Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Культурно-ідеологічні процеси в Україні




Процес консервації тоталітарного режиму в СРСР у повоєн­ний період вимагав остаточного утвердження сталінської ідеологічної доктрини, саме тому в цей час, з одного боку, активізуєть­ся пропагандистська обробка населення, з іншого — посилюється тиск на інтелігенцію. Все, що виходило за межі офіційної док­трини, чи брало під сумнів її постулати, категорично відкида­лося системою. Такий підхід обґрунтовував боротьбу не тільки проти "націоналізму", а й проти "космополітизму" та "низько­поклонства" перед Заходом. Ця боротьба велася і в довоєнний період, однак після війни вона набуває особливої гостроти. У цей час в суспільстві в цілому і особливо в середовищі інтеліген­ції досить швидко йде процес формування й усвідомлення нових підходів до оцінки ситуації в країні, до розуміння власного місця у суспільстві, розгортається інтенсивний пошук нових сфер і форм самореалізації у культурі й науці.

У 1946 р. побачили світ сумнозвісні постанови ЦК ВКП(б) "Про журнали "Звезда" і "Ленінград", спрямовані проти твор­чості А. Ахматової і М. Зощенка, "Про кінофільм "Большая жизнь" та ін., що стали не лише своєрідним сигналом, а й, як зазначалося у редакційній статті журналу "Більшовик України", "бойовою програмою" нової ідеологічної атаки. Вже за шабло­ном, виготовленим у Москві, цього ж 1946 р. ЦК КП(б)У ухва­лив кілька постанов "Про перекручення і помилки у висвітленні української літератури в "Нарисі історії української літератури", "Про журнал сатири і гумору "Перець", "Про журнал "Вітчизна" та ін. Усі ці документи, як правило, містили три тези: критику націоналізму; вказівку на недостатнє висвітлення у художній творчості проблем сучасності; заклик до розгортання більшо­вицької критики і самокритики. Почалася чергова кампанія мо­рально-політичного тиску на суспільство, інспірована тодішнім головним ідеологом А. Ждановим і тому названа "ждановщиною". її перший етап в Україні проходив під гаслом боротьби проти "націоналізму". Особливо чітко це виявилося після ве­ресневого 1947 р. пленуму правління Спілки письменників Укра­їни, коли посилилося відверте публічне цькування і пряме зви­нувачення у "націоналізмі" М. Рильського (за твори "Мандрівка в молодість", "Київські октави"), Ю. Яновського (роман "Жива вода"), І. Сенченка (повість "Його покоління"), О. Довженка (кіносценарій "Україна в огні") та ін.

Нагнітанню атмосфери ідеологічної нетерпимості під вигля­дом принциповості сприяло те, що саме 1947 р. КП(б)У знову очолив Л. Каганович. Саме він зробив "вагомий внесок" у підго­товку згаданого пленуму. Ще у серпні, виступаючи на нараді мо­лодих письменників у ЦК КП(б)У, Л. Каганович розставив акценти майбутньої кампанії шельмування, провокаційно заявивши: "Ми не зуміємо виховати когорти молодих письменників без кри­тики старих".

У серпні 1947 р. розширюється фронт ідеологічної атаки ста­лінізму на українську інтелігенцію: вогонь несправедливої кри­тики переноситься на велику групу науковців республіки. Так, саме у серпні ЦК КП(б)У ухвалив постанову "Про політичні помилки і незадовільну роботу інституту історії України акаде­мії наук УРСР". Різкій критиці були піддані праці С. Білоусова, К. Гуслистого, М. Петровського, М. Супруненка, Л. Славіна, Ф. Ястребова та ін. їх звинувачували у відході від більшовицько­го принципу партійності, антинауковості, відродженні основних ідей історичних концепцій Антоновича, Грушевського, висвітленні історії України ізольовано від історії інших народів СРСР, відмові від акценту на боротьбу класів тощо. Справжня ж суть цих критичних зауважень полягала у відстоюванні владою моно­полії на трактування історичного процесу, що є однією з важли­вих умов функціонування будь-якої тоталітарної держави.

