Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Ортодоксальні філософські системи




Школа санкх'я (санскритське слово — буквально «число, І ючрахунок») — філософська система, що розвивала ведичне іиіення й була відома своїм дуалістичним світобаченням. Заснов­ником цієї школи вважають мудреця Капілу, який навчав, що іс­нує два вічних джерела світу, дві першопричини — пуруша (чис­тий дух) і пракріті (матерія) — основа всього багатогранного гніту. Пуруша є носієм чистої свідомості, як першопричина світу пін є абсолютно пасивним і не здатен діяти самостійно. Пракріті, навпаки, є активною енергією (силою), яка не має свідомості й гласного вектора розвитку.

Еволюція світу розпочинається з миті поєднання пуруші й пракріті, у результаті чого виникає велетенський зародок всесві­ту («махат»), який має інтелект, що починає розбудовувати світ предметів та явищ. Розвиток світу в своїй основі має активність трьох енергій пракріті («гун»): енергії світла та радості; енергії руху й пристрасті; енергії темряви та браку розуму. До об'єд­нання з пурушою ці енергії перебувають у стані спокою, та як тільки вони стихійно об'єднуються, виникають 24 елементи сві­тобудови, серед яких розум, самосвідомість, почуття тощо.

Незважаючи на момент єдності, пракріті протистоїть пуруші (по суті, вони залишаються відносно самостійними). Наприклад, на рівні людини зв'язок душі й тіла є завжди відносним: «Я» лю­дини (душа) є вільним елементом, який прагне продовжити своє існування в просторі та часі за межами матеріального буття. Але через те, що «Я» людини не знає істини життя, матеріальна зале­жність обмежує його потенційні можливості самостійного існу­вання, внаслідок чого виникають страждання душі (драматизм життя) окремої людини.

 

Санкх'я пропонує шлях до звільнення від страждання, де пер­шим кроком є необхідність усвідомлення того, що «Я» й тіло — це різні субстанції. Тому «Я» має уникати матеріальних ба­жань, світських цінностей життя з метою зміни своєї карми та отримання вічної істини життя.

Школа йоги (від санскрит, «поєднання», «зв'язок») — одна з шести даршан давньоіндійської філософії, виникла в II ст. н. е. Засновником йоги вважають філософа Патанджалі, автора праці під назвою «Йога-сутра» (приблизно II ст. до н. е.). Елементи вчення йогів частково містились у Ведах, що орієнтували людину на отримання надприродних здібностей шляхом спеціальної ду­ховної практики (аскетизму, глибоких роздумів, концентрованої думки), а також в Упанішадах і «Махабхараті», де йога розгляда­лась як спосіб отримання істинного знання.

Безпосередньою філософською основою йоги стає санкх'я. Згідно з філософським ученням йоги, пракріті (матеріальна суб­станція) й пуруша (духовна субстанція, свідомість) із самого по­чатку існували незалежно одна від одної. Але пуруша через не­знання, невігластво потрапила в залежність від матерії й прагне подолати її, тобто повернутися до свого початкового незалежно­го стану. Людина є уособленням цього суперечливого поєднання матерії та душі (свідомості), тому йога вважає, що людина має «звільнити» душу від кайданів матеріального світу. Головними способами отримання вищих знань і звільнення душі від матеріа­льних пут світу є концентрація, медитація й аскетичні цінності. Саме звільнення піднімає людський дух до нових висот життя, перериває коло перероджень (сансару) й веде до злиття атмана («Я» людини) з Брахманом (абсолютом).

Класична йога пропонує вісім щаблів практичної самореалізації на шляху до звільнення, що є кінцевою метою людського життя:

— «яма»— приборкання, стриманість. Людина утримується від брехні, крадіжок, жадібності, заподіяння зла будь-якому жи­вому створінню на землі;

— «ніяма» — етична культура. Виховання в собі гарних зви­чок, вивчення текстів Вед, розмірковування про Бога;

— «асана» — дисципліна тіла, тренування тіла, що сприяє концентрації думок і глибоким роздумам;

— «пранаяма» — регулювання дихання;

— «пратьяхара» — ізоляція душі від матеріальних почуттів і людського тіла;

— «дхарана»— концентрація психіки на одному об'єкті мис­лення;

— «дх'яна» — роздуми з метою внутрішнього споглядання цих предметів, якнайбільшої концентрації на предметі роздумів;

— «сачадхі» — прозріння, відчуття блаженства, перехід від зов­нішнього споглядання предмета до розуміння внутрішньої суті й злиття з ним, одночасна втрата людиною самої себе як матеріальної частини світу та отримання нового рівня самоусвідомлення.

