Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Одяг як складова культури українців





 


Еволюція нагрудного безрукавного українського одягу починалася також від глухих нерозпашних форм: прикла­дом можуть слугувати західноукраїнські бунда й камізеля. Керсетки, що набули більш розвинених форм, входили в комп­лекс убрання Середньої Наддніпрянщи­ни разом із саморобною святковою плахтою або повсякденними запаскою та дергою, а з розвитком мануфактур­ного виробництва — зі спідницею. Кер­сетки у XIX ст. носили й росіянки (переважно у центральних та південних областях), однак не пов'язували їх із певним комплексом одягу.

Розширений донизу клинами крій ді­став розвиток у верхньому одязі східно­слов'янських народів, зокрема українців. Такі вироби виконувалися з саморобних, а часом із фабричних матеріалів (шу- шун, бурнус, свита, керея). Цей крій на­був особливого поширення у плащопо-дібному одязі. Широко побутуючий в Україні XIX ст. плащоподібний одяг однотипного крою (керея, сіряк, затула, кобеняк, бурка, свита з кобеняком) шили частіше з одного або двох перегнутих на плечах полотнищ сукна, а по боках від пройми до низу вставляли два великих клини. Застібок такий одяг не мав. До невеликого комірця пришивався прикра­шений вишивкою капюшон (відлога, за­тулок, кобка, каптур, богородиця). Одяг подібного типу на Наддніпрянщині нази­вався халат, на Лівобережжі переважала назва сіряк (від кольору сукна), на Правобережжі — кобеняк, по всій Україні — керея. Назва опанча зберегла­ся в українському реліктовому одязі, а саме на Поділлі. Вона має загально­слов'янське коріння і сягає терміна «япончица», що згадувався у «Слові о полку Ігоревім».

Одяг, близький до українського кобе-


няка з валяного сукна з капюшоном, носили у XIX ст. на Північному Кавказі пастухи та вівчарі. У кабардинців, ади­гейців, карачаївців та балкарців він нази­вався «гебенек», у осетинів — «джебен», у Західній Грузії — «гвабана», в Абха­зії — «агубанак», що може бути наслід­ком давніх українсько-кавказьких зв'яз­ків ''. Аналогічний одяг траплявся у монголів — «хевнег», у персів — «кепе-нек», а також в угорців — «кьопен'єг». Стійке побутування одягу, котрий має типологічну схожість у різних народів, свідчить не лише про взаємовпливи їхніх культур, а й про найбільш вдалу відповід­ність форми одягу його функціональному призначенню, що є цінним і для сучас­ної практики.

В Україні на кінець XIX — початок XX ст. не зберігся архаїчний, спільний для ранніх етапів буття всіх східно­слов'янських народів глухий верхній одяг — дістав розвиток його розпашний варіант. Така ж ознака, як наявність або відсутність рукавів, виявилася стій­кішою. До одягу без отвору для рук на­лежать стародавній гуцульський плащ — гугля, а також гуня, чуга з «фальшиви­ми» рукавами; зберігся і спосіб носити верхній одяг, накидаючи його на плечі (наприклад, гуцульський кептар або над­дніпрянську свиту). В цілому ж формо­утворення верхнього одягу з самороб­ного сукна набуло в Україні значного розвою: в кінці XIX — на початку XX ст. тут побутували не тільки прямоспинні або розширені від пройми клинами ха-латоподібні типи його крою, а й різно­манітні варіанти приталеного багато-клинного верхнього одягу.

