За законом кошти виборчих фондів використовуються виключно для ведення передвиборної агітації.
Гарантією цільового використання коштів, що надходять з Державного бюджету України або передаються до виборчих фондів, є передбачений законодавством контроль за використанням коштів, який здійснюють відповідно до своїх повноважень Рахункова палата України, ЦВК, Міністерство фінансів України, органи Державної податкової адміністрації України, Національний банк України та інші.
Основою системи ідеологічних гарантій виборів є приписи ст. 15 Конституції України, якою встановлено, що суспільне життя в Україні ґрунтується на засадах, зокрема, політичної та ідеологічної багатоманітності. Жодна ідеологія в державі не може визнаватися обов'язковою. Заборонена також усіляка цензура. Носіями різноманітних ідеологій при функціонуванні суспільних та державних інститутів є об'єднання громадян і передусім політичні партії.
Отже, порядок проведення виборів в Україні передбачає, що до участі у виборах допускаються всі політичні партії, зареєстровані в установленому порядку в Україні, крім тих, діяльність яких, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету й територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення. Інші обмеження щодо участі політичних партій у виборах також встановлюються законодавством.
З іншого боку, розглядаючи ідеологію не тільки як систему концептуально оформлених уявлень, ідей і поглядів на політичне життя, а як власне форму суспільної свідомості, явище культури, усе більшого значення в сучасних умовах набувають питання необхідності підвищення в суспільстві правової культури взагалі і виборчої, як ведеться у світі, електоральної культури громадян зокрема. Цьому мають сприяти схвалена Указом Президента України від 8 грудня 2000 р. Концепція підвищення правової культури учасників виборчого процесу та референдумів в Україні', а також Заходи щодо реалізації Кон-
1 Офіційний вісник України. — 2000. — № 50. — С. 15. 180
цепції підвищення правової культури учасників виборчого процесу та ре ферендумів в Україні, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2001 р. № 88і. Цими документами встановлено напрями підвищення правової культури учасників виборчого процесу, визначено заходи щодо реалізації цих напрямів інформаційного, роз'яснювального, організаційного, освітнього характеру тощо, їхні конкретні виконавці, строки виконання, вирішені питання фінансового забезпечення реалізації концепції.
Після набуття Україною статусу незалежної, демократичної і правової держави, зміцнення її позицій в Організації Об'єднаних Націй, вступу до Ради Європи, Міжпарламентського Союзу та інших міжнародних організацій, приєднання до міжнародно-правових актів у сфері прав людини та впровадження їх норм у внутрішнє законодавство з'явилася нова міжнародна форма гарантування виборів. Міжнародний фактор був і залишається одним із найважливіших чинників демократизації виборчого законодавства України. До прикладу, оскільки однією з умов прийняття України до Ради Європи було запровадження в державі багатопартійних демократичних виборів, то саме ці обставини стали переважаючою домінантою для прийняття змішаної пропорційно-мажоритарної системи на парламентських виборах 1998 р.
Пріоритетним видом міжнародних гарантій у сфері виборів є міжнародне спостереження за їх організацією і проведенням.
Участь міжнародних спостерігачів на виборах в Українській державі започаткована під час проведення першого Всеукраїнського референдуму та перших виборів Президента України, що відбулися 1 грудня 1991 р. Міжнародне спостереження одразу стало одним із факторів демократичності, законності виборів у державі та мірилом визнання результатів народного волевиявлення в Україні на міжнародному рівні.
У виборче законодавство термін «офіційний спостерігач», що передбачав спостерігачів від інших держав та міжнародних організацій, запроваджений у 1993 р. з прийняттям Закону України «Про вибори народних депутатів України»2. Протягом певного часу статус, обсяг прав та обов'язків офіційних спостерігачів на виборах в Україні
1 Офіційний вісник України. — 2001. — № 5. — С. 70.
2 Відомості Верховної Ради України. — 1993. — № 48. — Ст. 455.
181
Розділ 14
Вибори в Україні
визначалися положеннями, що їх приймала відповідно до законодавства ЦВК.
