Важливим елементом організації Верховної Ради України є депутатські фракції, що формуються на партійній основі народними депутатами, обраними за списком політичних партій (виборчих блоків політичних партій), які за результатами виборів отримали депутатські мандати. Формування депутатських фракцій відбувається на першій сесії Верховної Ради нового скликання до розгляду питань про обрання Голови Верховної Ради України, створення органів Верховної Ради. Якщо цього не відбулося, головуючий на пленарному засіданні оголошує перерву для їх формування. Перед наступним пленарним засіданням Апарат Верховної Ради надає народним депутатам інформаційні матеріали, які були подані до Апарату Верховної Ради за день до початку зазначеного пленарного засідання, про сформовані депутатські фракції.
При формуванні депутатських фракцій мають бути дотримані такі вимоги, передбачені Регламентом Верховної Ради України:
1)політична партія (виборчий блок політичних партій) має право формувати у Верховній Раді лише одну депутатську фракцію;
2)принципи функціонування депутатської фракції повинні бути демократичними і не суперечити вимогам Конституції України, Закону України «Про статус народного депутата України» та цього
Регламенту Верховної Ради України;
3)мінімальна кількість народних депутатів для формування
депутатської фракції має становити не менше ніж 15 народних
депутатів. У разі, коли чисельність фракції стає меншою ніж
15 народних депутатів, то через 15 днів після дня настання такого
факту вона оголошується Головою Верховної Ради України розпущеною;
4)народний депутат може входити до складу лише депутатської фракції політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчим списком якої його обрано. У разі невходження народного депутата, обраного від політичної партії (виборчого блоку політичних партій), до складу депутатської фракції цієї політичної партії (виборчого блоку політичних партій) або виходу народного депутата зі складу такої фракції його повноваження припиняються достроково на підставі закону за рішенням вищого керівного органу відповідної політичної партії (виборчого блоку політичних партій) з дня прийняття такого рішення. Народний депутат, якого виключено зі складу депутатської фракції, є позафракційним;
5)повна та скорочена назва депутатської фракції має збігатися
з назвою відповідної політичної партії (виборчого блоку політичних партій).
Кожна депутатська фракція реєструється в Апараті Верховної Ради України. Умовою реєстрації є надходження до Апарату Верховної Ради підписаного особисто кожним народним депутатом, який увійшов до складу депутатської фракції, письмового повідомлення про сформування депутатської фракції. У письмовому повідомленні зазначаються: назва депутатської фракції, її персональний склад та партійна належність членів депутатської фракції, а також прізвища голови депутатської фракції та заступників голови депутатської фракції з розрахунку не більше одного на 15 членів депутатської фракції.
За станом на 29 квітня 2007 р. у Верховній Раді України було зареєстровано 5 депутатських фракцій, зокрема:
- Фракція Партії регіонів (186 депутатів);
- Фракція «Блок Юлії Тимошенко»: Політичних партій «Все
українське об'єднання «Батьківщина», Українська соціал-демокра-
тична партія (125 депутатів);
- Фракція Блоку «НАША УКРАЇНА»: Політична партія «Народний Союз Наша Україна», Народний Рух України, Партія Промисловців і Підприємців України, Конгрес Українських Націоналістів, Українська республіканська партія «Собор», Партія Християнсько-Демократичний Союз у Верховній Раді України (77 депутатів);
- Фракція Соціалістичної партії України (31 депутат);
- Фракція Комуністичної партії (21 депутат);
- Народні депутати, що не входять до складу будь-якої фракції (9 депутатів).
Перехід до парламентарно-президентської форми правління висуває нові вимоги до структуризації парламенту. Так, суттєве розширення установчої компетенції Верховної Ради України у сфері виконавчої влади ставить на порядок денний проблему формування стійкої більшості в парламенті, без чого неможливо сформувати дієздатний уряд.
