Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Загальна характеристика конституційно-правового статусу людини.





 


тому подальший виклад конкретних конституційних прав і свобод людини і громадянина в Україні нами здійснюється відповідно до неї.

Звісно й ця, як і будь-яка класифікація, є дещо умовною, оскільки конституційні права людини і фомадянина реалізуються у певних сферах суспільного життя, що часто переплітаються між собою. Мож­ливі випадки, коли одне і те ж право належить одночасно до двох і більше кваліфікаційних груп (наприклад, право на звернення фор­мально відносять, як правило, до політичних прав, хоча його можна віднести і до соціальних. Наприклад, право людини на звернення зі скаргою про поновлення порушеного права).

Крім того, на нашу думку, подібна класифікація не впливає на обсяг конституційних прав і свобод, зміст чи рівень їхньої гарантова-ності, водночас сприяє глибшому розумінню їх сутності та соціально­го призначення, поліпшуючи їх практичне застосування.

Отже, конституційні права і свободи як правова категорія являють собою досить розгалужену і водночас внутрішньо узгоджену систему, що охоплює своїм регулюючим впливом усі найважливіші сфери життєдіяльності людини: особисту (приватну), політичну, соціальну, економічну, культурну та ін.

Держава, яка бере на себе зобов'язання забезпечувати права, сво­боди людини і громадянина в свою чергу має право вимагати від особи певної (необхідної, доцільної) поведінки, об'єктивно зумов­леної законними інтересами, потребами інших осіб, соціальних груп, самої держави, всього суспільства, зафіксованої в юридичних нормах.

Таким чином, держава від свого імені, від імені всього суспільства формулює свої вимоги до особи через встановлення обов'язків лю­дини і фомадянина, юридичної відповідальності за їх невиконання. Отже, необхідність певної поведінки — головна і вирішальна ознака будь-якого юридичного обов'язку. Виконання обов'язків є переду­мовою реалізації конституційних прав і свобод, засобом їх забезпе­чення.

Конституційні обов'язки є обов'язковим елементом консти­туційно-правового статусу особи. Можна сказати, що за формою конституційні обов'язки людини і фомадянина є видом юридичних обов'язків, які являють собою встановлену Конституцією і законами України необхідність поведінки людини і громадянина, гарантовану і забезпечену державою відповідним механізмом їх здійснення.

52


Отже, конституційні права, свободи та обов'язки є основополож­ними, фундаментальними правами, свободами та обов'язками люди­ни і громадянина, що юридично виражають невід'ємну людську природу, наділені юридичним верховенством, є виразником не тільки фактичного і юридичного статусу особи в державі, суспільстві, спосо­бом взаємовідносин людей між собою, з суспільством взагалі, а й ознакою його зрілості, ступеня демократичності держави.

11.3. Механізм реалізації і гарантії прав та свобод людини і громадянина

За Конституцією Україна визнається демократичною державою. Система закріплених у Основному Законі прав та свобод людини і фомадянина свідчить про високий рівень демократії в Україні. Голо­вний критерій у визначенні держави демократичною полягає в реальній реалізації проголошених прав та свобод людини і громадянина. Ре­алізація, охорона та захист прав та свобод людини і громадянина є виз­начальною ознакою гуманістичного та цивілізованого рівня будь-якого суспільства. Тому в розділі І «Загальні засади» Конституції України введені в дію такі важливі положення: «Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держа­ва відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забез­печення прав і свобод людини є головним обов'язком держави» (ст. 3).

Для реалізації конституційно закріплених прав та свобод людини і фомадянина в Україні потрібно мати налагоджений механізм їх ре­алізації. Термін «механізм» розуміється як спосіб функціонування, система засобів впливу1.

У конституційно-правовій літературі поряд з терміном «механізм реалізації прав та свобод людини і фомадянина» нині вживаються терміни «механізм реалізації і захисту конституційних прав та свобод людини і фомадянина»2, «механізм реалізації, гарантії та захист прав і

1 Общая теория государства и права: Академ. курс: В 2-х т. / Под ред. М. Н. Марчен-
ко. — М., 1998. — Т. 2: Теория права. — С. 438-439.

2 Проблеми реалізації Конституції України: теорія і практика / Відп. ред. В. Ф. По-
горілко: Монографія. — К., 2003. — С. 178-179.

53


Розділ 11






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 149 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Даже страх смягчается привычкой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2486 - | 2179 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.