Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Етапи розвитку економічного аналізу




Більшість науковців вказують, що розвитокекономічного аналізу відбувався паралельно із загальноприйнятим історичним розвитком суспільства у цілому та виробничих відносин зокрема. Так як тривалий період історії України співпадає з історичними подіями тих країн, до складу яких вона входила або від яких залежала, доцільно розглянути розвиток аналізу в царській Росії XIX ст.-поч. XX ст. та в соціалістичному суспільстві (СРСР).

Виділяють чотири етапи розвитку економічного аналізу у нашій країні (рис. 8.3), кожен з яких має свої ознаки та характерні особливості.

 

 
 

8.2. Історія розвитку економічного аналізу в Росії до 1917 р.

 

Розвиток капіталізму в Російській імперії, створення великих промислових підприємств, розгалуженої банківської і кредитної систем, кооперативної системи господарювання в кінці XIX ст. сприяли появі аналізу як самостійної галузі знань, завданням якої стало вивчення діяльності підприємства, виявлення резервів виробництва, обґрунтування управлінських рішень.

У кінці XIX - на початку XX ст. активно розвивалася наука про комерційні розрахунки. Саме аналіз балансу та комерційні розрахунки заклали основу майбутнього фінансового аналізу.

Аналіз господарської діяльності приватнокапіталістичних підприємств і їх монопольних об'єднань зводився переважно до аналізу ліквідності балансу, до оцінки статей активу та пасиву. Але тут виникали суттєві труднощі в

зв'язку з тим, що у деякі галузі промисловості Росії залучався іноземний капітал. Бухгалтерський облік і звітність велись за зразками німецьких, англійських або французьких підприємств. Лише іноді при сплаті промислового податку для казенних палат складалися та друкувалися звіти і баланси російською мовою.

У дореволюційній Росії не видавалася спеціальна література, присвячена економічному аналізу. Питання аналізу балансів розглянуто лише в окремій главі "Курс счетоводства" Р.Я. Вейцмана. Декілька статей з питань аналізу балансу, рахунку прибутків і збитків було опубліковано в журналі "Счетоводство", який видавався в кін. XIX - поч. XX ст. за редакцією А.М. Вольфа. їх цінність полягала в тому, що автори викрили поширену на той час навмисну непрозорість балансів, яку можна було розуміти як форму вуалювання даних. Певний вплив на розвиток аналізу спричинили і інструкції комерційних банків про перевірку кредитоспроможності клієнтури.

Значні аналітичні розробки в дореволюційний час здійснювалися лише за "казенними винними операціями", а також у споживчій кооперації. Розвиток кооперативної форми діяльності зумовив необхідність аналізу діяльності підприємств, заснованих на кооперативній власності. Основна увага в процесі аналізу зверталась на фінансові результати їх господарської діяльності.

Характерним для аналізу цього періоду була відсутність теоретичного підходу, єдиної методика аналізу, загальні принципи вивчення одних і тих же показників тощо..

У цілому в дореволюційній Росії самостійно економічний аналіз діяльності підприємств ще не існував: використовувалися тільки окремі його елементи. Те, що проводилось в межах аналізу, не виходило за рамки балансоведення і, як правило, виконувалось бухгалтерами.

8.3. Економічний аналіз у соціалістичному суспільстві





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 669 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лучшая месть – огромный успех. © Фрэнк Синатра
==> читать все изречения...

2205 - | 2096 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.