Для більшості професій спілкування складає основу діяльності. Від форми, стилю спілкування, його емоційного забарвлення значною мірою залежить ефективність роботи. До подібних професій, безперечно, належить і професія юрист. Навички, уміння і здатності в сфері спілкування проявляються у ній як основні фахові риси особистості, особливо на управлінському рівні..
Як правило, у спілкуванні виділяють такі елементи:
1. Комунікативність, під якою розуміють, у вузькому значенні слова, обмін інформацією між суб'єктом і об'єктом управління;
2. Інтеракція — їх взаємодія, що передбачає певну форму організації, структуру підприємства;
3. Міжособова перцепція — процес взаємопізнання суб'єктами спілкування один одного як основа їх порозуміння.
Комунікативна сторона включає засоби спілкування, якими є різноманітні знакові системи, насамперед промову, а також оптико-кінетичну систему знаків (жести, міміка, пантоміма), пара- і екстралінгвістичні системи (інтонація, паузи, система організації простору і часу спілкування, система «контакту очей»). Важливою характеристикою комунікативного процесу з точки зору управління є намір його учасників вплинути один на одного. Під час спілкування між людьми повинна відбуватися не просто передача інформації від суб'єкта до об'єкта, але й уточнення, збагачення цих відомостей, формування установок, цілей, намірів.
Перцептивна сторона управлінського спілкування включає процес формування уяви іншої людини. З точки зору ефективності управлінського впливу процес сприйняття об'єктом і суб'єктом управління один одного не є рівноцінним. Наприклад, кожен керівник розуміє, наскільки важливо сформувати необхідну уяву у підлеглих, існує навіть таке поняття, як самопрезентація керівника. Важливу роль у процесі управління відіграють сприйняття — рефлексія, ефекти «ореолу», первинності, новизни тощо.
Інтерактивну сторону управлінського спілкування, тобто взаємодію керівника і підлеглого в процесі управління, можна інтерпретувати як організацію спільної діяльності виконавців. Обмін інформацією, знаннями, наявність порозуміння між суб'єктом і об'єктом управління реалізується при організації виконання управлінського рішення. Інтерактивна сторона включає вироблення загальної стратегії взаємодії, тому вона нерозривно пов'язана з практичною діяльністю об'єкта і суб'єкта управління.
ВИСНОВКИ ДО ТРЕТЬОГО ПИТАННЯ
Процес спілкування є багатогранним і вимагає від мовців умілого послуговування основними прийомами вербальної та невербальної комунікації, якщо метою контакту є порозуміння і досягнення поставлених цілей через задоволення очікувань обох сторін.
МЕТОДИЧНІ ПОРАДИ ЩОДО ПІДГОТОВКИ ДО ДАНОЇ ТЕМИ:
Готуючись до теми необхідно
а) опрацювати навчальну і наукову літературу, що зазначена в лекції;
б) визначити:
- сутність основних понять теми;
- елементи, які покращують результативність процесу спілкування.
ТЕМА №7: РЕАЛІЗАЦІЯ КУЛЬТУРИ ПРОФЕСІЙНОГО МОВЛЕННЯ ЮРИСТА ПІД ЧАС УСНОГО ВИСТУПУ
(2 години)
План лекції
1.Культура усного ділового мовлення юриста……………………………. 62
2.Жанри усного ділового мовлення, їх специфіка……………………….... 64
3.Етикетні формули ввічливості в усному діловому мовленні…………... 66
4.Етикет ділового листування………………………………………………... 67
РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА:
1.Бабич Н.Д. Основи культури мовлення / Надія Денисівна Бабич.- Львів: Світ, 232 с.
2.Венжинович Н.Ф. Сучасна українська літературна мова: Навч.посіб.-3-тє вид., випр. і доп.-К., 2008.
3.Загнітко А.П., Данилюк І.Г. Українське ділове мовлення: професійне і непрофесійне спілкування. - Донецьк, 2004.
4.Зубков М. Г. Сучасна українська ділова мова: підручник для вищ. та середніх спец. навч. закладів / М. Г. Зубков. – 9-те вид., випр. і доп. - Х., 2009.
5.Кацавець Р.С. Культура мови у професійному спілкуванні юристів: Навчальний посібник.-К, 2007.
6.Культура фахового мовлення: Навчальний посібник / За ред. Н.Д.Бабич.-Чернівці, 2006.
7.Мацько Л.І., Кравець Л.В. Культура української фахової мови. Навч. посібник.-К.,2007.
8.Сербенська О.А. Культура усного мовлення. Практикум: Навчальний посібник.-К., 2004.
9.Токарська А.С., Кочан І.М. Культура фахового мовлення: Навч. посібник для студ. вузів. - Львів, 2003.
МЕТА ЛЕКЦІЇ
ознайомлення з новою навчальною дисципліною, її основними поняттями та термінами, формами реалізації культури професійного мовлення і методами їх застосування на практиці; набуття студентами додаткових теоретичних знань лінгвістичного змісту.