552
18а-8152
553
Розділ 23
Прокуратура України
осіб, а також на дії та рішення посадових осіб підприємств, установ, організацій і громадських об'єднань; порушувати в установленому законом порядку кримінальну справу, дисциплінарне провадження або провадження про адміністративне правопорушення; звертатися з позовом чи заявою до суду1.
Діяльність органів прокуратури України — багатогранна. Вона сьогодні ширша, ніж тільки виконання функцій, визначених для неї Конституцією. Це і завдання правильної постановки боротьби із злочинністю, яке вирішується прокуратурою шляхом координації зусиль прокуратури, суду, МВС, СБУ, інших органів зі здійснення спільних заходів у напрямі подолання та запобігання злочинним проявам. Органи прокуратури України мають у своєму складі слідчий апарат, проводять розслідування кримінальних справ. Вони продовжують здійснювати загальнонаглядову функцію.
Після того як прокуратура України стала органом незалежної суверенної держави — повноправного суб'єкта міжнародного права, значно зріс у її діяльності міжнародний аспект, передусім регулююча роль міжнародно-правових джерел, таких як міжнародні договори, декларації, конвенції тощо, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Серед міжнародно-правових документів, якими керується прокуратура України, останніми роками зросли кількість і значення двосторонніх меморандумів, протоколів намірів, угод про правову допомогу і співробітництво, наприклад: Меморандум про порозуміння між Департаментом Генерального Аторнея Австралії і Генеральною прокуратурою України з приводу співробітництва в переслідуванні воєнних злочинців (від 20 серпня 1992 p.), Меморандум про взаємопорозуміння між Генеральною прокуратурою України та Міністерством юстиції Канади (від 25 вересня 1992 p.), Меморандум про співробітництво між Генерального прокуратурою України та Федеральною прокуратурою Швейцарської Конфедерації в боротьбі з організованою злочинністю і відмиванням доходів (від 19 квітня 1999 p.), Протокол про наміри між Генеральною прокуратурою України і Генеральною прокуратурою Литовської Республіки про співробітництво у сфері надання правової допомоги (від 28 лютого
1 Проект нової редакції Закону України «Про прокуратуру», підготовлений з урахуванням пропозицій, висловлених до структури та відповідних норм цього проекту членами науково-методичної ради, робочої групи та структурними підрозділами Генеральної прокуратури України.
2000 p.), подібні протоколи між Генеральною прокуратурою України і Генеральною прокуратурою Латвійської Республіки (від 1 березня 2000 p.), між Генеральною прокуратурою України і Державною прокуратурою Естонської Республіки (від 2 березня 2000 p.).
Серед двосторонніх міжнародних актів, укладених Генеральною прокуратурою України з прокуратурами інших держав, більшість — угоди про правову допомогу і співробітництво, наприклад: з Прокуратурою Республіки Молдова (від 6 травня 1993 p.), Генеральною прокуратурою Російської Федерації (від 21 травня 1993 p.), Генеральною прокуратурою Киргизької Республіки (від 24 червня 1993 p.), Прокуратурою Республіки Білорусь (від 30 липня 1993 p.), Прокуратурою Азербайджанської Республіки (від 17 травня 1994 p.), Прокуратурою Республіки Грузія (від 4 липня 1994 p.), Генеральною прокуратурою Туркменістану (від 5 квітня 1996 p.), Угода про співробітництво між Генеральною прокуратурою України та Верховною народною прокуратурою Китайської Народної Республіки (від 5 жовтня 1995 p.), Угода між Генеральною прокуратурою України і Міністерством юстиції Республіки Польща на виконання статті 3 Договору між Україною і Республікою Польща про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах від 24 травня 1993 р. та ін.
У зв'язку з розширенням участі органів прокуратури у міжнародних зносинах з відповідними органами інших країн та налагодження ділового співробітництва з ними Генеральним прокурором України видано низку наказів з питань міжнародного співробітництва. Це, зокрема, такі як «Про організацію роботи органів прокуратури України в галузі міжнародного співробітництва і правової допомоги» (від 28 жовтня 2002 p., №8).
Генеральним прокурором України затверджено ряд інструкцій: від 28 жовтня 2002 р. Інструкція про порядок підготовки передачі та виконання органами прокуратури України звернень про правову допомогу у кримінальних справах, Інструкція про порядок виїздів працівників органів прокуратури України у закордонні службові відрядження.
