1800 працівників апарату, в апеляційних судах — 250 суддів і 720 працівників їх апарату, у Вищому адміністративному суді України 65 суддів та 250 працівників апарату1. Розгляд справ суддями здійснюється одноособово чи у складі колегії, а також у визначених законом випадках з участю народних засідателів або присяжних. Суддя, який розглядає справу одноособово, діє як суд. Апеляційний і касаційний розгляд справ здійснюється відповідними судами у складі не менше трьох професійних суддів.
У результаті прийняття Закону України «Про судоустрій України» створена нова чотирьохрівнева система судів: місцеві, апеляційні (загальні та спеціалізовані), військові апеляційні суди регіонів та апеляційний суд Військово-Морських Сил України; вищі спеціалізовані суди (господарський та адміністративний), а також Верховний Суд України.
Апеляційні суди здійснюють у порядку апеляції перегляд справ, розглянутих місцевими судами, а також розглядають по першій інстанції визначені законом окремі категорії справ. Законом встановлені досить широкі повноваження суду апеляційної інстанції при розгляді справ по перегляду судових рішень, що не набрали чинності. Він може встановлювати нові факти, досліджувати нові докази, ухвалювати нове рішення.
У системі судів загальної юрисдикції діють загальні і спеціалізовані апеляційні суди. В апеляційних судах утворюються судові палати. У складі загального апеляційного суду утворюються судова палата у цивільних справах та судова палата у кримінальних справах. У складі спеціалізованих апеляційних судів можуть утворюватися судові палати з розгляду окремих категорій справ за встановленою спеціалізацією в межах відповідної спеціальної судової юрисдикції. Для вирішення організаційних питань в апеляційних судах утворюється президія суду, до якої входять голова суду, його заступники, а також судді, кількість складу яких визначається рішенням загальних зборів суддів цього суду. Судді до складу президії обираються загальними зборами суддів цього суду таємним голосуванням.
1 Дмитренко І. Судів побільшало. Проблем також // Голос України. — 2001. — 26 жовтня; Стефанюк В. Історичний шанс українського правосуддя // Юридичний вісник України. — 2002. — 30 березня — 5 квітня.
Для розгляду справ, визначених процесуальним законом, у загальних апеляційних судах передбачені суди присяжних.
У вищих спеціалізованих судах можуть утворюватися судові палати із розгляду окремих категорій справ. Для вирішення організаційних питань вищого спеціалізованого суду в ньому утворюється президія, її склад і порядок утворення аналогічний вже згаданим попереднім судам. У складі вищого спеціалізованого суду діє пленум суду, який складається із всіх суддів вищого спеціалізованого суду та голів спеціалізованих судів. Пленум дає роз'яснення з питань застосування спеціалізованими судами законодавства при вирішенні справ відповідності судової юрисдикції, вносить у встановленому порядку пропозиції щодо необхідності змін чинного законодавства, приймає рішення про звернення до Конституційного Суду України з поданням щодо офіційного тлумачення Конституції України, розглядає і вирішує інші питання, віднесені законом до його повноважень.
При вищому спеціалізованому суді створюється науково-консультативна рада для наукового забезпечення діяльності суду. Вищий спеціалізований суд має офіційний друкований орган.
Найвищим судовим органом в ієрархії органів правосуддя України є Верховний Суд України. Він розглядає у касаційному порядку рішення загальних судів у справах, віднесених до його підсудності процесуальним законом, переглядає в порядку повторної касації усі інші справи, розглянуті судами загальної юрисдикції в касаційному порядку; розглядає інші справи, пов'язані з виключними обставинами. Верховний Суд України дає судам роз'яснення з питань застосування законодавства на основі узагальнення судової практики та аналізу судової статистики, за необхідності дає роз'яснення пленум вищого спеціалізованого суду з питань застосування спеціалізованими судами законодавства при вирішенні справ відповідної судової юрисдикції.
На Верховний Суд України покладено надання висновку щодо наявності чи відсутності ознак державної зради або іншого злочину у діяннях, у яких звинувачується Президент України, а також за зверненням Верховної Ради України розглядає і надсилає письмове подання про неможливість виконання Президентом України своїх повноважень за станом здоров'я. У разі виникнення у судів загальної юрисдикції і при здійсненні ними правосудця сумнівів щодо консти-туційності законів, інших правових актів, а також щодо офіційного тлумачення Конституції України та законів звертається з цими пи-
506
507
Розділ 22
Органи правосуддя в Україні
таннями до Конституційного Суду України. Верховний Суд України веде та аналізує судову статистику, вивчає і узагальнює судову практику, знайомиться з практикою застосування законодавства в судах. У межах своїх повноважень вирішує питання, що випливають із міжнародних договорів України, представляє суди загальної юрисдикції у зносинах з суддями інших держав, здійснює передбачені законом інші повноваження.
