Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Висновки до першого питання. В офіційно-діловому стилі при називанні осіб за професією, званням, родом діяльності перевага віддається формам чоловічого роду навіть у тих випадках




В офіційно-діловому стилі при називанні осіб за професією, званням, родом діяльності перевага віддається формам чоловічого роду навіть у тих випадках, коли в загальнонародній мові є відповідники форм жіночого роду, оскільки в названій сфері спілкування підкреслюється не стать людини, а її службове та соціальне становище.

ІІ. Функції звертання в ділових текстах. Творення форм кличного відмінка імен та імен по батькові

Звертання в документах є обов’язковими у службових листах різних видів. Крім того, що звертання вимагає правильної граматичної форми (кличного відмінка), слід виважено використовувати іменники та прикметники, що вказують на шанобливе ставлення до адресата: пане, добродію, товаришу, колего, шановний, вельмишановний, високоповажний, дорогий.

В українській мові іменники мають кличний відмінок, успадкований від давньоукраїнської мови. Клична форма утворюється від іменників жіночого і чоловічого роду – назв осіб, а також від назв тварин, явищ природи, предметів при їх персоніфікації.

Клична форма іменників І відміни

Іменники твердої групи утворюють кличну форму за допомогою закінчення –о: Миколо, Ірино, Алло, колего.

Іменники м’якої групи у кличному відмінку мають закінчення –е (-є): Маріє, Ксеніє, нене.

Клична форма іменників ІІ відміни

Закінчення –у мають іменники твердої групи: сину, батьку, діду; деякі іменники мішаної групи з основою на шиплячий (крім ж): викладачу, глядачу, товаришу.

Закінчення - ю виступає в іменників м’якої групи: лікарю, секретарю, Геннадію, Сергію,Віталію.

Іменники твердої групи у більшості випадків мають закінчення –е: друже, адвокате, нотаріусе, Володимире, професоре, командире. До цієї ж групи належать іменники м’якої групи із суфіксом - ець-: хлопче, молодче, але: бійцю, знавцю, добровольцю.

Імена по батькові жіночого роду мають у кличному відмінку закінчення –о, імена по батькові чоловічого роду – закінчення у: Ірино Петрівно, Надіє Михайлівно, Степане Івановичу, Петре Васильовичу.

У звертаннях, що складаються з двох власних назв (імені та по батькові) або із загальної назви та імені, усі слова мають форму кличного відмінка: пане Віталію, друже Євгенію, колего Маріє.

У звертаннях, що складаються із загальної назви й прізвища, кличну форму має тільки загальна назва, а прізвище виступає у формі називного відмінка: депутате Соколовський, пані Кравець, добродіюМазур.

У звертаннях, що складаються із двох загальних назв, у кличному відмінку обов’язково вживається перше слово, друге може виступати у формі як називного. так і кличного відмінка: добродію секретар (секретарю), пане голово (голова), товаришу майоре (майор).

ВИСНОВКИ ДО ДРУГОГО ПИТАННЯ

Правильне застосування форми кличного відмінка іменників при звертаннях є свідченням не тільки грамотності мовця, але і його загальної культури.

 

ІІІ. Складні випадки відмінювання слов’янських та неслов’янських прізвищ у ФАХОВИХ текстах

Жіночі і чоловічі прізвища на –а,-я, що належать до іменникового типу, відмінюються, як іменники І відміни (Щербина, Кучеря, Брага, Муха, Морока), при цьому чергування приголосних у непрямих відмінках зберігаються.

Жіночі прізвища на о та приголосні не відмінюються: Гладій. Коваленко, Мороко, Коваль.

Чоловічі прізвища не відмінюються, якщо закінчуються на –е, -і: Ле, Трублаїні, Роде, Півторадні.

Прізвища, які походять від назв тварин, предметів у офіційних документах рекомендується вживати у поєднанні з ім’ям, назвою посади: оголосити подяку Ірині Петрівні Зозулі, схвалити пропозицію інженера Пасіки Р.Ю., виступив доцент Паляниця С.Д.

У подвійних прізвищах компоненти змінюються за загальними правилами: драматургія Карпенка-Карого, повість Нечуя-Левицького, трагічна доля Старицької-Черняхівської, але: творчість Михайла Драй-Хмари, музика Кос-Анатольського.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 678 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студенческая общага - это место, где меня научили готовить 20 блюд из макарон и 40 из доширака. А майонез - это вообще десерт. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2316 - | 2272 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.