Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Загальна характеристика конституційно-правового статусу людини.





 


свобод людини і громадянина»1, «конституційно-правовий механізм захисту людиною своїх прав»2, «юридичний механізм захисту прав громадянина»3. Крім того, ряд правознавців ототожнюють механізм захисту прав та свобод людини і громадянина з політичними, ідео­логічними, організаційними та юридичними (правовими) гарантіями цих прав4. Проте більшість вчених вважає, що гарантії є складовою ме­ханізму забезпечення прав та свобод людини і громадянина, який включає поряд з гарантіями й інші соціально-правові інститути. У зв'язку з цим останніми роками дедалі частіше в юридичній науці вживається термін «механізм забезпечення прав та свобод людини і громадянина»5.

Таке розмаїття термінів потребує дати тлумачення, з'ясувати, який зміст у них вкладається і що, власне, під ним треба розуміти.

Вітчизняні правознавці, які досліджують права та свободи людини і громадянина в Україні, схиляються до думки, що реалізація прав і свобод — це форма їх буття, що зводиться до переведення соціальних благ, закріплених нормами права, у стан їх можливого і дійсного ви­користання конкретною особою (особами) з метою задоволення своїх різноманітних потреб і інтересів.

Механізм реалізації суб'єктивних прав (тобто міри дозволеної по­ведінки особи, закріпленої в правових нормах) визначають як єдність правових засобів, за допомогою яких матеріалізуються права та свободи людей.

Механізм реалізації конституційних прав, свобод і обов'язків людини і громадянина — це відносно відокремлена сукупність конституційних елементів, за допомогою яких в умовах додержання законності, з позиції гуманізму і соціальної справедливості кожною людиною і громадянином України здійснюються його конституційні можли-

1         Фрицький О. Ф. Конституційне право України: Підручник. — К., 2002. — С. 173.

2         Там само. — С. 175.

3         Святоцький О. Д. Адвокатура в юридичному механізмі захисту прав громадян (істори-
ко-правове дослідження): Автореф. дис.... канд. юрид. наук. — X., 1995. — С. 11—14.

4 Терехин В. А. Государственно-правовой механизм обеспечения прав и свобод
граждан: понятие и структура // Правовая политика и правовая жизнь. — 2004. —
№ 2. — С. 143.

5 Мордовец А.С. Социально-юридический механизм обеспечения прав человека и
гражданина: Автореф. дис.... д-ра юрид. наук. — Саратов, 1997; Волинка К. Г.
Механізм забезпечення прав і свобод особи: питання теорії і практики. — К., 2000;
Скакун О. Ф. Теорія держави і права: Підручник / Пер. з рос. — X., 2001. — С. 190;
Колодій А. М., Олійник А. Ю. Права людини і громадянина в Україні: Навч. посіб. —
К., 2003. — С. 217-242.


вості, долаються ті негативні умови, що можуть завдати шкоди прак­тичному втіленню можливого у повсякденне життя.

Механізм реалізації прав та свобод людини і громадянина — цілісне явище, що складається з певної сукупності структурних еле­ментів.

До елементів механізму реалізації суб'єктивних прав у вузькому ро­ зумінні відносять: 1) юридично значущу діяльність суб'єктів; 2) стадії реалізації суб'єктивного права.

До елементів механізму реалізації конституційних прав, свобод і обов'язків людини та громадянина, у широкому розумінні, відносять: а) конституційні норми, що закріплюють суб'єктивні права; б) самі конституційні права та свободи, їх зміст, структуру та гарантії здійснення; в) юридичні обов'язки; г) юридичну діяльність, що є сутністю реалізації конституційного права; ґ) законність і пра­восвідомість людини та громадянина, що забезпечують правильне розуміння ними своїх конституційних прав, свобод та обов'язків і кожного права окремо, шляхів їх реалізації; д) стадії реалізації кожно­го конкретного конституційного права1.

Механізм реалізації прав та свобод людини і громадянина не може бути зведений до механізму забезпечення прав та свобод людини і громадянина.

Під механізмом забезпечення прав та свобод людини і громадяни­на розуміють комплекс взаємозв'язаних і взаємодіючих нормативно- правових передумов, юридичних засобів та загальносоціальних умов, які створюють комплекс можливостей для повноцінної реалізації прав і сво­бод, їх охорони від потенційних правопорушень та захисту прав і свобод, які зазнали порушення. Саме таке визначення дає можливість найбільш повно розкрити соціально-правову сутність і призначення механізму забезпечення прав і свобод особи як складного, багатоас-пектного і водночас цілісного явища правової дійсності2.

