Ћекции.ќрг


ѕоиск:
 атегории:

јстрономи€
Ѕиологи€
√еографи€
ƒругие €зыки
»нтернет
»нформатика
»стори€
 ультура
Ћитература
Ћогика
ћатематика
ћедицина
ћеханика
ќхрана труда
ѕедагогика
ѕолитика
ѕраво
ѕсихологи€
–елиги€
–иторика
—оциологи€
—порт
—троительство
“ехнологи€
“ранспорт
‘изика
‘илософи€
‘инансы
’ими€
Ёкологи€
Ёкономика
Ёлектроника

 

 

 

 


≤нтернет послуги в ресторанному господарств≥
 омун≥кативна пол≥тика, що проводитьс€ в ≤нтернет≥ - це курс д≥й п≥дприЇмства, спр€мований на плануванн€ ≥ зд≥йсненн€ взаЇмод≥њ ф≥рми з ус≥ма суб'Їктами маркетинговоњ системи на основ≥ використанн€ комплексу засоб≥в комун≥кац≥й ≤нтернету, що забезпечують стаб≥льне ≥ ефективне формуванн€ попиту ≥ просуванн€ товар≥в ≥ послуг на ринки з метою задоволенн€ потреб покупц≥в та отриманн€ прибутку. ћаркетингов≥ комун≥кац≥њ в ≤нтернет≥ залежно в≥д к≥нцевоњ мети можуть бути розд≥лен≥ на два види: комун≥кац≥њ, пов'€зан≥ з розробкою, створенн€м, удосконаленн€м товару ≥ його повед≥нкою на ринку; комун≥кац≥њ, пов'€зан≥ з просуванн€м товару. ћаркетингов≥ комун≥кац≥њ, пов'€зан≥ з розробкою, створенн€м та удосконаленн€м товару нац≥лен≥ головним чином на забезпеченн€ ефективноњ взаЇмод≥њ вс≥х суб'Їкт≥в маркетинговоњ системи, метою €кого Ї створенн€ користуЇтьс€ попитом товару.

 омун≥кац≥њ другого виду в першу чергу ор≥Їнтован≥ на просуванн€ на€вних у розпор€дженн≥ ресторанних заклад≥в або вже перебувають на ринку товар≥в чи послуг. ” цьому випадку метою Ї переконанн€ потенц≥йних покупц≥в в необх≥дност≥ придбанн€ товару, або нагадуванн€ вже ≥снуючим покупц€м про зд≥йсненн€ вторинних, регул€рних покупок. ѕросуванн€ зд≥йснюЇтьс€ за допомогою механ≥зму ≥нформуванн€, впливу, переконанн€ ≥ стимулюванн€ споживач≥в, залученн€ њх до процесу покупки, куп≥вл≥-продажу. ћехан≥зм просуванн€ приводитьс€ в д≥ю за допомогою комплексного ≥нструментар≥ю, до складу €кого вход€ть: реклама, стимулюванн€ збуту, формуванн€ громадськоњ думки, брендинг. ѕросуванн€ може бути орган≥зовано шл€хом використанн€ одного або, що част≥ше зустр≥чаЇтьс€, сукупност≥ ≥нструмент≥в. ” табл.3.1. представлен≥ найб≥льш часто використовуван≥ ≥нструменти маркетингових комун≥кац≥й в ≤нтернет≥.

 

“аблиц€ 3.1 ќсновн≥ ≥нструменти маркетингових комун≥кац≥й в ≤нтернет≥

–еклама —тимулюванн€ збуту «в'€зки з громадськ≥стю
Web-сайт компан≥њ  онкурси, ≥гри, роз≥граш≥, лотерењ ѕубл≥кац≥њ матер≥ал≥в на web-сайт≥ компан≥њ
Ѕанерна, текстова реклама ≥ реклама, що використовуЇ можливост≥ засоб≥в мультимед≥а ѕрем≥њ, призи та подарунки ѕубл≥кац≥њ матер≥ал≥в ≥ новин у «ћ≤ ≤нтернету, на спец≥ал≥зованих ≥ тематичних сайтах
–еЇстрац≥€ сайту в каталогах та ≥ндексац≥€ сайту пошуковими системами ѕробн≥ зразки, демонстрац≥йн≥ верс≥њ ѕроведенн€ маркетингових заход≥в з њх активним висв≥тленн€м в ≤нтернет≥
–еклама за допомогою електронноњ пошти  упони ”часть у конференц≥€х
–еклама в списках розсилки, конференц≥€х та на дошках оголошень «нижки —понсорство

 

≤нтернет надаЇ користувачам широкий наб≥р ≥нструмент≥в комун≥кац≥њ. Ѕудь-€кий користувач, п≥дключившись до мереж≥, в≥дразу ж здобуваЇ можлив≥сть нав≥гац≥њ по сайтах, можлив≥сть в≥дправл€ти ≥ отримувати електронн≥ листи, брати участь у конференц≥€х ≥ чатах ≥ багато ≥ншого. ≤ншими словами користувач отримуЇ можлив≥сть ≥нтерактивноњ взаЇмод≥њ ≥з середовищем ≤нтернету.  ористувачем ≤нтернету може стати ≥ будь-€кий ресторанний заклад. ¬≥дразу ж п≥сл€ п≥дключенн€ до мереж≥ в≥н може почати застосовувати нов≥ методи у веденн≥ своЇњ комерц≥йноњ д≥€льност≥, наприклад, за допомогою електронноњ пошти взаЇмод≥€ти з≥ своњми постачальниками або споживачами, або досл≥джувати дан≥ про на€вн≥ в мереж≥ конкурент≥в.

ќсвоњвшись з базовими службами ≤нтернету, будь-€кий користувач може п≥ти дал≥ ≥ вз€ти найактивн≥шу участь в реал≥зац≥њ середовища ≤нтернету, створивши власний web-сайт.

Web-сайт надаЇ закладу ресторанного господарства широкий р€д додаткових можливостей, на додаток до на€вних ран≥ше комун≥кац≥йним службам. √оловна њх особлив≥сть пол€гаЇ в тому, що тепер ресторан може надавати споживачам додатковий серв≥с: давати ≥нформац≥ю про акц≥њ, новини ресторану та он-лайн меню. ѕри на€вност≥ власного сайту зростаЇ ефективн≥сть проведених в мереж≥ рекламних заход≥в, оск≥льки будь-€ка реклама може м≥стити посиланн€ на сайт компан≥њ, де користувачев≥ стане доступно значно б≥льшу к≥льк≥сть ≥нформац≥њ, ≥ в≥н складе б≥льше повну думку про ресторан ≥ його пропозиц≥њ.  р≥м того, ≥нформац≥€ про повед≥нку в≥дв≥дувач≥в на сайт≥ може в≥дразу ж потрапл€ти в ≥нформац≥йну систему закладу ≥ служити дл€ б≥льш €к≥сного њх обслуговуванн€. “аким чином, web-сайт Ї одним з головних елемент≥в системи маркетингу в ≤нтернет≥ ≥ потребуЇ найб≥льшоњ уваги з боку маркетинговоњ служби п≥дприЇмства.

« точки зору маркетингу, web-сайт - це наб≥р ≥нформац≥йних блок≥в та ≥нструмент≥в дл€ взаЇмод≥њ з одним або дек≥лькома сегментами ц≥льовоњ аудитор≥њ. яка ≥нформац≥€ буде представлена на ньому, €к≥ ≥нструменти будуть зад≥€н≥, €к вони будуть взаЇмод≥€ти м≥ж собою - все це залежить в≥д обраноњ модел≥ б≥знесу, а також в≥д типу сегмент≥в ц≥льовоњ аудитор≥њ ≥ можливост≥ контактувати з нею тим, або ≥ншим способом.

–озвиток маркетинговоњ д≥€льност≥ та реклами

ƒл€ п≥двищенн€ ефективност≥ роботи ресторану основн≥ заходи мають бути спр€мован≥ на актив≥зац≥ю маркетинговоњ д≥€льност≥.

ѕрактичне значенн€ маЇ використанн€ конкретних маркетингових прийом≥в, ор≥Їнтованих на залученн€ споживач≥в в ресторан.

