Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Опуклість та вгнутість кривої. Точки перегину




Нехай функція визначена на інтервалі і в кожній точці цього інтервалу має скінчену похідну. Тоді в кожній точці графіка цієї функції можна провести дотичну, не паралельну осі . Крива, яка є графіком цієї функції, називається гладкою.

Якщо крива, яка є графіком функції , розміщена не нижче будь-якої дотичної на інтервалі , то вона називається вгнутою догори або просто вгнутою на цьому інтервалі. Іноді її ще називають опуклою вниз (рис. 25).

Якщо крива, яка є графіком функції , розміщена не вище будь-якої дотичної на інтервалі , то вона називається вгнутою донизу або просто опуклою на цьому інтервалі. Таку криву ще називають опуклою вгору (рис. 26).

 

 
 


Точка називається точкою перегину гладкої кривої , якщо існує -окіл точки такий, що в інтервалах і крива має опуклість різних напрямків (рис. 27).

 

 

 

У цьому випадку графік функції в інтервалах і лежить по різні боки від дотичної, проведеної в точці .

 

 

Теорема. Нехай функція визначена на інтервалі і в кожній точці цього інтервалу має похідні до другого порядку включно. Тоді, якщо у всіх точках , то графік функції на інтервалі вгнутий (опуклий вниз), якщо ж у всіх точках , то графік функції на інтервалі опуклий (опуклий вгору).

Доведення. в інтервалах і лежить по різні боки від дотичної, проведеної в точці .

Нехай . Виберемо точку і покажемо, що графік функції лежить не нижче дотичної, яка проходить через точку . Щоб відрізняти ординату графіка функції і ординату дотичної, останню будемо позначати буквою . Запишемо рівняння дотичної в точці :

 

(1)

 

Оскільки функція має похідні до другого порядку включно, то згідно формули Тейлора (при ) маємо:

 

(2)

 

де . Віднімемо від рівності (2) рівність (1)

 

.

Оскільки , то , тобто . Отже, графік функції у будь-якій, відмінній від , точці лежить вище дотичної, проведеної до нього в точці з абсцисою .

Аналогічно доводиться теорема для випадку .

Установимо необхідну умову існування точки перегину графіка функції . Нехай функція визначена і має неперервні похідні до другого порядку включно на інтервалі . Тоді. Якщо в кожній точці , то графік функції на інтервалі вгнутий (опуклий вниз). Якщо , , - то графік опуклий (опуклий вгору).

Отже, якщо на інтервалі , то графік функції точок перегину на цьому інтервалі не має. Таким чином, точка , де може бути точкою перегину графіка функції лише в тому випадку, коли .

Отже, умова є необхідною, для того, щоб точка була точкою перегину графіка функції .

Покажемо, що не всяка точка за умови є точкою перегину. Розглянемо такий приклад: Нехай . Тоді при . Але точка не є точкою перегину графіка функції (рис. 28).

 

Установимо достатню умову існування точки перегину графіка функції . Нехай точка така, що й існує таке , що в інтервалах і друга похідна має різні знаки. Тоді точка є точкою перегину. Дійсно, за вказаних умов у інтервалах і крива має опуклість різних напрямків. Отже, точка є точкою перегину цієї кривої.

Зауваження. Точка є точкою перегину графіка функції і в тому випадку, коли в точці існує дотична до графіка функції , друга похідна в самій точці не існує, але існує в деякому -околі точки , причому в інтервалах і має різні знаки.

Це установлюється аналогічно попередньому.

Приклад. Нехай . Ця функція в точці має нескінченну похідну першого порядку й дотична до її графіка в точці співпадає з віссю . Друга похідна в точці не існує. Графік функції в точці має перегин, оскільки справа і зліва від точки друга похідна має різні знаки (рис. 29).

 

 

Асимптоти графіка функції

Пряма називається асимптотою кривої , якщо відстань від точки кривої до прямої при віддаленні точки у нескінченність прямує до нуля.

Із наведеного означення випливає, що асимптоти можуть існувати лише у тих кривих, які мають як завгодно віддалені точки, тобто у “нескінчених” кривих.

Надалі розрізнятимемо похилі і вертикальні асимптоти. До похилих асимптот належать також і горизонтальні асимптоти.

Теорема. Якщо функція визначена на нескінченості і існують границі

(1)

то пряма є похилою асимптотою кривої при .

Аналогічно, якщо існують границі

(2)

то пряма є похилою асимптотою кривої при .

Доведення. Розглянемо випадок . Оскільки за умовою існують границі (1), то . Число дорівнює довжині відрізка від точки прямої до точки графіка функції (рис. 30).

Відстань від точки до прямої рівна , де - кут, який утворює пряма з додатним напрямом вісі (, оскільки мова йде про похилі асимптоти). Отже, = . Тоді

.

Випадок, коли доводиться аналогічно.

Якщо , то пряма є горизонтальною асимптотою графіка функції при . Те ж стосується і випадку .

Зауваження. Якщо не існує границя , то не існує і границя . Отже, у цьому випадку графік функції при асимптот не має. Якщо границя існує і рівна , а границя не існує, то у цьому випадку графік функції також асимптот не має.

Із означення асимптоти кривої випливає, що пряма є вертикальною асимптотою, якщо принаймні одна з границь або рівна або .

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-19; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 834 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Самообман может довести до саморазрушения. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2488 - | 2331 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.