Основними підсистемами механізму забезпечення прав та свобод людини і громадянина є:

— механізм забезпечення реалізації;

— механізм забезпечення охорони;

1         Колодій А. М., Олійник А. Ю. Ціп. праця. — С. 218-219.

2        Волинка К. Г. Теоретичні аспекти механізму забезпечення прав і свобод особи //
Держава і право: 36. наук, праць. Юридичні і політичні науки. — К., 2000.
Вип. 7. — С. 79.


 


54


55


Розділ 11


Загальна характеристика конституційно-правового статус;


 


— механізм забезпечення захисту.

Забезпечення реалізації прав та свобод людини і громадянина визна­чається як форма забезпечення прав і свобод, в якій відображається діяльність по створенню належних юридичних і фактичних умов без­перешкодного і найбільш повного використання соціальних благ, опосередкованих правами і свободами, для максимального задово­лення інтересів і потреб. У цій підсистемі забезпечення прав і свобод залучаються всі його складові елементи: як суто юридичні, так і загальносоціальні.

Забезпечення охорони прав та свобод людини і громадянина визна­чається як форма забезпечення прав і свобод, яка виражає діяльність, спрямовану на запобігання будь-яких порушень прав і свобод особи, шляхом витіснення негативних факторів соціального середовища, що можуть спровокувати або сприяти порушенню прав і свобод особи. Засобами охорони прав і свобод особи виступає цілеспрямована діяльність компетентних органів державної влади і різноманітних суспільних інституцій.

Забезпечення захисту прав та свобод людини і громадянина визна­чається як форма забезпечення прав і свобод, яка відображає дію даного механізму, спрямовану на: припинення порушень прав і сво­бод особи; ліквідацію будь-яких перешкод, що виникають при їх здійсненні; відновлення порушених прав і свобод; притягнення особи, винної у скоєнні правопорушення, до юридичної відповідаль­ності. На відміну від інших форм забезпечення прав і свобод особи за­безпечення захисту порушених прав і свобод здійснюється переважно з допомогою юридичних засобів1.

Отже, права та свободи людини і громадянина потребують забезпе­чення не лише їх охорони або захисту, а й забезпечення їх реалізації.

До елементів механізму забезпечення реалізації прав та свобод люди­ ни і громадянина відносять: гарантії їх здійснення; юридичні елементи механізму реалізації (індивідуально-правові документи, юридичні факти, правові відносини, суб'єктивні права та юридичні обов'язки, їх форми і методи організації здійснення); процес практичного втілення можливості та необхідності у дійсність; умови і фактори такого процесу2.

1        Волинка К. Г. Механізм забезпечення прав і свобод особи: питання теорії і практи­
ки. — С. 7.

2        Колодій А. М., Олійник А. О. Цит. праця. — С. 221.

56


В «Юридичній енциклопедії» гарантії прав та свобод людини і гро­мадянина визначаються як умови, засоби, способи, які забезпечують здійснення у повному обсязі й усебічну охорону прав та свобод особи. Поняття «гарантії» охоплює усю сукупність об'єктивних і суб'єктив­них чинників, спрямованих на практичну реалізацію прав та свобод, на усунення можливих перешкод їх повного або неналежного здійснення'.

Гарантії прав та свобод людини і громадянина взаємозумовлені й взаємопов'язані, а також складають відповідну систему й у сукупності забезпечують їх фактичну реалізацію, всебічну охорону та надійний захист.

У вітчизняній юридичній науці на сьогодні не існує єдиної думки про систематизацію гарантій прав та свобод людини і громадянина.

Гарантії забезпечення реалізації прав та свобод людини і громадя­нина прийнято поділяти на загальні (загальносоціальні) та спеціальні (власне правові, юридичні).

Під загальними гарантіями розуміють усю сукупність об'єктивних і суб'єктивних чинників, спрямованих на практичне здійснення прав і свобод громадян, на усунення можливих причин і перешкод щодо їх неповного або неналежного здійснення, захист прав від можливих порушень2.

Спеціальні (власне правові, юридичні) гарантії визначають як надан­ня державою формальної (юридичної) загальнообов'язковості умо­вам, які необхідні для того, щоб кожна людина могла скористатися своїми конституційними правами і свободами. Юридичні (спеціальні) гарантії встановлюються державою в Конституції, нор­мах поточного законодавства, їхньою метою є реальне забезпечення правовими засобами максимального здійснення, охорони й захисту конституційних прав і свобод громадян. Тобто спеціальні (юридичні) гарантії — це правові засоби і способи, за допомогою яких реалізу­ються, охороняються, захищаються права і свободи громадян, усува­ються порушення прав і свобод, поновлюються порушені права3.