¬ €кост≥ маркетингового прийому можна використовувати презентац≥њ. ѕрезентац≥€ проводитьс€ з приводу новоњ стор≥нки в меню, представленн€ нового шеф-кухар€, €кий приступив до роботи в заклад≥ та з ≥нших причин. ћетою презентац≥њ Ї актив≥зац≥€ загального ≥нтересу потенц≥йних кл≥Їнт≥в до в≥дв≥дуванн€ ресторану в самий найближчий час

ќрган≥зац≥њ ресторанноњ презентац≥њ передуЇ розробка постановочного сценар≥ю. ѕро майбутню под≥ю в ресторанному житт≥ необх≥дно опов≥стити засоби масовоњ ≥нформац≥њ. ѓм необх≥дно направити в≥дпов≥дн≥ листи ≥ запрошенн€. як приклад можна навести ресторанну презентац≥ю марокканськоњ стор≥ночки страв у меню. —ценар≥й презентац≥њ може бути у вигл€д≥ ненав'€зливого шоу марокканського карнавалу за участю живих масок. Ќезабутн≥м моментом дл€ гостей презентац≥њ мало стати по€ва шеф-кухар€ ресторану, що запропонував св≥жу вип≥чку за марокканським рецептами. ѕод≥бн≥ ресторанн≥ презентац≥њ можуть влаштовуватис€ щодо ф≥рм-постачальник≥в р≥зних продукт≥в ≥ напоњв.

ћаркетинговий прийом - новор≥чний банкет - кульм≥нац≥€ минаЇ. „ереда новор≥чних замовлень на банкетне обслуговуванн€ в ресторан≥ починаЇтьс€ в перших числах грудн€ минаЇ. ƒо к≥нц€ грудн€ корпоративн≥ св€тков≥ банкети р≥зних трудових колектив≥в проход€ть в ресторанах, €к правило, щоденно. ƒл€ ресторану майбутн≥ новор≥чн≥ св€та-це один з найб≥льш спри€тливих пер≥од≥в у роц≥ дл€ заробл€нн€ грошей. Ќапередодн≥ нового року гост≥ ресторану заход€ть отримати максимум вражень, в тому числ≥ гастроном≥чних ≥ чисто видовищних. ¬ласне кажучи, за цим багато з них п≥дуть у ресторан. ” цьому зв'€зку треба ц≥леспр€мовано рекламувати попередн≥й продаж квитк≥в на новор≥чний веч≥р, задовольн€ти запити кл≥Їнт≥в ресторану, не упускаючи можливостей вдосконалювати обслуговуванн€.

ћаркетинговий прийом - ц≥кавий зах≥д, передбачаЇ орган≥зац≥ю тематичного вечора ≥з запрошенн€м з≥рок естради чи фестиваль нац≥ональноњ кухн≥. ” контекст≥ ц≥кавого заходу дуже важливою Ї загальна сценарна опрацюванн€, €ка повинна працювати на створенн€ певноњ атмосфери ≥ способу ресторану. ƒобре, коли сценарна опрацюванн€ т≥сно ув'€зана з придуманою легендою. ¬ €кост≥ теми легенди, €ка залучаЇ в≥дв≥дувач≥в в ресторан, може бути вибраний шеф-кухар, знаменитий г≥сть, спос≥б подач≥ продукту, особливе меню, ≥стор≥€ ресторану або сам ресторатор. ѕридумана легенда може супроводжуватис€ певним ритуалом, €кий включаЇтьс€ до сценарну опрацюванн€.

ћаркетинговий прийом - дит€ча програма. ћаЇтьс€ на уваз≥, що по нед≥льних дн€х в ресторан≥ влаштовуЇтьс€ дит€ча програма: д≥тей розважають артисти, роботу €ких оплачуЇ ресторан. ÷е дозвол€Ї батькам подовш посид≥ти в ресторан≥. ќтже, м≥ж тривал≥стю часу, проведеного в ресторан≥ гост€ми та середньою сумою виставленого рахунку тут Ї пр€мий зв'€зок.

ћаркетинговий прийом - ц≥нова пол≥тика. ƒл€ зб≥льшенн€ потоку в≥дв≥дувач≥в можна скористатис€ €к загальним зниженн€м ц≥ни всього асортименту страв ресторану, так ≥ знижками в р≥зний час доби. «б≥льшенн€ виручки з лишком компенсуЇ втрати в ц≥н≥ за рахунок скороченн€ частки умовно пост≥йних витрат у структур≥ ц≥ни.

ѕоЇднанн€ дек≥лькох маркетингових прийом≥в ви€вл€Їтьс€ б≥льш ефективним у ресторанному б≥знес≥.

—кладовою частиною маркетингу ресторану Ї його реклама, €ка зб≥льшуЇ в≥ддачу в≥д вкладених кошт≥в.

–еклама ресторану - це коротка ≥нформац≥€, де в €скрав≥й, образн≥й ≥ дох≥длив≥й форм≥ пов≥домл€Їтьс€ споживачу про режим роботи, про проведенн€ будь-€ких одноразових акц≥й, знижки, п≥льги тощо. ћета реклами ресторану - вс≥л€ко спри€ти п≥дтримц≥ ≥ зб≥льшенню пост≥йного потоку в≥дв≥дувач≥в в даний заклад, що в≥др≥зн€Їтьс€ неповторним колоритом, розумними ц≥нами, смачною кухнею ≥ хорошим обслуговуванн€м. —тимулюванн€ продажу товару зд≥йснюЇтьс€ за допомогою наступних заход≥в, представлених в таблиц≥ 3.2.

 

“аблиц€ 3.2 «м≥ст рекламних заход≥в

Ќазва та зм≥ст заходу пер≥одичн≥сть
ќренда щита зовн≥шньоњ реклами щом≥с€ц€
–озробка "сайту" в ≤нтернет≥, ф≥рмовий од€г персоналу, в≥зитки, пол≥граф≥€, презентац≥€ в≥дкритт€ (без њж≥) одноразово
≤нтернет (в т.ч. п≥дтримку сайту) щом≥с€ц€
ѕол≥граф≥чна продукц≥€, розповсюдженн€ лист≥вок щом≥с€ц€
—истема заход≥в Direct Marketing (в т.ч. дисконтн≥ карти дл€ презентац≥њ) одноразово

 

¬ €кост≥ засоб≥в реклами ресторану необх≥дно ширше використовувати засоби масовоњ ≥нформац≥њ та спец≥альну друковану та сувен≥рну продукц≥ю.

Ќайпрост≥ший ≥ невибагливий вар≥ант зовн≥шньоњ реклами ресторану - короб ≥з зовн≥шн≥м п≥дсв≥чуванн€м галогеновими прожекторами на виносних кронштейнах. Ќазва ресторану тут наноситьс€ за допомогою самоклейкоњ пл≥вки (матовою, гл€нсовою, св≥тлов≥дбиваючоњ п≥д золото або ср≥бло. ќкрем≥ слова, букви ≥ знаки рекламного пов≥домленн€ можна винести за меж≥ лицьов≥й панел≥ щита на кронштейнах, зробити њх €к би б≥льш об'Їмними. ћожливо конструюванн€ рекламного короби вив≥ски ресторану з внутр≥шньою п≥дсв≥ткою. ѕ≥дсв≥чуванн€ тут забезпечують люм≥несцентн≥ лампи.  ритер≥й €кост≥ - м'€ке св≥тло без видимих контур≥в ламп. ¬исв≥тлюютьс€ можуть €к окрем≥ частини рекламного короби, наприклад, букви або фон, створюючи видим≥сть обс€гу, так ≥ весь рекламний короб ц≥лком.

«авданн€ ресторанного маркетингу:

≤нформуванн€ в≥дв≥дувач≥в про ресторан. ” першу чергу ц€ задача в≥дноситьс€ до початкового етапу д≥€льност≥ ресторану - тобто, коли в≥н в≥дкривс€ ≥ необх≥дно ≥нформувати потенц≥йних кл≥Їнт≥в про цю под≥ю. ќкремими випадками Ї зм≥на концепц≥њ ресторану та ≥нш≥, наст≥льки сильн≥ зм≥ни в ресторан≥, що в очах колишн≥х кл≥Їнт≥в в≥н починаЇ сприйматис€ €к ≥нший ресторан.

