ЗАВДАННЯ 1. Визначити тотожність та доброякісність цілої ЛРС, що вміщує вуглеводи та глікозиди за зовнішніми ознаками.
Об'єкти аналізу: корені, трава алтеї лікарської, листя подорожника великого, насіння, трава подорожника блошиного, листя підбілу звичайного. насіння льону звичайного.
Методичні вказівки: проведіть вивчення зовнішніх ознак ЛРС, опишіть їх в протоколі, визначте тотожність ЛРС за визначником. У висновку напишіть латинські назви ЛРС, рослини та родини. Відмітьте відповідність сировини вимогам аналітично-нормативної документації (ДФ ХІ, ДФ Х, ФС).
ЗАВДАННЯ 2. Визначити тотожність та доброякісність подрібненої ЛРС, що вміщує вуглеводи та глікозиди за зовнішніми та мікроскопічними діагностичними ознаками.
Об'єкти аналізу: корінь алтеї лікарської, листок подорожника великого.
Методичні вказівки: коротко опишіть зовнішні ознаки досліджуваної подрібненої ЛРС, приготуйте з неї мікропрепарат. Вивчіть мікроскопічні ознаки, замалюйте найбільш характерні діагностичні елементи анатомії, опишіть їх. Встановіть тотожніть ЛРС за визначником.
Характерні мікроскопічні діагностичні ознаки подрібненої ЛРС
Мікропрепарат поперечного зрізу кореня алтеї: клітини паренхіми тонкостінні, в корі численні тангентально витягнуті групи луб’яних волокон, розміщені перерваними рядами, оболонки волокон не дуже потовщені; серцевинні промені одно-, рідше дворядні; чітко спостерігається лінія камбію; у деревині великі судини, як правило, оточені трахеїдами; клітини із слизом містяться як у корі, так і в деревині; клітини паренхіми заповнені крохмальними зернами, а деякі з них містять друзи оксалату кальцію.
Мікропрепарат з поверхні листка подорожника: клітини епідермісу з прямими, рідше з слабозвивистими стінками, кутикула місцями складчаста; волоски прості багатоклітинні з широкою основою та головчасті на одноклітинній ніжці з довгою двоклітинною головкою, рідше на багатоклітинній ніжці з шаровидною або овальною головкою; клітини епідермісу утворюють розетку в місцях прикріплення волосків.
ЗАВДАННЯ 3. Провести гістохімічні реакції виявлення клітковини, слизу та інуліну на зрізі чи порошку коренів алтеї.
на здерев’янілу клітковину: зріз поміщають на предметне скло в 1%-й розчин флороглюцину в спирті, реактив забирають фільтрувальним папером, на зріз наносять краплину конц. НСІ і через 1-2 хв. додають краплину гліцерину; накривають покривним скельцем і вивчають під мікроскопом при малому збільшенні. Здерев’янілі оболонки клітини забарвлюються у вишневий колір. Значний ступінь здерев’янілих луб’яних волокон вказує на недоброякісність сировини.
на слиз: - з метиленовим синім. Зріз поміщають на декілька хвилин в розчин метиленового синього в спирті (1: 5000), а потім переносять у гліцерин: слиз забарвлюється у блакитний колір (спостереження ведуть під мікроскопом);
- з розчином аміаку або натрію гідроксиду. На зріз наносять кілька крапель лугу - з’являється жовте забарвлення.
- подвійного забарвлення. Зріз поміщають у розчин заліза (ІІІ) хлориду на 20 хв., розчин забрати фільтрувальним папером, додати спиртовий розчин метиленового синього та промити водою. Слизовмісні клітини забарвлюються у жовтий, волокна – в синій, судини – в зелений колір, клітини паренхіми залишаються безбарвними.
3) на інулін: - з 20% спиртовим розчином a-нафтолу та конц. сульфатною кислотою. Порошок кореня кульбаби забарвлюється у фіолетово-рожевий колір.
ЛІТЕРАТУРА
Основна
1. Державна Фармакопея України / Державне підприємство «Науково-експертний фармакопейний центр». - 1-е вид.– Доповнення 2. – Х.: Державне підприємство «Науково-експертний фармакопейний центр», 2008. – 59 с.
2. Державна Фармакопея України / Державне підприємство «Український науковий фармакопейний центр якості лікарських засобів». — 1-е вид. — Доповнення 3. — Х.: Державне підприємство «Український науковий фармакопейний центр якості лікарських засобів», 2009. - 280 с
3. Методи визначення тотожності лікарської рослинної сировини різних морфологічних груп. Методичний посібник до лабораторних занять з фармакогнозії для студентів ІІІ курсу фармацевтичного факультету / Л.В. Бензель, А.Р.Грицик, Л.М. Грицик -. – Львів: Край, 2002. – 22 с.
4. Середа П.І., Максютіна Н.П., Давтян Л.Л.Фармакогнозія Лікарська рослинна сировина та фітозасоби. – Вінниця: Нова Книга, 2006. С.65-66.
5. Ковальов В.М., Павлій О.I., Ісакова Т.І. Фармакогнозія з основами біохімії рослин: Підручник для студ. вищих фармац. закладів освіти та фармац. факультетів вищих мед. закладів освіти ІІІ- Іv рівнів акредитації / За ред. В.М. Ковальова. – Х.: Прапор; Вид-во НФаУ, 2000,—703 с.
6. Государственная фармакопея СССР: Вып. 2. Общие методы анализа Лекарственное растительное сырье/ МЗ СССР. — XI изд., доп. — М.: Медицина, — 1989. — 400 с.
7. Лекарственное растительное сырье. – М.: Изд-во стандартов, 1980.
8. Фармакопейні статті на лікарську рослинну сировину.
9. Кузнецова М.А. Лекарственное растительное сырье и препараты. – М.:Высшая школа,1987.
10. Правила сбора и сушки лекарственных растений / Сборник инструкций /. – М.: Медицина,1985.
Додаткова
11. Муравьева Д. А. Фармакогнозия.- М.: Медицина, 1991.
12. Справочник по заготовках лекарственных растений / Д.С. Ивашин, З.Ф.Катина, И.З. Рыбачук и др. – Киев: Урожай,1989.
13. Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник /Відп. ред. А.М. Гродзінський. – К.:Вид-во “Укр.енциклопедія” ім. М.П. Бажана,1992.
14. Соколов С.Я., Замотаев И.П. Справочник лекарственных растений (Фитотерапия). – М.:Медицина,1984.
15. Гаммерман А.Ф. Курс фармакогнозии. – Л.:Медицина,1967.