ної волі щодо власних інтересів, власної долі (у цілому чи щодо частини суспільства або окремих осіб) або щодо інших народів і держав за їх згодою при сприянні політичних партій, їхніх блоків, інших складових механізму безпосередньої демократії або без них»1. Характерними рисами безпосередньої демократії є:
— пряме волевиявлення народу, тобто участь громадян у прийнятті
рішень, здійсненні влади від його імені;
— прийняття рішення обов'язкового, імперативного характеру.
Результати народного волевиявлення у визначених Конституцією та
законами України формах безпосередньої демократії є обов'язкови
ми2.
Найбільш адекватним сучасному розвиткові суспільних відносин могло б бути таке визначення безпосередньої демократії. Пряме народовладдя — це система форм безпосереднього вільного воле виявлення народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні шляхом його прямої участі відповідно до Конституції та законів України у прийнятті політико-правових рішень — формуванні представницьких органів державної влади та органів місцевого самоврядування і безпосередньому прийнятті (затвердженні) владних рішень (законів) з передбачених Конституцією та законами України питань.
Важливим для розуміння сутності безпосереднього народовладдя є врахування того, що відповідно до змісту Конституції безпосереднє народовладдя як волевиявлення народу може здійснюватись як народом загалом, так і його певними частинами або спільнотами зокрема. Так, прямим волевиявленням народу вважається і волевиявлення територіальних громад. Місцеві вибори і референдуми є волевиявленням територіальних громад, які відповідно до ст. 141 Конституції України є основою, пріоритетним суб'єктом місцевого самоврядування, і нерідко називаються виявами локальної, місцевої демократії.
Конституція визначає як загальні принципи безпосередньої демократії, так і інституціональні (спеціальні), зокрема принципи виборів, референдумів тощо. Пріоритетними є природно загальні принципи, притаманні всім або більшості форм безпосереднього народовладдя.
Відповідно до Основного Закону загальними принципами безпосередньої демократи є: принципи суверенності народу; єдиновладдя народу; повновладдя народу; безпосереднього волевиявлення народу; поєднання безпосередньої і представницької демократії; пріоритетності безпосереднього народовладдя в системі демократії; політичного плюралізму; конституційності й законності; загальності у здійсненні безпосереднього народовладдя; рівності у здійсненні безпосереднього народовладдя; принцип реальності безпосереднього народовладдя; гарантованості безпосереднього народовладдя та його захисту.
Принцип суверенності (суверенітету) народу означає верховенство влади народу, відсутність над ним іншої суспільної влади всередині країни або за її межами, в міжнародних відносинах. Він закріплений у ст. 5 Конституції України. Цей принцип утвердився з прийняттям Декларації про державний суверенітет України1, Акта проголошення незалежності України1, а згодом — чинної Конституції України.
Суверенітет народу (нації) означає верховенство влади народу як щодо політичних інститутів (партій, держави), так і щодо економічних, ідеологічних, соціальних та інших структур і окремих спільностей, а також незалежність, рівноправність у відносинах з іншими народами і державами.
Принцип єдиновладдя народу означає, що народ є, як зазначається у ст. 5 Конституції, єдиним джерелом влади в Україні. Політичні партії, їхні блоки, державні органи й організації, засоби масової інформації та інші інститути суспільства і держави сприяють здійсненню влади народом, тобто безпосередньому народовладдю, проте єдиним джерелом влади (повноважень), яку отримують органи державної влади та органи місцевого самоврядування, є народ, його воля. Воля народу втілюється в нормах Конституції, законах та інших правових актах.
При цьому для суспільства важливо, щоб ця воля відображала волю більшості громадян України і при цьому були враховані інтереси всіх соціальних груп, до того ж своєчасно, повно і на всій території країни. Значною мірою це залежить від політичних партій, які сприяють формуванню і виявленню політичної волі громадян.
1 Виборче право України: Навч. посіб. / За ред. В. Ф. Погорілка, М. І. Ставнійчук. —
К., 2003.
2 Офіційний вісник України. — 2005. — № 41. — Ст. 2605.
132
1 Відомості Верховної Ради УРСР. — 1990. — № 31. — Ст. 429.
2 Відомості Верховної Ради України. — 1991. — № 38. — Ст. 502.
133
Розділ 13
Теоретичні основи безпосереднього народовладдя
Принцип повновладдя народу означає, що народ є єдиним джерелом політичної влади в Україні в усіх сферах діяльності суспільства і держави і що органи держави й місцевого самоврядування отримують насамперед владу безпосередньо від народу, що влада партій поширюється лише на їх членів, і від імені народу можуть виступати лише органи, обрані (сформовані) й уповноважені народом. А сутністю принципу повновладдя народу у сфері безпосередньої демократії є, звичайно, право народу вирішувати будь-які суспільні питання, за винятками, встановленими Конституцією і законами.