–озширенн€ кола в≥дв≥дувач≥в ресторану. ѕ≥д розширенн€м кола в≥дв≥дувач≥в маЇтьс€ на уваз≥ залученн€ т≥Їњ аудитор≥њ, €ка не зовс≥м властива даному закладу. ” цьому ж криЇтьс€ серйозна небезпека, оск≥льки перетин р≥зних тип≥в в≥дв≥дувач≥в може послужити погану службу. Ќаприклад, €кщо ви рекламуЇте в класичному пивному ресторан≥ трансл€ц≥ю спортивних заход≥в, об≥ц€ючи при цьому ≥стотн≥ знижки на пиво, то ви ризикуЇте нарватис€ на публ≥ку, €ка буде вести себе €к у дешевому пивному бар≥. “обто так, €к вона звикла. ј це може дуже сильно не сподобатис€ вже напрацьованою кл≥Їнтур≥.

“ому необх≥дно або розд≥л€ти так≥ потоки, або залучати людей з сум≥жних категор≥й, близьких за своЇю моделлю повед≥нки на€вноњ публ≥ц≥. ƒл€ цього потр≥бно дуже уважно стежити €к за ресторанним ринком, так ≥ за зм≥ною переваг потенц≥йноњ аудитор≥њ. Ќаприклад, коли в ’арков≥ (≥ в багатьох ≥нших м≥стах ”крањни) з'€вилас€ мода на €понську кухню, багато ресторан≥в, нав≥ть не мають в≥дношенн€ до €понськоњ кухн≥, зробили у себе стор≥ночку €понського меню. ≤, треба сказати, що до де€коњ м≥ри це допомогло вир≥шити проблему залученн€ додатковоњ кл≥Їнтури, а також спри€ло утриманню тих кл≥Їнт≥в ресторану, хто п≥ддавс€ цьому модному в≥€нню.

якщо ж говорити про залученн€ р≥зних людей за допомогою под≥лу поток≥в в≥дв≥дувач≥в, то робити це можна двома способами. ѕерший - залучати в≥дв≥дувач≥в на банкетне обслуговуванн€. ƒругий спос≥б розмежуванн€ в≥дв≥дувач≥в на потоки - робота в дек≥лькох форматах. Ќаприклад, вдень кафе працюЇ за схемою роздавальноњ л≥н≥њ, а у веч≥рн≥й час - у формат≥ кафе з обслуговуванн€м. ÷е може спрацювати, оск≥льки публ≥ка, €ка в≥дв≥дуЇ заклад в денний ≥ веч≥рн≥й час, р≥зна. “е ж саме стосуЇтьс€ ≥ кафе в б≥знес-центрах. ќчевидно, що вдень люди використовують його €к њдальню. ј у веч≥рн≥й час - €к м≥сце в≥дпочинку.

«алученн€ ц≥льовоњ групи в≥дв≥дувач≥в.

ѕланувати ц≥льову групу в≥дв≥дувач≥в треба ще на стад≥њ розробки концепц≥њ ресторану.  онцепц≥€ ж базуЇтьс€ на маркетинговому досл≥дженн≥, в €кому ≥ вимальовуЇтьс€ ц≥льова група. “акож на стад≥њ розробки концепц≥њ визначаютьс€ параметри заклади, здатн≥ залучити ц≥льову групу, а також т≥, що будуть в≥дс≥кати небажану публ≥ку. ÷≥ реч≥ взаЇмопов'€зан≥ - ч≥тке позиц≥онуванн€ закладу приваблюЇ певних в≥дв≥дувач≥в, автоматично в≥дс≥каючи ≥нших.  омплекс заход≥в, призначених дл€ залученн€ ц≥льовоњ групи ≥ в≥дс≥канн€ небажаноњ публ≥ки, вигл€даЇ так: ƒобре спланована рекламна кампан≥€, в €к≥й ч≥тко в≥дображено образ ресторану; ћ≥сце розташуванн€; ÷≥нова категор≥€, в €к≥й працюЇ ресторан;  ухн€; —ерв≥с; ƒизайн фасаду, вив≥ски, входу та ≥нтер'Їру; ѕослуги, що надаютьс€ рестораном.

«б≥льшенн€ доходу з кл≥Їнта. «б≥льшенн€ доходу з кл≥Їнта уваз≥, що кл≥Їнт або част≥ше приходить до ресторану, або платить б≥льше за одне в≥дв≥дуванн€ при тому ж граф≥ку (бажано, звичайно, ≥ те ≥ ≥нше). ћетод≥в дл€ цього ≥снуЇ досить багато ≥ де€к≥ з них досить складно систематизувати й описати. Ќаприклад, створенн€ в≥дпов≥дноњ атмосфери закладу. јле ж в≥д нењ багато в чому буде залежати, чи прийде людина в цей ресторан спец≥ально, або ж т≥льки завд€ки тому, що в≥н розташований поруч. ѕроте, окр≥м створенн€ Ђправильноњї атмосфери, можна вид≥лити де€к≥ перев≥рен≥ методики, що дозвол€ють п≥дн€ти показники продаж≥в на одного кл≥Їнта.

ѕерсонал ресторану. ¬≥д ум≥нн€ продавати в чому залежить середн≥й чек закладу. “им не менш, зробити оф≥ц≥анта ≥ бармена хорошими продавц€ми дуже важко. ѕо-перше, персонал треба навчити. ѕо-друге, величезна плинн≥сть обслуговуючого персоналу ресторану змушуЇ робити процес навчанн€ перманентним. ѕо-третЇ, робота оф≥ц≥анта непрестижна й мало оплачувана. ” цьому зв'€зку б≥льш≥сть з них розгл€дають своЇ м≥сце €к тимчасове. ѕо-четверте, низький р≥вень управл≥нських ≥ маркетингових знань власник≥в б≥знесу в б≥льшост≥ випадк≥в не дозвол€Ї њм вибудувати д≥Їву систему мотивац≥њ персоналу, створити команду, нац≥лену на усп≥х, грамотно орган≥зувати продаж ≥ т.п.

¬веденн€ в меню вс≥л€ких додаткових пропозиц≥й (понад звичайного меню). ўось на кшталт Ђшеф-кухар рекомендуЇї. ќск≥льки це спец≥альна пропозиц≥€, то його можна спробувати продавати дорожче.

ѕроведенн€ св€ткових заход≥в. Ќаприклад, дн≥в-€коњ кухн≥. ” цьому випадку майже завжди робитьс€ додаткове меню, €ке знову ж таки можна продати дорожче. ѕлюс до цього можна запросити пост≥йних (≥ не т≥льки пост≥йних) кл≥Їнт≥в ресторану. ¬≥дпов≥дно, дл€ цього потр≥бно мати базу таких кл≥Їнт≥в.

ѕобудова мереж≥ ресторан≥в. ћережев≥ заклади вир≥шують в≥дразу дв≥ проблеми - по-перше, вони охоплюють нов≥ пласти своњх кл≥Їнт≥в за рахунок географ≥чного зб≥льшенн€. ≤, по-друге, таким чином вони зб≥льшують частоту в≥дв≥дувань своњх ресторан≥в одним ≥ тим же кл≥Їнтом.

÷им список методик, звичайно, не обмежуЇтьс€, але вс≥ њх в рамках одн≥Їњ роботи розгл€нути просто неможливо.

”триманн€ кл≥Їнт≥в. ”тримати кл≥Їнта - це означаЇ зробити так, щоб кл≥Їнт перейшов з розр€ду випадкових в розр€д пост≥йних, ≥ там залишивс€. —початку завданн€ вир≥шуЇтьс€ досить просто. ¬и робите ресторан, розрахований на певну ц≥льову аудитор≥ю, ≥ за допомогою р≥зних рекламних заход≥в залучаЇте в нього людей. —ам по соб≥ цей процес непростий, але ще складн≥ше утримати тих, хто вже в≥дв≥дав ресторан. ¬≥домо, що €кщо в≥дв≥дувачев≥ в ресторан≥ комфортно, то в≥н буде приходити регул€рно. ѕричому це в≥дбуваЇтьс€ €к би само по соб≥. “им не менш, можна вид≥лити р€д фактор≥в, активно спри€ють вторинним в≥дв≥динам кл≥Їнт≥в.

