Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Політична думка Середньовіччя




 

Вплив античної політичної думки позначився передусім на політичних вченнях доби Середньовіччя та Відродження.

У цю епоху великою економічною, політичною й ідеологічною силою було духовенс­тво. Церква справляла значний вплив на все духовне життя середньовіччя. Не була ви­нятком також і політична думка. Її розвиток в основному здійснювався зусиллями пред­ставників церкви.

Основні аспекти політичної думки Середньовіччя полягали у висуванні на перший план про­блем співвідношення світської та церковної влад, що знаходило свій вияв у бо­ротьбі між теологічними теоріями політичної влади й антитеократичними (світськими) політичними доктри­нами та вченнями.

Найвідомішим представником ідей християнської доктрини був Фома Аквінський (1226–1274). У своїх вченнях він пристосу­вав філософські й політичні погляди Арис­тотеля до потреб церковної ідеології, запозичивши в нього погляд на людину як на іс­тоту політичну, інтереси якої повинні бути підпорядковані державним. Мислитель рішуче заперечував соціальну рівність і вважав вічними станові відмінності. Більшість членів суспільства повинна працювати фізично, лише меншість здатна займатися ро­зумовою працею й управляти. Найкращою формою державного правління є монархія. Влада справедливого монарха має бути відображенням влади бога. Аквінат проголошує необ­хідність безумовного підкорення світської влади владі духовній, оскільки вищою метою і сенсом існування суспільства є досягнення небесного блаженства, привести до якого може тільки церква. Усі ці постулати лягли в основу вчення під назвою "томізм", яке стало фундаментом док­трини католицької церкви.

Серед представників світської доктрини виділяються Марсилій Падуанський (1275–1340) та Уїльям Оккам (1285–1349). Падуанський дійшов висновку, що ні церква, ні дер­жава не мають божественної природи, а є різними формами людської влади. При цьому церква повинна бути відокремлена від держави і має підпорядковуватися світській владі. Оккам також вважав, що духовна і світська влади повинні існувати окремо, а ду­ховна влада – обмежуватися лише церковними справами і проблемами релігії. На його думку, при ідеальному політичному устрої реалізація загальнодержавних завдань має узгоджуватися з правами та сво­бодами громадян, які не можна порушувати ні правите­лям світським, ні, тим більше, духовним.

Політична думка давніх жителів українських земель існувала у вигляді суспільно-по­літичних поглядів, що мали релігійно-міфологічний характер. Найчастіше вони були по­в'язані із практич­ним життям та основними потребами. Провідною думкою міфологічного світогляду людини була ідея про божественне, неземне походження існуючої влади й порядку на землі, про земні відносини, що регулюються божест­вом. У суспільній свідо­мості поступово поширюється і посідає панівне місце ідеологія божественного похо­дження влади і пов'язаних із нею певних політичних сил.

Важливим чинником, що сприяв об'єднанню Київської Русі та перетворенню її у ве­лику державу, посиленню політичної влади правління, було запровадження християнс­тва. Його утвердження сприяло не тільки розвиткові суспільно-політичної думки, а й по­силенню економічних і культурних зв'язків з Візантією та іншими європейськими краї­нами. Під впливом візантійської філософії формувалась теологічна та політична думка.

Центральною політичною проблемою того часу була проблема взаємовідносин світської та церковної влад. Церква прагнула піднятися над великокнязівською адмініст­рацією, намагалася стати центром єднання роздрібненої держави, що знайшло своє концептуальне відображення у церковному вченні про богоугодного владаря, в основі якого лежала ідея родового, династичного князювання. З іншого боку, поступово скла­лася концепція єдиновладдя, верховенства тільки світської влади. В основі першої кон­цепції лежали думки отців церкви – Василя Великого, Іоанна Златоуста (IV ст.) про ду­ховне провідництво в державі як запоруку добробуту й миру, дотримання заповідей Бо­жих, припинення удільної боротьби за владу. Спираючись на них, печерський ігумен Феодосій заклав основи теологічної концепції. Він зазначав, що світські владарі не збе­рігають, а захищають віру, стоячи на процерковних позиціях. Займаючи ор­тодоксальну позицію, Феодосій стверджував, що шлях до істини лежить через східне християн­ство (православ'я). Згідно з цією концепцією важливим аспектом була централізація дер­жави, але під керівництвом церкви. Погляди Феодосія розвинув диякон Нестор, автор літопису "Повість времінних літ", який був творцем головної ідеї першої православної церковної доктрини – династичного князювання. У літописі на першому місці стоїть Во­лодимир Великий, який хрестив Русь. Проте центром єдності держави давньоруських князів мала б бути не великокнязівська влада, а церква.

Творцем другої концепції був митрополит Іларіон. Йому належить відома праця "Слово про закон і благодать". Він вважав, що єдиновладдя служить опорою християн­ської віри. Завдяки великокнязівському централізму православ'я утвердилося на Русі, саме йому воно має завдячу­вати своїм існуванням. В єдиновладній монархії Іларіон ба­чив головного гаранта єдності й сили держави, її територіальної цілісності.

Одним із найвідоміших представників політичної думки Київської Русі був Володимир Моно­мах. Зокрема, він вважав, що здійснювати беззаконня не мають права ні сини кня­зів, ні службові люди. Князь є державним мужем, носієм закону. На його думку, владар повинен пам'ятати, що разом із владою зростає і відповідальність.

Із татарською навалою державність, політичне життя подалі зберігаються лише у Га­лицько-Волинській державі. З того періоду найважливішим джерелом політичної думки залишився Га­лицько-Волинський літопис (XIII ст.), що доніс інформацію про політичну діяльність князя Да­нила Галицького. Перед обличчям монгольської навали політичні по­гляди того часу зво­дилися до необхідності європейського об'єднання.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1163 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наука — это организованные знания, мудрость — это организованная жизнь. © Иммануил Кант
==> читать все изречения...

2308 - | 2104 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.