систему його поглядів викладено в таких працях, як «Розподіл багатства» (1893), «Правові основи капіталізму» (1924), «Інституціональна економіка. Її місце в політичній економії» (1934), «Економічна теорія колективних дій» (1950). Коммонс в основу аналізу бере позаекономічні інститути, зокрема юридичні, правові норми. Він досліджує дію колективних інститутів: сім’я, виробничі корпорації, профспілки, держава тощо; досліджує колективні дії, спрямовані на контролювання дій індивідуальних. Коммонс формулює «юридично-мінову концепцію» суспільного розвитку. Необхідно більш детально ознайомитися з її суттю.
Кон’юнктурно-статистичний інституціоналізм репрезентував Уеслі Клер Мітчелл (1874–1948). У центр своїх досліджень Мітчелл ставить проблему руху виробництва, грошей, ціни. Політична економія в нього – це наука про інститути, які забезпечують зразки й норми поведінки, укорінені у звичках, інстинктах. Інстинкти – устремління до певних результатів. Одним із них є тяжіння до прибутків. До цього, писав він, зводиться логіка сучасного життя. Виробництво товарів підпорядковане не виготовленню споживних вартостей, а одержанню прибутку. Без прибутку підприємець не може виготовляти товари. Саме цим Мітчелл пояснює необхідність вивчення грошового господарства. Інституціоналізм Мітчелла був емпіричним дослідженням сучасності. Особливу увагу він приділив аналізу циклічних коливань.
Семінарське заняття 10
Питання для обговорення
1. Нові явища в соціально-економічному житті провідних країн світу на початку XX ст. Економічні наслідки Першої світової війни.
2. Відображення державно-монополістичних тенденцій у теоріях імперіалізму (Дж. А. Гобсон, Р. Гільфердинг, В. І. Ленін).
3. Теорії монополії та конкуренції Дж. Робінсон, Е. Чемберлена, Й. Шумпетера.
4. Світова економічна криза 1929–1933 рр. і її вплив на розвиток капіталістичних країн.
5. Теоретична система і економічна програма регулювання економіки Дж. Кейнса.
Семінарське заняття 11
Питання для обговорення
1. Виникнення й загальна характеристика неолібералізму:
а) лондонська школа;
б) фрайбурзька школа;
в) паризька школа;
г) чиказька школа.
2. Загальна характеристика інституціоналізму та основні етапи його розвитку.
3. Соціально-психологічний інституціоналізм Т. Веблена.
4. Соціально-правовий інституціоналізм Дж. Р. Коммонса.
5. Кон’юнктурно-статистичний інституціоналізм В. Мітчелла.
Термінологічний словник
Автаркія – економічна політика, спрямована на господарське відособлення, створення економіки в межах окремої країни або групи країн, максимальне обмеження імпорту при одночасному стимулюванні експорту товарів і капіталів.
Анексія – насильницьке приєднання, загарбання однією державою всієї (або частини) території іншої держави або народу.
Економічний дирижизм – течія в економічній думці, що обґрунтовує необхідність, напрями і форми систематичного регулювання економіки. Виник на межі 20–30-х рр. XX ст. у Франції.
Імперіалі́зм (від лат. imperare – правити) – державна політика, спрямована на завоювання територій, колоній, або встановлення політичного й економічного контролю над іншими державами. Термін використовується для характеристики політики країн, що володіють колоніями або домінують над іншими країнами – незалежно від того, чи називають вони себе імперіями.
Кейнсіанська економічна теорія – сукупність макроекономічних концепцій, згідно з якими сучасна ринкова економіка сама по собі не може забезпечити повне використання своїх ресурсів, і для досягнення повної їх зайнятості потрібно застосувати фіскальну і кредитно-грошову політику держави.
Контрибуція– під час війни примусові грошові або натуральні стягнення з населення окупованої території, які провадять ворожі війська; платежі, що накладаються на переможену державу на користь держави-переможниці.
Мілітаризація економіки– переведення значної частини національного господарства на виробництво товарів і послуг воєнного призначення.
Монетаризм – економічна теорія, згідно з якою визначальну роль в економічних процесах відіграє кількість грошей в обігу і зв’язок грошової маси й товарної.
Репарації– матеріальне чи грошове відшкодування державою, що розв’язала війну, збитків, заподіяних державі, яка зазнала нападу.
Завдання для домашньої роботи
Завдання 1. Випишіть у словник такі терміни та поняття: державно-монополістичний капіталізм, імперіалізм, репарація, план Дауеса, план Юнга, «Велика депресія», кейнсіанство, інституціоналізм, недосконала конкуренція, центрально-кероване господарство, вільне ринкове господарство, соціально-ринкова економіка, психологічний закон Кейнса, монетаризм, інституціоналізм, соціально-психологічний інституціоналізм, соціально-правовий інституціоналізм, кон’юнктурно-статистичний інституціоналізм.