Для удосконалення співробітництва правоохоронних органів України з правоохоронними структурами іноземних держав у рамках Міжнародної організації кримінальної поліції — Інтерпол, підвищення ефективності боротьби із злочинністю Генеральною прокуратурою, МВС, СБУ, Держмитслужбою, Держкомкордону, ДПА України 9 січня 1997 р. затверджено Інструкцію про порядок використання
554
555
Розділ 23
Прокуратура України
правоохоронними органами можливостей Національного центрального бюро Інтерполу в Україні у запобіганні, розкритті та розслідуванні злочинів.
Інструкцією про порядок виконання європейських конвенцій з питань кримінального судочинства, затвердженою наказом Мін'юсту, Генпрокуратури, СБУ, МВС, Верховного Суду, ДПА, Державного департаменту України з питань виконання покарань від 29 червня 1999 p., передбачено розподіл функцій між органами, компетентними розглядати питання щодо виконання конвенцій. Центральними органами України, до компетенції яких належить вирішувати і розглядати ці питання, є Міністерство юстиції України (щодо судових рішень і справ, які перебувають на розгляді в суді) і Генеральна прокуратура України (щодо процесуальних дій під час розслідування кримінальних справ).
Додержання міжнародно-правових норм, які діють на території України, угод, укладених Генеральною прокуратурою України з органами іноземних держав, є обов'язком усіх органів прокуратури та їх відповідальних працівників у межах їх компетенції. Для забезпечення цієї роботи в структурі Генеральної прокуратури України діє міжнародно-правове управління.
23.4. Порядок діяльності органів прокуратури
Серед нормативно-правового масиву, що визначає порядок діяльності прокурорських органів, провідна роль належить Конституції України, Закону «Про прокуратуру», іншим законодавчим актам, міжнародно-правовим договорам, наказам і розпорядженням Генерального прокурора, Регламенту Генеральної прокуратури, регламентам нижчестоящих прокуратур, а також Інструкції з діловодства в органах прокуратури. У наказі Генерального прокурора України від 28 жовтня 2002 р. № 1 «Про організацію роботи і управління в органах прокуратури України» зазначено, що порядок діяльності, його організаційне визначення, починаючи від Генеральної прокуратури України, прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, військових прокуратур регіонів та Військово-Морських Сил України, слід визначати регламентами відповідно до їх типової структури та організовувати за територіально-предметним принципом.
Робота міських, районних, міжрайонних, інших прирівняних до них прокуратур організовується за галузевим принципом.
Робота в органах прокуратури, в тому числі порядок їх діяльності, планується. Планування має забезпечувати цілеспрямованість, конкретність і реальність прокурорської роботи, передбачати заходи, що випливають з пріоритетних напрямів роботи прокуратури, стану законності та злочинності на відповідній території. Плани складаються на кожне півріччя, але, починаючи від обласних прокуратур і до Генеральної прокуратури, для організації цілеспрямованої, послідовної та узгодженої роботи органів прокуратури щодо зміцнення законності і правопорядку можуть розроблятися перспективні плани їх діяльності. Передбачено визначення за необхідності й позапланових завдань.
Робота органів прокуратури, їх структурних підрозділів певним чином контролюється, аналізується, узагальнюється. Наслідки контрольних перевірок, аналізів, узагальнень обговорюються на засідан нях колегій прокуратур різного рівня. Для узгодження дій правоохоронних органів по боротьбі зі злочинністю проводяться координаційні міжвідомчі наради, за результатами яких прокуратурами приймаються відповідні рішення з усунення недоліків, налагодження їх чіткої і результативної взаємодії. Важливим напрямом поліпшення функціонування органів прокуратури є впровадження в їх діяльність науково обґрунтованих, найбільш досконалих та ефективних форм і методів роботи, а також перевіреного практикою позитивного прокурорсько-слідчого досвіду після схвалення їх науково-методичними радами.
Для забезпечення належного порядку діяльності прокуратури неабияке значення має чітке налагодження управління її роботою. Обов'язки методичного центру з цих питань у системі органів прокуратури покладені на Головне управління організаційного та правового забезпечення Генеральної прокуратури.
