Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Художні особливості українського костюма





 


Особливу роль у композиційній ціліс­ності класичних форм українських комп­лексів одягу, їхніх локальних варіантів відігравали головні убори, прикраси, поя­си, взуття. Крім того, етнографічні комп­лекси будувалися на характерних для да­ної території художньо-композиційних принципах, певній естетичній системі. Це проявлялося у виборі виду одягу, його матеріалу, крою, пропорцій, оздоб­лення, способів носіння тощо. Народні майстри виконували свої вироби творчо, не копіюючи одне одного, створюючи розлогу палітру костюма кожного ре­гіону.

Базуючись на антропологічних особ­ливостях місцевого населення, компози­ція костюма узгоджувалася не тільки з зовнішніми ознаками (будовою облич­чя, кольором очей, волосся, зачіскою, статурою), а й із постановкою фігури, манерою рухатись тощо. Органічне злит­тя найтиповіших антропологічних особ­ливостей із костюмом, цілісність цього образу й створили етнографічні типи українців: подолян, наддніпрянців, гуцу­лів, слобожан і т. д.

Особливості оздоблення одягу різних регіонів України. Наостанок доцільно коротко підсумувати вищесказане в ре­гіональному аспекті, що слугуватиме повторенню та закріпленню матеріалу.

Почнемо з Полісся. За характером декорування одягу воно ділиться на дві частини: правобережну (Центральне й Волинське Полісся) та лівобережну (Східне Полісся).

На Центральному й Волинському По­ліссі пануючим видом декорування було ткання, на Східному — вишивка і ткан­ня. Колорит тканих і вишитих прикрас стриманий, переважала монохромність (червоний колір — на Центральному і


Волинському Поліссі, білий — на Схід­ному). Побутувала також і двоколірність (червоний із чорним, білий із червоним), яка на початку XX ст. витіснила моно­хромність.

Основною технікою вишивання на Східному Поліссі було настилування, а на Центральному і Волинському — зани­зування, котре імітувало ткацтво. Вишив­ка визначалася графічною чіткістю узо­ру, високою майстерністю виконання. Переважав геометричний орнамент: восьмипелюсткові розетки, ромби, три­кутники, а також сильно геометризовані рослинні мотиви.

Щодо верхнього суконного одягу, то він прикрашався досить скромно — за допомогою шнурів та нашивок із сукна.

В оздобленні одягу Середньої Над­ дніпрянщини головне місце належало вишивці. Вбрання правобережної і ліво­бережної частин цього регіону також мало певні відмінності.

На Лівобережжі переважала моно­хромія — вишивка білими, сірими чи під­синеними нитками. Найпоширенішою вишивальною технікою було настилуван­ня, поєднане з ажурним вирізуванням, яке підкреслювало і відтіняло білу ви­шивку. Орнаментальні мотиви — геомет­ризовані, рослинні, рідше зооморфні. На Правобережжі побутували двоколір­ність — червоного і синього — та ба­гатоколірність (із початком XX ст.). Техніки вишивки — набирування, ме­режка, траплялося вирізування.

З кінця XIX ст. набула поширення вишивка хрестиком, виконувана червони­ми і чорними бавовняними нитками. Змінилися й орнаментальні мотиви: міс­це геометричного та геометризованого рослинного орнаменту заступило натура­лістичне зображення троянди.


Особливості оздоблення одягу різних регіонів України


161


 


В оздобленні безрукавного і верхньо­го плечового одягу значну роль відігра­вала аплікація бавовняним оксамитом — плисом. Кожухи оздоблювали вишивкою чи шкіряною аплікацією.

У декоруванні одягу Поділля прева­лювала вишивка низинкою, яку викону­вали одним або двома кольорами (черво­ним і чорним). Були поширені також настилування та вирізування. Орна­мент — переважно геометричний.

Великою кількістю оздоблень (ви­шивкою і шнуркуванням) визначався кожушаний та суконний одяг. У півден­но-західній частині Поділля, крім того, широко застосовувалися аплікація та вовняні китиці.

На Півдні України, заселеному вихід­цями із Середньої Наддніпрянщини та Поділля, зберігалися способи оздоблен­ня одягу, характерні для цих регіонів. У зв'язку з бурхливим розвитком про­мисловості тут швидше, ніж будь-де в Україні, поширювались у селянському побуті фабричні тканини, змінювалися крій та декорування одягу. На популяр­ній у цій місцевості сорочці «до талійки» традиційне розміщення орнаменту від­сутнє. Часто трудомістку ручну мережку заміняли покупним мереживом.

На Півдні України раніше, ніж в ін­ших регіонах, набула поширення полі­хромія у вишивці чоловічих та жіночих сорочок. Верхній одяг майже не декору­вали.

Багатством і різноманітністю оздоб­лення одягу вирізнялися Карпати. Вели­ку роль тут відігравала вишивка, поши­реними були ткання та аплікація. Ко­лорит — монохромний, двоколірний і поліхромний з перевагою червоного та чорного кольорів.

На Буковині одяг вишивали, крім вовни, кольоровим бісером, срібною або


золотою ниткою та металевими пластин­ками — лелітками. Завдяки цьому дося­галася особлива привабливість одягу.

В регіоні панувала вишивка низин­кою, побутували також хрестик і вишив­ка по брижах. Орнаментальні мотиви — переважно геометричного характеру: ромби (часто з відрогами), трикутники, ламані криві, похилі хрести та ін. Засто­совувалися і локальні вишивальні тех­ніки — городоцький, кручений шви тощо.

Надзвичайно мальовничо прикрашав­ся суконний і хутряний одяг. При цьому вживалися різноманітні способи: вишив­ка, шнуркування, аплікація шкірою і сукном та ін.

Художні особливості традиційного одягу Слобожанщини виразно відбива­ють давньослов'янське коріння місцевого населення, а також тривалі українсько-російські етнокультурні взаємозв'язки. За наявності спільної загальноукраїн­ської основи тут простежуються й ви­разні локальні варіанти: у ткацтві, ви­шивці, формоутворенні, опорядженні тощо.

Поряд із тканим орнаментом і ви­шивкою одяг густо прикрашався нашив­ками з тканини, мережива, тасьми, пря­дива. Колорит оздоблення соковитий, яскравий, із переважанням червоного кольору. В жіночих сорочках зберігався давньослов'янський крій — з видовже­ними вузькими рукавами, з акцентом декору на вузькій частиш рукава. Виши­вали їх різнокольоровою вовною, гару­сом — технікою дрібного хрестика, дво­бічним швом і гладдю, доповнюючи нашивками зі стрічок, позументу, срібної бахроми.

Яскраво декорувався й поясний одяг, особливо поньови, різноманітні сара­фани, які побутували поруч із запасками,


162






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-14; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 251 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наглость – это ругаться с преподавателем по поводу четверки, хотя перед экзаменом уверен, что не знаешь даже на два. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2611 - | 2184 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.