 ухн€ та €к≥сть приготуванн€ страв. —ерйозною проблемою Ї догл€д шеф-кухар€. ” цьому випадку зазвичай доводитьс€ повн≥стю переробл€ти меню, оск≥льки зм≥нюЇтьс€ смак звичних страв або вони зам≥нюютьс€ ≥ншими.

ћода на щось (напр€мок кухн≥, музичн≥ програми, пропонован≥ рестораном - тобто, додатков≥ послуги тощо).

—тавленн€ обслуговуючого персоналу. —поживач≥ особливо ц≥нують прив≥тн≥сть ≥ увага, €к≥ здатн≥ спокутувати нав≥ть незнанн€ оф≥ц≥антом складу страв. ѕричому в де€ких ресторанах (зазвичай вищоњ ц≥новоњ категор≥њ) прийн€то, щоб ставленн€ до в≥дв≥дувач≥в було персон≥ф≥кованим. ” цих закладах прийн€то д≥знаватис€ своњх пост≥йних в≥дв≥дувач≥в в обличч€, сп≥лкуватис€ з ними, п≥дтримувати пост≥йний контакт. як правило, це л€гаЇ на плеч≥ кер≥вника або адм≥н≥стратора.

–≥зн≥ методи стимулюванн€. —еред поширених: програми знижок (зараз вони все част≥ше зам≥нюютьс€ бонусними програмами). ѕри цьому в багатьох закладах практикуЇтьс€ продаж знижкових карт.

¬≥танн€ кл≥Їнта з днем народженн€ по електронн≥й пошт≥, SMS ≥ т.п., що стали попул€рними в ≥нших видах б≥знесу, починають активно використовуватис€ ≥ в ресторанах.

ќтже, завданн€ маркетинговоњ д≥€льност≥ п≥дприЇмства сфери громадського харчуванн€ - ресторану, так≥: ≥нформуванн€ в≥дв≥дувач≥в про ресторан, розширенн€ кола в≥дв≥дувач≥в ресторану, залученн€ ц≥льовоњ групи в≥дв≥дувач≥в, зб≥льшенн€ доходу з кл≥Їнта, утриманн€ кл≥Їнт≥в.

 

–озробка додаткових он-лайн послуг в ресторанному б≥знес≥

≤нтерактивний маркетинг - форма пр€мого маркетингу, що зд≥йснюЇтьс€ за допомогою ≥нтерактивних комп'ютерних служб, €к≥ надають ≥нформац≥йн≥ послуги у оперативному режим≥ та використовують канали зв'€зку в режим≥ реального часу з допомогою засоб≥в електронноњ торг≥вл≥. ƒл€ цього застосовуютьс€ ≥нтерактивн≥ комп'ютерн≥ системи, €к≥ об'Їднують у режим≥ реального часу покупц≥в та продавц≥в. Ќин≥ створен≥ два типи ≥нтерактивних маркетингових канал≥в: комерц≥йн≥ ≥нтерактивн≥ служби та ≤нтернет.

 омерц≥йн≥ ≥нтерактивн≥ служби п≥дприЇмств за в≥дпов≥дну щом≥с€чну оплату пропонують покупц€м ≥нформативн≥ та маркетингов≥ послуги в режим≥ реального часу. ƒо ≥нформативних належать новини, б≥бл≥отечн≥ послуги, в≥домост≥ навчального, спортивного, дов≥дкового характеру, а також розважально-≥гров≥ матер≥али, послуги з продажу товар≥в, засоби сп≥лкуванн€ та електронна пошта. «а допомогою цих канал≥в комерц≥йних служб кл≥Їнт може замовити необх≥дн≥ товари, оплатити њх за допомогою операц≥й з≥ своњм банк≥вським рахунком, купити чи продати ц≥нн≥ папери, замовити ав≥аквитки, стати учасником €когось конкурсу, д≥знатис€ про погоду в будь-€к≥й точц≥ земноњ кул≥, про спортивн≥ новини з р≥зних крањн, почитати замовлену книжку або нав≥ть в≥дв≥дати музей, не виход€чи з≥ свого помешканн€. јле основним каналом ≥нтерактивного маркетингу залишаЇтьс€ ≤нтернет. ѕрактично вс≥ комерц≥йн≥ служби п≥дприЇмств б≥льш≥сть послуг виконують в ≤нтернет≥.  ожний, хто маЇ комп'ютер, модем, необх≥дне програмне забезпеченн€, а також звичайний телефон та, зрозум≥ло, кошти дл€ оплати послуг, може отримати будь-€ку ≥нформац≥ю, зосереджену в каналах ц≥Їњ дивовижноњ мереж≥.

≤нтерактивний маркетинг придбав таку попул€рн≥сть по наступних основних причинах:

¾ можлив≥сть його застосуванн€ €к великими ф≥рмами, так ≥ малими;

¾ практично необмежений електронний (на в≥дм≥ну, наприклад, в≥д друкованого) рекламний прост≥р;

¾ достатньо швидкий доступ та коп≥юванн€ ≥нформац≥њ;

¾ €к правило, конф≥денц≥йн≥сть ≥ швидк≥сть електронних замовлень;

¾ побудова взаЇмин. ЌадаЇтьс€ можлив≥сть анал≥зувати в≥дпов≥д≥ кл≥Їнт≥в, отримувати додаткову ≥нформац≥ю, надавати консультац≥њ, розсилати р≥зн≥ рекламн≥ матер≥али.

‘ормуванн€ позитивного ≥м≥джу ресторану та пошук кл≥Їнт≥в в ≤нтернет - робота комплексна, але правильний виб≥р сфери дл€ позиц≥онуванн€ ≥ просуванн€ дозвол€Ї звузити к≥льк≥сть роб≥т до найб≥льш ефективних.

Ќайб≥льшими сферами дл€ сп≥лкуванн€ людей, в тому числ≥ на теми ресторан≥в, в ”крањн≥ Ї соц≥альн≥ мереж≥ Facebook ≥ ¬ контакт≥, також потр≥бно прид≥лити увагу тематичним ресторанним форумам.

≈фективний маркетинг в соц≥альних мережах включаЇ наступн≥ роботи:

1.–озробка та затвердженн€ стратег≥њ маркетингу в соц≥альних мережах.

2. «аклад ≥ €к≥сне оформленн€ корпоративних стор≥нок ≥ груп.

3. ўоденне веденн€ створених стор≥нок ≥ груп.

ўоб зарезервувати столик через ≤нтернет, потенц≥йний кл≥Їнт спочатку ви≠бираЇ ресторан, отримуЇ про нього ≥нфор≠мац≥ю загального характеру, знайомитьс€ з набором представленого меню, ц≥нами. ѕ≥сл€ ф≥ксац≥њ к≥лькост≥ потр≥бних страв за певними позиц≥€ми, автоматично п≥драхо≠вуЇтьс€ загальна варт≥сть. ƒал≥ сл≥д натис≠нути на кнопку "«амовленн€ столика" ≥ си≠стема запропонуЇ вказати так≥ дан≥: час, день, м≥с€ць, к≥льк≥сть ос≥б та тип резерву≠ванн€ (сн≥данок, об≥д, вечер€, день народ≠женн€). ƒл€ п≥дтвердженн€ замовленн€ столика у ресторан≥ необх≥дно вказати форму зворотнього зв'€зку з кл≥Їнтом (електронна пошта, факс, телефон). ƒе€к≥ ресторани пропонують ще й електронну карту розм≥щенн€ ус≥х на€вних столик≥в ≥ потенц≥йний кл≥Їнт за певним номером мо≠же вибрати необх≥дн≥ м≥сц€. On-line резер≠вуванн€ безкоштовне, потр≥бно сплатити лише за замовленн€ у ресторан≥, а ≥нод≥ нав≥ть отримуЇ знижку у розм≥р≥ 5-10%.

“ака система розширюЇ можливост≥ корпоративно-групового обслуговуванн€ - д≥лових ос≥б, турист≥в, делегац≥й, екс≠курсант≥в. «авжди можна бути осв≥домле-ним про страви ≥ ц≥ни, представлен≥ у ре≠жим≥ реального часу дл€ попереднього формуванн€ власного меню-замовленн€.

