Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Місцеве самоврядування в Україні





 


об'єктом муніципальної влади є вирішення питань, що становлять інтерес для жителів — членів територіальної громади.

Виходячи з названих суб'єктно-об'єктних характеристик, муніци­пальна влада являє собою аж ніяк не державницьке (у вузькому сенсі цього слова), а громадське явище, яке продукується соціальним сере­довищем, хоча й удержавив організованому суспільстві місцеве само­врядування вплетене в тканину політико-адміністративних і соціаль­но-економічних відносин і процесів, які відбуваються в державі. За своїми сутнісними ознаками муніципальна влада якісно відріз­няється від державної влади.

Можна виділити такі ознаки, що характеризують муніципальну владу та відрізняють її від державної влади.

По-перше, це розбіжності у характері влади. Якщо державна влада є влада суверенна, верховна, здатна сама себе реформувати, то муніципальна влада — влада підзаконна, що діє у порядку і межах, визначених їй верховною владою, тобто законом. Саме така риса дер­жавної влади, як суверенність не інтегрується з будь-якими іншими суспільними владопроявами, а тому поняття «державна влада» не включає у себе будь-які недержавні форми управління (передусім муніципальне). У свою чергу на відміну від держави як такої тери­торіальна громада не володіє суверенітетом. Більше того, державні структури покликані визнавати, зберігати і гарантувати організаційну і функціональну самостійність органів місцевого самоврядування у вирішенні питань місцевого значення, забезпечувати їм умови, достатні для успіху (наприклад, право місцевої нормотворчості у встановлених законом межах, відома бюджетно-фінансова самостійність, наявність комунальної власності тощо).

По-друге, це розмежування сфер компетенції влади центральної і регіональної та місцевого самоврядування, тобто обмеження кола справ, що довіряються муніципальній владі або визначаються за нею. Зазвичай до відання місцевого самоврядування передусім відносять справи місцевого господарства, місцеві питання, що зв'язані з по­всякденними нестатками жителів, а також деякі загальнодержавні справи, що покладає на нього держава.

По-третє, відмінність суб'єктної основи легітимації державної та муніципальної влади. Адже теоретично головним суб'єктом місцевого самоврядування є місцевий житель, який може перебувати у різних громадянських станах (громадянин держави, іноземець, особа без громадянства, біженець). У юридичній літературі справедливо вис-


ловлена думка про необхідність поряд з «первинним колективним суб'єктом місцевого самоврядування (територіальною громадою) виділяти «первинний індивідуальний суб'єкт місцевого самовряду­вання» — «громадян України та осіб без громадянства»*. Особливими статусними характеристиками серед місцевих жителів наділяється громадянин. Громадянин — член відповідної територіальної громади самостійно та вільно вирішує питання участі у загальних зборах, місцевому референдумі чи виборах до органів місцевого самовряду­вання. Громадянин вправі вільно висувати кандидатури, утому числі й власну, до органів місцевого самоврядування.

Державна влада здебільшого здійснюється обмеженою кількістю осіб, які отримали доступ до неї у спадщину (монарх), у результаті ви­борів або за призначенням. Місцеве самоврядування, й у цьому його особлива соціальна роль, включає усіх без винятку громадян у процес управління справами суспільства та держави, робить їх вільними та самостійними суб'єктами політичної системи.

По-четверте, варто вказати на принцип локально-територіальної обмеженості, що завжди кореспондує місцевому самоврядуванню. Місцеве самоврядування функціонує і розвивається на законодавчо оформлених нижніх і верхніх територіальних рівнях (наприклад, місто, село, волость, повіт, район, округ тощо) залежно від традицій тієї чи іншої держави. Це простір, що вирізняється визначеною цілісністю, позначається адміністративними, географічними, економічними, інформаційними й іншими кордонами. В Україні територіальну осно­ву місцевого самоврядування утворюють село, селище, місто.

По-п'яте, місцеве самоврядування виступає як система самоор­ганізації життєдіяльності населення на відповідній території та є су­купністю виборних і інших органів і інститутів безпосереднього здійснення публічної влади. Зокрема, це місцеві референдуми, місцеві вибори, загальні збори або конференції жителів за місцем проживан­ня, місцеві ініціативи тощо. Ця сукупність функціонує як єдиний цілісний механізм і забезпечує організаційну відособленість, авто­номність місцевого самоврядування. Тобто муніципальна влада забез­печується такими формами безпосереднього вираження публічної влади, які відсутні у системі державної влади. За визнання місцевого

1 Хоменець Р. Особливості правового статусу фізичних осіб як суб'єктів місцевого са­моврядування // Право України. — 2001. — № 11. — С. 36.


 


708


709


Розділ 26






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 295 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Велико ли, мало ли дело, его надо делать. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2524 - | 2183 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.