З метою забезпечення вирішення цієї проблеми в ході конституційної реформи до ст. 83 Конституції України внесені зміни та доповнення, згідно з якими у Верховній Раді України за результатами виборів і на основі узгодження політичних позицій формується коаліція депутатських фракцій, до складу якої входить більшість народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України.
Коаліція формується протягом одного місяця з дня відкриття першого засідання Верховної Ради України, що проводиться після чергових або позачергових виборів Верховної Ради України, або протягом місяця з дня припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, після проведення депутатськими фракціями консультацій. За результатами проведених консультацій за особистими підписами голів відповідних депутатських фракцій, або за рішенням депутатської фракції одним із заступників голови депутатської фракції, укладається Угода про коаліцію депутатських фракцій у Верховній Раді України (коаліційна угода). В коаліційній угоді фіксуються узгоджені політичні позиції, що стали основою формування цієї коаліції, зокрема стосовно засад внутрішньої і зовнішньої політики, визначається політична спрямованість і принципи діяльності коаліції, а також порядок вирішення внутрішньо-організаційних питань діяльності коаліції та порядок припинення її діяльності. До коаліційної угоди додаються списки членів депутатських фракцій, що сформували коаліцію, з особистими підписами народних депутатів. Списки членів депутатських фракцій є невід'ємною складовою коаліційної угоди.
Коаліція вважається сформованою з моменту офіційного оголошення про це головуючим на пленарному засіданні на підставі поданих до Апарату Верховної Ради України документів, передбачених частинами третьою та четвертою цієї статті.
Коаліція депутатських фракцій у Верховній Раді України відповідно до Конституції України вносить пропозиції Президенту України щодо кандидатури Прем'єр-міністра України, а також пропозиції щодо кандидатур до складу Кабінету Міністрів України.
У разі, якщо до складу однієї з депутатських фракцій у Верховній Раді України ввійде більшість народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України, вона набуває прав коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, передбачених Конституцією України.
Неспроможність сформувати у Верховній Раді України коаліцію депутатських фракцій протягом місяця є підставою для прийняття Президентом України рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України.
Погоджувальна рада депутатських фракцій -це консультативно-дорадчий орган для попередньої підготовки і розгляду організаційних питань роботи Верховної Ради України. До складу Погоджувальної ради входять Голова Верховної Ради України, Перший заступник і заступник Голови Верховної Ради України, голови депутатських фракцій з правом ухвального голосу та голови комітетів з правом дорадчого голосу. У разі відсутності голови депутатської фракції чи голови комітету за їх дорученням у засіданні Погоджувальної ради бере участь відповідно заступник голови депутатської фракції, перший заступник (заступник) голови комітету з правом відповідно ухвального чи дорадчого голосу.
На засіданнях Погоджувальної ради мають право бути присутніми народні депутати України, вони можуть брати участь в обговоренні питань, що розглядаються, вносити пропозиції щодо проектів порядку денного сесії, розкладу пленарних засідань та тижневого порядку денного пленарних засідань.
Погоджувальна рада:
1)узгоджує проект плану законопроектної роботи та рекомендує його Верховній Раді України для затвердження;
2)розглядає та ухвалює пропозиції щодо проектів календарного плану роботи сесії, порядку денного сесії, розкладу пленарних
засідань та тижневого порядку денного пленарних засідань;
3)погоджує кандидатів на посади голови комітету, першого заступника, заступника голови та секретаря комітету;
4)вносить Голові Верховної Ради України пропозицію щодо
скликання позачергового пленарного засідання Верховної Ради України та дати його проведення на вимогу трьох депутатських фракцій чи п'яти комітетів;
5)розглядає питання про вжиття заходів щодо забезпечення
присутності народних депутатів на пленарних засіданнях;
6)вносить пропозиції щодо проведення парламентських слухань;
7) розглядає інші пропозиції з організації роботи Верховної Ради України.
Погоджувальна рада проводить свою роботу у формі засідань, як правило, в понеділок тижня пленарних засідань. Засідання Погоджувальної ради є правомочним за умови присутності на ньому не менше половини її складу з правом ухвального голосу.