ќсоблив≥стю проекту Ї поповненн€ бази даних, своЇчасне оновленн€ ма≠тер≥алу, активна маркетингова ≥ рекламна п≥дтримка. ÷е - показ баннер≥в, прове≠денн€ конкурс≥в з метою ви€вленн€ най≠кращих ресторан≥в, заохоченн€ кл≥Їнт≥в, участь у м≥жнародних виставках, презен≠тац≥њ, розм≥щенн€ веб-сайту на ≥нших ≤нтернет-ресурсах, зв'€зки з засобами масовоњ ≥нформац≥њ. Ќав≥ть Ї сво€ анкета тижн€, у €к≥й в≥дв≥дувач може в≥дпов≥сти на поставлен≥ запитанн€. ≈лектронне опитуванн€ проводитьс€ дл€ ви€вленн€ попиту на ресторанн≥ послуги, складанн€ портрету кл≥Їнта, з'€суванн€ джерел от≠риманн€ ≥нформац≥њ про ресторани. ÷е даЇ змогу побудувати стратег≥ю марке≠тингових д≥й, ор≥Їнтуючись на т≥ сегменти ринку, €к≥ реально можуть стати спожива≠чами ресторанних послуг.

ѕотр≥бно в≥дм≥тити й про на€вн≥сть електронноњ книги "—карг та пропозиц≥й", у €к≥й кл≥Їнт може висловити своњ враженн€ в≥д перебуванн€ у ресторан≥, надати про≠позиц≥њ щодо покращенн€ р≥вн€ обслуго≠вуванн€. ќтримана ≥нформац≥€ надси≠лаЇтьс€ власнику закладу дл€ прийн€тт€ в≥дпов≥дних заход≥в.

ƒо залученн€ широкоњ аудитор≥њ кл≥Їнт≥в на стор≥нки ресторану в мереж≥ шл€хом пошуку, формуванн€ у кожного кл≥Їнта зац≥кавленост≥, ≥ запрошенн€ стати пост≥йним передплатником п≥сл€ натисканн€ Ђћен≥ подобаЇтьс€ї на стор≥нц≥ ресторану, приЇднанн€ до групи любител≥в ресторану. ѕошук нових кл≥Їнт≥в через соц≥альну мережу ефективний при публ≥кац≥њ св≥жоњ ≥нформац≥њ про ресторан, стравах, проведених св€тах ≥ нових акц≥€х. ¬с≥ текстов≥ матер≥али дл€ мереж≥ ≥ дл€ сайту може писати один модератор, що зд≥йснюЇ весь комплекс роб≥т маркетингу в ≤нтернет≥, що значно скорочуЇ витрати дл€ ресторану.

1. —творенн€ додатк≥в у соц≥альних мережах п≥д кожну под≥ю. Ѕудь-€ка акц≥€ ресторану або анонс св€ткувань можуть стати потужним приводом дл€ створенн€ ƒодатка. ƒодатком Ї банер з дизайном ≥ програмною частиною, що працюЇ €к корисний в≥рус, ≥ вбудовуЇтьс€ в центральну частину стор≥нки ресторану в мереж≥.

≤де€ми дл€ ефективного ресторанного додатка можуть бути:

- ѕорекомендуй дес€ти своњм друз€м нове сезонне меню нашого ресторану (вони повинн≥ натиснути Like) та отримай знижку.

- ѕорекомендуй €к можна б≥льшому числу своњх друз≥в наш ресторан. Ќайб≥льш активний учасник отримуЇ привабливий приз.

- «алиш в≥дгук або побажанн€ в меню на стор≥нц≥ ресторану в соц≥альн≥й мереж≥, або под≥лис€ своњм улюбленим рецептом страв до св€та ≥ виграй можлив≥сть отримати майстер-клас в≥д шеф-кухар€ нашого ресторану.

 ористувач≥ з рад≥стю ≥ ц≥кав≥стю в≥дгукуютьс€ на додатки в Facebook разом з≥ своњми друз€ми, д≥л€тьс€ емоц≥€ми, обговорюють ≥ смакують страви, залишають в≥дгуки, рад€тьс€ ≥ задають питанн€ про кул≥нар≥ю, обговорюють можлив≥сть проведенн€ в ресторан≥ корпоратив≥в та св€ткувань дн≥в народжень. ≤ з ще б≥льшою вд€чн≥стю будуть це робити через ≤нтернет, €кщо мають можлив≥сть змагатис€ ≥ вигравати призи.

“акож стаЇ попул€рним впровадженн€ електронного меню в ресторанах, що знижуЇ витрати на найманн€ оф≥ц≥ант≥в. ≤нтерактивне меню, також зване електронним меню - одне з нововведень в ресторанних меню. ÷е електронна комп'ютерна система, €ка дозвол€Ї кл≥Їнтам самост≥йно розгл€дати, вибирати ≥ замовл€ти страви ≥ напоњ ≥з запропонованих у ресторан≥ допомогою комп'ютер≥в, планшет≥в або мон≥тор≥в, розм≥щених на столиках або поруч з ними. —истема може створити ≥ндив≥дуальну пропозиц≥ю або јкц≥ю будь-€кому кл≥Їнту, адаптуватис€ до його вимог, ≥ нав≥ть анал≥зувати його смак. јсортимент закладу представлений в≥зуально, з можлив≥стю зображень, тексту, ан≥мац≥њ ≥ в≥део кл≥п≥в, звуку ≥ супутньоњ реклами.

¬икористанн€ системи такого виду дозвол€Ї залучити кл≥Їнта, створюючи у нього в≥дчутт€ участ≥, завд€ки зворотного зв'€зку системи. ≈лектронне меню легко зм≥нюЇтьс€, пов≥домл€ючи кл≥Їнта про актуальн≥ ц≥ни, на€вност≥ або в≥дсутност≥ т≥Їњ чи ≥ншоњ страви, його склад≥, рецепт≥, по €кому воно готуЇтьс€ ≥ т.д., повн≥стю зам≥нюючи паперове меню. ” сучасних ≥нтерактивних меню кл≥Їнти можуть у режим≥ реального часу зробити автоматичне замовленн€, перев≥рити св≥й поточний рахунок, дозаказати страви чи напоњ, в ≥нших ≥нтерактивних системах повн≥стю усунена необх≥дн≥сть у оф≥ц≥антах, система виконуЇ вс≥ њхн≥ функц≥њ.

“ак≥ ≥нтерактивн≥ системи електронного меню ≥стотно зб≥льшують швидк≥сть обслуговуванн€, дозвол€ючи кл≥Їнтов≥ вибрати ≥ замовити, не чекаючи уваги оф≥ц≥анта. ѕоки ще так≥ меню слабо поширен≥ в ”крањн≥, тому що вимагають певних ≥нвестиц≥й в спец≥альне устаткуванн€, але де€к≥ ел≥тн≥ ресторани њх уже використовують.

“аким чином, автоматизац≥€ ресторану даЇ значне зниженн€ навантаженн€ на оф≥ц≥ант≥в та адм≥н≥стратор≥в, дозволить њм усп≥шн≥ше справл€тис€ з≥ своњми обов'€зками ≥ позбавить в≥д необх≥дност≥ наймати надлишкове число прац≥вник≥в. јвтоматизац≥€ замовленн€ - це пр€ма економ≥€.

” всьому св≥т≥ вже давно спостер≥гаЇтьс€ зростанн€ online-бронюванн€ стол≥в в ресторанах. Ќаприклад, у ¬еликобритан≥њ це близько 7% в≥д ус≥Їњ брон≥, в —Ўј - близько 16%, в прогресивних м≥стах, таких, €к Ќью-…орк, —ан-‘ранциско online-бронюванн€ дос€гаЇ 50%. ¬ ”крањн≥, на жаль, до таких показник≥в поки далеко. –езерв столу по телефону залишаЇтьс€ традиц≥йним способом бронюванн€.

ѕослуга online-бронюванн€ стаЇ все б≥льш затребуваною в сучасному св≥т≥ моб≥льних технолог≥й та ≤нтернету. ћожлив≥сть зручно та швидко спланувати своњ в≥дв≥дини ресторану важлива дл€ активних динам≥чних людей ≥ залучаЇ в заклад нових гостей - користувач≥в глобальноњ мереж≥.