Принцип безпосереднього волевиявлення народу означає можливість прийняття ним рішень безпосередньо шляхом голосування чи в інший передбачений законодавством спосіб при формуванні органів державної влади або органів місцевого самоврядування, прийнятті Конституції і законів або внесенні змін до них тощо.
Нині спостерігається деяке відсторонення від організації процесу волевиявлення народу всіх державних структур. Однак їм належить здебільшого допоміжна роль, наприклад, сприяння в організації виборів.
Принцип поєднання безпосередньої і представницької демократії надає можливість обговорення і вирішення одних і тих самих питань загальнонаціонального (загальнодержавного) або місцевого значення як безпосередньо народом шляхом референдуму чи в іншій формі, так і органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Принцип пріоритетності безпосереднього народовладдя означає пріоритет безпосередньої демократії щодо представницької через її походження, зміст, юридичну вагу актів та інші обставини. Вищим виявом пріоритетності безпосередньої демократії є прийняття конституцій шляхом загальнонаціонального референдуму та внесення до них змін, вирішення на референдумі питань суверенітету, незалежності держав, територіальних змін тощо.
Принцип політичного плюралізму у здійсненні безпосереднього народовладдя охоплює насамперед багатоманітність форм безпосереднього народовладдя (вибори, референдуми, народні обговорення тощо), а також можливість політичної діяльності існуючих політичних партій, за винятком діяльності, забороненої Конституцією і законами, а також можливість утворення нових політичних партій і громадських організацій і вступу до них. Адже відповідно до частини другої ст. 36 Конституції України саме політичні партії сприяють
формуванню політичної волі громадян, беруть участь у виборах, насамперед, висуваючи кандидатів на виборах та у інших передбачених законах формах.
Принцип конституційності безпосереднього народовладдя — це можливість визначення його найважливіших засад і зокрема самих принципів та встановлення певних, зазвичай у виняткових випадках, обмежень насамперед і переважно Конституцією України. Наприклад, відповідно до ст. 37 Конституції України утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі та дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, забороняються. Право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань та право на інформацію можуть бути також обмежені законом у інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання правопорушенням чи злочинам, охорони здоров'я населення, захисту репутації або прав інших людей, запобігання розголошенню інформації, отриманої конфіденційно або для підтримання авторитету й неупередженості правосуддя (ст. 34 Конституції України).
Розвиток і конкретизація положень Конституції України щодо безпосереднього народовладдя, зокрема визначення порядку організації і проведення виборів, референдумів та інших форм безпосереднього народовладдя, статус інститутів, які забезпечують їх здійснення та гарантії, відповідно до положень самого Основного Закону врегульовуються законами.
Принцип загальності у здійсненні безпосереднього народовладдя означає, що кожен громадянин України має право брати участь у здійсненні влади незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання тощо.
Принцип рівності у здійсненні безпосередньої демократії означає рівні умови для всіх суб'єктів безпосереднього народовладдя, зокрема з-поміж кандидатів, виборців та інших суб'єктів та учасників виборчого та інших процесів, рівність їх прав, повноважень, рівність голосів виборців під час голосувань тощо. Засадами цього принципу
134
135
Розділ 13
є конституційні положення про те, що усі люди рівні й вільні у своїй гідності та правах і що громадяни України мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом (ст. 24).
Принцип реальності безпосереднього народовладдя означає відповідність Конституції і законам та міжнародним стандартам існуючих суспільних відносин у сфері безпосереднього народовладдя, їхній справжній демократизм. Відтак це насамперед дотримання періодичності проведення виборів та застосування інших форм безпосереднього народовладдя, зокрема референдумів, справжній демократизм виборчого і референдного процесів, тобто порядку проведення виборів і референдумів, та інших форм безпосереднього народовладдя. Реальність безпосереднього народовладдя — дотримання як загальних, так і спеціальних (інституційних) принципів безпосереднього народовладдя, передбачених Конституцією і законами.
Принцип гарантованості безпосереднього народовладдя полягає у його захищеності, непорушності, недоторканності. Цей принцип безпосередньо встановлюється Конституцією і законами. Так, у ст. 71 Конституції України зазначається, що виборцям гарантується вільне волевиявлення. Чинне законодавство про вибори, референдуми та інші форми безпосереднього народовладдя передбачає систему нормативно-правових і організаційно-правових гарантій здійснення безпосередньої демократії.