Порядок діяльності прокуратури у різних напрямах і елементах її роботи ґрунтовно і всебічно визначається наказами та інструкціями Генерального прокурора України, зокрема такими, як: «Про організацію роботи з кадрами в органах прокуратури України», «Про організацію роботи органів прокуратури у здійсненні нагляду за додержанням і застосуванням законів», «Про організацію прокурорського нагляду за додержанням законів про права неповнолітніх», «Про організацію прокурорського нагляду за додержанням законів про охорону навколишнього середовища», «Про сферу та особливості діяльності транс-
556
557
Розділ 23
Прокуратура України
портних прокуратур і розмежування їх компетенції з територіальними прокуратурами», «Про організацію прокурорського нагляду за виконанням законів спеціальними підрозділами та іншими державними органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю», «Про організацію прокурорського нагляду за виконанням законів у сфері боротьби з корупцією», «Про організацію роботи з розгляду звернень та особистого прийому громадян в органах прокуратури», «Про організацію роботи прес-служби Генеральної прокуратури України та прес-секретарів прокуратур обласного рівня» і т. д.
Для прикладу сутності наказів, глибини та всеосяжного деталізованого характеру їх змісту можна послатися на останній з перелічених наказів. У ньому, зокрема, говориться, що з метою забезпечення гласності та відкритості діяльності органів прокуратури, зміцнення авторитету, формування у широких верств населення поваги до закону, реалізації єдиної інформаційної політики слід здійснювати ефективну співпрацю із засобами масової інформації з метою систематичного висвітлення роботи органів прокуратури з нагляду за додержанням законності, захисту конституційних прав і свобод громадян та інтересів держави, оперативно інформувати суспільство про вжиті прокуратурою заходи у зв'язку з надзвичайними подіями, катастрофами, аваріями, що спричинили загибель людей, значне забруднення довкілля або інші тяжкі наслідки, а також про злочини, які набули широкого громадського розголосу, хід та результати розслідування кримінальних справ. У роботі зі ЗМІ та інформаційними агентствами потрібно створювати атмосферу взаємоповаги та діловитості, яка сприяла б об'єктивності та неупередженості публікацій про роботу органів прокуратури України. У наказі накреслені також інші шляхи і заходи для поліпшення порядку діяльності прокурорських прес-служб.
Ускладнення завдань органів прокуратури України в сучасний період зумовлює необхідність посилення уваги до подальшого вдоско налення організації й порядку діяльності органів прокуратур, більш детальної законодавчої регламентації їх оптимальної структури і правомочності всіх ланок прокурорської системи, її належного фінансування і матеріально-технічного забезпечення. Розвиток законодавства про прокуратуру на основі Конституції України — один із важливих шляхів удосконалення системи прокурорських органів. Воно має увібрати все найкраще, що вже досягнуто органами прокуратури. Водночас воно покликане створювати найбільш сприятливі
558
умови для розвитку і вдосконалення організації та діяльності прокуратури України.
23.5. Акти прокуратури України
Прокуратура України для здійснення своїх функцій наділена відповідними повноваженнями. Останні містять у собі передбачені законом права і обов'язки прокурорів. Повноваження, які регулюються правом, ми ще називаємо правомочністю.
Правомочність прокуратури являє собою єдність прав і обов'язків, по кладених на її органи. Вона має свої характерні особливості, а саме — прокурори мусять неухильно виконувати свої права. У свою чергу для забезпечення реалізації прав прокурором по викриттю і усуненню порушень законів на державні та недержавні органи, організації, установи, посадові особи і громадян законом покладені відповідні обов'язки — виконувати всі правомочні вимоги прокуратури.
Повноваження прокурорів реалізуються шляхом застосування спеціальних правових засобів прокурорського нагляду, які слід відрізняти від засобів організаційних, виховних та інших, що використовуються органами прокуратури в їх практичній діяльності. Характерною особливістю таких правових засобів є те, що при їх застосуванні між прокуратурою та об'єктами, за законністю діяльності яких вона здійснює нагляд, завжди виникають правові відносини, тоді як у випадках застосування інших засобів таких відносин може й не виникати.
Серед правових засобів центральне місце належить правовим актам прокуратури, які є найважливішою формою реалізації прокурорських правомочностей. Ці акти визначаються як передбачені законом форми фіксації прийнятих прокурором рішень чи здійснюваних ним дій у процесі виконання покладених на нього функцій^.
