Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Об’єкт, суб’єкт і предмет пізнання




Об'єкт пізнання – це те, на що спрямована пізнавальна, оціночна, практична діяльність суб'єкта. Об'єкти, на які спрямовано буденне пізнання, виявляються легко в процесі повсякденної практики. Але в науковому пізнанні все набагато складніше. Тут вже саме виявлення об'єкту пізнання, властивості якого підлягають вивченню, часто є вельми трудомістку задачу. Наприклад, електрон став об'єктом наукового пізнання лише після його виявлення в самому кінці XIX століття. Це каже про те, що широко вживані в філософії поняття «об'єкт» і «об'єктивна реальність» не є однаковими поняттями. Аж до кінця XIX століття електрон не був об'єктом знання, але безсумнівно був частиною об'єктивної реальності.

У науковому пізнанні виділяються об'єкти практичної діяльності (емпіричні об'єкти) та об'єкти теоретичної діяльності. Для того, щоб фізичний об'єкт став об'єктом теоретичного мислення, учений «перетворює» його в ідеалізований образ, накладаючи ту чи іншу сітку понять. У пізнанні оперування ідеалізованими (абстрактними) об'єктами набуває відносну самостійність, що особливо характерна для фундаментальних наук.

Суб'єктом пізнання вважається перш за все людство в цілому – виробник і хранитель всіх знань про навколишній світ і про самого себе. В якості суб'єктів пізнавальної діяльності можуть також виступати соціальні групи, спеціальним призначенням яких є виробництво знань (суб'єктом наукового пізнання є спільнота вчених), окремі народи, накопичують століттями в своїй культурі різноманітні відомості про явища природи, про вдачі і звичаї тих чи інших соціальних спільнот і т.д. Але в кінцевому рахунку гносеологічний суб'єктом є все ж таки окрема людина.

При цьому слід мати на увазі, що «справжній суб'єкт пізнання ніколи не буває лише гносеологічний: це жива особистість з її пристрастями, інтересами, рисами характеру, темпераменту, розуму або дурості, таланту або бездарності, сильної волі або безволля. Якщо ж суб'єктом пізнання є наукове співтовариство, то тут свої особливості: міжособистісні відносини, залежності, протиріччя, а також спільні цілі, єдність волі та дій і т.п. Суб'єкт і її пізнавальна діяльність можуть бути адекватно зрозумілі лише в їх конкретно-історичному контексті. Наукове пізнання передбачає не тільки свідоме ставлення суб'єкта до об'єкта, але і до самого себе, до своєї діяльності, тобто усвідомлення умов, прийомів, норм і методів дослідницької активності, врахування традицій і т.д.»

У поняттях суб'єкта та об'єкта пізнання є момент відносності: у одному відношенні щось виступає як об'єкт, а в іншому відношенні може стати суб'єктом, і навпаки. Вказана відносність виявляється вже в тому, що різного роду експериментальні установки, прилади, комп'ютери, якими користується дослідник, включаються в поняття «суб'єкт пізнання» (хоча, строго кажучи, вони є лише засобами, умовами, що забезпечують діяльність людей-суб'єктів). Але той же прилад або комп'ютер, який був частиною, елементом системи «суб'єкт пізнання», стає об'єктом у разі його вивчення або вдосконалення.

Що стосується об'єкта пізнання, то їм не обов'язково повинен бути якийсь предмет або явище навколишнього світу. Об'єктом пізнання може стати й сам «суб'єкт», тобто людина: його тілесна організація, різні процеси, що протікають в ній, а також і суб'єктивні явища, які відносяться до його психічної сфери (мислення даної людини, наприклад, є об'єктом пізнання для іншої людини, що спеціалізується на вивченні психіки).

Таким чином, поняття «суб'єкт» і «об'єкт» різні, але в той же час пов'язані один з одним у плані «взаємопереходів». Між ними немає абсолютних граней. Стосовно до пізнання згадане властивість рефлексивности виявляється в тому, що об'єктом пізнання стає сам процес пізнання – його структура, специфіка, динаміка і т.п.

Філософія, на відміну від інших історичних типів світогляду (міфології та релігії), здійснює свою світоглядну функцію на основі теоретичного ставлення до дійсності. Вона протиставляє міфологічному антропоморфізмові — уявленню про світ як поле дії об'єктивних деперсоніфікованих сил, традиційності й безпосередності міфу — свідомий пошук та відбір достовірних суджень на основі логічних і пізнавальних критеріїв. У філософії, як у теоретичній свідомості загалом, модель світу не просто постулюється, задається на основі традиції, віри чи авторитету. Прийняттю філософських тверджень про світ передує обґрунтування, переконання в правомірності певної точки зору. А це пов'язано з рефлексивним аналізом пізнавального процесу, що постає як пошук істини.

Отже, філософія як гносеологія здійснює аналіз процесу пізнання в контексті певних меж і можливостей у відношенні «людина—світ». Філософське питання «що є істина?» стосується передусім не конкретних аспектів пізнавального ставлення до світу, пов'язаних з вирішенням окремих завдань людського існування, а принципової спроможності людини пізнати світ, проникнути у його сутність, охопити його своєю свідомістю. Йдеться про прагнення одержати відповідь на запитання: який він є, чи збігається його структура із структурою мислення про нього, а якщо збігається, то якою мірою? Дослідження цього запитання від самого початку існування філософії є наслідком розв'язання світоглядної проблематики. А різні світоглядні позиції й філософські вчення про світ і буття загалом суттєво залежать від відповіді на нього. Існування так званої «пізнавальної тенденції» у будь-якому філософському знанні не обов'язково визначається присутністю розвинутої теорії пізнання як особливого розділу філософії. Так, приміром, у давньогрецькій філософії (VIII ст.) були сформульовані глибокі ідеї про співвідношення думки та її змісту, істини та омани. Але про це йшлося в єдиному онтологічному вимірі. Диференціація філософського знання властива пізнішим стадіям еволюції філософії (починаючи з філософії Нового часу).


 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 2611 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если вы думаете, что на что-то способны, вы правы; если думаете, что у вас ничего не получится - вы тоже правы. © Генри Форд
==> читать все изречения...

2281 - | 2210 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.