Нині, після прийняття Закону України «Про вибори народних депутатів України» 2004 p., усі питання щодо організації міжнародного спостереження на виборах визначаються законом. Зокрема, передбачається, що офіційні спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій здійснюють свої повноваження на території України. Вони реєструються у встановленому законом порядку ЦВК, яка видає їм посвідчення за встановленою нею формою. Офіційні спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій ведуть спостереження самостійно і незалежно. Фінансове і матеріальне забезпечення їхньої діяльності здійснюється за рахунок коштів держав чи організацій, які направили їх в Україну, або за власні кошти цих спостерігачів.
Законом встановлено відповідний обсяг прав офіційних спостерігачів від іноземних держав, міжнародних організацій, зокрема право бути присутнім на зустрічах кандидатів у депутати, уповноважених осіб політичних партій, виборчих блоків партій з виборцями, на передвиборних зборах, мітингах, засіданнях виборчих комісій; право знайомитися з матеріалами передвиборної агітації; перебувати на виборчих дільницях під час голосування і підрахунку голосів виборців та при встановленні підсумків голосування й інші права. Але спостерігачі не мають права використовувати свій статус у діяльності, не пов'язаній зі спостереженням за ходом виборчого процесу, а також втручатися в роботу виборчих комісій.
Крім того, міжнародні організації, основною метою яких є розвиток демократи і дотримання загальних прав людини, розробили спеціальні акти, якими також керуються міжнародні спостерігачі на виборах. Зокрема, Бюро демократичних ініціатив Організації з безпеки та співробітництва у Європі розробило Загальні рекомендації по спостереженню за виборами, якими здебільшого користуються всі спостерігачі від європейських структур.
Як правило, за наслідками спостереження Бюро демократичних ініціатив Організації з безпеки та співробітництва у Європі та інші міжнародні організації, що спостерігають за виборами в Україні, подають Українській державі відповідні звіти, висновки та напрацьовують рекомендації щодо подальшого розвитку законодавства.
Зарубіжне спостереження за виборами широко застосовується як на загальнонаціональних, так і на місцевих виборах в Україні. Наприклад, на виборах народних депутатів України ЦВК було акредитовано
понад 400 міжнародних спостерігачів із 36 країн світу, на виборах Президента України зареєстровано майже 600 міжнародних спостерігачів із 38 зарубіжних країн. За результатами спостереження за виборами міжнародні спостерігачі готують відповідні звіти та висновки, рекомендації.
Слід мати на увазі, що міжнародне спостереження притаманне тільки країнам демократичного спрямування. У країнах сталої демократії такий вид спостереження за виборами не практикується. З огляду на це наявність існування інституту міжнародних спостерігачів є політичною доцільністю сьогоднішніх реалій української державності, і в міру того, як стверджуватиметься демократія в Україні, відпаде і необхідність у існуванні такого інституту, що відтак не виключає взаємовигідних відносин у вивченні зарубіжної практики, обміну досвідом в організації і проведенні виборів.
Спеціальними юридичними гарантіями виборів є передбачені законом засоби встановлення, дотримання, застосування та охорони норм виборчого права України.
За метою правового регулювання юридичні гарантії виборів в Україні поділяють на установчі, регулятивні, відновлювальні, каральні гарантії.
За характером юридичної діяльності гарантії виборів поділяють на правотворчі, правороз'яснювальні та правореалізаційні.
Установчі гарантії визначають основні принципи та засади організації виборів, коло суб'єктів виборчого процесу та правові основи участі цих суб'єктів у виборах, відповідний обсяг їхніх прав, обов'язків та повноважень. Гарантії установчого характеру здебільшого закріплені в нормах матеріального характеру, що містяться в Конституції України та загальних положеннях усіх виборчих законів в Україні.
З утвердженням в Україні виборчого процесу як процедури організації і проведення виборів основного значення набули регулятивні юридичні гарантії. Кожним із законів про вибори народних депутатів України, Президента України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів чітко визначено порядок організації і проведення виборів, послідовність виборчих процедур, детально виписано механізм їх здійснення.
