Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Одяг як складова культури українців





 


виділяються головні убори, що мають захисну функцію, яка у давнину тісно поєднувалася з ©береговою, про що вже йшлося вище.

Важливими показниками для виді­лення певних класифікаційних підтипів кожної зі складових одягу є вже відомі нам етнографічні ознаки. Так, матеріал поділяється залежно від способу вигото­влення (домотканий чи фабричний), від сировини (лляний, конопляний, бавов­няний, шовковий, вовняний, шкіряний, штучний, синтетичний тощо), а також техніки виготовлення (плетений, в'яза­ний, тканий, валяний і т. д.). Належне значення для класифікації одягу мають його крій (форма окремих шматків мате­рії), конструкція (способи з'єднання де­талей крою), техніка шиття (ручна або машинна), технологія шиття тощо, а та­кож способи носіння складників одягу та характер їх поєднання у певний комп­лекс.

І нарешті, класифікаційною ознакою може бути саме призначення одягу, за­лежно від якого його можна поділяти на святковий, буденний, робочий, обря­довий і т. д.

Святковий одяг був не тільки нові­шим, із кращого матеріалу, а й «модного» покрою, більше прикрашався. Для будня шили одяг із грубішої тканини, часом доношували колишнє святкове вбрання, прикрас було менше. Для окремих видів праці створювався спеціальний робочий костюм. В особливу групу виділяється обрядове вбрання. Часто на свято або під час обрядів одягали стародавнє вбрання.

Кожна з названих груп одягу має своє походження, довгий шлях розвитку та значну кількість місцевих варіантів, котрі пов'язані з такими етнографічними ознаками, як матеріал, крій, колорит, орнаментика та опорядження, характер


поєднання в комплекс та способи носін­ня, а також із назвами вбрання, які інколи краще за інші етнографічні озна­ки вказують на його походження.

Найдавнішими матеріалами для одя­гу в країнах з багатою рослинністю були кора, листя й волокна рослин, а в смузі більш суворого клімату, де людина зай­малася мисливством і рибальством,— шкури звірів, пір'я птахів та луска риб. Скотарство та землеробство, які на тери­торії України виникли ще в епоху неолі­ту, дали змогу використовувати рослинні волокна та вовну тварин. Початковим способом одержання більш складних матеріалів для одягу було плетіння. З ви­найденням веретена, прядки й особливо ткацького верстата значно розширилося використання матеріалів із волокон рослинного й тваринного походження, а пізніше — з нитки шовковичного чер­в'яка.

Перші форми одягу були у вигляді шматка тканини або шкури тварини, що просто накидалися на фігуру людини та трималися за допомогою різних зав'язок, шпильок та інших застібок. Це насам­перед накидки, що кріпилися на плечах або шиї (наприклад, шкури-накидки первісної людини, а також різні види піз­нішого плащоподібного одягу), або шматки тканини, які обгортали стегна і трималися на талії (стародавні стегнові пов'язки та пізніші види незшитого стег­нового одягу).

Дальше ускладнення первинних форм одягу відбувається завдяки освоєн­ню майстерності драпірування тканин навколо стану людини.

З опануванням техніки зшивання окремих шматків тканини поступово роз­криваються великі можливості у створен­ні різноманітних форм одягу.

Початковий етап у розвитку зшитого


Па ні па да за не за пл

Б! га ус

НІ

м

Єї

щ І і

Є

ф

на

ж

СІ

М

П

Зі

хЛ


Український костюм як джерело вивчення етнічної історії


21


 


носш-

ІЯ, ЯКІ

і озна-

I.

ІЯ ОДЯ-

ю були

9 смузі

іа зай-■вом,— са риб. а тери-неолі-слинні псовим іадних і. З ви-збливо >илося

ЛОКОН

кення,

0 чер-

игляді яи, що мни та ї'язок, іасам-ілечах кидки їй піз-або «гна і егнові

1 СТЄГ-

инних гвоєн-канин

вання ороз-юрен-

итого


одягу — це з єднання прямокутних шматків тканини (наприклад, види ту­нікоподібного одягу, який був досить по­ширений у давніх слов'ян). У процесі дальшої еволюції одягу спостерігається значне ускладнення його форм за раху­нок освоєння техніки крою тканини (при зшиванні розкроєних за певною формою шматків матерії створювалася необхідна форма одягу).