¬ ц≥л€х просуванн€ сайту ≥ п≥двищенн€ попул€рност≥ ресторану "ѕанське село" можна запропонувати р€д заход≥в:

1. –озм≥щенн€ посилань на ≥нших серверах

–озм≥щенн€ посилань на ≥нших серверах можливо за дек≥лькома напр€мками:

- розм≥щенн€ посилань на серверах партнер≥в по б≥знесу, наприклад, ф≥рма-виробник €кого-небудь обладнанн€ може пом≥стити на св≥й сервер посиланн€ на сайти своњх дилер≥в, а торгова ф≥рма, €ка поставл€Ї товари р≥зних виробник≥в, посиланн€ на сервери виробник≥в;

- обм≥н посиланн€ми, при цьому на€вн≥сть будь-€ких партнерських в≥дносин не обов'€зкова - досить зразковоњ р≥вност≥ показник≥в в≥дв≥дуваност≥ сервер≥в;

- розм≥щенн€ посилань в обм≥н на що-небудь ≥нше, наприклад, на дозв≥л користуватис€ ≥нформац≥йними матер≥алами сервера, тому що проблема створенн€ значного обс€гу безкоштовноњ ≥нформац≥њ стоњть перед ус≥ма розробниками сервер≥в ≥ використанн€ ≥нформац≥йних матер≥ал≥в за умови посиланн€ на першоджерело Ї поширеною практикою.

2. –озм≥щенн€ платноњ реклами на серверах з ц≥льовою аудитор≥Їю

™ багато сервер≥в з високими показниками в≥дв≥дуванн€ та охоплюючих великий обс€г ц≥льовоњ аудитор≥њ сайту, €кий просуваЇтьс€, надають можлив≥сть платного розм≥щенн€ рекламних оголошень на своњх стор≥нках. Ќаприклад, оголошенн€ можна розм≥стити на серверах пошукових систем ≥ ¬еб-каталог≥в, в≥дв≥дуван≥сть €ких дуже висока. ¬они можуть мати вигл€д текстових вр≥зок (текстове пов≥домленн€ на стор≥нц≥), граф≥чних елемент≥в - банер≥в, або просто г≥перпосилань. ѕри цьому тарифи за розм≥щенн€ реклами залежать в≥д в≥дв≥дуваност≥ сервера, конкретноњ стор≥нки, к≥лькост≥ показ≥в ≥ можуть коливатис€ в дуже широких межах.

3.  онтекстна реклама. ÷е в≥докремлений блок рекламних оголошень, що показуютьс€ незалежно в≥д основноњ видач≥ пошуковика. “ак≥ оголошенн€ м≥ст€ть невелику текстову частину, в €к≥й стисло розкриваЇтьс€ сутн≥сть сайту ≥ активне посиланн€ на нього. ќсновною перевагою контексту над просуванн€м сайту Ї швидк≥сть, з €кою реклама доходить до потенц≥йних кл≥Їнт≥в (оголошенн€ розм≥щуЇтьс€ в≥дразу п≥сл€ оплати).

4. Ѕанерна реклама. ћожна провести аналог≥ю м≥ж банером ≥ рекламним щитом. –озм≥стити в ≤нтернет≥ банерну рекламу - все одно, що встановити б≥гборд з рекламою в людному м≥сц≥. Ќе пом≥тити банер, так само €к ≥ рекламний щит, неможливо. яскравий банер тут же привертаЇ увагу в≥дв≥дувача. ќсь чому банерна реклама користуЇтьс€ такою попул€рн≥стю. ѕросуванн€ ресторан≥в за допомогою банерноњ реклами вважаЇтьс€ виг≥дною справою. јдже в≥дв≥дуван≥сть сайт≥в банерноњ мереж≥ в к≥лька раз≥в перевищуЇ в≥дв≥дуван≥сть окремих, нехай широко в≥домих сайт≥в.

Ѕанер - швидкий ≥ недорогий спос≥б зд≥йснити просуванн€ сайту ресторану. «а допомогою банерноњ реклами сайт маЇ можлив≥сть поповнювати р€ди своњх кл≥Їнт≥в щодн€. √оловне - знати тонкощ≥ цього виду реклами. Ќедосв≥дченого користувача часто може сп≥ткати розчаруванн€. Ќеефективною банерна реклама ви€витьс€ в тому випадку, €кщо користувач не вм≥Ї правильно застосовувати ≥нструменти дл€ њњ створенн€. якщо реклама не привертаЇ увагу, значить, ефективною вона не буде. якщо банер демонструЇтьс€ на сайтах з малою в≥дв≥дуван≥стю, чекати усп≥ху також не варто. “ому в≥дразу потр≥бно визначитис€ з двома пунктами: зовн≥шн≥м вигл€дом банера ≥ майданчиком дл€ розм≥щенн€.

“аким чином очевидно, що ≤нтернет-технолог≥њ спри€ють розвитку б≥знесу, зм≥цнюють конкурентну перевагу, прискорюють процес роботи, дозвол€ють донести до потенц≥йного кл≥Їнта найсв≥ж≥ш≥ новини. –озробка програм автоматизац≥њ д≥€льност≥ ресторан≥в призводить до суттЇвих зм≥н у менеджмент≥, а також п≥двищуЇ €к≥сть обслуговуванн€.

ќсновними причинами вивченн€ та введенн€ ≥нновац≥й у п≥дприЇмствах ресторанного господарства Ї: посиленн€ конкурентноњ боротьби та намаганн€ одержати на ринку конкурентн≥ переваги та максим≥зувати прибуток; зростанн€ попиту споживач≥в; забезпеченн€ престижу п≥дприЇмства та швидке вир≥шенн€ проблем, що можуть виникнути на п≥дприЇмств≥; вивченн€ наукових новинок та њх впровадженн€ у виробничий процес з метою пол≥пшенн€ результат≥в д≥€льност≥ п≥дприЇмства.

≤нновац≥њ €к результат ≥нновац≥йноњ д≥€льност≥, з одного боку, повинн≥ бути ор≥Їнтован≥ на краще, б≥льш повне задоволенн€ запит≥в споживач≥в, а з ≥ншого Ц на отриманн€ певного економ≥чного ефекту у вигл€д≥ прибутку дл€ п≥дприЇмств, що ≥н≥ц≥юють њх розробку ≥ упровадженн€. Ќа нашу думку, ≥нновац≥йна д≥€льн≥сть Ц це вид д≥€льност≥, пов'€заний ≥з трансформац≥Їю наукових досл≥джень ≥ розробок у новий чи покращений продукт, €кий запропонований на ринку, в новий чи покращений технолог≥чний процес або €к≥сно новий п≥дх≥д до виробництва та наданн€ сусп≥льно необх≥дних послуг.

≤нновац≥йна д≥€льн≥сть багато в чому залежить в≥д чинник≥в р≥зного характеру, €к≥ можна класиф≥кувати €к внутр≥шн≥ та зовн≥шн≥. ƒо внутр≥шн≥х чинник≥в в≥днос€тьс€: на€вн≥сть матер≥альних та ф≥нансових ресурс≥в, техн≥ка, технолог≥€, орган≥зац≥€ та управл≥нн€ виробництвом, кадровий потенц≥ал, науковий потенц≥ал, маркетинг, ≥нновац≥йний кл≥мат, р≥вень сприйн€тливост≥ до нововведень, ступ≥нь самост≥йност≥ п≥дприЇмства. «овн≥шн≥ чинники под≥л€ютьс€ на чинники пр€моњ д≥њ (стан ринку, споживач≥, бюджетна ≥ податкова системи, на€вн≥сть конкурент≥в, науковий потенц≥ал крањни, експортно-≥мпортна пол≥тика, державна ≥нновац≥йна пол≥тика, на€вн≥сть нормативно-правовоњ ≥нновац≥йних акт≥в) та чинники непр€моњ д≥њ (стан макроеконом≥ки, ф≥нансово-кредитна та соц≥альна пол≥тика держави, на€вн≥сть природних ресурс≥в, нормативно-правова база, м≥жнародне науково-техн≥чне сп≥вроб≥тництво, пол≥тичн≥ чинники).

