Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Основи конституційного права України. кон вступає в силу з 1 січня 1990 р.; протягом трьох—п'яти років на укра­їнську мову переходять державні органи і службові особи






 


кон вступає в силу з 1 січня 1990 р.; протягом трьох—п'яти років на укра­їнську мову переходять державні органи і службові особи, переводиться діловодство; протягом п'яти—десяти років на українську мову перево­диться виховання, освіта й інші сфери.

Водночас, як зазначалось на парламентських слуханнях «Про функ­ціонування української мови в Україні» 22 травня 2003 р., хоча законо­давча база з цього питання відповідає загальноприйнятій світовій прак­тиці й узгоджується з відповідними міжнародно-правовими актами, однак останнім часом, незважаючи на законодавче закріплення за укра­їнською мовою статусу державної, відбувається процес звуження сфери її застосування, що спричиняє соціальне напруження у суспільстві, по­роджує сепаратистські настрої, суперечить інтересам національної без­пеки України та ставить під загрозу її суверенітет і державне самовизна­чення. Отже, мовна ситуація в Україні свідчить про те, що лише задекларованості державного статусу української мови для повноцінно­го та незворотного утвердження її в усіх сферах суспільного життя недо­статньо — необхідні механізми реалізації політики держави у цій сфері. А тому, вважаючи, що державна мовна політика в Україні повинна відпо­відати конституційним нормам, положенням відповідних міжнарод­но-правових зобов'язань України та стратегії державотворення, врахову­ючи необхідність вироблення послідовного та виваженого підходу у розв'язанні мовних проблем, недопущення при цьому політичних спекуля­цій і міжетнічних конфліктів та відзначаючи важливість збереження ста­більності в державі та усвідомлюючи, що застосування мов у державі має стати чинником єднання, а не розбрату, — учасники слухань рекомендують Президенту, Верховній Раді та Кабінету Міністрів України прийняти від­повідні нормативні акти та розробити державні програми щодо розвитку, функціонування та дослідження української мови.

Констатуючи демократичний характер політики України у сфері ви­користання як української, так і мов національних меншин, слід пам'я­тати й про тернистий шлях української мови на українській землі, свід­ченням чого є хоча б такі офіційні акти: Указ Петра І про заборону книгодрукування українською мовою (1720); Указ Катерини II про за­борону викладання українською мовою (1754); розпорядження Синоду про вилучення українських текстів з церковних книг і букварів (1769); заборона викладання українською мовою у школах Західної України (1817); циркуляр Валуєва про заборону видання українською мовою будь-яких книг і обмеження художніх (1863); Емський указ про заборо-


чення в Україні російської мови (1938 р.); постанова Ради Міністрів УРСР «Про заходи по подальшому вдосконаленню вивчення та викла­дання російської мови в загальноосвітніх школах УРСР» (1978) та бага­то інших.

§ 8. Національна політика України

Засади національної політики в Україні визначені Конституцією, Декларацією прав національностей України від 1 листопада 1991 р. та За­коном «Про національні меншини в Україні»- від 25 червня 1992 р.

Зокрема, у Декларації прав національностей України проголошено, що Українська держава гарантує всім народам і національним групам, які проживають на її території: рівні права та свободи, при цьому дис­кримінація за національною ознакою забороняється; право на збережен­ня їх традиційного розселення; належні умови для розвитку всіх націо­нальних мов і культур; право вільного користування рідною мовою в усіх сферах суспільного життя; право сповідувати свою релігію, вико­ристовувати свою національну символіку, відзначати свої національні свята, брати участь у традиційних обрядах своїх народів; право створю­вати свої культурні центри, товариства, земляцтва, об'єднання тощо; пам'ятки історії та культури народів та національних груп на території України охороняються законом.

Згідно з Конституцією держава сприяє консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, а також розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України.

Україна дбає про задоволення національно-культурних і мовних по­треб українців, які проживають за межами держави.

Основні напрями реалізації цих принципів регламентовані Законом «Про національні меншини в Україні». У ньому визначене поняття націо­нальних меншин і проголошено, що Україна гарантує рівні права і сво­боди всім своїм громадянам незалежно від їх національного походжен­ня, усі громадяни України користуються захистом держави на рівних підставах.

Громадяни України всіх національностей зобов'язані дотримувати­ся Конституції і законів України, оберігати її державний суверенітет і територіальну цілісність, поважати мови, культури, традиції та звичаї українського народу і всіх національних меншин.



Глава 4






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 289 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наглость – это ругаться с преподавателем по поводу четверки, хотя перед экзаменом уверен, что не знаешь даже на два. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2675 - | 2239 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.