З удосконаленням форм одягу від­бувалася й еволюція матеріалів, які зба­гачувалися як новою сировиною, так і ускладненням техніки прядіння, плетін­ня і ткацтва. Поряд із рослинним, вовняним, шовковим волокном з'явля­ється штучне, а з часом і синтетичне, що значно розширює асортимент тканин і створює умови для дальшої еволюції кроєного одягу.

Найвищим ступенем розвитку крою є створення за його допомогою таких форм одягу, які найточніше повторюють натуральні пропорції фігури людини та дозволяють їй максимум вільних рухів.

Український традиційний костюм кінця XIX — початку XX ст. характери­зується органічним поєднанням різних способів, створення форм убрання. Тут можна бачити стародавні види стегно­вого одягу (запаска, дерга), прямокутні шматки тканини якого трималися на фі­гурі за допомогою зав'язок чи поясів. Поряд із цим побутував частково зшитий одяг — плахта, який згадується ще в до­кументах XVI ст., а через три століття став елементом святкового вбрання жі­ноцтва Середньої Наддніпрянщини.

Різні способи драпірування довгого прямокутного шматка тканини зберегли­ся в такому жіночому головному уборі, як намітка, який має стародавнє похо­дження. Продовжується ця традиція і в способах пов'язування хусток.


Форма одягу, яка утворювалася за допомогою зшивання прямокутних шматків тканини, зберігалася аж до по­чатку XX ст. в чоловічих та жіночих тунікоподібних сорочках. У жіночому ж убранні можна спостерігати певний про­міжний етап між простим зшиванням та освоєнням техніки крою. А саме: усклад­нення форм убрання відбувалося за ра­хунок зшивання прямокутних шматків тканини і зібгання їх у збори, що допо­магало створити одяг, відповідний жіно­чій фігурі- Те ж саме було характерним для спідниць полісянок, для сорочок та цілого ряду видів нагрудного і верхнього вбрання.

Інші зразки традиційного жіночого одягу дають змогу простежити поступову еволюцію його форм, яка йде від зшиван­ня прямокутних шматків тканини до по­ступового додавання кроєних деталей, котрі роблять одяг зручнішим та різно­манітнішим.

Наведені нами класифікаційні ознаки традиційного одягу у своїй сукупності здатні всебічно відтворити той безмежно розмаїтий, багатобарвний та глибоко символічний феномен, що його являє собою українське народне вбрання.

Український костюм як джерело ви­вчення етнічної історії. Костюм — яви­ще конкретно-історичне, продукт розвит­ку даного етносу, нації, етнографічної або локальної групи. Він відбиває цей розвиток специфікою своїх функцій, ма­теріалу, крою, способів носіння, само­бутністю колориту, орнаментики, різних доповнень, неповторністю загального си­луету.

Залежно від схожості природно-гео­графічних умов, характеру виробничої діяльності, шляхів соціально-економіч­ного та історичного розвитку, від етніч-


22


1. ОДЯГ ЯК СКЛАДОВА КУЛЬТУРИ УКРАЇНЦІВ


 


ної та антропологічної спорідненості та етнокультурних взаємозв'язків спостері­гається і ступінь близькості, а часом спільності в костюмі різних народів. Риси такої спільності, що виробилися на пев­ному етапі розвитку етносів, стійкіші за більш пізні впливи. Саме тому ознаки етнічної специфіки та етнокультурної спорідненості в костюмі різних народів є важливим джерелом пізнання етніч­ної історії від найдавніших часів до на­ших днів.

Таке значення традиційного костюма підкреслювалося багатьма дослідниками, але до вбрання спершу підходили пере­важно як до явища культури, що розви­валося за своїми законами, обмежуючись констатацією самого зразка одягу, ха­рактеристикою його крою тощо. Погляд на традиційний костюм як на предмет етнографічного вивчення у свою чергу викликав історико-культурну спрямова­ність методики. Костюм став сприйма­тися як явище, котре має певні якісно-розпізнавальні ознаки народного чи національного духу. Проте лише деякі дослідники переконливо доводили, що традиційний костюм є важливим продук­том культури конкретного народу, і ви­вчення цього явища проливає світло на питання генезису даного етносу, його історичного розвитку, наочно розкриває етнокультурні взаємозв'язки і взаємо­впливи.