Ќайважлив≥шими ≥нновац≥€ми в сучасний час €вл€ютьс€ ≥нформац≥йно-компТютерн≥ технолог≥њ, €к≥ розроблен≥ дл€ п≥дприЇмств ресторанного господарства, дозвол€ють значно спростити, оптим≥зувати ≥ прискорити ц≥лий р€д рутинних, специф≥чних дл€ цього б≥знесу операц≥й. ѕроте њх розповсюдженню в сектор≥ заважають, по-перше, ненасичен≥сть попиту на послуги ресторанного господарства ≥ дозв≥лл€, по-друге, низька технолог≥чна культура населенн€. ÷е все заважаЇ розвитку ≥нновац≥йних процес≥в.

«ручн≥сть автоматизац≥њ та ≥нформатизац≥њ процес≥в на п≥дприЇмств≥ ресторанного господарства очевидно не т≥льки з точки зору Ђведенн€ справї, а й з позиц≥й кл≥Їнт≥в, так €к ≤— дозвол€ють б≥льш оперативно працювати з розрахунками кл≥Їнт≥в, чергов≥стю обслуговуванн€, забезпечен≥стю пропонованого меню вс≥ма необх≥дними ≥нгред≥Їнтами, без побоюванн€, що њх або не вистачить ≥ всю другу половину вечора меню скоротитьс€ наполовину, або, навпаки, њх ви€витьс€ в надлишку ≥ вони згниють,так ≥ не потрапивши на ст≥л у склад≥ страви.

“акож одн≥Їю з основних ≤“-≥новац≥й дл€ ресторанного б≥знесу Ї впровадженн€ комплексу web- ≥ телекомун≥кац≥йних р≥шень дл€ взаЇмод≥й з кл≥Їнтами. ¬ результат≥ все част≥ше з'€вл€ютьс€ послуги доставки додому замовлень, зроблених по телефону та ≤нтернет.

”сп≥шн≥сть ц≥Їњ високотехнолог≥чноњ послуги визначаЇтьс€ загальним дл€ вс≥х ≥нтерактивних систем в≥ддаленоњ роботи з кл≥Їнтом вимогою вичерпного характеру ≥нформац≥њ та можливостей, що надаютьс€ кл≥Їнту дистанц≥йними ≥нтерактивними системами. —айт не повинен м≥стити застар≥лоњ ≥нформац≥њ про ц≥ни, ≥нформац≥ю про в≥дсутн≥ на даний момент страви, а також м≥стити €комога менше Ђнеактивнихї елемент≥в, виключно ознайомчого характеру. “ак≥ системи повинн≥ п≥дтримуватис€ профес≥йними call-центрами, €к≥ зобов'€зан≥ надати будь-€ку допомогу кл≥Їнтов≥ у формуванн≥ замовленн€, пов≥домити про ор≥Їнтовний час доставки ≥ т.д.

Ѕ≥льше багатооб≥ц€ючим напр€мком використанн€ web- ≥ телекомун≥кац≥йних технолог≥й Ї технолог≥њ з нарощуванн€ потоку кл≥Їнт≥в ресторан≥в ≥ непр€моњ реклами ресторанних заклад≥в. ¬ даному випадку пробки на дорогах €краз можуть бути звернен≥ на користь п≥дприЇмствам ресторанного господарства. ћова йде про RFID-технолог≥њ. —истеми поки мало поширен≥ в –ос≥њ ≥ ”крањн≥, але вже м≥цно завоювали попул€рн≥сть за кордоном.

—уть технолог≥њ Ц в розм≥щенн≥ поблизу ресторан≥в RFID-м≥ток, €к≥ можуть прочитуватис€ спец≥альними портативними пристро€ми за допомогою Wi-Fi, Bluetooth або моб≥льного зв'€зку. ¬≥дбуваЇтьс€ зв'€зок з сервером, на €кому збер≥гаЇтьс€ найр≥зноман≥тн≥ша ≥нформац≥€ про даний ресторан. ¬≥дпов≥дна ≥нформац≥€ дал≥ може бути передана на спец≥альний портативний пристр≥й, що Ї у власника.

“аким чином, власник даного  ѕ , наприклад, заблукавши або сто€чи в пробц≥, отримуЇ можлив≥сть перегл€нути меню зареЇстрованого пристроЇм, розташованого поблизу ресторану, д≥знатис€ про на€вн≥сть в≥льних м≥сць, систему знижок ≥ бонус≥в ≥ т.д.

ѕод≥бн≥ технолог≥њ дозвол€ють також економити ресторану на реклам≥ Ц д≥йсно, потреба в рекламних щитах в≥дпадаЇ, €кщо ресторан автоматично детектуЇтьс€ моб≥льним телефоном або  ѕ , коли його власник проњжджаЇ мимо на автомоб≥л≥.

¬ додатку 1 наведемо структуру фактор≥в, що визначають майбутн≥ зм≥ни в розвитку ресторанного б≥знесу за рахунок ≥нформац≥йних ≥ компТютерних технолог≥й.

ќднак не сл≥д звужувати технолог≥чн≥ перетворенн€ в сфер≥ послуг до нововведень лише ≥нформац≥йних та автоматизованих технолог≥й. “ак, на ресторанний б≥знес значно впливають дос€гненн€ з таких тип≥в технолог≥й: енергетичних, процес≥в, конструкц≥йних матер≥ал≥в, дизайну, б≥о-, ≥нформац≥йних, обслуговуючих, управл≥нських, продаж, обладнанн€, в продуктах харчуванн€.

÷≥кава ≥нновац≥€ впроваджуЇтьс€ в —Ўј. “ам в≥дкриваЇтьс€ мережа ресторан≥в здорового швидкого харчуванн€ п≥д такою назвою Ђ∆уй, граючиї. ¬она абсолютно ≥нновац≥йна. јдже там можна њсти ≥ насолоджуватис€ проведенн€м часу в соц≥альних мережах. јбо грати в комп'ютерн≥ ≥гри з ≥ншими в≥дв≥дувачами. ‘ах≥вц≥ п≥драхували, що ресторан економить 8-12% прибутку. јдже не витрачаЇ грош≥ на маркетинг. «а п≥дприЇмство рекламу робл€ть його кл≥Їнти. “ому, €к в≥дм≥тив власник ресторану ћайкл Ўуман: Ђћи можемо витратити зекономлен≥ кошти на те, щоб покласти в наш продукт найкращ≥ ≥нгред≥Їнтиї.

ўе одна причина чому ≥нновац≥йн≥ ресторани так≥ попул€рн≥ Ц њжа там швидка, але при цьому корисна. ” меню Ц б≥льше двохсот найменувань р≥зноман≥тних сандв≥ч≥в з натуральних продукт≥в без генетично модиф≥кованих орган≥зм≥в ≥ з м≥н≥мальним вм≥стом жиру. ќсобливо усп≥шн≥ геймери можуть там виграти смачн≥ безкоштовн≥ додатки до свого замовленн€, €кщо будуть грати з профес≥оналами ресторану.

ќтже, розум≥нн€ сут≥ ≥нновац≥й ≥ механ≥зму ≥нновац≥йноњ д≥€льност≥ у сучасних умовах даЇ змогу п≥дприЇмствам ресторанного господарства б≥льш ефективно зд≥йснювати свою д≥€льн≥сть, п≥двищувати результативн≥сть функц≥онуванн€ п≥дприЇмства та конкурентоспроможн≥сть на ринку.

Ќа ≥нновац≥йну д≥€льн≥сть п≥дприЇмства впливають р≥зноман≥тн≥ чинники, €к≥ под≥л€ютьс€ на внутр≥шн≥ ≥ зовн≥шн≥, €к≥ мають своњ особливост≥ про€ву у кожн≥й галуз≥ нац≥ональноњ економ≥ки. ≤нновац≥њ, €к результат ≥нновац≥йноњ д≥€льност≥, з одного боку, повинн≥ бути ор≥Їнтован≥ на повн≥ше задоволенн€ запит≥в споживач≥в, а з ≥ншого Ц на отриманн€ конкретного економ≥чного ефекту. ¬рахуванн€ на п≥дприЇмств≥ р≥зноман≥тних чинник≥в дасть можлив≥сть п≥дприЇмству п≥двищити конкурентоспроможн≥сть та отримати кращ≥ результати ≥нновац≥йноњ д≥€льност≥.

