Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Нові тенденції і проблеми культурного життя




Часткова десталінізація життя зумовила формування нових реалій суспільно-політичної й духовної атмосфери. Для української культури відкрилися ширші перспективи розвитку. Однак обмеженість як М. Хрущова, так і його оточення негативно позначилася на становищі освіти, нау­ки, літератури і мистецтва. Продовжувалася русифікація України під інтернаціоналістськими гаслами. І якщо сам Хрущов ставився до проблем розвитку української культу­ри дуже поблажливо, то партійно-державне керівництво України процес русифікації та інтернаціоналізації зроби­ло державною політикою, особливо після проголошення у 1961 р. нової програми КПРС щодо побудови комуністич­ного суспільства.

Для забезпечення суспільно-економічного розвитку бу­ло необхідне вдосконалення народної освіти. У другій по­ловині 50-х років почалася організація шкіл нового типу, шкіл-інтернатів. Уже у 1958 р. в Україні діяли 11 тис. се­редніх шкіл — у 2,5 рази більше, ніж у 1940 р. У середині 60-х років у республіці було 533 школи-інтернати з понад 200 тис. учнів.

У квітні 1959 року Верховна Рада УРСР ухвалила за­кон про народну освіту. За основу було взято принцип по­єднання загальноосвітнього і політехнічного навчання. Проте реформа на засадах політехнізації просувалася по­вільно, бракувало індивідуального підходу до виховання учнів, що його обстоювали В. Сухомлинський та інші педагоги-новатори. Однак інтенсивно йшла підготовка кадрів для середньої школи. Розширилася мережа заочної освіти, було збільшено можливості підготовки кадрів на відповід­них факультетах університетів. У 1958/59 навчальному році в школах України працювало понад 300 тис. учите­лів. З кожним роком їх кількість збільшувалася, що дало змогу запровадити восьмирічне навчання.

Невпинно зростала кількість спеціалістів. У 1960 р. в господарстві республіки працювало понад 500 тис. фахівців з вищою освітою — у 2,5 рази більше, ніж у 1940 р. Діяли 595 середніх спеціальних навчальних закладів. Загальна кількість профтехучилищ проти 50-х років зросла майже в 1,5 рази, а сільських — більше ніж удвічі. У системі профтехосвіти в середньому за рік готувалося 270—290 тис. спе­ціалістів масових робітничих професій. Розширилися заоч­на і вечірня форми навчання. Протягом 1950—1958 pp. кількість студентів стаціонару збільшилась у 2 рази, а учнів заочних і вечірніх відділень — у 3—7 разів. На 10 тис. насе­лення України у 1963 р. припадало 129 студентів (в Росії на таку ж кількість жителів — 161). Рівень освіченості насе­лення в республіці невпинно зростав.

У 1950 р. в СРСР було видано 43 100 найменувань кни­жок, з них російською мовою 30 489 (71 %), а мовами не­російських народів, які становили майже 50 % всього на­селення СРСР, — лише 29 % назв. У тиражах видавництв республіки відсоток української книжки впав із 80 у 1950 р. до 66 у 1963 р. У травні 1964 року було спалено книги з ук­раїністики в Центральній науковій бібліотеці АН УРСР. Зменшилась і питома вага україномовної газетної продук­ції. У 1963 р. із 2366 газет України українською мовою ви­ходили 765, тобто менше третини.