Верховний Суд України очолює Голова. Склад цього суду — судді Верховного Суду України. У Верховному Суді України діють судові палати: у цивільних справах, у кримінальних справах, у господарських справах, в адміністративних справах, а також Військова судова колегія.
Для вирішення внутрішніх організаційних питань діяльності утворюється Президія Верховного Суду України.
Колегіальним органом Верховного Суду України є Пленум Верховного Суду України. До його складу входять усі судді Верховного Суду України, голови вищих спеціалізованих судів та їх перші заступники. Засідання Пленуму веде Голова Верховного Суду України, а за його відсутності — перший заступник або інший заступник відповідно до Регламенту Пленуму Верховного Суду України.
Пленум обирає на посаду та звільняє з посади Голову Верховного Суду України, утворює судові палати, призначає їх голів, обирає склад Президії Верховного Суду України, секретаря Пленуму Верховного Суду України, дає роз'яснення судам загальної юрисдикції з питань застосування законодавства, здійснює інші повноваження.
При Верховному Суді України діє Науково-консультативна рада, є бібліотека та офіційний друкований орган.
Для забезпечення реалізації основних засад судочинства на території України всіма судами загальної юрисдикції надзвичайно важливим є збереження процесуального статусу Верховного Суду України, який на сьогодні визнаний Конституцією і законами України.
У системі судоустрою України діють кваліфікаційні комісії суддів, завданням яких є забезпечення формування корпусу професійних суддів шляхом відбору і рекомендування осіб для зайняття посади професійного судді та визначення рівня фахової підготовленості професійних суддів, а також розгляд питань про дисциплінарну відповідальність суддів та надання висновків про звільнення суддів із посади. Існують кваліфікаційні комісії суддів загальних судів, військових судів, відповідних спеціалізованих судів, а також Вища
508
кваліфікаційна комісія суддів України, їх строк повноважень — три роки. Порядок утворення цих комісій, їх повноваження визначаються Законом України «Про судоустрій України».
Для вирішення питань внутрішньої діяльності судів в Україні діє суддівське самоврядування, завдяки якому здійснюється самостійне колективне вирішення зазначених питань професіональними суддями. Воно є однією з найважливіших гарантій забезпечення незалежності судів і суддів, сприяє створенню належних умов для їх нормальної діяльності, забезпечує незалежність суду, забезпечує захист суддів від втручання в судову діяльність, а також спрямована на підвищення рівня роботи з кадрами у системі судів. Організаційними формами суддівського самоврядування є збори суддів, конференції суддів, з'їзд суддів України, ради суддів та їх виконавчі органи.
Порядок функціонування суддівського самоврядування визначається законами про судоустрій, про статус суддів, іншими законодавчими актами, а також регламентами і положеннями, які приймаються органами суддівського самоврядування.
Державне організаційне забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції, а також інших органів та установ судової системи здійснює Державна судова адміністрація та її територіальні управління. За своїм статусом вона є центральним органом виконавчої влади.
Організаційне забезпечення діяльності Верховного Суду України, Конституційного Суду України та вищих спеціалізованих судів здійснюється їх апаратом. Для організаційного забезпечення внутрішньої діяльності в кожному суді утворюється свій апарат, який очолює керівник апарату (завідувач секретаріату). Він підпорядковується голові суду і координує свою діяльність із відповідним територіальним управлінням державної судової адміністрації. Правовий статус апарату суду визначається законом про державну службу.
У кожному суді діє служба судових розпорядників. Вони забезпечують додержання особами, які знаходяться в приміщенні суду, встановлених правил, виконання ними розпоряджень головуючого в судовому засіданні. Судові розпорядники при виконанні своїх функцій носять формений одяг. Порядок створення та діяльності служби судових розпорядників визначається положенням, яке затверджується головою Державної судової адміністрації України за погодженням з Радою суддів України.