Так, відомий етнограф Д. Зеленін, класифікуючи те чи інше етнокультурне явище, розподіляв його за певними озна­ками (на основі конкретного матеріалу) на види, групи, типи, підтипи тощо, намагався визначити ареал поширення кожного з них, прив'язуючи його до пев­ної місцевості, національної, етнічної або локальної групи населення з їхньою істо­рією, мовою, іншими явищами культури


та побуту. Причому якщо в одних ви­падках учений простежував історію яко­гось явища з моменту його походження, то в інших вони цікавили його саме як джерело вивчення етнічної історії та етнокультурних зв'язків.

На основі порівняльного етнографіч­ного аналізу одягу слов'ян в його істо­ричному розвитку, на відміну від інших дослідників, які стверджували, що укра­їнський одяг підлягав значним змінам під впливом як східних, так і західних сусі­дів, Д. Зеленін дійшов висновку, що не можна розглядати будь-яку спорідне­ність форм як просте запозичення. «При запозиченні та перехрещенні різ­них культурних елементів,— писав він,— жоден народ не засвоює механічно чу­жого, а завжди творчо видозмінює, пристосовує та переробляє це чуже» 9.

10

В. Куфтін, обґрунтовуючи важли­вість порівняльного методу у вивченні традиційного вбрання як історичного джерела, підводить теоретичну базу під такого роду дослідження. Зокрема, ана­лізуючи костюм, він робить спробу з'ясувати походження та складові еле­менти одягу певної етнографічної гру-

пи

Узагальнивши в середині 50-х років величезний матеріал стосовно одягу східнослов'янських народів, Г. Маслова наголошує, що ці дані із застосуванням здобутків лінгвістики, археології, історії, антропології відкривають можливість Глибше опанувати складні питання етно­генезу ". Слідом за її ґрунтовною пра­цею з'являється ціла низка монографій і статей, присвячених дослідженню етно­культурних зв'язків слов'янських наро­дів, і саме на матеріалах одягу 12.

У наступні роки традиційне вбрання розглядалося дослідниками у багатьох аспектах, зокрема:


і

вин

і

ЮТІ

етш є таї

і ної

і у зад

різа

і

аої

рисі

І

ДОСІ

іста

І

вин

тоги

ним

ЦЯ.

пем аб'ч у ши рич

СИЛ]

ДЄВД НЯ 1

: рі одо кой

НО1Ц

ного

епн


Український костюм як джерело вивчення етнічної історії


23


 


як важливе історичне джерело, що відбиває походження і різні етапи роз­витку етносу;

як явище культури, в якому зберіга­ються сліди взаємовідносин між різними етносами на конкретних історичних етапах;

як одна з важливих ознак національ­ної належності, етнічної самосвідомості;

як художньо-культурне явище, котре узагальнює практичний досвід народу у різних напрямах мистецької творчості;

як нашарування традицій національ­ної культури, найкращі риси яких вико­ристовуються та вдосконалюються кож­ним наступним поколінням.

Зупинімося коротко на напрямах дослідження традиційного костюма як історичного джерела.

Кожний елемент традиційного одягу, виконуючи вже відомі нам функції, являє собою сплетену, зв'язану або зшиту з того чи іншого матеріалу форму, утво­рену кроєм і зшиванням, а також різ­ними способами пов'язування чи носін­ня. Одягнені у чіткій послідовності, у певний спосіб, усі елементи вбрання об'єднуються в певний комплекс, який у кожній місцевості і в кожний істо­ричний період має локальні особливості силуету, об'ємної форми, колористики, декоративно-орнаментального вирішен­ня та опорядження. Як елементи, так і різноманітні доповнення й. атрибути одягу виготовлялися та об'єднувалися в комплекс відповідно до конкретних природно-кліматичних, історичних, еко­номічних умов, були розраховані на пев­ний антропологічний тип населення з його психологічними, естетичними та етичними уявленнями і нормами, соці­альною та національною належністю й самосвідомістю, що відповідало рівневі розвитку культури даного етносу. Саме


порівняльний аналіз етнографічних ознак елементів чи доповнень комплек­сів убрання дає важливу інформацію щодо етнічної історії народу.

Кожна деталь традиційного одягу має свою назву, яка не завжди збігаєть­ся з назвами аналогічних за матеріалом, формою, кольором, оздобленням еле­ментів інших комплексів, котрі побуту­ють в іншому етнографічному середови­щі. Зіставлення реалій з термінами, врахування ареалів їхнього побутування є також важливими етнокультурними характеристиками історичного розвитку окремих регіонів.