Характерна для національного верх­нього вбрання значна типологічна різно­манітність, пов'язана зі специфікою при­родно-кліматичних умов і господарської


діялі ста, ваш Укра

ОДЯГ]

цтва давні дуже лата хам лі й уроч

ВИКО)

під ч

нн,

спин

закя

Г

в'яне

почав сгаш


Український костюм як джерело вивчення етнічної історії


27


 


діяльності, соціально-майновою нерівні­стю, а також з етнокультурними впли­вами, підтверджується й поширенням в Україні з давніх часів осінньо-весняного одягу з мануфактури місцевого виробни­цтва або завезеної з інших країн. Старо­давній верхній одяг із покупних тканин, дуже розширений донизу, вільного ха-латоподібного крою (шушун, шушпан, халат, бурнус) наприкінці XIX ст. моло­ді й літні заміжні селянки одягали в урочистих випадках: на свято, до церкви; використовувався він і як обрядовий одяг під час весілля. Його робили різної дов­жини з набивного ситцю або тонкої вов­ни, з великим виложистим коміром; спинка у верхній частині, під коміром, закладалася у дрібні збори, утворюючи виразний об'єм усього вбрання.

Генетично спільним для східносло­в'янських народів був зимовий одяг з овечих шкур. В Україні кінця XIX — початку XX ст. він визначався багат­ством крою, оздоблення й колориту. Це


так звані тулуб'ясті, або круглі, до стану і до клинців нагольні кожухи, дуже давні за походженням.

Окрім основних компонентів костю­ма, важливим джерелом етнографічних знань слугують такі його елементи, як головні убори, взуття, пояси та прикраси, котрі підкреслювали призначення одягу, вносили композиційну рівновагу, значно урізноманітнювали його.

Активізація економічних та культур­них взаємин між народами, характерна для пізніших періодів української історії, супроводжувалася поступовим перехо­дом від локальної замкненості до розви­нених торговельних зв'язків, широкого обміну інформацією та широкого спожи­вання продуктів індустріального вироб­ництва. Все це призводить до зменшення кількості обов'язкових етнодиферен-ціюючих ознак, ба навіть до їх нівелю­вання в матеріальній і духовній культурі та безпосередньо в одязі, який ще не­давно так яскраво відрізняв етноси.


 



 


2 ЕКСКУРСИ В ІСТОРІЮ

УКРАЇНСЬКОГО

КОСТЮМА


Давні слов'яни. Закладення основ специфіки українського костюма. Архео­логічні розкопки, описи давніх грецьких та мусульманських письменників, ранні слов'янські літописні сказання свідчать про те, що задовго до утворення держа­ви, відомої як Київська Русь, на теренах Південно-Східної Європи мешкали пра­слов'янські та слов'янські племена, пев­ним чином економічно і культурно роз­винені. З найдавніших часів тут проходив великий шлях пересування різних наро­дів з Азії на захід. Скіфи, сармати, гуни, готи та інші племена побували на цих територіях, поки не осіли по всій Захід­ній Європі. Вони жили здебільшого у степовій частині, в Північному При­чорномор'ї та в Криму. Слов'янські ж племена (поляни, сіверяни, древляни, кривичі, тиверці та ін.) розселялися в лісостеповій зоні понад річками, у дрі­мучих лісах, із часом просуваючись на південь. Хозари підкорили слов'ян на той час, коли ті вже мешкали на місцях, які зафіксовані ранніми літописами. Осілі племена ставали дедалі слабшими, і на початку нової ери їх витіснили завойов­ники гунського та угорського походжен­ня (гуни, авари, болгари, угри), які руха­лися з Азії, не затримуючись довго у степу і пересуваючись далі — на Дунай і Балкани. Спустошені степи на деякий час залишалися нічиїми й поступово зно­ву заселялися слов'янами.

Здавна сюди приїздили купці з вели­ких азіатських царств — Персії, Індії, а також фінікійці, греки. Фінікійці ще за­довго до нової ери приїздили торгувати аж до Дніпра й утворювали там свої оселі. Два з половиною тисячоліття тому по низині Дніпра та в Криму греки за­снували свої колонії: Ольвію, Херсонес, Пантікапей та інші, які завдяки швидко­му збагаченню грецьких купців пере­творилися на квітучі міста. Народи Пів­нічного Причорномор'я підтримували


Давні слов'яни


29


 


ть

»-

X

ш-

I *-

У

л -

У

ай ий ю-

и-, а іа-ти

ЇОЇ

му ш-ес, со-

3€-

ів-ли


зв'язки і з Китаєм, Іраном, Єгиптом, звідки привозили шовкові тканини, при­краси тощо.