Для підтримання громадського порядку в суді, припинення проявів неповаги до суду, а також охорони приміщень суду, виконання
509
Розділ 22
Органи правосуддя в Україні
функцій щодо державного захисту суддів, працівників суду, забезпечення безпеки учасників судового процесу утворено судову міліцію, її повноваження та порядок діяльності визначаються законом.
Для підготовки кваліфікованих кадрів судів при Державній судовій адміністрації України функціонує вищий державний навчальний заклад — Академія суддів України. Вона здійснює підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації суддів і працівників апарату судів, її завданнями є: підготовка кадрів на посади суддів з-поміж осіб, які мають вищу юридичну освіту та відповідають вимогам, встановленим до кандидатів на посаду судді, підвищення кваліфікації суддів та працівників апарату судових органів; проведення наукових досліджень з питань удосконалення організації та діяльності судів; вивчення світового досвіду організації діяльності судів; науково-методичне забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції та Конституційного Суду України. Академія суддів України здійснює свою діяльність згідно із статутом, який затверджується головою Державної судової адміністрації та Головою Верховного Суду України за погодженням з радою суддів України.
22.4. Статус суддів України
Головною особою у правосудді є суддя, який, виконуючи свої функції, виступає носієм судової влади. Народ бере безпосередню участь у реалізації судової влади через своїх представників — присяжних і народних засідателів. Судді обіймають свої посади безстроково, крім тих, хто призначається на посаду вперше. Судді перебувають на посаді до досягнення ними 65 років. Конституцією України гарантується недоторканність суддів. Вона поширюється на народних засідателів і присяжних на час виконаннями ними у суді своїх обов'язків.
Особа, яка претендує на посаду судді, має бути громадянином України не молодшим 25 років, мати вищу юридичну освіту і стаж роботи в галузі права не менш як три роки, проживати в Україні не менше 10 років, володіти державною мовою, бути рекомендованим на цю посаду кваліфікаційною комісією суддів. Для суддів судів обласної ланки, вищих спеціалізованих судів, Верховного Суду України законом встановлено більш високий віковий ценз та стаж роботи за юри-
510
дичною спеціальністю. Кандидат на посаду судді військового суду, крім того, повинен перебувати на військовій службі і мати військове звання офіцерського складу. Порядок внесення подання про призначення судді на посаду встановлюється Законом України «Про Вищу ра ду юстиції».
На посаду професійного судді не можуть бути рекомендовані громадяни, визнані судом обмежено дієздатними або недієздатними, ті, що мають психічні чи інші захворювання, які перешкоджають виконанню обов'язків судді, щодо яких провадиться дізнання, досудове слідство чи судовий розгляд кримінальної справи, а також ті, що мають не зняту чи непогашену судимість.
Вимоги, що ставляться до судді, визначені в Законі України «Про статус суддів». Йдеться про те, що суддя не може мати представницького мандата, належати до якої-небудь політичної партії та профспілок, брати участь у політичній діяльності, виконувати оплачувану роботу, крім викладацької, наукової та творчої.
Судді при здійсненні правосуддя незалежні від будь-якого впливу, нікому не підзвітні й підкоряються лише закону. Гарантії самостійності судів і незалежності суддів забезпечуються: особливим порядком призначення, обрання, притягнення до відповідальності та звільнення суддів, їх незмінюваністю і недоторканністю; порядком здійснення судочинства, встановленим процесуальним законом, таємницею постановлення судового рішення; забороною втручання у здійснення правосуддя; встановленою законом відповідальністю за неповагу до суду чи судді; особливим порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів; належними матеріальним та соціальним забезпеченням суддів; фінансуванням органів суддівського самоврядування; визначеними законом засобами забезпечення особистої безпеки суддів, їх сімей, майна, а також іншими засобами їх правового захисту. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу передбачених законом гарантій самостійності судів, незалежності та правової захищеності суддів.
Законом України «Про статус суддів» визначені обов'язки суддів, які зобов'язані при здійсненні правосуддя: дотримуватися Конституції та законів України, забезпечувати повний, всебічний та об'єктивний розгляд судових справ із дотриманням установлених законом строків; додержуватися вимог службової дисципліни та
511
Розділ 22
Органи правосуддя в Україні
розпорядку роботи суду; не розголошувати відомості, що становлять державну, військову, службову, комерційну та банківську таємницю, таємницю нарадчої кімнати, відомості про особисте життя громадян та інші, про які вони дізналися під час розгляду справи в судовому засіданні, для забезпечення нерозголошення яких було прийнято рішення про закрите судове засідання; не допускати вчинків та будь-яких дій, що порочать звання судді й можуть викликати сумнів у його об'єктивності, неупередженості й незалежності.
