Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Громадянство України і статус іноземців





Розділ 12 Громадянство України і статус іноземців

12.1. Поняття громадянства і належність до громадянства України

Поняття громадянства України законодавчо визначено в ст. 1 Закону України «Про громадянство України» від 18 січня 2001 р. Громадянство Українице правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках.

Сучасний підхід до змісту громадянства України ґрунтується на пріоритеті загальнолюдських цінностей та визнанні держави і особи рівноправними суб'єктами відносин, де вони наділені взаємними правами й обов'язками як на території держави, так і за її межами. Тобто громадянином України особа є не в силу того, що вона проживає на її території, а внаслідок існування між: особою та державою особ­ ливого правового зв'язку. Громадянство — це правовий, а не фактич­ний стан. Громадянство держави не можна розглядати як сукупність осіб, що проживають на її території, оскільки за цією ознакою останні утворюють населення країни — категорію демографічну. Терміном «населення» охоплюються не тільки громадяни певної держави, а й іноземці та особи без громадянства, які проживають у країні1.

1 Конституційне право України / За ред. В. Ф. Погорілка. 2-ге вид. — К., 2000. — С. 225.

74


Відповідно до ст. 25 Конституції України право на громадянство включає в себе: а) право мати громадянство України; б) право не бути позбавленим громадянства; в) право змінити громадянство; г) право не бути вигнаним за межі України; ґ) право не бути виданим іншій державі; д) право на піклування та захист своєї держави під час пере­бування за її межами. Крім того, згідно зі ст. 33 Конституції України громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну1.

Ці положення відповідають вимогам ст. 15 Загальної декларації прав людини 1948 р., де записано, що «кожна людина має право на громадянство. Ніхто не може бути безпідставно позбавлений грома­дянства або права змінити своє громадянство».

Громадянство — багатоаспектне явище. В науковій літературі термін «громадянство» вживається не лише для позначення правово­го зв'язку особи з державою. Тривалий час у радянській науці консти­туційного права громадянство визначалось як належність особи до держави. При цьому уточнювали, що ця належність виявляється в по­ширенні на особу законів держави, які гарантують їй права і наклада­ють на неї обов'язки, або в поширенні на особу суверенної влади дер­жави2. Інколи при визначенні поняття громадянства держава порівнювалася з організацією, яка має фіксований склад членів, а громадянство — із членством у такій організації3. Деякі автори зазна­чали, що формулу «належність особи до держави «можна тлумачити як «членство особи в державі»4.

Супротивники таких визначень громадянства аргументують свою позицію тим, що у них відображена концепція примату держави над особою, поглинання особи державою5.

Утім, не всі радянські вчені-правознавці беззастережно підтриму­вали думку щодо громадянства як належності особи до держави. На

1 Рабінович П. М., Хавронюк М. І. Права людини і громадянина: Навч. посіб. — К.,
2004. — С. 187.

2 Денисов А. И., Кириченко М. Г. Советское государственное право. — М., 1957. —
С. 137; Советское государственное право / Отв. ред. С. С. Кравчук. — М., 1958. —
С. 123.

3 Матузов Н. И. Личность. Права. Демократия. Теоретические проблеми субт.ектив-
ного права. — Саратов, 1972. — С. 72, 191.

4 Шевцов В. С. Гражданство в советском союзном государстве. — М., 1969. — С. 14.
1 Конституційне право України / За ред. В. Ф. Погорілка. — С. 223.

75


Розділ 12






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 141 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Люди избавились бы от половины своих неприятностей, если бы договорились о значении слов. © Рене Декарт
==> читать все изречения...

2504 - | 2303 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.