Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Перемога орієнтації на Росію




Пруська перемога над австрійською армією під Кенігрецом (1865) перехилила терези досьогочасних хитань галицьких «рутенців» у бік явної орієнтації на Росію. Львівське «Слово», що в 1861 р. почало свою карієру на поміркованій народовецькій платформі, виступило тепер з остаточно оформленою програмою галицького москвофільства. : Га­лицькі українці, це тільки племя одного, великоруського народу, а їхня мова, це тільки один з великоруських говорів-діялєктів. Нема нічого легчого, як галичанинові опанувати російську літературну мо­ву; треба тільки знати, як правильно вимовляти слова, що в етимольогічному правописі пишуться однаково як по українські так і по-російськи, а тільки неоднаково вимовляються. Від Карпат по Камчатку живе один великий «русскій» народ і нема чого витрачувати сили на культурно-політичний сепаратизм. Навіщо українцям витрачувати си­ли на творення власної літератури й культури взагалі, коли є вже го­това великоруська культура. Помилявся Шевченко, проповідуючи са­мостійність української мови й народу, але правильною дорогою пішов Гоголь, що чейже свою любов до «Малоросії», в минулому й сучас­ному, висловлював «общерускою» виробленою мовою.

«Ми зле зробили — писало «Слово»,— що в 1848 р. проголосили себе русинами й залишилися ними навіть по проголошенні конститу­ції. В львівському соймі була найкраща нагода сказати ясно і поля­кам і Европі, що всі змагання дипльоматів і поляків — витворити з нас окремий народ русинів-уніятів осталися без успіху й що Русь га­лицька, угорська, київська, московська, тобольська і т. д. під етно­графічним, історичним, мовним, літературним і обрядовим оглядом,,є ідентична, помимо того, що в Галичині є вона вірно віддана свому улюбленому монархові і його ясній династії, а там за кордоном, так само віддана свому монархові й своїй династії»...

На прикінці грудня 1866 р. виголосив новозаангажований царсь­кий агент о. Наумович у львівському соймі промову, в якій сказав м. і»:

«Ми не винуваті в тому, що наша мова подібна до вживаної в Москві. Літературна московська мова є властиво руська, створена русинами. Приймаючи літературну російську мову, відбираємо нашу власність. Схожости нашої мови з мовою всеї Руси не затре ніхто в світі, ані закони, ані сойми, ані міністри»...

Москвофільське «вірую», що його духовим батьком був Денис Зубрицький а безпосереднім виразником редактор «Слова» Б о г д а н Д і д и ц ь к и й, відбилося гомінким відгомоном серед зневіреної й розчарованої в Австрії галицької інтелігенції. В москвофільському таборі опинилося майже все старше покоління, навіть люде, що в днях своєї молодости проповідували ідеали самостійносте українського на­роду. Провід тих ідейних ренегатів обняв один з членів Руської Трій­ці — Яків Головацький. Зразу працював у Галичині, потім виемігру-вав до Росії й відтіля ширив москвофільську гангрену зневіри й національно-політичного дефетизму.

Та саме в найчорніший момент духового занепаду, в гомін про­дажного славословія білому цареві, вмішався різким дисонансом голос горстки галицької молоді, що їй дорогі були ідеали Руської Трійці та чоловиків галицької Весни Народів. «Кобзар» Шевченка, що продерся в Галичину, мов промінь ясного сонця, стався євангелієм тої молодої горстки, що з дня на день росла й могутніла, поки не примусила чорних духів москвофільства усунутися в тінь, з якої вийшли,

В 1862 р. повстають «Вечерниці», в 1863 — «Мета», 1865 — «Ни­ва», 1866 — «Русалка, в 1867 — «Правда» — ціла низка пресових ор­ганів, здебільша літературно-популярного характеру, але з виразними познаками зродженого з Шевченкового духа народництва. Махнув­ши рукою на «старих», усіх отих світських чи духовних бюрократів, що не пускаючися цісарської клямки, рівночасно накладали з царсь­кими агентами й одною рукою брали «гульдени» а другою рублі, народо-вецька молодь поклала всю свою надію на нездеморалізовані народні маси, яких мову, словесність, побут, а навіть ношу признала вона за свою й при кожній нагоді цю свою єдність з народом маніфестувала.

Оскільки царський уряд насилав у Галичину своїх агентів і «по-собія» для москвофілів, остільки український народовецький рух най­шов підтримку й опору в тих українських культурних силах, що їм, по перших репресіях 60-их років, а відтак по указі з 1876 р. неставало ходу на Великій Україні. Старші українські письменники, як Куліш. Марко Вовчок, Антонович, а в першу чергу Іван Нечуй-Левицький та Олександер Кониський спомагають народовецькі видання своєю пра­цею, а українські багатії, як Симиренко та Чикаленко й інші, підпома­гають галицькі установи своїми фондами. Особливо помітну участь придніпрянських діячів бачимо в львівській «її р а в д і», що на протяг кількадесяти літ сталася всеукраїнським, літератури о-науковим та політичним органом.