Уперше призначений суддя приймає присягу такого змісту: «Урочисто присягаю чесно і сумлінно виконувати обов'язки судді, здійснювати правосуддя, підкоряючись тільки закону, бути об'єктивним і справедливим».
Суспільство повинно усвідомлювати високу місію суддів, важливу для життя кожного громадянина нашої країни, і створити передумови для послідовного втілення суддями в суспільні відносини конституційних засад рівності всіх перед законом, презумпції невинуватості, прав людини на справедливий і гласний судовий розгляд компетентним, незалежним і неупередженим судом.
Чи не найважливіше значення для належного здійснення правосуддя відіграє законодавче закріплення статусу суддів та його реальне впровадження в життя. Адже наше суспільство, кожний громадянин України має бути упевнений у належному, неупередженому, високо-професійному сучасному суддівстві, надійному судовому захисті прав і свобод кожної людини.
До Закону України «Про статус суддів» 1992 р. було внесено цілий ряд змін і доповнень. Деякі його положення фактично реалізовано. Однак вже у Конституції України існують положення, де по-новому визначено систему правосуддя, сформульовано статутні вимоги щодо суддів.
Зі вступом України до Ради Європи наша країна стала учасницею ряду конвенцій Ради Європи, взяла на себе певні зобов'язання із виконан ня вимог, які передбачені в численних нормативно-правових актах відповідних органів Ради Європи, а також документах, що мають рекомендаційний характер. До останніх належить і Європейська хартія статусу суддів. Цю Хартію було ухвалено 10 липня 1998 р. зібранням представників судових систем більшості європейських країн, у тому числі України, скликаного Радою Європи у Страсбурзі у рамках здійснення проекту № 3 правового співробітництва країн Центральної та Східної Європи «Феміда».
Цей важливий для організації і функціонування правосуддя в європейських країнах документ спрямований на забезпечення компетентності, незалежності та неупередженості судів і кожного судді, яким довірено захист прав і свобод людини. Хартія складається з преамбули і 7 глав: загальні засади; відбір, призначення на посаду та початкова підготовка; призначення на посаду судді та неможливість переведення; просування по службі; відповідальність; винагорода за працю та соціальний захист; припинення перебування на посаді. Цей документ найкращим чином гарантує реалізацію статусу суддів. Його зміст спрямований також на підвищення рівня статусу суддів країн Європи. Згідно з хартією на державу має покладатися обов'язок забезпечення необхідних умов і засобів, потрібних для належного виконання суддівських завдань, зокрема для розгляду суддями справ у межах розумного терміну. Через своїх представників та професійні організації судді залучаються до винесення рішень щодо управління судами, визначення судового бюджету та його розподілу на місцевому і національному рівнях. Із ними мають консультуватися щодо планів зміни їхнього статусу, а також із приводу визначення винагороди за їхню працю та соціальне забезпечення. Відбір на посаду суддів згідно з цим документом здійснюється незалежним органом або комісією на основі їхньої освітньої кваліфікації та наявності попереднього досвіду, здатності вільно і неупереджено оцінювати справи та застосовувати закон із повагою гідності людини. Кандидату в судді не може бути відмовлено у посаді на підставі статі, етнічного або соціального походження, філософських або політичних поглядів чи релігійних переконань. Суддя не може бути призначеним на інші судові посади чи будь-яку роботу навіть при підвищенні по службі без його згоди, за винятком, коли це передбачено у відповідності із дисциплінарною санкцією, змінами у судовій системі на підставі закону або у випадках тимчасового переведення для зміцнення сусіднього суду. Вимоги просування суддів по службі грунтуються не тільки і не скільки на вислузі років, а винятково на якостях та достоїнствах виконання суддівських обов'язків шляхом об'єктивної оцінки діяльності судді. Кожен, кому відмовлено у такому просуванні, може подати скаргу до відповідного колегіального, незалежного від виконавчої та законодавчої влади органу, у складі якого щонайменше половина членів — судді, обрані їх колегами, а також забезпечено широке представництво суддівського корпусу. В хартії зазначається, що судді поза межами своїх суддівських обов'язків можуть здійснювати іншу
512
17-8152
513
Розділ 22
Органи правосуддя в Україні
діяльність, яка є втіленням їхніх прав як громадян, за винятком випадків, коли вона є несумісною з довірою до їх неупередженості та незалежності або з належним рівнем відданості і ретельності необхідних для розгляду справ та в межах розумного часу, здійснення інших видів діяльності, крім літературної чи мистецької, якщо за них передбачена виплата винагороди, що має бути попередньо санкціоновано у встановленому порядку. Рівень винагороди, яка виплачується суддям за виконання їх професійних обов'язків, повинен бути таким, щоб захистити від тиску на їх рішення, вплинути на їхню незалежність і неупередженість. Винагорода залежить від стажу роботи, важливості і характеру обов'язків, що виконуються суддею, його професійного рівня.
