Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Дані для факторного аналізу зміни фонду заробітної плати




робітників-відрядників ДП “Промінь-Карпати”

Показник Значення показника Відхилення
2012 р. 2013 р.
1. Фонд оплати праці робітників(ФЗПР), грн.     +239000
2. Товарна продукція (ТП), грн.     +1413000
3. Зарплатомісткість продукції (ЗПМ), грн. 0,196 0,188 -0,008
4. Середньооблікова чисельність робітників (ЧР), чол.     +1
5. Середня кількість днів, відпрацьованих одним працівником за рік (Д), дн.     -5
6. Середня тривалість робочої зміни (ТЗМ), год.     -
7. Виробіток одного працівника, грн.: – середньорічний (ВРІЧ); – середньомісячний (ВМІС); – середньоденний (ВДЕН); – середньогодинний (ВГОД);   81619,5 6801,6 362,8 45,35   113319,0 9443,3 515,1 64,39   +31669,5 +2641,7 +152,3 +19,04

1. Розрахунок впливу першого фактора (зміни величини товарної продукції) на фонд оплати праці робітників-відрядників ДП “Промінь-Карпати”:

2. Розрахунок впливу другого фактора (зміни зарплатомісткості продукції) на фонд оплати праці робітників-відрядників ДП “Промінь-Карпати”:

3. Розрахунок загального впливу факторів (зміни зміни величини товарної продукції і зміни зарплатомісткості продукції) на фонд оплати праці робітників-відрядників ДП “Промінь-Карпати”:

Отже, величина фонду заробітної плати робітників-відрядників на ДП “Промінь-Карпати” зросла на 239000 грн, що відбулося під впливом факторів:

– оскільки величина товарної продукції зросла на 1413000 грн., фонд заробітної плати робітників-відрядників зріс на 276948 грн;

– оскільки зарплатомісткість продукції знизилася на 0,008 грн, фонд заробітної плати робітників-відрядників знизився на 38075,2 грн.

Якщо розширити факторну модель для розрахунку фонду оплати праці робітників-відрядників за рахунок факторів, що впливають на величину товарної продукції, а саме кількості днів, відпрацьованих одним робітником за рік (Д), тривалості робочої зміни (ТЗМ) і середньогодинного виробітку (ВГОД), то дана факторна модель набуде такого вигляду:

Для розрахунку впливу вищезазначених факторів на фонд оплати праці робітників-відрядників ДП “Промінь-Карпати” використаємо спосіб абсолютних різниць. Вихідні дані для розрахунку подані в таблиці 2.10.

1. Розрахунок впливу першого фактора (зміни чисельності робітників) на фонд оплати праці робітників-відрядників ДП “Промінь-Карпати”:

2. Розрахунок впливу другого фактора (зміни кількості днів, відпрацьованих одним працівником за рік) на фонд оплати праці робітників-відрядників:

3. Оскільки протягом аналізованого періоду середня тривалість робочого дня не змінилася, розрахунок впливу даного фактора проводити не будемо, оскільки він не впливає на зміну фонду оплати праці робітників-відрядників.

4. Розрахунок впливу четвертого фактора (зміни середньогодинного виробітку одного робітника) на фонд оплати праці робітників-відрядників:

5. Розрахунок впливу п’ятого фактора (зміни зарплатомісткості продукції) на фонд оплати праці робітників-відрядників:

6. Розрахунок загального впливу факторів на фонд оплати праці робітників-відрядників ДП “Промінь-Карпати”:

Отже, величина фонду заробітної плати робітників-відрядників на ДП “Промінь-Карпати” зросла на 239 тис. грн, що відбулося під впливом факторів:

– оскільки чисельність робітників підприємства зросла на 1 чол., фонд оплати праці робітників зріс на 15999,48 грн.;

– оскільки кількість днів, відпрацьованих одним робітником за рік, знизилася на 5 днів, фонд заробітної плати робітників знизився на 14932,85 грн.;

– оскільки середня тривалість робочого дня на підприємстві не змінилася, даний фактор не вплинув на зміну величини фонду оплати праці робітників;

– оскільки середньогодинний виробіток одного робітника зріс на 19,14 грн., фонд заробітної плати робітників зріс на 275857,61 грн;

– оскільки зарплатомісткість продукції знизилася на 0,008 грн., фонд заробітної плати робітників знизився на 38048,1 грн.

Восьмим етапом аналізу є аналіз формування й розподілу коштів на заробітну плату. Взагалі витрати на заробітну плату в собівартості всієї продукції та її одиниці подають одноелементною статтею “Витрати на оплату праці”. Пропорційно сумі основної та додаткової оплати праці проводять відрахування на соціальні заходи, виділені в собівартості окремою статтею. При цьому визначають відхилення, які виникли через зміну обсягу, структури і асортименту виготовленої продукції та рівня витрат у собівартості одиниці продукції кожного виду.

Відхилення додаткової заробітної плати робітників виникають у зв'язку зі змінами норм відрахувань у резерв оплати відпусток та основної заробітної плати цих робітників, а також їх годинної (денної) заробітної плати та інших факторів.

На зміну відрахувань на соціальні заходи впливає зміна норм відрахувань і суми основної та додаткової заробітної плати. Норми відрахувань на соціальні заходи, як правило, диференційовані за галузями економіки, змінюються централізовано та залишаються постійними протягом певного часу.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 566 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Свобода ничего не стоит, если она не включает в себя свободу ошибаться. © Махатма Ганди
==> читать все изречения...

2339 - | 2092 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.