Сучасне виборче законодавство України містить досить значну кількість гарантій відновлювального характеру, які пов'язані насам-
182
183
Розділ 14
Вибори в Україні
перед зі встановленням та захистом широкого кола виборчих прав громадян України. Кількість і рівень гарантій відновлювального характеру постійно зростає. До прикладу, відповідно до законодавства про вибори 1991 — 1993, 1994 pp. громадянин України міг оскаржити лише невключення, неправильне включення до списку або виключення зі списку виборців, а також допущені в ньому неточності в зазначенні даних про виборця. Нині ж відповідно до Конституції та законодавства України всі виборчі права громадянина України захищаються насамперед адміністративним судом. Кожному громадянину гарантується право на оскарження в адміністративному суді рішень, дій чи бездіяльності всіх виборчих органів — від ЦВК до дільничної.
З огляду на конституційне положення про те, що кожен має будь-якими засобами, не забороненими законом, захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. У виборчому законодавстві та у Кодексі адміністративного судочинства України передбачено паралельний порядок оскарження рішень, дій та бездіяльності виборчих комісій, яким передбачено і судовий, і так званий інстанційний порядок розгляду виборчих спорів. Останній діє з метою контролю за діяльністю виборчих органів і передбачає право оскарження рішень виборчих комісій до вищих за рівнем комісій.
Новим законодавством про вибори народних депутатів України значно розширено коло суб'єктів оскарження порушень на виборах. До них належать виборці, політичні партії, блоки політичних партій, кандидати у депутати та інші. При вирішенні виборчих спорів можуть оскаржуватися рішення, дії чи бездіяльність усіх виборчих комісій та їхніх членів, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, їхніх посадових і службових осіб. Скаргу можна подати відповідно до вищої за рівнем виборчої комісії або адміністративного суду. Якщо виборча комісія при розгляді скарги визнає необхідним проведення перевірки зазначених у скарзі обставин правоохоронними органами, ці органи, за її зверненням повинні перевірити обставини та вжити відповідних заходів щодо припинення порушення законодавства.
Кодексом адміністративного судочинства України та законодавством України про вибори визначено підсудність справ за скаргами щодо порушення виборчого законодавства. Наприклад, рішення, дії або бездіяльність ЦВК щодо встановлення нею результатів виборів оскаржуються до Вищого адміністративного суду України. Усі інші рішення, дії або бездіяльність ЦВК, члена цієї комісії оскаржуються
до окружного адміністративного суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Рішення, дії чи бездіяльність окружних виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів народних депутатів України, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії. Інші рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, оскаржуються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Якщо скаргу прийнято судом до розгляду і з того самого питання і з тих самих підстав її подано до виборчої комісії, виборча комісія зупиняє розгляд скарги до набрання рішенням суду законної сили.
Під час виборчого процесу суди, органи прокуратури та виборчі комісії організовують свою роботу, в тому числі у вихідні дні та в день виборів, таким чином, щоб забезпечити розгляд скарг про порушення виборчого законодавства у строки, встановлені чинним законодавством України.
Однією з гарантій виборів, що має каральний характер, є встановлена законом юридична відповідальність за порушення виборчого зако нодавства. Донедавна в Україні існувало досить вузьке коло правопорушень, за скоєння яких наставала адміністративна відповідальність.
До адміністративної відповідальності притягувалися за здійснення публічних закликів або агітації за бойкотування виборів Президента України чи народного депутата, опублікування або поширення в інший спосіб неправдивих відомостей про кандидата в Президенти або депутати, агітацію «за» або «проти» кандидата в день виборів, втручання в роботу виборчих комісій, що перешкоджає виконанню ними обов'язків, пов'язаних з реєстрацією кандидатів у Президенти України або депутати, підрахунком голосів чи визначенням результатів, або підбиттям загальних підсумків виборів. Однак сучасні вимоги організації і проведення виборів в Україні вимагали значного розширення та уточнення адміністративної юридичної відповідальності за порушення виборчих прав.