Сутність правового акта прокуратури, його призначення полягає в тому, щоб забезпечити належний правовий режим, не торкаючись конкретної оперативної господарської, соціально-культурної, іншої діяльності органів, організацій, підприємств, установ, посадових осіб
1 Hop В. Т. Акти прокурорські // Юридична енциклопедія: У 6 т. — К., 1998. — Т.1 — С. 83.
559
Розділ 23
Прокуратура України
і окремих громадян, за законністю дій яких повинен здійснюватися прокурорський нагляд. Його наглядові акти, як правило, не мають суто розпорядчого характеру з питань діяльності тих, до кого з такими актами звертається прокурор. Його найперший обов'язок у разі виявлення правопорушення застосувати свій правовий акт до правопорушника з метою усунути порушення закону.
Наявність різноманітних видів правових актів прокуратури, які відрізняються юридичною силою і різними заходами щодо усунення порушень закону і поновлення порушених прав, а також формами і методами впливу на порушників, усунення причин і умов правопорушень тощо, дає можливість органам прокуратури проявляти необхідну гнучкість, оперативність та ефективність у здійсненні нагляду за законністю, у боротьбі зі злочинністю і правопорушеннями, домагатися найбільш оптимального вирішення тих або інших питань і завдань, що стоять перед прокуратурою.
Застосування правових актів має владний характер. Вони є актами застосування норм права у процесі правоохоронної діяльності, спрямовані на забезпечення законності у правовідносинах, проведення вимог норм права у життя, гарантування захисту прав особи, законних інтересів держави, громадян і суспільства загалом. їх специфіка полягає в тому, що вони слугують цілям профілактики злочинів та інших правопорушень, відновлення законного статус-кво, реалізації юридичної відповідальності особи, яка скоїла правопорушення, забезпечення виконання покладених на суб'єктів права юридичних обов'язків і т.п.
Правові акти прокуратури мають індивідуальний характер і застосовуються до конкретних осіб і конкретних життєвих ситуацій. Вони відрізняються від нормативно-правових актів (законів, указів Президента, постанов Кабінету Міністрів тощо), у яких встановлюються загальні правила поведінки і які реалізуються органами і посадовими особами держави саме шляхом застосування правових норм у тільки їм притаманній специфічній формі правореалізації, для чого вони наділені відповідними повноваженнями.
Будучи різновидом правозастосовчих актів, які видаються посадовими особами прокуратури при реалізації її конституційних функцій, прокурорські акти мають певні властивості і особливості.
Види, порядок використання правових актів прокуратури, основні вимоги до них закріплюються в законах України, а також у наказах Генерального прокурора України.
560
Для правових актів прокуратури характерним є те, що вони мають однакову юридичну силу, незалежно від посадового становища прокурорів, що їх застосовують у системі прокурорських органів. Однак масштаби застосування прокурорських актів для різного рівня, як правило, є різними, тому що кожний прокурор має здійснювати нагляд за додержанням законів у діяльності тих установ і організацій, котрі розташовані на підвідомчій йому території (району, міста, області тощо). Є особливості й у застосуванні актів прокуратури залежно від рівня посади, яку той чи інший прокурор обіймає. Так, прокурори вищої ланки системи органів прокуратури наділені певною мірою більшими правомочностями, що зумовлюється їх більш відповідальним становищем, необхідністю здійснювати контроль за діяльністю підлеглих їм прокурорів і зумовленими цими обставинами деякими особливостями їх діяльності. Так, кримінально-процесуальний закон дозволяє прокурорам від обласної ланки і вище подовження слідства у кримінальних справах на різні строки. Деякі повноваження в системі органів прокуратури України належать тільки Генеральному прокурору або його заступникам, що також у даному разі пов'язано з певними умовами застосування правових актів прокуратури. Слід зазначити, що всі умови й особливості застосування правових актів прокуратури залежно від території, на яку поширюються повноваження того чи іншого прокурора або його місця у системній ієрархії прокуратури чи спеціалізації (природоохоронні, транспортні, військові прокурори), можуть бути визначені тільки законом.
Виходячи із загальних принципів прокурорського нагляду, застосування правових актів прокуратури у всіх галузях прокурорської діяльності має такі загальні вимоги:
— прокурор, як правило, не в змозі скасувати або замінити своїм актом рішення державного органу, громадської організації, посадової особи. За виявлення порушення закону прокурор зобов'язаний вжити заходів для усунення такого порушення шляхом внесення свого акта, або відповідних пропозицій в іншій формі, на розгляд органів влади, управління, суду і т. д., які покликані безпосередньо вирішувати такі питання;
— виходячи з характеру порушення, прокурор повинен, використовуючи владну силу правових актів прокуратури, вжити заходів для притягнення порушника до відповідальності, а також до забезпечення відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної порушенням закону.