Другий етап кампанії морально-політичного тиску на сус­пільство відкриває розгорнута наприкінці 1948 р. боротьба проти "низькопоклонства" перед Заходом, а згодом — і проти "космо­політизму". Відіграючи роль ідеологічного забезпечення консервації пануючого режиму, кампанія проти "космополітизму" мала на меті посилити культурно-ідеологічну ізоляцію країни; не тіль­ки розколоти інтелігенцію, а певною мірою протиставити її іншим соціальним групам суспільства; розпалити шовіністичні та анти­семітські настрої, посилити процес русифікації; відновити важ­ливий фактор функціонування тоталітарного режиму — образ внутрішнього ворога, що в роки війни дещо відійшов у тінь.

Сигналом до рішучої атаки проти космополітів стала редак­ційна стаття "Про одну антипатріотичну групу театральних критиків", опублікована в січні 1949 р. у газеті "Правда". Відгомо­ном цієї статті в Україні стало навішування ярликів "безрідних космополітів" на літературних і театральних критиків О. Борща-гівського, А. Гозенпуда та ін. Кампанія боротьби з космополі­тизмом призвела до негативних наслідків: у літературі та театрі, по суті, зникло поняття мистецької школи; поглибилася ізоляція від надбань західної культури; остаточно зникла атмосфера твор­чої змагальності; театральна та літературна критика перетвори­лася із засобу стимулювання творчого розвитку на засіб втри­мання митців у рамках офіційного "соціального замовлення"; катастрофічно для мистецтва була обмежена свобода творчості.

Монополія влади на визначення пріоритетних напрямів у на­уці, на тотальний ідеологічний контроль чітко простежується в процесі широкомасштабних дискусій з питань філософії, мовоз­навства, політичної економії, які було розгорнуто у 40—50-х роках. Прикладом диктату в науці стала сесія Всесоюзної академії сільськогосподарських наук (серпень 1948 p.), яка піддала ни­щівній критиці генетику. В Україні жертвами "лисенківщини" стали академік М. Гришко, професори С. Гершензон, Л, Делоне, І. Поляков та ін.

Поштовхом до нової хвилі критики творчої інтелігенції стала редакційна стаття газети "Правда" від 2 липня 1951 р. "Проти ідеологічних перекручень у літературі". У цій статті популярний вірш В. Сосюри "Любіть Україну", написаний ще 1944 p., називається "в основі своїй ідейно порочним твором", під яким мог­ли підписатися Петлюра, Бандера; М, Рильському нагадували про "серйозні ідеологічні помилки"; гострій критиці піддавалася опера К. Данькевича «Богдан Хмельницький".

За короткий строк (1946—1951 pp.) було прийнято 12 партій­них постанов з ідеологічних питань. І хоча у більшості випадків об'єктом нападок була та чи інша частина інтелігенції, справж­ньою мішенню для тоталітарного режиму було все суспільство. Саме у цьому контексті слід сприймати заяви Л. Кагановича про те, що кожний випадок невиконання планових завдань у промисловості й сільському господарстві розглядатиметься як прояв українського буржуазного націоналізму.

Отже, ідеологічний наступ тоталітарного режиму наприкінці 40-х — на початку 50-х років зумовлений низкою внутрішніх і зовнішніх чинників. Погромні ідеологічні кампанії були реакці­єю на розгортання і поглиблення "холодної війни"; способом посилення культурно-ідеологічної ізоляції країни; формою зміц­нення тотального ідеологічного контролю за суспільними проце­сами; засобом реанімації образу внутрішнього ворога — важли­вого фактора функціонування тоталітарного режиму; методом ней­тралізації активної патріотично настроєної національної еліти. І хоча ці кампанії не могли зупинити духовного розвитку народу в цілому, вони гальмували його досить суттєво, даючи змогу режи­мові консервуватися, а командно-адміністративній системі ста­білізуватися.

...





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-19; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 597 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Чтобы получился студенческий борщ, его нужно варить также как и домашний, только без мяса и развести водой 1:10 © Неизвестно
==> читать все изречения...

2406 - | 2286 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.