Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Самостійна аудиторна робота. Виконати лабораторні роботи:




Виконати лабораторні роботи:

ЗАВДАННЯ 1. Визначити ступінь зараженості ЛРС комірними шкідниками.

Методичні вказівки: Зараження сировини комірними шкідниками (ГОСТ 24927.1-80 ч.2, ДФ ХІ с. 276) визначте неозброєним оком або з допомогою лупи спочатку при зовнішньому огляді сировини, потім при визначенні ступеня подрібненості та вмісту домішок. Пробу сировини помістіть на сито з отворами розміром 0,5 мм і просійте. В сировині, яка пройшла крізь сито, підрахуйте кількість кліщів. В сировині, яка залишилася на ситі, підрахуйте кількість молі, її личинок, лялечок та ін. комірних шкідників. Цю кількість перерахуйте на 1 кг сировини і встановіть ступінь зараженості. При наявності в 1 кг сировини не більше 20 кліщів зараженість відносять до І ступеня; при наявності більше 20 кліщів – до ІІ ступеня; при більшій кількості – до ІІІ ступеня. Результати аналізу ЛРС занесіть у протокол.

ЗАВДАННЯ 2. Визначити ступінь подрібнення ЛРС.

Методичні вказівки: Ступінь подрібнення визначайте за ДФ ХІ вид. та ГОСТ 24027.1-80 ч.3. Пробу сировини помістіть на сито, розміри пор якого вказані в АНД на конкретну сировину, і плавним обертальним рухом просійте. Сировину, що пройшла через сито, зважте і вирахуйте процентний вміст подрібнених частин в масі аналітичної проби.

ЗАВДАННЯ 3. Визначити вологість ЛРС.

Методичні вказівки: Визначення вологості проводять за ДФ ХІ вид. с. 285 та ГОСТ 24027.2-80. Аналітичну пробу подрібніть ножицями чи секатором до розміру частинок близько 10 мм, перемішайте і візьміть дві наважки по 3-5 г, зважені з похибкою не більше 0,01 г. Кожну наважку помістіть в попередньо зважений разом з кришкою та пронумерований бюкс.

В сушильну шафу, нагріту до 100-105оС, помістіть підготовлені бюкси з наважками разом зі знятими кришками. При цьому температура в шафі знижується. Час, протягом якого сировина повинна сушитися, відраховуйте з моменту, коли температура в шафі досягне 100-105оС. Висушування проводиться до постійної маси.

Постійна маса вважається досягнутою, коли різниця між двома послідовними зважуваннями бюксів після 30 хв. висушування та 30 хв. охолодження в ексикаторі не перевищує 0,01 г.

Перше зважування коренів, насіння, плодів, кори проводиться через 3 год., листків, квітів і трав – через 2 год.. Бюкси з наважками вийміть із сушильної шафи тигельними щипцями і помістіть на 30 хв. для охолодження в ексикатор, на дні якого знаходиться безводний хлорид кальцію. Охолоджені бюкси накрийте кришками та зважте. Вологість сировини в % вираховують за формулою:

Х = (m - m1) · 100 / m, де: m - маса сировини до висушування, г

m1 - маса сировини після висушування, г

ЗАВДАННЯ 4. Визначити вміст золи в ЛРС за ГОСТ 24027.2-80 ч.2 (поетапно розібрати, скласти схему аналізу, записати її в зошит для протоколів).

Методичні вказівки. В попередньо прожарені до постійної маси фарфорові тиглі помістіть наважку сировини масою 1-3 г для визначення загальної золи і 5 г для визначення золи, нерозчинної в 10 % хлоридній кислоті. Наважки зважте з похибкою не більше 0,0005 г.

Сировину в тиглі обережно обвугліть над слабким полум’ям пальника, стараючись, щоб полум’я не доторкалося до дна тигля. Після повного обвуглювання тигель перенесіть в муфельну піч для спалювання і повного прожарювання залишку. Прожарення проводьте при червоному розжаренні (550-650 оС) до постійної маси, уникаючи сплавлення її зі стінками тигля. Після закінчення прожарювання тигель охолоджуйте протягом 2 год., потім покладіть в ексикатор, на дні якого знаходиться безводний хлорид кальцію і зважте. Постійна маса вважається досягнутою, якщо різниця між двома послідовними зважуваннями не перевищує 0,0005 г.

Якщо після охолодження залишок містить частинки вугілля, то додайте до нього кілька крапель 5 % розчину пероксиду водню, концентрованої нітратної кислоти або 10 % розчину нітрату амонію, випарте під тягою на водяній бані і прожарте до тих пір, поки залишок не стане рівномірно забарвленим. У випадку необхідності таку операцію повторіть ще раз.