ѕри пост≥йн≥й зм≥н≥ зовн≥шнього ≥ внутр≥шнього середовища одн≥Їю з ц≥лей будь-€коњ орган≥зац≥њ Ї вм≥нн€ приймати виклики зовн≥шнього середовища, вм≥нн€ оперативно перебудовуватис€, переходити у в≥дпов≥дн≥сть з новими вимогами. ≤ в цьому момент≥ одну з головних ролей граЇ своЇчасне впровадженн€ в практику нових технолог≥й. «нанн€ та використанн€ даного аспекту сучасними рестораторами даЇ њм в руки сильний ≥нструмент дл€ п≥двищенн€ ефективност≥ свого б≥знесу, а значить Ц конкурентну перевагу.

 

ѕитанн€ дл€ самоконтролю

 

1. ’арактеристика формату free flow.

2. ћ≥сцерозташуванн€ заклад≥в ресторанного господарства формату free flow.

3. ќсобливост≥ дизайну заклад≥в ресторанного господарства формату free flow.

4. ќрган≥зац≥€ виробництва заклад≥в ресторанного господарства формату free flow.

5. ќрган≥зац≥€ обслуговуванн€ заклад≥в ресторанного господарства формату free flow.

6. ќрган≥зац≥€ л≥тн≥х майданчик≥в.

7. ’арактеристика вид≥в л≥тн≥х майданчик≥в.

8. –оль ≤нтернету в розвитку заклад≥в ресторанного господарства сучасного формату.

Ћ≥тература

1. ƒ—“” 4281: 2004. «аклади ресторанного господарства.  ласиф≥кац≥€.

2. ƒ—“” 3278-95. —тандартизац≥€ послуг. ќсновн≥ положенн€.

3. ƒ—“” 3862-99 –есторанне господарство. “ерм≥ни та визначенн€.

4. ƒ—“” 3390-95 Ђ√ромадське харчуванн€.  ул≥нарна продукц≥€, €ка реал≥зуЇтьс€ населеннюї

5. √ќ—“ 30524-97 Ђ√ромадське харчуванн€. ¬имоги до обслуговуючого персоналуї

6. ћеждународный стандарт √ќ—“ 30523-97. ”слуги общественного питани€. ќбщие требовани€.

7. ћеждународный стандарт √ќ—“ 30389-95. ќбщественное питание.  лассификаци€ предпри€тий.

8. ≤нструкц≥€ про книгу в≥дгук≥в ≥ пропозиц≥й на п≥дприЇмствах роздр≥бноњ торг≥вл≥ та громадського харчуванн€: Ќаказ ћ≥н≥стра зовн≥шн≥х економ≥чних зв`€зк≥в ≥ торг≥вл≥ ”крањни в≥д 24.06.96 р. є 349.

9. ѕор€док проведенн€ контрольноњ перев≥рки правильност≥ розрахунк≥в ≥з споживачами за надан≥ послуги ≥ реал≥зован≥ товари: ѕостанова  аб≥нету ћ≥н≥стр≥в ”крањни в≥д 02.04.94 р. є 215.

10. јнтонова ¬.ј. ќрган≥зац≥€ обслуговуванн€ на п≥дприЇмствах харчуванн€. Ќавчальний пос≥бник дл€ студент≥в ус≥х форм навчанн€ спец≥альност≥ Ђ“ехнолог≥€ харчуванн€ї - ƒонецьк: ƒонƒ”≈“, 2005. Ц 158 с.

11.јнтонова ¬.ј. ќрган≥зац≥€ й плануванн€ виробництва на п≥дприЇмствах харчуванн€. Ќавчальний пос≥бник. Ц ƒонецьк, ƒонƒ”≈“, 2002. Ц 161с.

12. Ѕраун √рэм, ’епнер  арон. ѕрактическое пособие л€ официантов: ѕер. с англ. Ц ћ.: ‘инансы и статистика, 2006. 272с.: ил. Ц ѕер. изд.: 2004.

13.¬асильЇва ќ.ќ. ќрган≥зац≥€ виробництва: навч пос≥б дл€ студ напр€му п≥дгот спец 6.051701 Ђ’арч технолог≥њ та ≥нженер≥њї: ƒонецьк, ƒонЌ”≈“, 2010. Ц 155с.

14.«игель Ћ. и —., Ћенгер –. и ’., Ўтиклер √., √утмайер ¬. –есторанный сервис. ќсновы международной практики обслуживани€ дл€ профессионалов и нчинающих. ѕер. с нем. Ѕема ю.ќ. ћ.: «јў »зд-во ÷ентрполиграф, 2003.- с. 288.

15.  ононыхин —.¬. ќрганизаци€ гостиничного и ресторанного хаз€йства: ”чебное пособие. Ц ƒонецкий институ туристического бизнеса. Ц ƒонецк, 2010. Ц 300с.

16. ристофер Ё.-“. –есторанный бизнес: как открыть и успешно управл€ть рестораном: ѕер. с англ.- ћ.:–ос  онсульт, 1999.

17. рымска€ Ѕ.ј., Ѕалашов ¬.¬. —правочник официанта. ћ.: Ёкономика, 1986.- с.192.

18. учер Ћ.—. –есторанный бизнес в –оссии: технологи€ успеха. Ц ћ: –; онсульт, 2002. Ц с. 468.

19.Ћаврентьева ≈.¬.  ультура застоль€ ’I’ века: ѕушкинска€ пора.- ћ.: “ерра- нижный клуб, 1999.

20.Ћащинский ¬.ћ. —ервировка и этикет стола.- ћинск: Ёлайда, 1999.

21.ћалюк Ћ.ѕ.,  ононенко “.ѕ., ѕовст€на Ќ.¬., ”с≥на ј.≤. ќрган≥зац≥€ роботи бармена. Ќавчальний пос≥бник. Ц ’.: —тандартизац≥€, сертиф≥кац≥€ €к≥сть, 2002. Ц с. 214.

22. Ќадежин Ќ.ј.,  расильников ¬.ј.,  расильников Ќ.ј. —овременный ресторан и культура обслуживани€.- ћ.: Ёкономика, 1980.- с.128.

23. ќрган≥зац≥€ обслуговуванн€ у закладах ресторанного господарства: ѕ≥дручник.: дл€ вищ. навч. закл. / «а ред. ѕ'€тницькоњ Ќ.ќ. Ц 2-ге вид. перероб. та допов. Ц  .: ÷ентр учбовоњ л≥тератури, 2011 Ц 584 с.

24.ѕ'€тницка Ќ.ј. ќрганизац≥€ виробництва у п≥дприЇмствах ресторанного господарства. ѕрактикум: Ќавчальний пос≥бник дл€ вуз≥в. Ц  .: ¬исш. шк., 2005.

25.”сов ¬.¬. ќрганизаци€ производства и обслуживани€ на предпри€ти€х общественного питани€.- ћ.: ACADEMIA, 2003.-с. 416.

26.∆урнали: Ђѕитание и обществої, Ђ“орговл€ за рубежомї, Ђ апиталї, ЂDrink+ї, Ђ аЅа–е (кафе, бари, ресторани)ї, Ђћагазин, ресторан, отельї, Ђ—ветские развлечени€ї, Ђ–естораторї, Ђѕ»–. ѕитание и развлечени€ї, Ђ√остиничный бизнесї, Ђ√остиничный и ресторанный бизнесї, Ђ–есторанные ведомостиї тощо.

27.Ќациональна€ электронна€ библиотека (≈лектрон. –есурс) / —пос≥б доступу WWW.3t. ru.

 

≈лектронний ресурс

 

 рилова Ћюдмила ¬'€чеслав≥вна, канд. техн. наук, доц.

 

 

ѕоделитьс€ с друзь€ми:


ƒата добавлени€: 2015-11-05; ћы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1467 | Ќарушение авторских прав


ѕоиск на сайте:

Ћучшие изречени€:

—тремитесь не к успеху, а к ценност€м, которые он дает © јльберт Ёйнштейн
==> читать все изречени€...

2002 - | 1933 -


© 2015-2024 lektsii.org -  онтакты - ѕоследнее добавление

√ен: 0.134 с.