У 2006 р. Кодекс України про адміністративні правопорушення було доповнено новою, окремою главою 15-А «Адміністративні правопорушення, що посягають на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення».
184
185
Розділ 14
Вибори в Україні
Відповідно до приписів КУпАП адміністративну відповідальність встановлено за порушення порядку та строків подання відомостей про виборців або порядку складання списку виборців, строків подання списку виборців відповідним виборчим комісіям, подання недостовірного списку виборців, а також порушення вимог закону щодо виготовлення нового примірника списку виборців для повторного голосування з урахуванням уточнень, внесених до списку виборців у день голосування. При порушенні права громадянина на ознайомлення в установленому законом порядку зі списками виборців, а так само при відмові у видачі громадянину копії мотивованого рішення про відхилення його скарги (заяви) про внесення змін до списку виборців або порушення строків видачі копії такого рішення також встановлено адміністративну відповідальність.
Досить широко запроваджено адміністративну відповідальність за порушення під час ведення передвиборної агітації на виборах, зокрема, за:
— порушення передбаченого законом порядку ведення передвиборної агітації з використанням друкованих, електронних (аудіовізуальних) засобів масової інформації або надання переваги в інформаційних телерадіопередачах чи друкованих засобах масової інформації будь-якому кандидату, політичній партії (блоку), їх передвиборним програмам власниками, посадовими чи службовими особами, творчими працівниками засобів масової інформації;
— порушення заборони протягом визначеного законом часу в будь-якій формі коментувати чи оцінювати зміст передвиборної агітаційної теле-, радіопрограми відповідного кандидата, політичної партії (блоку), давати будь-яку інформацію щодо цього кандидата, цієї політичної партії (блоку) власниками, посадовими чи службовими особами, творчими працівниками засобів масової інформації;
— супроводження офіційних повідомлень у період виборчого процесу коментарями агітаційного характеру, а також відео-, аудіоза-писами, кінозйомками, фотоілюстраціями про дії посадових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування як кандидатів у депутати;
— здійснення передвиборної агітації особою, участь якої у передвиборній агітації заборонена законом, проведення передвиборної агітації поза строками, встановленими законом чи в місцях, що заборонені законом, здійснення передвиборної агітації у формах і засобами, що суперечать Конституції або законам України, або інше пору-
шення встановлених законом обмежень щодо ведення передвиборної агітації;
— ненадання відповідному суб'єкту виборчого процесу, щодо якого оприлюднено інформацію, яку він вважає недостовірною, на його вимогу (звернення) можливості у визначеному законом порядку оприлюднити відповідь щодо такої інформації;
— порушення права кандидатів, політичних партій (блоків) на використання на рівних умовах будинків (приміщень) для проведення передвиборного публічного заходу чи передвиборної агітації;
— виготовлення або замовлення виготовлення під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно;
— розповсюдження (рознесення, вивішування, роздавання) під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно, а так само організація такого розповсюдження;
— порушення встановленого законом порядку розміщення агітаційних матеріалів чи політичної реклами або розміщення їх у заборонених законом місцях громадянином;
— порушення встановленого законом порядку розміщення агітаційних матеріалів чи матеріалів політичної реклами підприємствами — розповсюджувачами реклами;
— порушення порядку надання фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення виборчої кампанії, якщо у зазначених діях відсутній склад злочину.
КУпАП встановлено відповідальність також за порушення, пов'язані з можливістю фальсифікацій та зловживань під час виборчого процесу, насамперед при голосуванні, зокрема, за:
— замовлення або виготовлення виборчих бюлетенів понад
встановлену рішенням відповідної виборчої комісії кількість;
— ненадання у випадках та порядку, встановлених законом, голо
вою відповідної виборчої комісії або особою, яка відповідно до зако
ну виконує його обов'язки, копії виборчого протоколу.
