літичні, економічні, зі спеціальних питань. За способом легалізації: договори, що підлягають ратифікації, і ті, що затверджуються уповноваженими органами.
Цей закон визначає порядок укладення, ратифікації, виконання і денонсації міжнародних договорів України з метою забезпечення її національних інтересів. Він застосовується до всіх міжнародних договорів — міждержавних, міжурядових і міжвідомчих, незалежно від їх форми і найменування (договір, угода, конвенція, пакт, протокол, обмін листами або нотами). Поняття «укладення міжнародного договору» охоплює такі процеси, як ведення переговорів з метою підготовки тексту договору, прийняття тексту договору та висловлення згоди на обов'язковість міжнародного договору для України.
Міжнародні договори можуть укладатися з іноземними державами та міжнародними організаціями від імені: України, уряду, міністерств та інших центральних органів державної виконавчої влади.
Від імені України можуть укладатися політичні, територіальні, мирні, щодо прав і свобод людини, про громадянство, про участь України у міждержавних союзах, про військову допомогу, про використання території та природних ресурсів України тощо.
Від імені уряду укладаються договори з економічних, торговельних, науково-технічних питань, що належать до його компетенції.
Від імені міністерств та інших центральних органів виконавчої влади укладаються договори з питань, що належать до їх компетенції.
Пропозиції щодо укладення міжнародного договору подаються уряду Міністерством закордонних справ України. Уряд розглядає ці пропозиції і подає їх разом з відповідними висновками Президентові, а щодо договорів, які укладаються від імені уряду, приймає рішення про укладення такого договору. Ведення переговорів щодо підготовки та підписання міжнародного договору здійснюється лише уповноваженими на те особами. Але Президент, Прем'єр-міністр і міністр закордонних справ мають право вести переговори і підписувати міжнародні договори без спеціальних повноважень.
Повноваження на ведення переговорів і підписання міжнародного договору надаються: щодо договорів, які укладаються від імені України, — Президентом; від імені уряду — урядом, або за його дорученням Міністерством закордонних справ; щодо договорів міжвідомчого характеру — відповідним міністерством або відомством разом із Міністер-
Ратифікація міжнародних договорів України здійснюється Верховною Радою шляхом прийняття спеціального закону про ратифікацію. Договори, які не потребують ратифікації, легалізуються шляхом їх затвердження Президентом у формі указу, а урядом — у формі постанови. Укладені і ратифіковані (затверджені) міжнародні договори України становлять невід'ємну частину її національного законодавства і підлягають неухильному дотриманню Україною. Загальний нагляд за їх виконанням здійснює Міністерство закордонних справ.
Якщо міжнародним договором України, укладення якого відбулось у формі закону, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені національним законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору.
У разі істотного порушення міжнародного договору України іншими його учасниками, він може бути денонсований (розірваний) у тому ж порядку, у якому відбувалась його легалізація.
§ 10. Поняття і загальна характеристика прав і свобод людини і громадянина
Права і свободи — це обсяг і межі тих благ, які держава зобов'язалася гарантувати особі й суспільству.
Саме тому чітке їх визначення, юридичне закріплення і створення умов для реалізації та захисту має визначати зміст і спрямованість діяльності держави.
Право — це визначена законом міра можливої поведінки особи.
Оскільки здійснювати чи не здійснювати своє право залежить від волі особи, то права іноді називають суб'єктивними правами особи.
Обов 'язок — це визначена законом міра обов'язкової поведінки особи, недотримання якої зумовлює правові наслідки.
А оскільки виконання чи невиконання обов'язку від волі особи не залежить, то обов'язки називають юридичними обов'язками особи.
Свобода —це також суб'єктивне право особи, яке являє собою способи (форми) її можливої поведінки.
При характеристиці прав і свобод, як правило, використовується метод класифікації, а тому, насамперед, за значенням права і свободи поділяються на основні (конституційні) та інші, тобто ті, що передбачені в
Глава 4