На початку нової ери на формуван­ня культури давніх слов'ян з одного боку впливали цивілізації Давнього Світу (Середземномор'я та Південного При­чорномор'я), з іншого — постійний тиск північних племен, що рухались на пів­день, а також кочовиків зі сходу. Нор­мани (варяги), пересуваючись зі Сканди­навського півострова Дніпром у Візантію (шлях «із варяг у греки»), часто напа­дали на слов'ян, забирали їх у полон і вигідно продавали в Царгороді (Кон­стантинополі). І в Греції, і в Римі слов'я­ни добре цінувались як люди здорові, роботящі й миролюбні.

Кочові племена — хозари, печеніги, половці, торки, берендеї, які мешкали між Дніпром та Каспієм, завдавали вели­кої шкоди слов'янам. Будучи народом осілим і землеробським, слов'яни постій­но терпіли від ворожих нападів і мусили укриватися в укріплених містах, що сприяло розвиткові їхньої цивілізації. Давні зв'язки з греками, безумовно, під­силювали цей процес, і ці зв'язки були б значно відчутнішими, якби не безперерв­ний натиск диких орд зі сходу. Зокрема, з греками йшов жвавий обмін товарами: слов'яни відправляли в Грецію шкури, мед, віск, а звідти отримували паволо­ ки — дорогі тканини та одяг, які були загальноприйнятою ознакою багатства й заможності.

Значні здобутки раннього періоду культури слов'янських племен яскраво розкрилися у зарубинецькій (III ст. до н. є.— І ст. н. є.), черняхівській (II— V ст. н. є.) та інших культурах, які стали основою поглиблення взаємозв'язків із Візантією, західноєвропейськими країна­ми, розвиненими державами Сходу, що


згодом сприяло піднесенню культури Київської Русі.

За матеріалами українського тради­ційного вбрання можна стверджувати, що саме тими територіями, де у пізніші часи збереглися жіночий поясний одяг з одного або декількох шматків само­робної тканини, своєрідна техніка його ткання та орнаментально-колористич­ного вирішення, тунікоподібні сорочки, складні жорсткі форми жіночих голов­них уборів — очіпків, майстерні способи драпірування та пов'язування жіночих рушникоподібних головних уборів — на­ міток тощо (Наддністрянщина, Наддні­прянщина, південь Поділля), проходила межа, по якій на рубежі двох ер відбува­лися взаємопроникнення античної та давньослов'янської культур, етнокуль­турні контакти наших пращурів із циві­лізаціями Давнього Світу.

Побутування в Україні широких чо­ловічих штанів із низькою мотнею, спо­собів ПІДСТрИГанНЯ ВОЛОССЯ І ТИПІВ ЧОЛОт

вічих зачісок, а пізніше — золототканих чоловічих поясів і способів їх пов'язу­вання, жіночого халатоподібного про-стібаного осінньо-весняного одягу, деякі мотиви орнаментики, нарешті, назви пев­них елементів одягу — все це свідчить про давні й тривалі етнокультурні зв'яз­ки з азіатськими кочовими племенами.

Глухі зшиті форми вбрання — со­рочки, спідниці, орнаментовані тканим малюнком, способи пов'язування орна­ментованих саморобних хусток, само­робне плетене взуття мають багато спільних особливостей із білоруським, російським та балтським одягом, ука­зуючи на тісне спілкування в минулому з північними народами.

За землями Південно-Східної Європи з найдавніших часів закріпилася назва «Русь». Літописні сказання XII ст. зде-


Зо






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-14; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 532 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Сложнее всего начать действовать, все остальное зависит только от упорства. © Амелия Эрхарт
==> читать все изречения...

2155 - | 2045 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.