Завдання 2. Дайте відповідь на питання для самоперевірки знань:
1. Проаналізуйте економічні наслідки Першої світової війни.
2. Як розвивалося господарство світу у 20-ті рр. ХХ ст.?
3. Охарактеризуйте світову економічну кризу 1929–1933 рр. і її особливості в провідних країнах світу.
4. Чим різнилися шляхи виходу зі світової економічної кризи США та Німеччини?
6. У чому полягає новизна економічного вчення Дж. М. Кейнса?
6. Як змінюються форми ринкової конкуренції згідно з теорією «недосконалої конкуренції» Дж. Робінсон?
7. У чому відмінність підходу до аналізу монополії і конкуренції Є. Чемберліна від концепції Дж. Робінсон?
8. Поясніть теорію ефективної конкуренції Й. Шумпетера.
9. Дайте загальну характеристику неолібералізму.
10. Які основні положення і висновки теорії економічних порядків В. Ойкена?
11. Зміст економічної концепції і реформи Л. Ерхарда.
12. Що покладено в основу інституціоналізму?
Завдання для самостійної роботи
Завдання 1. Питання для самостійного вивчення.
1. Теорії імперіалізму.
2. Становлення різних систем макроекономічного регулювання.
3. Поширення кейнсіанства і його особливості в різних країнах.
4. Регулювання трудових відносин у Німеччині.
5. Неоліберальні теорії державного регулювання економіки.
Завдання 2. Тестові завдання для самостійного опрацювання (один варіант відповіді).
1. Зміст «основного психологічного закону», за Кейнсом:
а) у міру збільшення доходу люди схильні споживати менше;
б) у міру зростання доходу зростає схильність людини до споживання;
в) схильність людини до споживання дорівнює сумі отриманого доходу;
г) правильної відповіді немає.
2. Концепцію «соціального ринкового господарства» на практиці реалізував:
а) В. Ойкен;
б) А. Мюллер-Армак;
в) Л. Ерхард;
г) усі названі.
3. Автором терміна «інституціоналізм» є:
а) У. Гамільтон;
б) Ж. Леб;
в) Т. Веблен;
г) Дж. Коммонс.
4. У якій країні обсяги падіння виробництва внаслідок світової економічної кризи 1929–1933 рр. були найменшими:
а) США;
б) Англії:
в) Франції;
г) Німеччині.
5. Основним чинником конкуренції, за Й. Шумпетером, є:
а) монополія продукту;
б) монополія фірми;
в) інновації підприємця;
г) усі відповіді правильні.
6. Кого з представників раннього інституціоналізму називали «американським Марксом»?
а) Т. Веблена;
б) Дж. Коммонса;
в) У. Мітчелла;
г) правильна відповідь відсутня.
7. Провідною складовою методології Хайєка є ідея:
а) «спонтанного порядку»;
б) «природного порядку»;
в) економічної рівноваги;
г) «ринкового порядку».
8. Що з названого не було характерним для економічного розвитку Великобританії у міжвоєнний період?
а) отримання значних репарацій;
б) отримання нових колоній;
в) стрімкий розвиток нових галузей – автомобілебудування, авіаційної, електротехнічної, хімічної промисловості;
г) стрімкий розвиток металургійної та вугільної промисловості.
9. Основними чинниками монополістичної конкуренції, за Чемберліном, є:
а) монополія продукту;
б) монополія фірми;
в) інновації;
г) концентрація капіталу.
10. В основу «Нового курса» Ф. Рузвельта були покладено ідеї:
а) М. Фрідмана;
б) Дж. М. Кейнса;
в) П. Самюєльсона;
г) А. Маршалла.
Інформаційні джерела: 1, с. 337–366, 379–385; 2, с. 381–421; 3, с. 165315–360; 4, с. 165–182, 513–554; 5, с.121–136; 6, с. 286–360, 476–516; 7, с. 241–276; 8–13.
[До змісту] [Попереднє] [Наступне]
[До змісту] [Попереднє] [Наступне]
ТЕМА 9. ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ НАЦІОНАЛЬНИХ
ЕКОНОМІЧНИХ СИСТЕМ ТА ОСНОВНІ НАПРЯМИ ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ
В ГЛОБАЛЬНОМУ СЕРЕДОВИЩІ (50-ТІ РР. ХХ СТ. – ПОЧАТОК ХХІ СТ.)
1. Науково-технічний прогрес і його вплив на розвиток світової системи господарства у повоєнний період.
2. Інтернаціоналізація та інтеграційні чинники розвитку світової системи господарства.
3. Особливості розвитку національних економічних систем у 70-х рр. ХХ ст. – на початку ХХІ ст.
4. Основні напрями розвитку економічної думки в другій половині ХХ ст. – початку ХХІ ст.