Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Чим можна пояснити ліквідацію Української греко-католицької церкви?




Ліквідація Української греко-католицької церкви була частиною крупномасштабного плану, спрямованого на організацію всебічної енергійної відсічі наступа­ючому Ватікану і зміцнення радянської влади в за­хідноукраїнських землях. Ця ліквідація стала можли­вою завдяки ослабленню у повоєнний період гре­ко-католицької церкви; загостренню відносин між Заходом і Сходом, яке переросло у «холодну вій­ну»; смерті лідера УГКЦ А.Шептицького.

 

Щоб остаточно зламати опір західноукраїнського населен­ня, радянська влада повела активну боротьбу проти Українсь­кої греко-католицької церкви (УГКЦ), яка була одним з клю­чових чинників суспільно-політичного життя цього регіону. В умовах тривалої української бездержавності УГКЦ поступово перетворилась на традиційного посередника між українцями і офіційною владою, на духовну опору і натхненника національ­но-визвольної боротьби, сполучною ланкою між західноукра­їнським регіоном і Заходом. Вона була впливовою розгалуже­ною структурою. До встановлення радянської влади у Західній Україні греко-католицька церква складалась із 3040 парафій, 4440 церков, Духовної академії, 5 духовних семінарій, 2 шкіл і 127 монастирів. За нею йшло понад 5 млн. віруючих.

Розгортанню широкомасштабного наступу на УГКЦ сприя­ли і смерть митрополита А.Шептицького (листопад 1944 p.), і повоєнне загострення відносин Заходу і Сходу, що поступово переросло у «холодну війну». Намагаючись знайти спільну мову з пануючим режимом і уникнути кровопролиття у західноукра­їнському регіоні, наступник А.Шептицького митрополит И.Слі­пий надсилає у грудні 1944 р. до Москви делегацію УГКЦ. Цю делегацію прийняв голова Ради у справах релігійних куль­тів при Раднаркомі СРСР полковник державної безпеки І.По-лянський. Під час зустрічі представники УГКЦ ознайомили його з життям церкви, проголосили звернення Й.Сліпого «До духовенства і віруючих», де, до речі, містилися заклики до бандерівців «вернутись з неправильного шляху»; передали 100 тис. крб. у фонд Червоного Хреста на оборону країни. Демон­струючи свою лояльність до режиму, один з представників греко-католиків все ж зауважив, що у західному регіоні будь-які зміни необхідно «робити обережно». Не бажаючи вступати у конфлікт з УГКЦ під час війни, сталінське керівництво поо­біцяло греко-католикам вільне відправлення богослужінь.

Проте вже в середині березня 1945 р. з'являється детальна інструкція ліквідації УГКЦ. Діючи за інструкцією, органи держбезпеки у квітні заарештували всіх українських греко-като-лицьких єпископів на чолі з митрополитом Й. Сліпим. У короткий час було ліквідовано церковні освітні установи, розгром­лено митрополію та єпархіальні управління, проведено арешти монахів, монашок та духовенства — понад 2 тис. чоловік.

При сприянні НКВС була створена ініціативна група, до складу якої увійшли відомі релігійні діячі Г.Костельник, М.Мель­ник, А.Пельвецький, що мала на меті розрив унії з Римом та возз'єднання греко-католицької церкви з російською право­славною церквою. 8—10 березня 1946 р. «ініціативна група» скликала Собор у Львові у храмі св.Юра, в якому взяли участь 214 священиків і 19 світських осіб. (Через відсутність біль­шості єпископів цей Собор ряд фахівців вважає незаконним, «імітаційним» і неканонічним, оскільки його провели А.Пель­вецький і М.Мельник, які 24 і 25 лютого 1946 р. були висвя­чені на єпископів, а за день до того перейшли у православ'я і постриглись у ченці, отже, вже не були греко-католицькими священиками.) Згідно з рішеннями цього зібрання, Брестська унія 1596 р. скасовувалась, а греко-католицька церква «возз'єднувалась» з російською православною церквою.

За таким сценарієм розгортались події і в Закарпатті. У повоєнний період до липня 1947 р. в української єпархії тут відібрали 73 церкви, 15 священиків було вислано до Сибіру, трьох убили, а 36 втекло. У цьому ж році було вчинено замах (дорожна аварія) на мукачівського українського єпископа Г.Ром-жу, якого пізніше отруїли в лікарні. Після цього закрили усі греко-католицькі церкви у Мукачівській єпархії, засудили до різних строків ув'язнення 50 священиків. Результатом усіх цих акцій було урочисте проголошення у серпні 1949 р. Мос­ковським патріархом «добровільного возз'єднання Мукачівсь­кої єпархії з російською православною церквою.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-19; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 423 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Настоящая ответственность бывает только личной. © Фазиль Искандер
==> читать все изречения...

2365 - | 2088 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.