Для визначення вмісту золи, нерозчинної в 10 % розчині хлоридної кислоти, в тигель з загальною золою долийте 15 мл 10 % розчину хлоридної кислоти, тигель накрийте склом і нагрійте на киплячій водяній бані протягом 10 хв. Потім тигель зніміть і після охолодження вміст профільтруйте через беззольний фільтр. Тигель, годинникове скло і фільтр промийте дистильованою водою до припинення помутніння промивних вод від краплі 2 % розчину нітрату срібла. Фільтр помістіть в тигель, висушіть, обережно спаліть в тиглі, після чого тигель прожарте до постійної маси залишку.

Вміст загальної золи (Х1) в % в абсолютно сухій сировині вираховують за формулою:

Х1 = m1 · 100 · 100 / m2 · (100 – W),

де: m1 – маса золи, г

m2 – маса сировини, г

W – втрата в масі при висушуванні сировини в %.

Вміст золи, нерозчинної в 10 % розчині хлоридної кислоти (Х2), в % в абсолютно сухій сировині вираховують за формулою:

Х2 = (m1 – m) · 100 · 100 / m2 · (100 – W),

де: m1 – маса золи, г

m – маса золи фільтра, якщо його золи більше 0,002 г

m2 – маса сировини, г

W – втрата в масі при висушуванні сировини в %.

ЗАВДАННЯ 5. Визначити вміст екстрактивних речовин за ДФ ХІ с. 295, ГОСТ 24027.2-80 ч.2.

Методичні вказівки: Наважку сировини, величина якої вказана в НТД на конкретну ЛРС, помістіть в конічну колбу, додайте 50 мл розчинника, вказаного в НТД на досліджувану сировину, колбу закрийте пробкою, зважте з похибкою не більше 0,01г і залишіть на 1 год. Потім колбу з’єднайте з зворотнім холодильником, нагрійте до кипіння і підтримуйте слабе кипіння протягом 2 год. Після охолодження колбу з вмістом знову закрийте тією ж пробкою, зважте і втрату в масі доповніть тим самим розчинником. Вміст ретельно збовтайте і профільтруйте через сухий паперовий фільтр в суху колбу об’ємом 150-200мл. 25мл фільтрату піпеткою перенесіть в фарфорову чашку діаметром 7-9см, попередньо висушену при 100-105°С до сталої маси і зважену на аналітичних вагах, випаріть на водяній бані досуха, висушіть при температурі 100-150°С на протязі 3 год., потім охолодіть на протязі 30 хв. в ексикаторі, на дні якого знаходиться безводний хлорид кальцію і зважте.

Вміст екстрактивних речовин (Х3) в % в абсолютно сухій сировині обчислюється за формулою:

Х3 = m ∙ 200 ∙ 100 / m1∙ (100 - W),

де: m1 – маса сухого залишку в чашці, г

m2 – маса сировини, г

W – втрата в масі при висушуванні сировини в %.

ЛІТЕРАТУРА

Основна

1. Ковальов В.М., Павлій О.I., Ісакова Т.І. Фармакогнозія з основами біохімії рослин: Підручник для студ. вищих фармац. закладів освіти та фармац. факультетів вищих мед. закладів освіти ІІІ- Іv рівнів акредитації / За ред. В.М. Ковальова. – Х.: Прапор; Вид-во НФаУ, 2000,—703 с.

2. Середа П.І., Максютіна Н.П., Давтян Л.Л.Фармакогнозія Лікарська рослинна сировина та фітозасоби. – Вінниця: Нова Книга, 2006. С.65-66.

3. Государственная фармакопея СССР: Вып. 2. Общие методы анализа Лекарственное растительное сырье/ МЗ СССР. — XI изд., доп. — М.: Медицина, — 1989. — 400 с.

4. Лекарственное растительное сырье. – М.: Изд-во стандартов, 1980.

5. Фармакопейні статті на лікарську рослинну сировину.

6. Кузнецова М.А. Лекарственное растительное сырье и препараты. – М.: Высшая школа,1987.

7. Правила сбора и сушки лекарственных растений / Сборник инструкций /. – М.: Медицина,1985.

Додаткова

8. Муравьева Д. А. Фармакогнозия.- М.: Медицина, 1991.

9. Справочник по заготовках лекарственных растений / Д.С. Ивашин, З.Ф.Катина, И.З. Рыбачук и др. – Киев: Урожай,1989.

10. Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник /Відп. ред. А.М. Гродзінський. – К.:Вид-во “Укр.енциклопедія” ім. М.П. Бажана,1992.

11. Соколов С.Я., Замотаев И.П. Справочник лекарственных растений (Фитотерапия). – М.:Медицина,1984.

12. Гаммерман А.Ф. Курс фармакогнозии. – Л.:Медицина,1967.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 628 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент всегда отчаянный романтик! Хоть может сдать на двойку романтизм. © Эдуард А. Асадов
==> читать все изречения...

2468 - | 2202 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.