Певні позитивні зміни стались і в розвиткові україн­ської науки. Кількість учених у 1958—1965 pp. зросла з 37 тис. до 94 тис. Як і раніше, головним науковим закла­дом України була Академія наук УРСР. До її складу наприкінці 50-х років входили 36 науково-дослідних інс­титутів і 19 інших наукових установ. Основну увагу вчені зосереджували на фундаментальних проблемах, які визна­чали перспективи науки. Багато було зроблено для розвит­ку ракетної техніки, космонавтики. У 1964 р. в Харківському фізико-технічному інституті АН УРСР було споруджено один із найбільших у світі прискорювачів електронів. Роз­вивалася кібернетика, біля витоків якої в Україні стояв академік В. Глушков. Розширювалися зв'язки з ученими інших республік. Українські вчені та інженери спроекту­вали та збудували цифрову машину «Київ» (1960), першу в СРСР керуючу машину широкого профілю «Дніпро» (1961). Вчені Українського науково-дослідного конструкторсько-технологічного інституту синтетичних надтвердих мате­ріалів АН УРСР 1961 року першими в світі одержали штучні алмази. Успішно розвивались точні науки: напри­кінці 50-х — на початку 60-х років академіком М. Боголюбовим були розроблені нові методи квантової теорії поля та статичної фізики. Академік-біохімік О. Палладін, який очолював Академію наук України з 1946 по 1962 рік, став засновником української школи біохіміків. У царині сіль­ськогосподарських наук було винайдено і впроваджено у виробництво машини для хімічного захисту рослин, особ­ливо садів і виноградників. Велися роботи з селекції сортів пшениці, ячменю, картоплі, овочів, фруктів.

Після XX з'їзду КПРС відкрився, хоч і ненадовго, дос­туп до нових архівних матеріалів, що сприяло розвитку суспільних наук. Вийшли з друку двотомні «Історія Укра­їнської РСР» та «Історія української літератури». З'яви­лися нові наукові журнали: «Економіка Радянської Укра­їни», «Народна творчість та етнографія», «Український іс­торичний журнал».

Нерішуча й непослідовна політика десталінізаціі не по­ліпшила відносин держави з церквою, хоча церква істотно допомогла владі у здобутті перемоги над фашизмом. В Ук­раїні протягом 1957—1964 pp. було закрито 46 % право­славних храмів. У Києві, зокрема, їх залишилося 8, тоді як за часів Ярослава Мудрого в цьому місті, де тоді жило кіль­канадцять тисяч душ, було до 400 церков. На початку 60-х років було закрито Києво-Печерську лавру — одну з найвидатніших історичних і архітектурних пам'яток світу. Особ­ливо постраждали центральні та південно-східні райони республіки. Так, на Запоріжжі із 108 храмів залишилося 9, в Дніпропетровській області — 26, у Криму — 14 і т. д. Влада мобілізувала засоби масової інформації для посилення атеїстичної пропаганди. На початку 1962 р. навіть були внесені зміни в законодавство, щоб обмежити від­криття церков.

Неоднозначні процеси відбувалися в українській літе­ратурі. Керівництво правлячої партії вносило свої корек­тиви у творче життя і діяльність майстрів літератури і мистецтва. У 1962—1963 pp. M. Хрущов провів низку зу­стрічей з творчою інтелігенцією, на яких засудив «відсту­пи від соціалістичного реалізму, прояви формалізму і абс­тракціонізму». Відбулася ревізія «відхилень» у творчій ді­яльності художників, скульпторів в Україні. Найбільше постраждав скульптор Е. Неізвестний (саме він зробив оригінальний пам'ятник на могилі М. Хрущова). В Украї­ні після цього посилився контроль партії над творчістю літераторів, майстрів мистецтв. Засоби масової інформа­ції критикують Л. Костенко, М. Вінграновського, І. Драча та ін. Незважаючи на тиск, українська література попов­нилася талановитими творами. В. Сосюра написав автобіо­графічну «Третю роту», поеми «Розстріляне безсмертя» та «Мазепа». Творчими здобутками стали романи М. Стельмаха «Хліб і сіль», Григорія Тютюнника — «Вир». О. Дов­женко у статті «Мистецтво живопису і сучасність» (1955) закликав «розширювати творчі межі соціалістичного реа­лізму», чим фактично започаткував період «відлиги» в ук­раїнській літературі. Він же опублікував автобіографічну повість «Зачарована Десна», Б. Антоненко-Давидович на­писав роман «За ширмою». Над романом «Собор» працю­вав О. Гончар. Плідно творили в ті роки П. Тичина, М. Риль­ський, М. Бажан та ін. З'явились і нові імена — Є. Гуцало, Л. Костенко, Є. Сверстюк, В. Симоненко та ін. Вони входи­ли до плеяди «шістдесятників» — людей нового політич­ного і творчого мислення.