Ми вже згадували, що матеріалами для одягу українців, як і багатьох інших народів, здавна були шкури тварин (з хутром або без нього), вовна та рослинні волокна, з прядива яких або відразу виробляли деталі одягу (поясний одяг у вигляді незшитого шматка тканини, поя­си, жіночі рушникоподібні деталі голов­них уборів тощо), або спочатку тканини для нього. Для окремих елементів одягу (взуття, чоловічих головних уборів) широко користувалися рослинними стеб­линами, корою дерев або самою дере­виною. Місцеві матеріали, що вжива­лися для традиційного вбрання, свідчать про його давнє походження, а також про уміле використання природної сиро­вини, розвиток і удосконалення ремесел і промислів із виготовлення та обробки тканин, шкіри, хутра, а також пошиття різноманітних видів одягу.

До широкого вжитку входили й при­візні матеріали — не менш важливе дже­рело вивчення етнічної історії українців. Уже на ранніх етапах розвитку суспіль­ства на нашій території по матеріалах, що використовувалися для одягу, або по деталях костюма можна простежити давні етнокультурні зв'язки. Жваві сухо-


24


1. ОДЯГ ЯК СКЛАДОВА КУЛЬТУРИ УКРАЇНЦІВ


 


путні и водні торговельні шляхи, що пролягали на українських землях, торгів­ля з сусідніми народами, а також із роз­виненими країнами Сходу і Заходу, Пів­дня і Півночі забезпечували постійний обмін товарами. Прядиво, фарби, ткани­ни, прикраси, деталі одягу, які потрапля­ли в Україну з-за кордону, розкривають різнобічні етнокультурні контакти насе­лення різних регіонів України в певні історичні періоди, вплив цих контактів на формування традиційного одягу укра­їнців.

Матеріали, з яких виготовлявся український національний костюм, явля­ють собою дійсно невичерпне поле для дослідження. Сировина, переплетення, ширина полотна для натільного одягу; орнаментально-колористичне вирішення і техніка ткання вовняних матеріалів для незшитого поясного одягу, поясів, головних уборів тощо; використання різноманітних місцевих і привізних мате­ріалів для нагрудного одягу; обробка та колір сукна для верхнього осінньо-весня­ного одягу; обробка і колір хутра для зимового одягу; способи плетіння взуття із рослинних стеблин; обробка та якість шкіри для взуття; використання різних матеріалів для головних уборів тощо,— етнографічний аналіз кожного з цих пи­тань, розкриваючи локальні особливості традиційного одягу, проливає яскраве світло на етнічну історію українців.

Важливими етнографічними класи­фікаційними ознаками і водночас вираз­ним історичним джерелом є способи утворення форм традиційного костюма: крій, способи одягання, носіння (пов'я­зування, драпірування, підтикання то­що) різних елементів і деталей убрання. Наявність різних прийомів формоутво­рення одягу: за допомогою незшитих шматків тканини (пояси, жіночий пояс-


ний одяг і головні убори), а також зши­тих глухих форм типу сорочок, спідниць, чоловічого шаровароподібного поясного одягу, складних жіночих головних уборів тощо — наочно демонструє, що саме на території нинішньої України відбувалася етнокультурна взаємодія цивілізацій ан­тичного світу з північними племенами, що пересувалися на південь, і азіат­ськими кочовиками Північного При­чорномор'я, які рухались на захід і пів­ніч.

В українському селянському костюмі майже до XX ст. зберігся поширений ще в Давній Русі вид поясного одягу, що складався з незшитих одного (дерга, опинка, обгортка) або двох (запаска) шматків тканини, закріплених на талії. Стегнова пов'язка зі шматка тканини є тим прототипом, з якого розвинулися різноманітні види поясного одягу. Ево­люція незшитого поясного одягу в Украї­ні відбувалася не в напрямі вдоскона­лення крою, а за рахунок розвитку на­родного художнього ткацтва. Архаїчні форми незшитого одно- або двоплато-вого поясного одягу, які широко вжива­лися на Наддніпрянщині, Поділлі, у за­хідних областях, розрізняючись орна­ментально-колористичним оформлен­ням, мали спільні риси з румунською та молдавською «катринце», болгарською «престілкою» І3. Це свідчить про давнє коріння цього виду вбрання.