Поряд із загальними принципами безпосереднього народовладдя Конституцією і законами України передбачаються спеціальні (інсти-туційні), зокрема принципи виборів, референдумів тощо. Детально про це йтиметься у наступному розділі.
Розділ 14
Вибори в Україні
14.1. Поняття та правові засади виборів
У вітчизняній і зарубіжній науці конституційного права наявні різні погляди щодо суті і визначення виборів.
На нашу думку, вибори — це суспільно-правовий інститут. За умов демократичного суспільства вибори за своєю суттю — це вияв реальної волі народу, процес здійснення цієї волі, який має відбуватися за допомо гою держави (тільки в межах її конституційної компетенції), під кон тролем держави (повинен здійснюватися поряд з іншим також: судовий захист усіх без винятку виборчих прав суб'єктів виборчого процесу), проте за своєю суттю це недержавний інститут. Здійснення виборів не має державницької природи, оскільки вибори за своїм змістом — це інститут встановлення влади, зокрема державної; процес формування представницьких органів державної влади і органів місцевого самоврядування.
За своєю формою вибори — це форма безпосереднього народовладдя, що здійснюється за умов демократичного суспільства і правової держави тільки в порядку, передбаченому конституцією і законами. Тобто щодо форми здійснення виборів, то тут, на нашу думку, основним є розуміння виборів як юридичного процесу, котрий має внутрішню цілісність і відособленість. Інституціалізація виборів знаходить своє відображення в існуванні об'єктивного виборчого права.
136
5а-8152
137
Розділ 14
Вибори в Україні
Насамперед виборчий процес є прикладом установчого юридичного процесу. Це врегульований законом порядок організації та проведення виборів, діяльність уповноважених органів і громадян держави, спрямована на формування конституційного якісного і кількісного складу органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Будучи нормативно врегульованим, цей процес відповідно впорядкований через систему спонукальних обставин (як певних юридичних обставин, що потребують певних юридичних дій) і юридичних фактів (як юридичних дій, що забезпечують початок відповідних процедур, які закріплюються в нормах матеріального і процесуального виборчого права). Виходячи з того, що шляхом організації та проведення виборчого процесу відбувається формування конституційного складу представницьких органів державної влади, органів місцевого самоврядування та заміщення виборних посад, слід відзначити одну важливу особливість саме виборчого юридичного процесу, пов'язану із суспільною, політичною природою саме виборів. Виборчий процес — не тільки і не стільки переважно адміністративний технологічний процес, скільки публічний, конкурентний процес, у межах якого розгортається політична право-суб'єктність громадян-виборців і шляхом їх волевиявлення відтворюється і легітимується діяльність представницьких інститутів влади та управління1.
Виборчий процес завжди включає в себе встановлену законодавством сукупність процесуальних форм проведення виборів, які визначають кількість та зміст стадій виборчого процесу. Кожний вид виборів, що проводяться в Україні, опосередковується власним виборчим процесом, строки та порядок організації і проведення якого визначаються відповідною системою виборчого законодавства України. Водночас можна виділити основні стадії організації та проведення виборів, які характерні для всіх видів виборів в Україні: призначення або проголошення виборів; формування територіальних виборчих одиниць — виборчих округів та виборчих дільниць; формування виборчих комісій; передвиборна агітація; голосування; підрахунок голосів і встановлен-
1 Веденеев Ю. А., Лисенко В. И. Избирательньїй процесе: понятие и основньїе стадии // Избирательное право и избирательньїй процесе в Российской Федерации: Учебник для вузов / Отв. ред. А. В. Иванченко. — М., 1999.
138
ня результатів голосування, підсумків виборів. Іноді проводиться і альтернативна стадія виборів — повторне голосування.
Отже, виходячи із аналізу виборів за суттю, змістом і формою здійснення їх можна розглядати як передбачену Конституцією та законами України форму прямого народовладдя, яка є волевиявленням народу шляхом таємного голосування щодо формування конституційного якісного і кількісного складу представницьких органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Сучасні вимоги до проведення виборів в Україні об'єктивно передбачають їх належне законодавче забезпечення й існування комплексного інституту виборчого законодавства України.
Законодавство про вибори в Україні становлять законодавчі акти, які, на нашу думку, можна поділити на чотири групи.
До першої групи належать норми Конституції України, що становлять основу системи виборчого законодавства, закладають загальні принципи виборчого права і засади організації та проведення виборів.
Друга група — це, власне, спеціальні конституційні законодавчі акти про вибори в Україні: закони України «Про вибори народних депутатів України»1, «Про вибори Президента України»2, «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»3, «Про Центральну виборчу комісію»4 та інші нормативно-правові акти, що приймаються Верховною Радою України.