561
Розділ 23
Прокуратура України
Крім установок і наслідків застосування правових актів прокуратури загального характеру, тобто таких, що стосуються всіх галузей прокурорської діяльності, слід вирізняти встановлені законом спеціальні вимоги щодо наслідків застосування актів прокурорського реагування в окремих, конкретних галузях нагляду, відповідно до виконання прокуратурою окремих функцій. Так, прокурор має право призупиняти виконання наказів і розпоряджень адміністрації місць позбавлення волі, якщо вони суперечать закону. Вона зобов'язана також виконувати пропозиції прокурора щодо додержання правил тримання ув'язнених.
Обов'язковими для виконання є вказівки прокурора, які він дає органам дізнання і досудового слідства у зв'язку з розслідуванням ними кримінальних справ у порядку, передбаченому процесуальним законом.
Дієвість правових актів прокуратури залежить не тільки від їх державно-владних властивостей, визначеної законом правової природи, а й їх авторитету, що має підтримуватися насамперед прокурорами, які ці акти застосовують. їх складання і застосування повинно втілю вати в собі високий професіоналізм прокурорського працівника, його високу правову і загальну культуру, досконалу освіченість. Кожний прокурор, складаючи акт прокурорського реагування, має слідувати формальним і неформальним вимогам, які встановлені для такого роду документів. Так, кожний правовий акт прокуратури має точно відповідати встановленим законом повноваженням прокурорського нагляду, точно і ясно виражати вимоги прокурора щодо усунення порушень закону, поновлення порушених прав, притягнення до відповідальності винних у незаконних діях. Акт має містити в собі деякі обов'язкові елементи-реквізити. Такими реквізитами є посилання на місце і час складання даного акта прокурора, посади прокурорського працівника, його класного чину, прізвища, а також назва установи, організації або посадової особи, до якої акт направляється, прізвище, ім'я та по батькові особи, стосовно якої здійснюються заходи прокурора (наприклад, постанова про притягнення до відповідальності).
Важлива вимога, яка стосується змісту кожного правового акта прокурора, полягає у необхідності відповідності такого акта, формулювань і вимог, що містяться в ньому, повноваженням прокурора, у точному і всебічному юридичному обґрунтуванні його позиції щодо обставин, пов'язаних з необхідністю реагування на порушення зако-
562
ну, про які йдеться в його акті. Таке юридичне обгрунтування повинне містити посилання на закон, який було порушено, і на статтю закону, що визначає повноваження прокурора, на підставі якого він вимагає усунення цього порушення. В акті може міститися вимога щодо здійснення передбачених законом інших дій і заходів. За необхідності в акті має бути роз'яснений порядок його оскарження.
Від письмових актів прокурора вимагаються деякі спеціальні умови, які мають техніко-юридичний характер. Так, кожний з таких актів, що надсилається до органів, організацій, установ, посадових осіб, повинен бути надрукований на бланку прокуратури або на папері зі штампом прокуратури з проставленням усіх даних, які вимагаються правилами діловодства. Ряд актів прокурора повинні бути скріплені гербовою печаткою прокуратури.
Письмові акти прокурора можуть попередньо передаватись адресату із застосуванням сучасних засобів зв'язку (факсом, електронною поштою) з подальшим врученням оригіналу документа з офіційним підтвердженням його одержання.
У деяких наукових, науково-практичних і методичних виданнях йдеться про можливість існування у прокурорській практиці, окрім письмових, ще й усних актів. Останні виступають у вигляді вимог, вказівок і пропозицій, які можуть використовуватись у разі, коли їх виконання не викликає сумніву, а також не призведе до конфліктних ситуацій, як наприклад, запрошення особи по телефону для надання прокурорських пояснень1.
До усних прокурорських актів відносять також усні виступи проку рорів із висновком про законність рішень виконавчих органів місцевих рад, зроблених під час їх засідань, заяви з приводу порушень вимог закону учасниками процесу під час розгляду в судовому засіданні цивільних, кримінальних, адміністративних або господарських справ.