Суддям має бути гарантовано захист від соціальних ризиків, пов'язаних із хворобою, материнством, інвалідністю, похилим віком та смертю. Пенсія за старістю з відповідним стажем роботи має бути якомога ближчою до рівня його заробітної плати. Поряд із гарантіями щодо діяльності суддів хартією визначається їх відповідальність у разі невиконання своїх обов'язків. Санкції до судді можуть бути застосовані лише на підставі рішення комітету чи органу, принаймні половина складу якого — обрані судді, внаслідок ретельного розгляду справи. Санкції повинні бути визначені статусом суддів, а застосування їх має підлягати принципу пропорційності. Рішення про застосування санкції може бути оскаржено у вищій судовій інстанції. Відшкодування збитків, заподіяних унаслідок протиправної поведінки або незаконних дій судді під час виконання ним суддівських обов'язків гарантується державою. Статусом суддів може передбачатися можливість порушення справи з боку держави щодо компенсації суддею суми, виплаченої державою за заподіяну їм шкоду. У Хартії передбачені також умови і порядок припинення перебування судді на посаді.
Проблеми, пов'язані з функціонуванням судів, а також ролі вищих судових органів у забезпеченні здійснення належного правосуддя на загальновизначених засадах: законності, гласності судового процесу, рівності всіх його учасників перед законом і судом, змагальності сторін тощо, має виняткове значення для України, яка активно реформує свою судову систему й судочинство. У Європейській хартії статусу суддів визначено умови належного функціонування судової влади, які повинні створюватися державою, та загальні вимоги щодо поведінки судді, його відповідальності за належне виконання своїх обов'язків при здійсненні правосуддя. Реформуючи свою правову си-
стему, Україна йде в напрямі утвердження в ній верховенства права, закону і одночасно усвідомлює, що надійне забезпечення прав та свобод людини і громадянина є можливим лише за наявності в державі високопрофесійних суддів, які здатні належно й неупереджено вершити суд і мають для цього всі умови.
Ряд положень, що містяться у Європейській хартії статусу суддів, інших основоположних загальноєвропейських актах щодо становища судів і суддів у сучасних умовах у демократичних державах, повністю або частково відображено в законодавстві України. Однак не всі вони належним чином виконуються, що негативно відбивається на роботі суддів, забезпечення їхньої незалежності, гідного становища в суспільстві, авторитету.
Незалежне, неупереджене правосуддя є благом для суспільства, всіх громадян. Кожний має бути впевнений, що хто б не порушував його права, він може захистити їх у суді.
Нині економічна та фінансова ситуація в державі не дає змоги суттєво поліпшити фінансове забезпечення суддів. Однак змінити ставлення до нього необхідно. У пресі висловлювалася пропозиція щодо необхідності прийняття спеціального закону про порядок фінансування органів судової влади та оплату праці суддів.
У Європейській хартії статусу суддів, інших документах Ради Європи, таких як Рекомендація № 12 (94) Кабінету Міністрів держа- вам-членам щодо незалежності, дієвості та ролі суддів йдеться про необхідність постійного поліпшення добору кадрів у кандидати на посади суддів, а також підвищення професіоналізму діючих судових працівників. За даними Вищої ради юстиції, добір кандидатів на посади суддів в Україні висвітлив значні недоліки у фаховій підготовці юридичних кадрів, які потребують підвищення рівня знань Конституції України, норм матеріального і процесуального права.