Встановлюється адміністративна відповідальність також за порушення, пов'язані з діяльністю виборчої комісії:
186
187
Розділ 14
Вибори в Україні
— невиконання рішення виборчої комісії, прийнятого в межах її повноважень;
— відмова у звільненні члена виборчої комісії від виконання виробничих чи службових обов'язків за основним місцем роботи на час виконання ним повноважень члена виборчої комісії;
— звільнення члена виборчої комісії з роботи або переведення його на нижчу посаду з підстав, пов'язаних із виконанням його обов'язків у виборчій комісії;
— порушення встановленого законом порядку опублікування документів та іншої інформації, пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів, референдуму виборчою комісією чи засобом масової інформації.
У разі скоєння злочинів захист виборчих прав забезпечується й кримінальним законодавством. Так, Кримінальним кодексом України передбачається відповідальність за перешкоджання здійсненню виборчого права, роботі виборчої комісії чи діяльності офіційного спостерігача, фальсифікацію виборчих документів, незаконне знищення виборчої документації, порушення таємниці голосування, порушення порядку фінансування виборчої кампанії кандидата, політичної партії (блоку):
— перешкоджання вільному здійсненню громадянином свого виборчого права, перешкоджання діяльності іншого суб'єкта виборчого процесу, члена виборчої комісії або офіційного спостерігача при виконанні ними своїх повноважень, поєднані з підкупом, обманом або примушуванням;
— ті самі діяння, поєднані із застосуванням насильства, знищенням чи пошкодженням майна, погрозою застосування насильства або знищення чи пошкодження майна, або іншим способом;
— ті самі діяння, вчинені за попередньою змовою групою осіб або членом виборчої комісії чи іншою службовою особою з використанням свого службового становища;
— втручання службової особи з використанням службового становища у здійснення виборчою комісією їх повноважень, установлених законом, вчинене шляхом незаконної вимоги чи вказівки з метою вплинути на рішення виборчої комісії;
— незаконне виготовлення або зберігання чи використання
завідомо незаконно виготовлених виборчих бюлетенів;
— підробка виборчих документів, використання завідомо підроб
лених виборчих документів, вчинені членом виборчої комісії, канди
датом, уповноваженою особою політичної партії (блоку);
— підробка виборчих документів, використання завідомо підроблених виборчих документів, вчинені членом виборчої комісії, кандидатом, уповноваженою особою політичної партії (блоку), що вплинуло на результати голосування виборців на виборчій дільниці або у межах виборчого округу, або призвело до неможливості визначити волевиявлення виборців на виборчій дільниці;
— незаконна передача іншій особі виборчого бюлетеня виборцем;
— викрадення чи приховування виборчого бюлетеня, виборчого протоколу, скриньки з бюлетенями або незаконне знищення чи псування скриньки з бюлетенями;
— викрадення чи приховування виборчого бюлетеня, виборчого протоколу, скриньки з бюлетенями або незаконне знищення чи псування скриньки з бюлетенями, що вплинуло на результати голосування виборців на виборчій дільниці або у межах виборчого округу, або призвело до неможливості визначити волевиявлення виборців на виборчій дільниці;
— підписання виборчого протоколу до остаточного підрахунку голосів чи встановлення результатів голосування або включення неврахованих виборчих бюлетенів до числа бюлетенів, використаних при голосуванні, або підміна дійсних виборчих бюлетенів з позначками виборців або незаконне внесення до протоколу змін після його заповнення, або викрадення чи приховування виборчого бюлетеня, виборчого протоколу, скриньки з бюлетенями, або незаконне знищення чи псування скриньки з бюлетенями, що призвело до неможливості визначити волевиявлення виборців, вчинені членом виборчої комісії;
— умисне надання членом виборчої комісії громадянину можливості проголосувати за іншу особу чи проголосувати більше ніж один раз у ході голосування або надання виборчого бюлетеня особі, яка не включена до списку виборців на відповідній виборчій дільниці, або надання виборцю заповненого виборчого бюлетеня;
— незаконне знищення виборчої документації поза встановленим законом строком зберігання у державних архівних установах та в ЦВК України після проведення виборів, а так само пошкодження виборчої документації;
— ті самі діяння, вчинені за попередньою змовою групою осіб або членом виборчої комісії чи іншою службовою особою з використанням влади або службового становища;
188
189
Розділ 14
— умисне порушення таємниці голосування під час проведення виборів, що виявилося у розголошенні змісту волевиявлення громадянина, який взяв участь у виборах;
— те саме діяння, вчинене членом виборчої комісії чи іншою службовою особою з використанням свого службового становища;
— надання фінансової (матеріальної) підтримки у великому
розмірі (розмір суми грошей, вартість майна чи вигод майнового ха
рактеру, що перевищує чотириста мінімальних розмірів заробітної
плати) для здійснення виборчої кампанії політичній партії (блоку), з
порушенням встановленого законом порядку, шляхом передачі
грошових коштів або матеріальних цінностей на безоплатній основі
чи за необгрунтовано заниженими розцінками, виготовлення або по
ширення агітаційних матеріалів, не оплачених з виборчого фонду чи
оплачених з виборчого фонду за необгрунтовано заниженими
розцінками, або оплати виготовлення чи поширення таких матеріалів
тощо.
