Мета. Виховувати дітей дружними та чуйними. Формувати вміння слухати й чути співрозмовника,вчасно долучатися до діалогу, працювати в колективі. Розкрити дітям сутність дружніх стосунків. Спонукати дотримуватися правил дружнього спілкування в повсякденному житті.
Сценарій бесіди
I. Комунікативна діяльність
Вихователь пропонує дітям усміхнутися одне одному, привітатися так, як вітаються з близькими людьми; лагідно запросити одне одного до розмови
Запитання до дітей
1. Яких людей у вашій родині називають близькими? Чому?
2. Як ви та ваші батьки ставитеся до них?
3. Як близькі люди ставляться до вас і ваших батьків?
ІІ. Пізнавальна діяльність
Вихователь читає дітям казку
Дружба братів — велике щастя
Киргизька казка
Колись жив на світі мудрий старий. Мав він девятьох синів. Але от бесіда: не слухались вони батька і кожен робив, що хотів. Старші били молодших, а ті лихим оком дивилися на старших. Люди сміялися над ними: це ж треба, у розумного батька ростуть дурні сини! Частенько їх ображали поодинці.
Одного разу батько пішов до лісу і приніс дев’ять міцних хворостин. Зв’язавши їх до купи, він зібрав синів і сказав їм:
– Діти мої, я хочу перевірити вашу силу. Спробуйте переломити ці де’вять лозин.
Кожен по черзі спробував виконати завдання, але нікому це не вдавалося. Коли всі добряче потомилися, батько розв’язав хворостини і подав їм синам по одній — хлопці легко переломили їх. Тоді старий посадив синів навколо себе і сказав:
– Я дуже боюся за ваше майбутнє. Зараз кожен з вас, немов та лозинка, що її легко зламати. Якщо ж ви житимете дружно, то жоден ворог не буде вам страшний. Ви ж і самі побачили: одну хворостинку кожний легко зламав,а подужати всі їх разом не зміг ніхто з вас.
З тих пір брати стали жити дружно. Молодші слухалися старших, старші підтримували менших, і всі трудилися, допомагаючи один одному, а люди їх поважали. У киргизів навіть з’явилася приказка « Дружба братів - велике щастя ».
Бесіда за змістом казки ведеться з використанням прийому « Дельфін » (педагог звертається до змісту прочитаного твору,потім-до життєвого досвіду дітей).
Запитання до дітей
1. Чому люди сміялися над братами?
2. Чи спостерігали ви ситуації,коли хтось не дружньо поводився з близькими людьми? Як почувалися ті люди? А ви?
3. Чому жоден із синів не зміг переламати дев’ять хворостин разом?
4. Чи доводилося вам бачити,як близькі люди разом долають якісь труднощі?
5. Як змінилося життя братів після батькового уроку?
6. Чому треба ставитися до близьких по – дружньому? Як маємо ставитися до інших людей?
Дорослий разом з дітьми виводить моральне правило: « З близькими людьми намагайся підтримувати дружні стосунки; вчасно приходь на допомогу; не ображайся через дрібниці, не сварися; долучайся до спільної роботи на користь інших ». Підбиває підсумок: « Сила близьких людей у єдності ».
III. Перетворювальна діяльність
Ігрова вправа – імпровізація
« Як я ставитимуся до близьких »
Педагог демонструє дітям зображення людей різного віку в різних життєвих ситуаціях, пропонує описати свою можливу поведінку в цих ситуаціях, що виражатиме доброзичливе ставлення до них. (Наприклад, на малюнку зображено бабусю з величезною сумкою. Дитина, розповідає, що можна покликати братика і разом допомогти бабусі нести сумку).
Ігрова вправа
« Як проявляти любов до рідних людей »
Педагог пропонує кожній дитині назвати близьку їй людину і можливі варіанти прояву любові та дружнього ставлення до неї. Орієнтовані відповіді: погладити, обійняти,допомогти на кухні,сказати добрі слова, разом прибиратиму квартирі, домовитися про спільні справи, приготувати незвичайний сюрприз
Ігрова вправа
« Крісло дружніх стосунків »
Педагог пропонує охочим сісти в « чарівне крісло », щоб стати такою людиною,яка зможе підтримувати дружні стосунки з близькими людьми
IV Рефлексивна діяльність
Запитання до дітей
1. Як би ви хотіли, щоб люди ставилися до вас?
2. Як ви ставитеся до близьких людей?
3. Чи потрібно для цього щось змінити у вашій поведінці?
Педагог пропонує дітям спробувати прожити один день,дотримуючись виведеного морального правила, а потім зустрітися й обговорити свої враження.
Усі разом роблять висновок про необхідність дотримання цих правил у повсякденному житті.