Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Основні тенденції розвитку західноєвропейської філософії середини ХІХ поч. ХХ ст




У другій половині XIX століття поступово готується перехід до некласичної філософії, відбувається відхід від класики, здійснюється зміна принципів, зразків, парадигм філософування. Класична філософія, з точки зору сучасної, характеризується як якась загальна орієнтація, сумарна тенденція чи стилістика мислення, властива в цілому приблизно трьохсотрічної періоду розвитку західної думки. Розумова структура класики була пронизана оптимістичним відчуттям присутності природного порядку, раціонально збагненного в пізнанні. Класична філософія вважала, що розум є головний і найкращий засіб перетворення людського життя. Знання і раціональне пізнання проголошувалися вирішальною силою, що дозволяє сподіватися на вирішення всіх проблем, які встануть перед людиною.

Класичні філософські побудови не задовольняли багатьох філософів на увазі, як вони вважали, втрати в них людини. Специфічність, різноманіття суб'єктивних проявів людини, вважали вони, не "схоплюється" методами розуму, науки. На противагу раціоналізму стали розвивати некласичних філософію, в якій в якості первинної реальності стали представляти життя (філософія життя), існування людини (екзистенціалізм). Сталося "руйнація" розуму: замість розуму на перший план висунулися воля (А. Шопенгауер, Ф. Ніцше), інстинкти (психоаналіз З. Фрейда) і т.д. У некласичної філософії було поставлено під сумнів прагнення філософської класики уявити суспільство як об'єктивне освіта, аналогічне природним об'єктам. Новий образ соціальної реальності, характерний для філософії ХХ століття, пов'язаний з поняттям "інтерсуб'єктивність". Воно покликане подолати поділ на суб'єкт і об'єкт, характерне для класичної соціальної філософії. Інтерсуб'єктивність заснована на уявленні про особливого роду реальності, що складається при взаєминах людей. У своїх витоках ця реальність є взаємодія "Я" і "Іншого".

Західна філософія ХХ ст. відрізняється виключним різноманіттям. У 20-ті - 40-ті роки спостерігається розквіт неореалізму і прагматизму, а потім їх захід сонця; розвивається неофрейдизм, неопозитивізм, екзистенціалізм, феноменологія, Томізм. 40-і - 60-ті роки характеризуються самовизначенням таких шкіл, як лінгвістична філософія критичний раціоналізм, франкфуртська школа; а також структуралізм, герменевтика, аналітична філософія, філософія мови - це вже відбувається в 60-ті - 80-і роки. У 80-ті - 90-ті роки розвивається постструктуралізм, філософія постмодерну, деконструкції.

У сучасній філософії яскраво виражене прагнення наблизитися до окремого живій людині. ХХ століття пройшов під знаком своєрідного "антропологічного буму" в філософії.

Методи, що розробляються та застосовуються сучасною філософією, є набагато більш витонченими і складними в порівнянні з класичною філософією XIX століття.

Підвищується роль філософської роботи над формами, структурами людської культури (текстами, знаково-символічними утвореннями, смислами і т.д.).

Значний інтерес відзначається до проблем розвитку, до діалектики з появою такого напрямку, як синергетика. Головні ідеї І. Пригожина: необхідний перехід науки і філософії до нового розуміння динамічних процесів, філософського тлумачення проблем незворотності, виникнення, становлення і т.д.

У ХХ столітті змінюється тональність і настрій філософських творів. У них немає того впевненого оптимізму, який в цілому властивий класичної філософії.

Однією з особливостей філософської еволюції ХХ століття стало те, що установка на панування людини над природою поступово змінюється установкою на свідоме убезпечення природи.

Сучасна філософія на порозі третього тисячоліття впритул підійшла до вироблення нової парадигми планетарного світосприйняття, мірооценкі, міроразмерності людини і человекоразмерності світу, що безпосередньо пов'язане з потребами у новому типі раціональності.


 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 930 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Неосмысленная жизнь не стоит того, чтобы жить. © Сократ
==> читать все изречения...

2282 - | 1988 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.