Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Основи конституційного права України






 


Анеписана конституція — це коли її немає у вигляді одного ком-ілексного політико-правового акта, а ті відносини, які повинні бути вре-ульовані конституцією, врегульовані окремими конституційними за­гонами. Неписана конституція, наприклад, функціонує у Великій Зританії, де конституцію замінюють такі акти, як: Велика хартія віль-юстей 1215 р.; Білль про права 1689 р.; Акт про престолонаслідування.701 р.; Акти про парламент 1911 р. та 1949 р.; Закони про членство в па-гаті лордів 1958 р. та 1963 р.; Акт про громадянство 1981 р.; Акт про на-юдне представництво 1983 р. (виборчий закон); Акт про місцеве управ-гіння 1972 р. тощо. Крім Великої Британії, неписана конституція діє у Фінляндії, Новій Зеландії, Ізраїлі та деяких інших країнах.

Залежно від характеру процедури внесення змін і доповнень до кон-титуції розрізняють гнучкі конституції, які передбачають таку ж про-іедуру внесення змін і доповнень до них, як і до звичайних законів, та корсткі конституції, які змінюються в особливому порядку, з дотри-іанням ускладненої процедури.

§ 3. Історичний аспект

розвитку українського конституціоналізму

та передумови прийняття

і загальна характеристика Конституції України

При характеристиці історичного аспекту розвитку українського сонституціоналізму слід брати до уваги, що тривалий час і в Україні йяла неписана конституція, тобто функції конституції виконували кон-:титуційні закони, якими є Правда Ярослава, Універсали Центральної Зади 1917—1918 р., Універсали Української Народної Республіки [918 р. та інші нормативні акти, якими врегульовувалися найважливіші державно-правові відносини.

Першою писаною конституцією України та й Європи вважається «Конституція Пилипа Орлика»- від 5 квітня 1710 р. Вона складалась з іреамбули та 16 параграфів, у яких були зафіксовані основні принципи >рганізації й функціонування Української держави, проголошувався сурс на вихід із союзу з московським царем, наголошувалося на необхід-іості поділу влади на законодавчу та судову тощо.

Оскільки Конституція УНР від 29 квітня 1918 р. була лише ухвале-


цюючих та експлуатованих мас пролетаріату і найбіднішого селянства, влада яких здійснювалась радами робітничих, селянських та червоноар-мійських депутатів. Нею проголошувалось скасування приватної влас­ності, її завданням визначалось здійснення переходу від буржуазного ладу до соціалізму, після чого диктатура, а згодом і держава мали зник­нути, поступившись місцем вільним формам співжиття.

15 травня 1929 р. XI Всеукраїнським з'їздом рад була прийнята нова Конституція УСРР, у якій вона проголошувалась соціалістичною держа­вою робітників і селян. Органами влади УСРР визнавались Всеукраїн­ський з'їзд рад робітничих, селянських та червоноармійських депутатів, ВУЦВК та РНК. Тут констатувалось входження УСРР до СРСР і за УСРР визнавались такі повноваження, як: ухвалення власної Конституції, яка має відповідати Конституції СРСР; територіальне верховенство; ство­рення власних органів державної влади і управління; прийняття до грома­дянства УСРР на основі єдності радянського громадянства; обрання пов­новажних представників України до Ради національностей Союзу РСР та делегатів на Всесоюзний з'їзд рад; право на законодавчу ініціативу. Але ос­кільки ця Конституція закріплювала принцип верховенства загальносоюз­них органів та законодавства, то це свідчило про те, що Україна свій сувере­нітет фактично втратила.

ЗО січня 1937 р. XIV Всеукраїнським з'їздом рад була затверджена Конституція УРСР, яка проголошувала перемогу соціалізму та непо­рушність соціалістичних виробничих відносин. УРСР проголошува­лась соціалістичною державою робітників і селян, у якій вся влада нале­жить трудящим міста і села в особі рад депутатів трудящих. її еконо­мічною основою проголошувалась соціалістична власність у формі дер­жавної і колгоспно-кооперативної власності та соціалістична система господарювання. Вищим органом державної влади проголошувалась Верховна Рада УРСР. В період між сесіями ці функції покладались на її Президію, яка була наділена повноваженнями видавати укази, тлумачи­ти закони республіки, контролювати роботу уряду, скасовувати рішен­ня обласних рад у разі невідповідності їх законам, скликати сесії Вер­ховної Ради, проводити референдуми, присвоювати почесні звання республіки, здійснювати помилування тощо. Урядом республіки визна­валась Рада народних комісарів як вищий виконавчий і розпорядчий ор­ган державної влади, який створювався Верховною Радою. На місцях функції державного управління виконували обласні, міські, районні, •; ™ г-отттлттні па™ ттяппттних депутатів і їх виконкоми. Ради всіх



Глава 4






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 310 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Чтобы получился студенческий борщ, его нужно варить также как и домашний, только без мяса и развести водой 1:10 © Неизвестно
==> читать все изречения...

2407 - | 2286 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.