Слово «дерга», яким називається один із побутуючих в Україні XIX ст. видів одноплатового розпашного поясно­го одягу з товстого саморобного сукна, має декілька значень: це й товста ткани­на, попона, і полотнище вовняної чорної тканини, що його носили літні жінки, це й покривало, маленький килим 14. Можна припустити, що цей вид одягу походить із тих часів, коли шматок тканини вико-


І а б ч П

т

Ч

См

Ні СІ

вя та а*

Ля ка

із зна раї аж і

Ри ва

бут том аяа лис псаі кал

ЗОЙ КОЛІ З НИ


Український костюм як джерело вивчення етнічної історії


25


 


ши-иць, ЙОГО орів є на пася: ан-ами, їіат-Іри-пів-

гюмі ений г, що ерга, ска) галії. ии є лися Ево-краї-юна- { на-аїчні іато-шва-у за-)рна-«лен->ю та ькою давнє

ється X ст. ясно-укна, кани-орної і, цей ожна одить вико-


нував функції і поясного одягу, і напліч­ного покривала, і ковдри.

Якщо в Україні прямокутний шматок тканини набув поширення як поясний одяг, то в інших народів, наприклад балтських, він аж до XX ст. мав призна­чення лише наплічного покривала15. Побутуюча у XIX — на початку XX ст. у південних росіян поньова, а також українська плахта, поширена на Наддні­прянщині, мали спільність у художньому оформленні саморобної вовняної ткани­ни, в характері зшивання полотнищ, у способах носіння. Тривале побутування на значній території розпашного поясно­го одягу із щільної вовняної тканини пояснюється стабільністю функцій, які він виконував відповідно до кліматич­них умов Східної Європи, а також харак­теру трудового процесу.

Загальним типом поясного одягу се­лян південноросійських губерній, а та­кож мешканців значної території Біло­русі (так само як і західних та півден­них слов'ян) була спідниця — зшитий поясний одяг, який генетично пов'язаний із незшитим. В Україні спідниці мали значну кількість локальних варіантів за рахунок різної якості й техніки виконан­ня саморобної тканини, її малюнка, коло­риту. Місцеві особливості позначалися і на назвах цього виду вбрання.

Андарак і літник — спідниці, які по­бутували на Українському Поліссі (Жи­томирщина, північ Київщини) і були аналогічні білоруським. Вони. виконува­лися з товстої вовняної чи полотняної тканини з малюнком у вигляді верти­кальних смуг яскравих кольорів на чер­воному тлі або були суцільночервоного кольору з широкою смугою орнаменту знизу.

У центральних районах Наддніпрян­щини, на Поділлі в кінці XIX — на


початку XX ст. найбідніші жінки носили стародавні полотняні спідниці, прикра­шені саморобною вибійкою, так звані димки, мальованки, друкованиці. На Львівщині вовняна спідниця з верти­кальними яскравими смугами та щільно закладеними дрібними зборами назива­лася шори. На Волині та Рівненщині вона виконувалася з білого полотна, закладалася у дрібні збори і знизу при­крашалася широкою смугою тканого червоного орнаменту. Спідниця бойків-чанок — фартух — прикрашалась по ни­зу вишивкою — циркою, яка нагадувала полтавське різьблення; лемки гофровану спідницю (кабат, сукню) робили з яскра­вої вибійчастої тканини.

На півночі Київщини та Чернігівщини відома так звана спідниця до нагруд­ ника. На нинішній Кіровоградщині така спідниця називалася ишрафаном. Одяг подібного типу також поширений у Біло­русі й близький до російського сарафа­на на лямках. Варіант спідниці до на­грудника у вигляді андарака з пришитим ліфом разом із орнаментованою запас-кою-попередницею мав спільні риси з одягом південних слов'ян та безпосе­редньо з болгарською «дрехою», яку також носили з орнаментованою «пре-стілкою» 16.

Порівняно значне поширення росій­ського народного одягу з сарафаном і відсутність останнього в Україні (крім суміжних територій) можна розглядати як різні напрями розвитку одного виду давньої форми одягу. У росіян він пішов шляхом упровадження безрукавного довгого глухого (що одягався через го­лову) одягу типу сарафана, в Україні — трансформувався в різні види розпаш­ного безрукавного нагрудного одягу, що відрізнялися формою, довжиною, оформленням.


26






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-14; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 343 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Либо вы управляете вашим днем, либо день управляет вами. © Джим Рон
==> читать все изречения...

2227 - | 1965 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.