До третьої групи належать нормативно-правові акти конституційного законодавства, зокрема: закони України «Про громадянство України»5; «Про об'єднання громадян»6; «Про політичні партії в Україні»7; «Про мови»8; «Про свободу совісті та релігійні організації»9; «Про державні символи»10; «Про статус народного депутата
1 Відомості Верховної Ради України. — 2005. — № 38-39. — Ст. 449.
2 Там само. — 2004. — № 20-21. — Ст. 291.
3 Там само. — 2004. — № 30-31. — Ст. 382.
4 Там само. — 2004. — № 36. — Ст. 448.
5 Там само. — 2001. — №13. — Ст. 65.
6 Там само. — 1992. — № 34. — Ст. 504.
7 Там само. — 2001. — № 23. — Ст. 118.
8 Там само. — 1989. — № 45. — Ст. 631.
9 Там само. — 1991. — № 25. — Ст. 283.
10 Відомості Верховної Ради України. — 1993. — № 6. — Ст. 17.
139
Розділ 14
Вибори в Україні
України»1; «Про національні меншини в Україні»2; «Про всеукраїнський та місцеві референдуми»3; «Про Конституційний Суд України»4.
Найбільшу, четверту, групу нормативних актів становлять галузеві нормативні акти суміжних галузей, якими регулюються певні процедури та інститути виборчого процесу. Маються на увазі норми адміністративного законодавства, трудового, житлового, кримінального, кримінально-процесуального, фінансового, які певний час реалізовувалися у процесі правового регулювання виборів, а також нові для виборчого процесу норми цивільного, цивільно-процесуального, пенсійного, господарського, митного, інформаційного, сімейного, законодавства про зв'язок, освіту, банківського, податкового, екологічного тощо.
Загалом становлення системи виборчого законодавства Української держави відповідає сучасному світовому, зокрема пост-соціалістичному, досвіду регламентації інституту виборів. Конституція України, предметом регулювання якої є, власне, питання організації влади в суспільстві, передбачає, що забезпечення стабільності й перманентності, легітимності і незворотності її існування закладається ще з моменту встановлення цієї влади, тобто забезпечується шляхом конституційного регулювання форм прямої демократії і насамперед виборів.
Історично склалося так, що конституційне регулювання виборів визначено як в основному розділі III «Вибори. Референдум», так і в імпліцитних нормах практично всіх розділів Конституції України: зокрема, розділу І «Загальні засади»; розділу II «Права, свободи та обов'язки людини і громадянина»; розділу IV «Верховна Рада України»; розділу V «Президент України» та інших.
За чинною Конституцією України нормативно-правове закріплення отримала, по-перше, правова форма виборів. У ст. 5 Конституції України визначено, що «носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування». Стаття 69 Конституції України передбачає, що «народне волевиявлення
1 Там само. — 2001. — № 42. — Ст. 212.
2 Там само. — 1992. — № 36. — Ст. 529.
3 Там само. — 1991. — № 33. — Ст. 443.
4 Там само. — 1996. — № 49. — Ст. 272.
здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії».
По-друге, встановлено принципи виборів. Стаття 71 Конституції України передбачає, що «вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Виборцям гарантується вільне волевиявлення».
По-третє, частиною першою ст. 77 Конституції України визначено періодичність проведення чергових виборів до Верховної Ради України, частиною п'ятою ст. 103 Конституції — Президента України.
По-четверте, визначено підстави та суб'єкти призначення позачергових виборів. Відповідно до частини другої ст. 77 Конституції України позачергові вибори до Верховної Ради України призначаються Президентом України і проводяться в період 60 днів з дня опублікування рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України.
По-п'яте, визначено виключну компетенцію тільки законодавчого регулювання виборів в Україні. Пунктом 20 ст. 92 Конституції України визначається, що організація і порядок проведення виборів і референдумів регулюється виключно законами України.
По-шосте, визначено загальні засади утворення Центральної ви борчої комісії. Пунктом 21 ст. 85 Конституції України передбачено, що призначення на посаду та припинення повноважень членів Центральної виборчої комісії за поданням Президента України належить до повноважень Верховної Ради України.
По-сьоме, ст. 38 Конституції України поряд з іншими політичними правами громадян визначено суб'єктивне активне і пасивне виборче право громадян України: «Громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування».
По-восьме, встановлено нормативно-правове регулювання здійснення суб'єктивного активного і пасивного виборчого права. Стаття 70 Конституції України передбачає, що право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення 18 років. Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними.