Саме від кваліфікації суддів, їх морально-етичних якостей багато в чому залежить культура судочинства. Цим питанням багато уваги приділяється в розвинених демократичних країнах Європи та інших регіонах світу. В нашій країні у цьому напрямі помітні певні зрушення. Так, на V з'їзді суддів України, що відбувся 24 жовтня 2002 p., було схвалено Кодекс професійної етики суддів. Метою цього документа є допомога суддям у вирішенні питань, пов'язаних із їхньою професійною діяльністю, а також громадянам краще усвідомити роль судочинства у державі. Багато норм поведінки судді викладено в чинних законодавчих актах і є юридичними. Однак суддівський корпус,
514
515
Розділ 22
Органи правосуддя в Україні
визнаючи, що на сьогодні їх недостатньо, щоб поведінка судді сприяла утвердженню авторитету та поваги до судової влади, вважає корисним дію спеціального кодексу, який має рекомендаційний характер. Слід зазначити, що владні повноваження, якими наділені судді законодавством, мають узгоджуватися з морально-етичними засадами суспільства. Це значно підвищить культуру і дієвість судових процесів, авторитет суду і суддів.
Норми етикету сприяють здійсненню завдань судочинства, посилюють його виховний вплив, допомагають формуванню моральності громадян. Судова етика має найбільш практичне значення у професіональній етиці юриста. Вона повинна охоплювати діяльність не тільки суддів, а й усіх учасників судового процесу — прокурорів, адвокатів, експертів та ін. Оскільки для суддів є вельми важливою особиста репутація і авторитет, то до судової етики мають належати і норми позаслужбової поведінки. У діяльності судових працівників необхідне також гармонійне поєднання зовнішніх атрибутів морально-естетичної поведінки з високою моральною культурою. Відповідний рівень морального розвитку судді, опанування ним моральних вимог поряд із професійними знаннями, умінням і навичками мають розглядатися як невід'ємний компонент його професійної зрілості.
Не може бути належним авторитет судової влади, якщо суддівський корпус не дотримується загальновизнаних морально-етичних норм поведінки. Порушення суддею присяги, вимог щодо несумісності його посади, вчинення ним злочину завдає шкоди правосуддю. Серед хвороб, якими нині уражено правосуддя, на жаль, — корумпованість, хабарництво, використання посадових повноважень із корисливими цілями. Подібні явища певною мірою пов'язані із недостатньою матеріальною забезпеченістю суддів. Нині заробітна плата судді в Україні набагато нижча, ніж у його колег у країнах Європейського Союзу.
Не додають авторитету судді зволікання з розглядом судових справ, прояви формалізму та бюрократичного ставлення до людей, допущення судових помилок, порушень норм закону, що пов'язано з низьким рівнем культури окремих службовців Феміди та недостатнім рівнем їхньої кваліфікації. Подібні явища породжують недовіру громадян до таких суддів, сприяють появі елементів відчуження людей від судової влади, зневіру в її неупередженості й справедливості.
У складних умовах перехідного періоду з його новими економічними і соціальними реаліями функціональна роль органів право-
суддя суттєво зростає, а відповідно зростають адресовані до нього суспільні очікування. Йдеться про організацію і якість правосуддя, яке ще не стало швидким, правовим і справедливим. А це залежить насамперед від послідовного приведення законодавства про судоустрій у відповідність з нормами чинної Конституції України. Потрібно розробити систему заходів, спрямованих, з одного боку, на те, щоб підвищити престиж судової професії, поліпшити матеріальне забезпечення суддів і умов їх роботи, а з іншого — удосконалювати порядок формування суддівського корпусу, підвищити вимоги до суддів як служителів правосуддя. Вимагає подальшого удосконалення чинний Закон України «Про статус суддів». У ньому повинна бути стаття не тільки про обов'язки суддів, а й про їхні права. Зокрема, слід зазначити, що судді мають право:
— вимагати від громадян і посадових осіб виконання своїх розпоряджень, пов'язаних із здійсненням правосуддя;
— витребувати від державних органів, органів місцевого самоврядування, посадових осіб, підприємств, установ, організацій будь-якої форми власності, політичних партій, громадян та їх об'єднань необхідні документи та іншу інформацію з питань, які розглядаються судом. Державні органи, посадові особи, об'єднання громадян, інші юридичні і фізичні особи зобов'язані беззаперечно виконувати вимоги та розпорядження суддів, пов'язані із виконанням їх посадових функцій. Невиконання вимог і розпоряджень суддів тягне встановлену законом відповідальність;