1 Лисенков С. Л., ТарановА. П. Гарантії прав та свобод людини і громадянина // Юри­
дична енциклопедія: В 6 т. / Редкол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) та ін. — К.,
1998. — Т. 1: А-Г. — С. 555.

2 Конституційне право України / За ред. В. Ф. Погорілка. 2-е вид. — К., 2000. —
С. 207.

3 Там само. — С. 207-208.

57


Розділ 11


Загальна характеристика конституційно-правового статусу людини...


 


До загальних гарантій в конституційно-правовій літературі тра­диційно відносять: економічні, політичні, організаційні. М. Хавро-нюк додає ще ідеологічні та власне соціальні гарантії1.

Економічні гарантії — це сукупність економічних факторів життя суспільства. Вони знайшли закріплення у статтях 13, 41, 42, 95 та інших Конституції України. Для економічної системи України харак­терна ринкова економіка, яка ґрунтується на принципах вільного підприємництва, різноманітних форм власності на засоби вироб­ництва, договірних відносин між господарюючими суб'єктами, обме­женого втручання держави в господарську діяльність.

Відповідно до Конституції України держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності й господарювання і гарантує їм рівність перед законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Причому право приватної власності є непорушним. Кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. Держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності та право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. За допомогою бюджетної системи держава здійснює справедливий і неупереджений розподіл суспільного багатства.

Політичні гарантії — це сукупність політичних чинників суспільного і державного життя. Вони знайшли закріплення у стат­тях 1, 2, 5, 6, 7, 15, 37 та інших Конституції України. До них відносять: суверенітет держави; суворе дотримання її демократичних засад; ре­альне визнання народу носієм суверенітету та єдиним джерелом вла­ди; здійснення державної влади на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; політичний плюралізм і свобода не забороненої законами політичної діяльності; обмеження діяльності ультраради-кальних політичних партій та громадських організацій; суворе забез­печення законності і неможливості зловживань політичною владою; інші ознаки правової держави в їх сукупності.

Організаційні гарантії визначають як систематичну організаторсь­ку діяльність держави та всіх її органів, посадових осіб, об'єднань громадян по створенню сприятливих умов для реального користуван­ня громадянами своїми правами й свободами.


Ідеологічні гарантії переважно розуміють як ідеологічну багато­манітність суспільного життя, неприпустимість визнання державою жодної ідеології обов'язковою, заборону цензури; забезпечення вільного розвитку мов; сприяння держави консолідації та розвитку української нації, ЇЇ історичної свідомості, традицій і культури, а та­кож розвитку етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України; заборона релігійної, расової ворожнечі; демократична громадська думка; на­лежний освітній рівень; загальна культура суспільства та його членів; система духовних цінностей та ін. До ідеологічних гарантій, на думку М. Хавронюка, належить також ліберальна концепція прав людини, на якій ґрунтується правова система держави, що визнає права люди­ни як природні і передбачає їх пріоритет щодо права колективу, дер­жави, суспільства1.

Соціальні гарантії — це комплекс взаємовідносин громадянського суспільства, що демонструє принципово нову форму співвідношення суспільства й особи, її ставлення до інших осіб та до самої себе2. Це зумовлено конституційним принципом, згідно з яким Україна є соціальною державою, політика якої спрямована на створення систе­ми соціального забезпечення та охорони здоров'я, працевлаштування населення, підтримку малоімущих громадян, недопущення соціаль­них конфліктів і потрясінь у суспільстві тощо.

До соціальних гарантій відносять відсутність будь-якого суспільно-політичного протистояння окремих соціальних верств на­селення та регіонів України, максимальну зайнятість населення, відсутність тенденцій моральної та духовної деградації в суспільстві, за яких здійснення прав і свобод одними людьми чи групами людей стає можливим лише за рахунок нехтування правами і свободами інших3.

Головним призначенням юридичних (правових) гарантій прав та свобод людини і громадянина є надання всім і кожному рівних юридичних можливостей для фактичної реалізації прав та свобод, їх охорони від протиправних посягань і захисту від незаконних пору-


 


1 Рабінович П. М., Хавронюк М. І. Права людини і громадянина: Навч. посіб. — К., 2004. — С. 246, 249.


1 Рабінович П. М., Хавронюк М. І. Цит. праця. — С. 247.

2 Сравнительное конституционное право / Под ред. А. И. Ковлера, В. Е. Чиркина,
Ю. А. Юдина. РАН, Институт государства и права. — М., 1996. — С. 109, 311.

3 Рабінович П. М., Хавронюк М. І. Цит. праця. — С. 249.


 


58


59


Розділ 11






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 180 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если президенты не могут делать этого со своими женами, они делают это со своими странами © Иосиф Бродский
==> читать все изречения...

2507 - | 2380 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.