Традиційно йогу поділяють на чотири різновиди:

— джнана-йога (йога роздумів, шлях пізнання), яка ствер­джує, що як тільки долається незнання й отримується істина, ду­ша стає вільною;

— карма-йога (діяльність, безкорисливе служіння суспільному благу), що вимагає повного подолання людиною ілюзорних інте­ресів, щоб, зрештою, отримати звільнення;

— бхагті-йога (йога любові до Найвищої Істоти), яка пов'язує шільнення з любов'ю та відданістю божеству або абсолюту;

—раджа-йога (найвища йога, «царська йога») — шлях воло­діння своїм тілом, завершальний етап самопізнання, який веде до і амопросвітлення й остаточного звільнення від матеріальних кайданів світу.

 

Загалом головним об'єктом, на який спрямовано йогівську практику, є Бог (як найдосконаліший об'єкт) — абсолют. Вва­жається, що йогічна техніка самообмеження й медитації (зо­середження на роздумах про Бога) робить людину рівносиль­ною Богові. Під час якнайбільшого зосередження (самадхі) людина стає носієм божественних якостей.

Школа ньяя (букв, «правило», «підґрунтя», «метод») як орто­доксальна філософська система мала дуже багато подібного з да-шіьоіндійською філософією вайшешика. Вона стала відома за-идяки розробці проблем пізнання та логіки. Першоджерелом школи ньяя вважають «Ньяя-сутру».

У філософських концепціях ньяя стали визначальними оригі­нальні ідеї про людину, її долю, ставлення до Бога. Засновником школи вважають філософа Готаму (IV ст. до н. е.) Головним предметом його філософських роздумів були логічні методи пі-шання світу та доведення їх істинності.

У вченні про Бога Готама виходив з того, що основою світу є не порожнеча, а простір, час, ефір, розум та душа. Він запропо­нував власний аргумент, який доводить існування Бога — усе в і ніті має причину, отже, світ також має причину — Бога. Усі предмети світу складаються з частин, які, своєю чергою, утворю­ють щось більше, ніж окремий предмет (ціле). Це ціле і є Бог.

Школа вайшешика (букв, «особлива») — одна з ортодоксальних чаршан давньоіндійської філософії, засновником якої вважають фі-нософа Улуку, або інакше — Канаду (VI—V ст. до н. е.). Головним і екстом, у якому зафіксовано її положення, є «Вайшешика-сутра».

Згідно з філософськими поглядами вайшешика, увесь світ складається із субстанцій, якостей, дій, всезагальності, особливо­го і, присутності та небуття. Субстанція містить дев'ять елементів (земля, вода, вогонь, повітря, ефір, час, простір, душа, розум). Пер­ші субстанції складаються з невидимих першоелементів (атомів).

Розум і душа є вічними субстанціями. Індивідуальна душа усві­домлюється розумом окремої людини. Верховна душа — це Бог (творець усього сущого на землі). Власне, Бог створив з атомів увесь світ. Розпад гармонії атомів означає смерть предмета або тіла. Атоми взаємодіють між собою в результаті волевиявлення Бога й у межах дії закону — карми.

Натурфілософські ідеї послідовників школи вайшешика орієн­тують на те, що все матеріальне складається з неподільних ато­мів, гармонія яких може бути порушена. Завдяки існуванню гар­монії предмет можна бачити й використовувати у практичному житті. Після закінчення космічного циклу існування матеріально­го буття зв'язки атомів в ньому втрачаються, матеріальний пред­мет зникає, поки не з'являється нова комбінація (новий предмет), але вже в іншому світі.

Вайшешика традиційно трактує мету людського життя як по­збавлення душі від матеріальної залежності (сансари), що в по­всякденному житті означає закінчення всіх мук і страждань. До­сягнення кінцевого стану звільнення свідчить про пізнання істи­ни про світ.

 

Блаженство не є кінцевою метою життя людини, а лише спо­собом звільнення від матеріальної залежності. Шлях до звіль­нення — це результат власного волевиявлення, яке дарує лю­дям Бог, тому всі люди так чи так отримають звільнення (пізна­ють істину).

Школа веданти (від санскрит, слова «кінець, завершення Вед») з'явилась як результат інтерпретації основоположних засад Упанішад. її засновниками вважають мудреців Шанкару, Рама-нуджи, а також відомого мудреця Бадараяну, автора «Брахма-сутр». Поряд з Упанішадами, Брахма-сутрою одним з найважли­віших текстів вважають «Бхагаватгіту» («Божественну пісню»).

Засновники веданти розробили ідею існування єдиної душі (атмана) як єдиного бога Брахми. Усе, що існує у світі, — це Бог, а отже, душа є також Богом, тому Бог є єдиною реальністю в світі (монізм).

Світ — це ілюзія, подоба справжньої реальності. Бог ство­рює світ за допомогою «Майї». Людям, яким невідома істина світу, цей світ видається не таким, яким він є, а таким, яким ми його відчуваємо. Це означає, що людина, яка отримала істину, починає бачити світ адекватно, сприймаючи його реально. До­сягти істини про світ (реальність) можна лише шляхом аскетичного самообмеження, постійного самоконтролю, які, зрештою, об'єднують індивідуальну духовну основу людини (атман) з брах­маном.

