В. В. Кравченко
Конституційне
Право
України
Навчальний посібник
Видання шосте,
Виправлене та доповнене
Рекомендовано
Міністерством освіти і науки України
Київ • Атіка • 2007
УДК 342.4(477)(075)
ББК 67.9(4УКР)400я7
К77
Видання Здійснене за сприяння
Броварського міського голови В. О. Антоненка
Рекомендовано Міністерством освіти і науки України
як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів
(Лист № 14/18.2-1557 від 19. VII 2002 р.)
Рецензенти:
А. М. Колодій - доктор юридичних наук, професор;
М. О. Пухтинський - кандидат юридичних наук, доцент.
Кравченко В. В.
К77 Конституційне право України: Навчальний посібник.-
Вид. 6-те, виправл. та доповн.- К.: Атіка, 2007.- 592 с.
ІSВN 978-966-326-261-1 (6-те виправл. та доповн. вид.)
ІSВN 966-326-155-2 (4-те видання)
Пропонований навчальний посібник підготовлено відповідно до програми курсу «Конституційне право України» для вищих юридичних закладів освіти і юридичних факультетів. Викладено основи конституційної доктрини, розглянуто засади конституційного ладу України, зроблено акцент на пріоритеті прав і свобод людини і громадянина. Аналізуються зміни конституційного законодавства України.
У контексті конституційної реформи досліджується трансформація конституційного статусу вищих органів державної влади.
З урахуванням нового конституційного законодавства та досягнень юридичної науки подано тлумачення основних понять і термінів конституційного права.
Для студентів, аспірантів і викладачів вищих юридичних закладів освіти, всіх тих, хто цікавиться проблемами конституційно-правового розвитку України.
УДК 342.4(477)(075)
ББК 67.9(4УКР)400я7
© Кравченко В. В.. 2007
I5ВN 978-966-326-261-1 © Видавництво «Атіка».2007
Вступ
Конституційне право - провідна галузь національного права України, що закріплює демократичні принципи організації публічної влади, взаємовідносин влади з людиною та громадянським суспільством.
У процесі розбудови незалежної Української держави й становлення конституційного ладу, творення Конституції України 1996 р., проведення новітньої конституційної реформи набуто значного досвіду демократичного державно-правового розвитку. Це, у свою чергу, потребує відповідного наукового аналізу конституційної моделі організації влади, розроблення термінологічного апарату науки конституційного права, його коментування, що становить важливе завдання науки конституційного права.
Особливість місця і ролі конституційного права в системі права, його динамізм, інтенсивний розвиток вітчизняної науки конституційного права обумовлюють ту увагу, яка приділяється вивченню конституційного правау процесі підготування кваліфікованих юристів. Системне вивченнянавчальної дисципліни конституційного права є передумовою формуванняпрофесійної свідомості сучасного фахівця-юриста, дає можливість належним чином орієнтуватися у складних питаннях державо- і нормотворення, зіставляти практику державного будівництва в Україні зі світовими та європейськими нормами.
Пропонований посібник базується на конституційних та інших нормативно-правових приписах, що стосуються організації конституційного ладу України, гарантій прав і свобод людини і громадянина, форм здійснення народовладдя, конституційно-правового статусу органів державної влади, засад місцевого самоврядування в Україні і т. ін.
Мета видання - допомогти студентам, слухачам і курсантам юридичних закладів освіти у засвоєнні навчальної дисципліни «Конституційне право України», в оволодінні сучасною конституційно-правовою термінологією.
Матеріал у посібнику подано відповідно до програми вищих юридичних закладів освіти, в основу якої покладено структуру Конституції України. Посібник має такі розділи:
1.Загальна характеристика галузі конституційного права України. Наука конституційного права.
2.Основи вчення про конституцію.
3.Загальні засади конституційного ладу України.
4.Основи правового статусу людини і громадянина.
5.Народне волевиявлення (вибори, референдум).
6.Конституційна система органів державної влади України.
7.Конституційно-правовий статус Верховної Ради України.
8.Конституційно-правовий статус Президента України. 9.Конституційно-правовий статус органів виконавчої влади.
10.Конституційно-правові основи побудови судової системи та
системи органів прокуратури. 11.Територіальний устрій України. 12.Конституційно-правові засади місцевого самоврядування в
Україні.
Зрозуміло, що галузь конституційного праване вичерпується лише Конституцією України. Але, на думку автора, подібна структура навчальної дисципліни «Конституційне право України» дозволяє кращевідтворити внутрішню логіку Конституції України як цілісного правовогодокумента, показати послідовність закріплення в ній різних інститутів та визначитиїхній зміст.
Слід зауважити:можливо, що окремі із запропонованих у посібнику визначеньвикличуть певні заперечення деяких вчених-консти-туціоналістів. Це цілком природно, адже сучасна вітчизняна наука конституційного права перебуває на етапі становлення і якісного оновлення, що й зумовлює наукові дискусії.
Автор намагався чітко і доступно викласти максимум корисної інформації, подати матеріал таким чином, щоб читач зміг отримати базові концептуальні знання з конституційного права України, зорієнтуватися в розмаїтті наукових поглядів щодо основних конституційно-правових явищ.
Значної уваги приділено висвітленню питань, пов'язаних з трансформацією статусу вищих органів державної влади на першому етапі політичної реформи в Україні, практична реалізація якої почалася з 1 січня 2006 року.
Розділ І
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА
ГАЛУЗІ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА УКРАЇНИ.