Народовецька молодь Галичини, почула тепер за собою Україну, «ту безмежну, могутню Україну, що видала великих героїв козаччини й нових діячів українського відродження, яких бачила поміж співро­бітниками своїх органів і видань. З другогож боку участь придні-прянців скріплювала демократичний і поступовий напрямок галицько­го українства, а це багато значило супроти переваги церковних і консервативних елементів у галицькому громадянстві. Для українців-же зазбручанських, в тодішньому їх пригнобленню від усяких пере­пон і заборон, була Галичина наче вікном у свобідну далечінь україн­ського розвою, що давало йому вихід навіть на випадок найбільших утисків з боку Росії» (М. Грушевський).

«Просвіта»

В березні 1867 р. кинула народовецька молодь клич створення то­вариства, якого метою булоб «пізнання й просвіта народу». Дня 2 ве­ресня тогож року міністерство внутрішніх справ апробувало статут, а 8 грудня відбулися перші установчі збори «Просвіти». Серед якої атмосфери відбувалися ці перші збори, свідчить факт, що ніхто з львівських священиків не захотів заінавгурувати діяльности нового товариства богослужениям, а на 64 його членів-оснувателів приїхав з провінції тільки один-одинокий представник — о. Осип 3 а я чківський з Лопянки к. Долини. Він теж забрав голос «в імені німого сільського люду». О. Заячківський не вважав себе умандатованим говорити в імени духовенства, до якого належав. Стан цей, як він сказав, парафразуючи євангельські слова «сам возраст імат, сам о собі да глаголет». Зате він почувався в праві промовити від «люду», якого представників не бачив серед зібраних. Підкресливши ролю галиць­кого духовенства в час бурхливої Весни Народів, о. Заячківський влучно завважив, що коли «на нас піднялася вся вража сила, а ми (духовники) не де боротьби поставлені, але радше апостоли мира, злякалися тої бурі, почали оглядатися поза себе, щоби собі плечі убез­печити і... зацофалися так далеко, що ми стратили з очей народ, а народ нас»... І справді, о. Заячківський був на установчому зібранню «Просвіти» одиноким представником тої горстки галицького духовен­ства, що ще не стратила народу з очей і н&впаки.

Першим головою «Просвіти» обрано гійн. учителя Анатоля Вахнянина (1868—1870), другим став Юліян Лаврівський (1870—1873), третім з черги (до 1877) Володислав Фе­дорович — дідич Вікна, що пожертвував більшу суму на залізний фонд Товариства, а четвертим Омелян Огоновський (1877— 1894), що поклав підвалини під нинішню організацію й поширення філій та читалень «Просвіти» на цілий край.

«Оснування «Просвіти» було немов завершенням організаційних змагань галицьких народовців 60-их років, переходом від ефемерид­них груп до постійної органічної праці, хоч треба признати, що та праця довгий час іще велася досить слабо, без пляну й по ділєтантсь-ки» (І. Франко).

Як перша організація народовців «Просвіта», хоч і не закладена, для ведення політичної роботи, в своїх початках поневолі була при­тягана до вирішування питань суто політичної натури. Такою примі­ром була невдачна спроба митрополита Иосифа Сем братов ич а в 1870 р. погодити народовців з москвофілами на грунті... галиць­кого «рутенства». Поміж тезами задуманої угоди була й така, що «га­лицькі русини» визнають себе окремим, 3-мільйоновим народом, та признають митрополита своїм заступником не тільки в церковних, але й культурно-політичних справах. Виділ «Просвіти» найшовся тим разом у крапці й на тези митрополита, підтримувані москвофілами, відповів, що товариство «Просвіта» признається не до 3, а до 20-мільйонового українського народу, який живе по обох боках Збруча й не має нічого спільного з москалями й поляками. До порозуміння з москвофілами може прийти щойно тоді, коли вони вернуть до україн­ської національної програми з 1848 р, яку вони зрадили. Москвофіли не відповіли на те нічого, а митрополит, що хотів репрезентувати три мільйони «рутенців» кинув про це й думати. Коли на сесії галицького сойму в 1.875 р. піднялися з польського боку протести проти підтри­мування «Просвіти» річною субвенцією в сумі 2000 ринських, загальні збори Товариства, скликані 27 травня тогож року зреклися тої субвенції, мовляв «Просвіта» має обовязки супроти свого народу, а супроти інших чинників не може приймати ніяких зобовязань, Була це гідна молодої установи маніфестація, яка підняла її престіж серед громадянства.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 351 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Самообман может довести до саморазрушения. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2557 - | 2402 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.