 

Згідно з ученням веданти, основним обов'язком людини є ви­вчення Веданти, щоб, зрештою, стати брахманом. Під час отримання істини про остаточну мудрість світу людська ду­ша втрачає ілюзії, що є результатом чуттєвого пізнання сві­ту, піднімається до Бога й стає вільною, тобто отримує віч­не й незмінне щастя.

Школу міманси ( букв, «проникнення», «дослідження», «дис­кусія») було засновано мислителем Джайміні приблизно у II ст. іч н. е. Головним доробком міманси вважали «Міманса-сутру». І І,я школа продовжувала культово-ритуальні традиції Вед. Відпо-иідно до вимог міманси від правильного виконання жертвопри­несень залежить можливість отримання істинного знання, а отже, м шільнення від матеріальної залежності.

Міманса абсолютизує словесне знання Вед. Послідовники мі-манси вважали, що Веди існують вічно, вони не були створені Богом і лише інколи нагадують про себе під час тлумачення їх тексту пророками. Веди є вічні, а сама вічність витікає з об'єктів, що від-

і ісркалюють слова Вед. Авторитет Вед є абсолютним, а тому кожна людина повинна обов'язково виконувати закони Вед, що є повною умовою звільнення людини від матеріальної залежності.

Отже, згідно з ученням міманси, душа людини є об'єктивною реальністю. Верховної душі у вигляді Бога немає, тому світ є результатом взаємодії матеріальних причин у межах дії космі­чного закону — карми. Кармі підпорядкована не тільки людина, а все живе на землі. Ритуал і добрі вчинки допомагають людині адаптуватися до карми, полегшити її вплив з метою якнайшвид­шого звільнення від неї.

 

Отже, філософія Стародавньої Індії головним предметом свого дослідження вбачала людину як єдність мікро- й макро-космосу. Характерною особливістю даршанів був їх етико-спіритуалістичний характер і практична спрямованість, що охоплювала майже всі сфери людської діяльності. Важливи­ми особливостями також були визнання субстанціональної єдності всіх істот, упевненість у можливості отримання різ­ними шляхами істини про оточуючий світ і розуміння того, що вдосконалення світу можливе завдяки самовдосконаленню кожної окремої людини.

 

 

ФІЛОСОФІЯ СТАРОДАВНЬОГО КИТАЮ

 

Основні етапи розвитку й головні напрями китайської філософії

 

Перший етап

 

Другий етап

Найдавніші релігійно- філосовські Вчення Стародавнього Китаю давньокитайської філософії VII ст. до н. е.-III ст.. до н. е. Основні напрями давньокитайскої філософії після проникнення в Китай буддизму в III ст. і до кінця XIX ст. н. е
Чань-буддизм

.

Конфуціанство Конфуцій (551—479 рр. до н. е.)
Даосизм Лао-цзи (VI—Уст. до н. е.)

Менш відомі філософські школи

 

Легізм
Моїзм

 

ГОЛОВНІ КАТЕГОРІЇ ТА ПОНЯТТЯ ДО ТЕМИ
Дао (кит. «шлях», «закон», «принцип») — одне з найважливіших понять філософії Стародавнього Китаю, що означає, по-перше, універсальний світовий закон, згідно з яким розви­ваються природа й людина, по-друге, субстанцію, першо­причину, з якої розвивається весь світ
Де поняття китайської філософії, що означає благодать (енер­гію), що виходить з першопричини дао й трансформується в предмети та явища довколишнього світу
Жень (букв, «гуманність») — одне з основоположних понять кон­фуціанства, яке уособлюється із самою людиною як її харак­теристика бути особою; закон ідеальних відносин між лю­дьми в родині, суспільстві, державі, який проголошує: «Чо­го не бажаєш собі, не роби іншим»
Інь та Ян поняття давньокитайської філософії, які символізують супе­речливі першопринципи світу, що перебувають в стані єд­ності: інь — репрезентує жіночий першопринцип (пасив­ність, холод, вологість, темрява), ян— чоловічий (актив­ність, тепло, сухість, світло, твердість)
Лі (кит. «етикет», «стриманість») — основоположне поняття етики конфуціанства, у широкому сенсі — правила поведін­ки на всі випадки життя
Сяо поняття етики конфуціанства, що означало синівське поша-новування родини, батька й старшого брата
У-вей (кит. «недіяння») — поняття релігійно-філософської систе­ми даосизму, яке означає відсутність цілеспрямованої діяль­ності, що не співвідноситься з процесом природного світо-порядку, у вузькому сенсі — уникнення будь-якої діяльнос­ті, що заважає досягненню дао
Цзин космічна енергія, першооснова існування всіх живих організ­мів
Ці космічна, матеріально-духовна енергія, що слугує будівель­ним матеріалом виникнення предметів, явищ довколишньо­го світу
Шень космічна духовна енергія, яка існує в людині та є її духов­ною основою
   




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 705 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Надо любить жизнь больше, чем смысл жизни. © Федор Достоевский
==> читать все изречения...

2355 - | 2037 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.