Частиною другою ст. 76 Конституції України встановлено, що народним депутатом України може бути фомадянин України, який на
140
141
Розділ 14
Вибори в Україні
день виборів досяг 21 року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п'яти років. Частиною третьою цієї статті передбачено, що не може бути обраним до Верховної Ради України громадянин, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку.
По-дев'яте, визначено засади пріоритетної участі партій у вибо рах, які проводяться в Україні. Частиною першою ст. 36 Конституції України передбачається, що «громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей». Частиною другою цієї статті встановлено, що «політичні партії в Україні сприяють формуванню і вираженню політичної волі громадян, беруть участь у виборах. Членами політичних партій можуть бути лише громадяни України. Обмеження щодо членства у політичних партіях встановлюються виключно Конституцією і законами України».
По-десяте, перехідними положеннями встановлено конкретні дати проведення перших після прийняття Конституції України чергових виборів. Чергові вибори до Верховної Ради України, як і було визначено, проводилися у березні 1998 р. Такий самий строк визначено і для місцевих виборів. Чергові вибори Президента України проводилися в останню неділю жовтня 1999 р. Отже, саме перехідними положеннями Конституції України встановлено відлік часу для черговості проведення виборів в Україні на майбутнє.
Певний час порядок проведення виборів в Україні поряд з означеною системою законодавчих актів у галузі виборчого права фактично регулювався також рішеннями Конституційного Суду України, зокрема Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України «Про вибори народних депутатів України» (справа про вибори народних депутатів України1) та Рішенням Конституційного Суду України у справі за поданням Центральної виборчої комісії щодо офіційного тлумачення положень
1 Вісник Конституційного Суду України. — 1998. — № 2. — С. 4-19. 142
частини одинадцятої та тринадцятої cm. 42 Закону України «Про вибо ри народних депутатів України» (справа про тлумачення Закону Ук раїни «Про вибори народних депутатів України»1.
Крім того, у правовому регулюванні виборів поки що значну роль відіграють підзаконні акти конституційного права, нормативні акти інших галузей права та законодавства, зокрема Регламент Централь ної виборчої комісії, Положення про Секретаріат Центральної виборчої комісії2, постанови Центральної виборчої комісії з конкретних питань організації та проведення виборів.
У 2001 р. у правовому регулюванні виборів з'явилася ще одна новела — з метою створення належних умов для реалізації конституційного права громадян вільно обирати і бути обраним до органів державної влади та місцевого самоврядування, дотримання принципів демократії, відкритості й прозорості здійснення свідомого волевиявлення виборців під час підготовки та проведення виборів народних депутатів України, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, що відбудуться у 2002 p., Президент України як гарант додержання Конституції, прав і свобод людини і громадянина 30 жовтня 2001 р. видав Указ «Про забезпечення реалізації прав фомадян, принципів демократичного суспільства, відкритості і прозорості у процесі підготовки та проведення виборів 2002 року»3. Цим указом Президент України, практично не втручаючись у виборчий процес, передбачив ряд допоміжних заходів, спрямованих на забезпечення демократичних принципів та засад виборчого процесу, роз'яснення та вивчення виборчого законодавства України.
Подібний підхід визначено і в Указі Президента України від 23 січня 2006 р. № 62/2006 «Про забезпечення проведення демократичних, чесних і прозорих виборів 2006 року»4 та в Указі Президента України від 25 лютого 2006 р. № 151/2006 «Про Громадську раду з питань забезпечення реалізації виборчих прав фомадян України під час проведення виборів 2006 року»5. При проведенні позачергових виборів народних депутатів України 30 вересня 2007 р. Президентом України також було видано Указ № 593/2007 «Про забезпечення ре-
1 Вісник Конституційного Суду України. — 1998. — № 2. — С. 24-28.
2 Збірник нормативних актів, що регламентують діяльність Центральної виборчої
комісії та її Секретаріату. — К., 1998. — С. 7-32.
3 Офіційний вісник України. — 2001. — № 44. — Ст. 1956.
4 Там само. — 2006. — № 4. — Ст. 153.
5 Там само. — 2006. — № 9. — Ст. 524.
143
Розділ 14
Вибори в Україні
алізації виборчих прав громадян України, законності, прозорості та відкритості виборчого процесу на позачергових виборах до Верховної Ради України1.
Отже, сучасному етапові утвердження якісно нового виборчого законодавства відповідають окремі законодавчі акти, що регулюють певні види виборів, а також окремі інститути виборчого права. На нашу думку, вже сьогодні визрівають досить позитивні тенденції, що можуть бути підставою для розвитку кодифікаційних робіт з метою створення Виборчого кодексу України.