Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Особливості розвитку економічної думки в до- і після­реформений період




Розглядаючи економічні проблеми в період підготовки та здійснення аграрних реформ, слід звернути увагу на «Кирило-Мефодіївське товариство», представники якого проголосили про необхідність знищення кріпацтва та царизму й об’єднання сло­в’янських народів на демократичній основі. Проте щодо шляхів досягнення цього кириломефодіївці не були одностайни­ми. Крім того, з’ясуйте основний зміст поглядів В. Каразіна, А. Скаль­ковського, Д. Журавського.

Ліквідація феодально-кріпосницької системи та зародження капіталістичних відносин сприяли активізації ліберально-бур­жуазної та революційно-демократичної економічної думки.

Ліберальна суспільно-економічна думка в Україні представ­лена громадівським рухом. У ході вивчення поглядів громадів­ців особливу увагу необхідно звернути на основні ідеї М. Дра­гоманова (1841–1895), який посідав визначне місце в громадсь­ко-політичному та науковому житті України. Крім того, лібе­ральна економічна думка в 70–90-х рр. була представлена лібе­ральним народництвом, до якого належали П. Червінський, О. Шлікевич, В. Варзар, О. Русов, М. Левитський, Т. Осадчий. Критикуючи капіталізм, ліберальні народники протиставляли йому дрібне виробництво селян і ремісників. Визначте, які шля­хи передбачали економісти для зміцнення дрібнотоварного ви­робництва.

Носієм революційно-демократичної суспільно-економічної дум­ки було революційне народництво, яке представлене течіями і гуртками лавристського та бакуністського спрямування. Особ­ливе місце посідають погляди С. Подолинського (1850–1891). Знайомлячись із його творчістю, необхідно звернути увагу на статтю «Труд человека и его отношение к распределению энер­гии», в якій Подолинський дав природничо-наукове пояснення процесу праці.

Зміни, що відбулися в економічному та суспільному житті країни після реформи 1861 р., позначилися й на розвитку полі­тичної економії. Розглядаючи це питання, доцільно пригадати ідеї класичної школи, маржиналістів, марксизму, оскільки ук­раїнські вчені значну увагу приділяли переосмисленню їх погля­дів. Тут необхідно згадати таких професорів, як Т. Степа­нова, І. Вернадського, М. Вольського, Д. Піхна, А. Антоновича, М. Ко­ссовського, М. Зібера, які розглядали проблеми формування вільного ринку та приватної земе­льної власності, проблеми ве­ликого і дрібного капіталу, поділу праці та ролі держави в еко­номіці.

Далі треба показати важливу роль у вивченні процесів ста­нов­лення ринкових відносин представниками Київської психоло­гічної школи, засновником якої був професор Київського універ­си­тету М. X. Бунге. Слід пам’ятати, що М. Бунге, як людина ви­соко­освічена, прихильник економічних ідей Г. Шмоллера, Д. Рі­кардо і Дж. С. Мілля, виступав за розкріпачення селянства, брав участь у формулюванні фінансових аспектів реформи 1861 р.; з його іменем пов’язані податкові реформи, сутність яких поляга­ла у скасуванні подушної податі та встановленні прибуткового податку. Він був при­четний до заснування Селянського банку для допомоги селянам у придбанні землі, до перебудови заліз­ничного господарства, запро­вадження фабрично-заводського за­конодавства та розробки проекту переходу до золотої валюти у грошовому обігу.

Наступним етапом у вивченні основних ідей представників Київської психологічної школи щодо генезису підприємницьких відносин має стати аналіз економічних поглядів послідовників М. Бунге: Д. Піхна (дослідження причин виникнення, сутності та форм монополій, ринкових аспектів розвитку залізничного транс­порту тощо); О. Білимовича (теорія розподілу); Р. Ор­женцького (проблеми ціноутворення).

З’ясовуючи основні економічні ідеї названих учених, важли­во звернути увагу на особливості методології їхніх досліджень, що дасть змогу зрозуміти, чому ідеї київської школи різко кри­тикува­ла спочатку російська офіційна, а потім радянська наука. Серед поглядів, що зазнали особливо критичних зауважень наз­ва­них опонентів, слід зазначити такі: критика трудової теорії вартос­ті, неприйняття марксизму і соціалізму. Утім, попри це, М. Бунге і його прихильники підтримували ідею класичної шко­ли щодо мак­симального розвитку конкуренції та приватної іні­ціативи, з пози­цій німецької історичної школи виступали за необхідність держав­ного та суспільного регулювання економіч­них процесів, обстою­вали позитивну роль ринку. Слід зауважи­ти, що в їхніх працях на­голошувалося на необхідності залучення до економічного аналізу психологічних, моральних, соціальних чинників, що свідчило про зародження інституційних підходів в українській економічній думці.

Вивчення економічної думки в Україні в ХІХ – на початку ХХ ст. буде неповним, якщо не згадати про представників захід­ноукраїнської суспільної думки В. Навроцького (1847–1882), О. Терлецького (1850–1902), М. Павлика (1853–1915), І. Фран­ка (1856–1916). Для розуміння основних ідей цих вчених опра­цюй­те рекомендовану літературу.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 355 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент всегда отчаянный романтик! Хоть может сдать на двойку романтизм. © Эдуард А. Асадов
==> читать все изречения...

2395 - | 2153 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.