Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Методи виведення шкідливих речовин з організму людини




Продукти харчування з метою виведення шкідливих речовин з організму людини мають містити достатню кількість клітковини, амінокислот, пектину, альгінату натрію. Всі вони належать до харчових волокон і міс­тяться в значних кількостях у висівках насіння, шкірках овочів і фруктів. Харчові волокна сприяють засвоєнню організмом людини поживних ре­човин та дезінтоксикації. Вони також створюють сприятливі умови для розвитку в кишках бактерій, які синтезують вітаміни групи В, виробля­ють ферменти, необхідні для травлення та виведення токсинів і радіонук­лідів, запобігають розмноженню небажаних мікроорганізмів, що можуть утворювати токсичні та канцерогенні речовини. Добове споживання хар­чових волокон має становити не менш як 10 г.

Головними постачальниками волокон є вівсяна, рисова та ячмінна крупи, кукурудза, яблука, капуста, гарбузи. В основному це природні традиційні продукти харчування: зернові, бобові, гречка, овочі, фрукти та горіхи. В цільному зерні багато білків, заліза, цинку, кальцію, вітамі­нів групи В, фітонцидів, харчових волокон та мікроелементів. Вони захи­щають організм людини від шкідливої дії радіонуклідів.

Свіжі овочі й фрукти є постачальниками в організм людини харчових волокон, білків, амінокислот, пектину, вітамінів А, С, Е, групи В, кароти­ну, мінеральних речовин, кальцію, магнію, заліза та ін. Пророщені зерна бобових багаті на білки та харчові волокна, які здатні виводити з організму радіонукліди. В морській капусті міститься багато йоду, альгінату натрію та мінеральних солей. Альгінат натрію при взаємодії з токсичними важ­кими металами і радіонуклідами перетворює їх на розчинні солі, які виво­дяться з організму. Пектин зв'язує токсини і сприяє їх виведенню з орга­нізму. Його багато у фруктах, ягодах, горіхах та насінні соняшнику. Крім того, в останніх багато білків, кальцію та різних мікроелементів.

Вітамін С, на який багаті зелені овочі, сприяє кровотворенню, підтри­мує імунну систему, протидіє впливу токсичних речовин, захищає кліти­ни від радіаційного впливу і сприяє детоксикації організму. Зелені овочі також багаті на залізо, калій, магній, фолієву кислоту, вітаміни А, Е і гру­пи В, які мають радіопротекторні властивості.

Багато каротину є в моркві, кукурудзі, пастернаку, шпинаті, капуст та гарбузі — ефективних антиоксидантах, які відіграють важливу роль і захисті організму та запобіганні накопиченню жирів і руйнуванню мембран. Каротиноїди активні відносно вільних радикалів та іонізованого кисню, що мають мутагенні властивості. Каротин в організмі людині трансформується у вітамін А, який необхідний для нормального функціонування шкіри, слизових оболонок, органів зору, сприяє посиленню імунітету і є ефективним антиоксидантом.

Високі радіопротекторні властивості мають капуста, петрушка, цибу­ля, в яких є сірковмісні амінокислоти (цистеїн, метіонін). Вони є ефектив­ними антиоксидантами — дезактиваторами вільних радикалів і нейтра­лізують токсичну дію багатьох отрут. Сірковмісні амінокислоти норма­лізують діяльність печінки, яка є дезінтоксикатором організму. Овочі ро­дини капустяних знижують ризик захворювання на рак.

Горіхи й насіння (гарбузове, соняшникове) багаті на незамінні жирні кислоти, вітаміни В, Е, мінеральні речовини — кальцій, магній, натрій, залізо й цинк. Характерною є радіозахисна властивість горіхів і насіння, які мають низький вміст радіонуклідів та хімічних токсинів. Жирні кис­лоти беруть участь у перенесенні кисню і побудові нових клітин, перетво­рюють в організмі каротин на вітамін А та поліпшують роботу залоз при взаємодії з вітаміном D і кальцієм. Вітамін Е виконує роботу антиоксидан­ту, а пектини сприяють виведенню радіонуклідів. Гарбузове і соняшни­кове насіння багаті на цинк, вітамін В6 та речовини, що забезпечують нор­мальне функціонування загруднинної (вилочкової) залози. Вітамін в6 бере участь в утворенні Т-лімфоцитів загруднинної залози, які руйнують хворі клітини, що з'явились унаслідок дії вільних радикалів. Цей вітамін сприяє також утворенню здорових еритроцитів, запобігає появі каменів у нирках та зміцнює нервову систему. Він міститься також у цільних зернах і овочах.

Цинк, що міститься в овочах і фруктах, блокує поглинання організ­мом радіонукліда 65Zn. Він бере участь в утворенні нуклеїнових кислот, інсуліну, синтезі білків та метаболізмі вуглеводів, входить до складу фер­ментів. Споживання в оптимальній кількості цинку сприяє виведенню з організму свинцю і кадмію. За дефіциту цинку послаблюється чутливість органів смаку. Амінокислота цистеїн перешкоджає утворенню вільних ра­дикалів і детоксикує сполуки плюмбуму, кадмію та меркурію.

Морські водорості містять багато йоду, альгінату натрію і солей каль­цію. За вмістом кальцію водорості не поступаються молоку. Кальцій бло­кує поглинання організмом людини радіоактивного 90Sr. Йод потрібен для функціонування щитоподібної залози, активно впливає на обмін ре­човин і протидіє інфекціям. Він є ефективним радіопротектором радіоак­тивного йоду, який накопичується в щитоподібній залозі. Альгінат на­трію сприяє виведенню радіонуклідів з організму.

 

Питання для самоперевірки та контролю знань:

1. Що таке здоров’я людини і які фактори впливають на нього?

2. Чому здоров’я людини можна вважати одним з критеріїв якості навколишнього середовища?

3. Як ви розумієте адаптацію організму людини до зміни умов навколишнього середовища? Поясніть це на прикладах.

4. Як впливає забруднення атмосферного повітря на здоров’я людей?

5. Як впливає забруднення радіацією на здоров’я людей?

6. Назвіть основні ознаки екологічно безпечних продуктів харчування.

7. Які хвороби може викликати споживання неякісної води?

8. Як виводяться шкідливі речовини з організму людини?

9. Як слід харчуватися в умовах радіаційного забруднення?

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 770 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2285 - | 2064 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.