У 1962 р. вийшла перша поетична збірка віршів В. Симоненка «Тиша і грім». Згодом побачила світ збірка «Земне тяжіння». У 1965 і 1973 роках в Мюнхені було опублікова­но деякі інші твори поета. Але сам В. Симоненко опубліко­ваними їх не побачив. У 1963 р. його було жорстоко побито співробітниками міліції в Черкасах, що і стало причиною передчасної смерті поета того ж року.

Активно включились у творчу діяльність репресовані раніше діячі літератури І. Багмут, О. Ковінька, 3. Тулуб, Є. Шабліовський та ін. У ці роки великий інтерес привер­тали до себе І. Дзюба та І. Світличний. Почав свою творчу діяльність молодий В. Стус. Не забарилася і перша нега­тивна реакція на його творчість з боку офіційних струк­тур. Навесні 1963 р. ідеолог ЦК КПУ А. Скаба паплюжив творчість таких літературознавців, як Є. Сверстюк, І. Світличний, І. Дзюба. Не відставав від Скаби ще один ідеолог — В. Маланчук. На республіканській нараді твор­чої інтелігенції було піддано нищівній критиці «формаліс­тичні викрутаси» у творчості М. Вінграновського, І. Дра­ча, Л. Костенко та ін.

Суперечливо розвивалося і мистецьке життя. Позитив­ний імпульс дала постанова ЦК КПРС від 28 травня 1958 ро­ку, яка знімала безпідставні звинувачення з опери В. Мураделі «Велика дружба» та з опер українських композиторів К. Данькевича «Богдан Хмельницький» і Г. Жуковського «Від щирого серця». Постанова ЦК КПУ від 24 червня 1958 року зняла необґрунтовані звинувачення з україн­ських композиторів Б. Лятошинського, М. Колесси, М. Вериківського, Г. Таранова та ін. Таке потепління спри­яло розвитку творчості А. Кос-Анатольського, П. Майборо-ди, Ю. Мейтуса, А. Штогаренка та інших композиторів. Саме тоді написали свої кращі твори композитор Б. Лятошинський (Третя симфонія), Г. Майборода (опера «Мілана»), Ю. Мейтус («Украдене щастя»).

Протягом 1958—1965 pp. чисельність театрів в Україні зменшилася до 61, але кількість глядачів зросла з 14,3 млн. до 15,5 млн. на рік. На сцені ставилися твори як україн­ських, так і зарубіжних авторів, а особливо українських класиків М. Старицького, М. Кропивницького, І. Карпенка-Карого та ін.

Отже, після XX з'їзду КПРС значно розширилися творчі обрії митців України, але поступово цей процес уповільнив­ся внаслідок антидемократичних тенденцій, котрі виявили­ся ще за М. Хрущова і значно посилилися в роки «застою». Хрущовська «відлига» створила передумови для розвитку української культури, проте її короткочасність та непослі­довність не дали змоги радикально поліпшити ситуацію в народній освіті, науці, літературі та мистецтві. Нічим не можна виправдати руйнування й закриття храмів, які бу­ли не тільки носіями духовності, а й унікальними архітек­турними пам'ятками. І все ж перехід на раціональнішу систему господарювання відбувся. Припинилися терор і масові репресії, з'явилося нове покоління діячів української культури. Окреслилися напрями реалізації творчого потенціалу українського народу.

...





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-19; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 405 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

В моем словаре нет слова «невозможно». © Наполеон Бонапарт
==> читать все изречения...

2218 - | 2181 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.