Розділ 15
Референдуми в Україні
15.1. Конституційно-правові основи референдної демократії в Україні
У вітчизняній конституційній науці питання теорії та практики проведення референдумів традиційно досліджуються в контексті конституційно-правових основ форм безпосередньої демократії. Така традиція має відображення і в національній конституційно-правовій освіті — положення вітчизняних підручників і навчальних посібників з конституційного права про референдуми, як правило, викладаються додатково до тем, присвячених безпосередній демократії та виборам. Утім, це не завжди відповідає політико-правовим реаліям сьогодення й сучасним уявленням про демократію, її типи, види, інститути та форми.
Сучасній українській і зарубіжній конституційній теорії та практиці відомо досить багато форм і видів демократії — «безпосередня демократія», «представницька демократія», «парламентська демократія», «муніципальна демократія» та інші. У свою чергу ідеї безпосередньої демократії, будучи втіленими в сучасних конституціях, набули розвитку в різноманітних правових формах, що дає підстави для переосмислення сутності та змісту категорії «безпосередня демократія» як складного конституційного явища.
190
191
Розділ 15
Референдуми в Україні
«Безпосередня демократія» як категорія конституційного права існує як у широкому, так і у вузькому розумінні. Зокрема, категорія «безпосередня демократія» (народовладдя) у широкому розумінні означає безпосередню участь громадян України на загальнодержавному і на місцевому рівнях у формуванні представницьких органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також залучення громадян до формування політичної волі цих представницьких органів. Безпосередня демократія у широкому розумінні представлена в таких конституційно-правових формах, як вибори, мирні збори, мітинги, походи, демонстрації, референдна ініціатива тощо. Тобто теоретично до таких форм безпосередньої демократії можуть бути віднесені будь-які форми безпосередньої участі громадян в управлінні державними справами та справами місцевого самоврядування, що не суперечать Конституції та законам України. Це право належить до фундаментальних політичних прав громадян України і закріплене у ст. 38 Основного Закону.
Водночас категорія «безпосередня демократія» у вузькому, первинному значенні, передбачає безпосереднє прийняття громадянами України на загальнодержавному та місцевому рівнях рішень, які мають імперативну юридичну силу. Ці рішення не потребують санкціонування будь-яким органом державної влади чи органом місцевого самоврядування, іншими суб'єктами конституційного права, набувають чинності після їх оприлюднення (якщо інше не передбачено самим змістом рішення), поширюються на всю територію держави або певної адміністративно-територіальної одиниці та на всіх їхніх суб'єктів (є загальнообов'язковими), а їх невиконання чи неналежне виконання має своїм наслідком настання юридичної відповідальності. Отже, категорія «безпосередня демократія» у вузькому значенні юридично втілює механізм безпосередньої реалізації народного суверенітету, тобто політичної волі Українського народу, а на місцевому рівні — політичної волі територіальних громад. На сьогодні безпосередня демократія у вузькому значенні конституюється у формі всеукраїнського та місцевих референдумів, у тому числі республіканського (місцевого) референдуму Автономної Республіки Крим. Тобто на сьогодні безпосередня демократія у її вузькому значенні існує як референдна демократія1.