Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Художні особливості українського костюма





 


У сорочках, які «виглядали» з-під поясного одягу, низ (пелена, лиштва) обов'язково оздоблювався горизонталь­ною смугою. Така орнаментація була поширена на Середній Наддніпрянщині, Півдні України, Поділлі, Північній Буко­вині.

Чохли жіночих сорочок прикрашали на Київщині, Поділлі, Волині та в Гали­чині. Іноді рукави закладалися внизу в дрібні зборки, на яких, на віддалі кількох сантиметрів від закінчення рукава, нано­сився узор, переважно вишиваний. Уна­слідок цього рукав викінчувався своє­рідною оборочкою.

У подільських, покутських і буко­винських селах жіночі сорочки були оздоблені на спині та грудях вертикаль­ними смугами — погрудками.

Характер декорування чоловічих со­рочок значною мірою залежав від крою, а також віку власника. Найбільше при­крашали, переважно вишивкою, пару­боцькі сорочки; стриманішими були со­рочки літніх чоловіків. В уставкових чоловічих сорочках, поширених та Се­редній Наддніпрянщині, оздоблювали стоячий чи виложистий комір, уставки, а також чохли чи низи широких рукавів. Безуставкові сорочки вишивали на гру­дях, комірі, кінцях широких рукавів та на плечах, по лінії вшивання рукава. З дру­гої половини XIX ст. широкі рукави чо­ловічих сорочок почали збирати в чохли. Такі сорочки побутували у степовій час­тині України, на Поділлі, Північній Буко­вині, Покутті.

На початку XX ст. в центральних областях та на Поліссі почали з'являти­ся чоловічі сорочки з манішкою. В них оздоблювали стоячий комір, широку ма-нішку та чохли.

Характерними особливостями при­крашення чоловічих сорочок вирізняли-


ся Лемківщина та Бойківщина. В тих околицях сорочки декорували на комірі, грудях, плечах та манжетах.

Із чоловічого поясного одягу укра­їнці оздоблювали святкові штани. Полот­няні штани, вишиті й мережані в нижній частині холошів, були поширені у бойків та буковинців. Суконні штани гуцулів прикрашалися багатою вишивкою на манжетах та уздовж бічних швів.

У жіночому поясному одязі перева­жало горизонтальне розміщення декору. В спідницях Середньої Наддніпрянщини, які прийшли на зміну плахтам, у бойків­ських спідницях-фартухах, поліських і волинських андараках та бурках, у за­карпатських платах композиційний центр орнаменту знаходився у нижній частині. Найбагатше декорували поліські андараки, які повністю вкривали орна­ментальними мотивами. В інших видах поясного одягу ширина декору колива­лася від 5 до 20 см — залежно від віку господині та традицій тієї чи іншої міс­цевості. Горизонтальне розміщення при­крас було характерне і для запасок. У запасках із двох пілок оздоблювалася, крім низу, вертикальна лінія з'єднання пілок. Народні майстри вміло розміщу­вали орнамент, концентруючи основну увагу на подолі спідниць, запасок чи фартухів. Чимдалі вгору декор рідшає, поступово переходячи у фон тканини.

Оздоблення верхнього одягу (ви­шивка, аплікація, шнуркування) розмі­щувалося уздовж швів і перебувало у прямій залежності від крою. Найскром-ніше декорували верхній одяг на Серед­ній Наддніпрянщині, Півдні України, на Волині й Поліссі.

Свити оздоблювалися в талії (уздовж підрізних бочків), у нижній частині ру­кавів, на комірі та вздовж верхньої поли. Свити з відрізною талією (Волинь) при-


Народні прийоми створення комплексів одягу


159


 


крашалися вздовж талії по лінії з'єд­нання швів на спині. На Слобожанщині жіночі свити декорувалися на комірі, рукавах, грудях та спині. Особливість жіночих юпок полягала в тому, що в них орнаментували низ юпки, низ рука­вів, талію, а також правий кут верхньої поли.

Свити з прямою спинкою і клинами по боках (Галичина) прикрашалися на місцях вшивання клинів та кишень. Ба­гатством оздоблення визначалися сіряки з прохідкою: на талії, уздовж прохідки, на кишенях, у нижній частиш рукавів, уздовж пілок, на комірі та бортах, у ниж­ній частині одягу. Пишно декорували весільні свити на Львівщині та гуцуль­ські сердаки. На останніх оздоблення розміщувалося на комірі, рукавах (у нижній частині та на лінії вшивання), вздовж пілок і внизу сердака, а іноді на грудях та бічних клинах.

На більшості території України ко­жухи не орнаментували, за винятком деяких районів. Красою і багатством декору славилися охтирські та богодухів-ські кожухи, вишиті на полах, спині та комірі. В тулуб'ястих кожухах Київщини оздоблювали рукави, низ та праву полу з акцентом у кутку. В підрізних кожу­хах (Київщина, Полтавщина, Поділля) орнамент розміщувався, крім піл і рука­вів, ще на талії та вздовж підрізних боч­ків. У гуцульських кожухах, крім переда, спини та рукавів, оздоблювали плечі й лінії вшивання рукавів.

У безрукавках звичайно декорували­ся перед, поли, спина. На Середній Над­дніпрянщині орнамент наносився вздовж піл, на грудях, внизу та обрамляв вирізи для шиї та рук. На Київщині багато прикрашали нижній кут правої поли (так званий наріжник), а також, спинку вздовж талії.


З жіночих головних уборів оздоблю­вали очіпки, чепці, полотняні накривки (убруси, намітки, перемітки, рантухи), так звані старовіцькі хустки. Іноді виши­вали дівочі стрічки. Намітки, перемітки та убруси прикрашали на кінцях суціль­ним узором, а в буковинських нафрамах декорували все полотнище. В очіпках орнамент покривав усю поверхню, а в бойківських чепцях, дівочих стрічках Се­редньої Наддніпрянщини він мав вигляд горизонтальної смуги.

В усій Україні самостійним головним убором або доповненням до якогось ін­шого була хустка. Саморобні хустки оздоблювали вишивкою чи тканням. Орнамент розміщувався смугами на двох кінцях хустки під прямим кутом (Львів­щина, Волинь). На Волині, крім цього, багато оздоблювався край хустки, який звисав по спині. Щодо старовіцьких хус­ток, то вони були суцільно вкриті тка­ним орнаментом зі смуг, що ритмічно чергувалися.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-14; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 252 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Либо вы управляете вашим днем, либо день управляет вами. © Джим Рон
==> читать все изречения...

2227 - | 1965 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.