До таких усних актів висуваються практично ті ж юридичні вимоги, що й до письмових актів прокурорського реагування. Зокрема, у офіційному усному виступі прокурор не в змозі висувати вимог, які виходили б за межі визначених законом його повноважень. Усні виступи прокурорів у порядку здійснення ними функцій нагляду за вико-
1 Полянський Ю. Є., Долежан В. В. Акти прокуратури: підготовка і внесення. — Одеса, 2003. — С. 13-14.
563
Розділ 23
Прокуратура України
нанням законів повинні мати юридичне мотивування пропозицій, вис новків, вказівок, які ним вносяться. Обов'язково має бути зроблене вичерпне посилання на закон, яким регулюється питання, що розглядається.
Кожна вимога, що міститься у правовому акті прокурора, незалежно від форми його вираження (письмово чи усно), неодмінно повинна відповідати правам і обов'язкам прокурора та бути спрямована на виконання закріплених у законі завдань прокуратури1.
В юридичній літературі розглядається ще один вид актів прокурорів. Це так звані конклюдентні акти, у яких волевиявлення прокурора збігається безпосередньо з його діями, вчиненими під час здійснення нагляду за додержанням закону. їх ще називають акти-дії. Вони мають місце, коли прокурори шляхом використання своїх розпорядчих повноважень, самі виконують прийняті ними рішення (вилучають справи від одних слідчих та передають їх іншим, звільняють осіб з місць тримання затриманих тощо)2.
Кожний правовий акт прокурора має застосовуватися до досить значного порушення закону, яке викликає процесуальну необхідність втручання прокурора й прийняття ним відповідного рішення. За вкрай незначних порушень закону, які можуть бути усунені й без втручання прокурора або за його усною вимогою, орган, установа чи посадова особа готові й у змозі самостійно переглянути свій неправомірний акт, прокурор може утриматися від протестного акта. У наказі Генерального прокурора України від 28 жовтня 2002 р. № З «Про організацію роботи органів прокуратури у здійсненні нагляду за додержанням і застосуванням законів» зазначається, що слід відмовитися від нарощування кількісних показників за рахунок збільшення внесених актів реагування за незначними порушеннями закону та від порушення кримінальних справ за дріб'язковими фактами3.
При внесенні акта прокурорського реагування повинна бути забезпечена відповідна оперативність і своєчасність, адже тільки вчасно застосований акт може дати ефективний позитивний наслідок. Треба зазначити, що закон не встановлює строку давності
1 Акти прокурорского надзора (образщл основних актов). — М., 1968. — С. 4-5.
2 Полянський Ю. Є., Долежан В. В. Акти прокуратури: підготовка і внесення. —
С. 14-15.
3 Довідник прокурора. — К., 2003. — С. 93.
564
для опротестування незаконного або необгрунтованого правового акта. Водночас запізніла реакція на порушення закону повинна розцінюватись як відсутність належного прокурорського нагляду за виконанням закону1.
Правові акти прокуратури класифікуються за відповідними ознаками і визначаються передусім характером її функцій. Так, вони поділяються на суто наглядові і процесуальні. Наглядові правові акти застосовуються у процесі здійснення прокурорами функцій нагляду за дотриманням законів усіма органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами. їх застосування спрямовується на запобігання порушенням законів, а якщо порушення відбулося, то — на оперативне усунення його. Це такі передбачені законом правові акти, як протести, приписи, подання, по станови. Кожний з них має застосовуватися залежно від характеру порушення закону.
Процесуальні правові акти прокуратури застосовуються при здійсненні прокурорами таких функцій, як: нагляд за дотриманням законів органами, що ведуть боротьбу зі злочинністю та іншими правопорушеннями шляхом проведення оперативно-розшукової діяльності, дізнання і досудового слідства; а також у процесі підтримання державного обвинувачення в суді; участі у розгляді в судах кримінальних, цивільних і адміністративних справ та господарських спорів у господарських судах. У цій категорії правових актів прокуратури найбільш характерними є: постанови, протоколи, апеляційні, касаційні та окремі подання, позови, заяви, а також такі акти, як вказівки слідчому та органам дізнання.
Свою специфіку мають правові акти прокуратури, що застосовуються прокурорами в процесі здійснення ними нагляду за додержанням законів при виконанні відповідними органами, установами, посадовими особами судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян. Більшість таких актів за назвою збігаються з актами прокуратури, які застосовуються в інших галузях прокурорського нагляду, але вирізняються певними особливостями. Вони мають оперативніший характер, деякі з них повинні виконуватися негайно, серед них більше, ніж у інших галузях нагля-