При введенні в експлуатацію нового обладнання, інших засобів виробництва і матеріалів керівництвом підприємства враховуються всі заходи з попередження нещасних випадків і зниження ризику для здоров’я працюючих.
Для виконання наведених завдань на підприємстві:
- перевіряється, чи надав виробник або постачальник усі необхідні документи, що стосуються безпечності обладнання;
- перевіряється, чи має організація, що проводитиме монтаж і наладку обладнання, відповідні дозволи і ліцензії;
- визначається, яким чином у контракті з монтажною організацією вирішені питання охорони праці щодо працівників монтажної організації, а також працівників підприємств, на яких може виникнути небезпека під час проведення монтажних робіт;
- якщо монтаж здійснюється власними силами, чи вжито всіх необхідних заходів щодо безпечного виконання робіт;
- одержуються необхідні дозволи на введення об’єкта в експлуатацію;
- враховуються заходи безпеки при введенні об’єкта в експлуатацію.
Поточна експлуатація обладнання у встановленому режимі звичайно регламентована відповідними документами фірми-виробника, а для деяких видів обладнання підвищеної небезпеки ще й відповідними нормативно-правовими актами. Тому процедури та інструкції, що стосуються поточної експлуатації, відображають зміст вказаних документів.
Будь-яке порушення встановленого технологічного процесу становить підвищену небезпеку для працюючих, тобто нестандартну ситуацію. Якщо такі порушення можуть призвести до небезпеки для великої кількості працівників або ланок підприємства – вони розглядаються у Плані локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій. Якщо вони становлять небезпеку для окремих працівників - вони вказуються у послідовності дій працівників в разі виникання аварійної ситуації.
Визначаються організаційні заходи для забезпечення безпеки працівників підприємства, що задіяні (не задіяні) у роботах з виведення об’єктів з експлуатації.
Враховується можливість роботи сторонніх фірм (наприклад, монтажних або транспортних), що може становити небезпеку для працівників підприємства.
Аналіз і попередження можливих загроз життю і здоров’ю працюючих
Аналіз ефективності СУОП
СУОП організоване на підприємстві таким чином, щоб здійснювалось адекватне та постійне управління з урахуванням усіх факторів, що впливають на охорону праці, і орієнтується на проведення запобіжних дій, що унеможливлюють виникнення небезпечних ситуацій, але при цьому, у випадку їх виникнення, вона повинна своєчасно реагувати на них та усувати їх.
Управління СУОП забезпечується виконанням наступних функцій і методів:
- облік, аналіз та оцінка умов праці;
- планування робіт з охорони праці;
- контроль за станом охорони праці та функціонування системи;
- стимулювання діяльності структурних підрозділів та відділів за забезпечення високого рівня охорони праці;
- використання дисциплінарно-виховних заходів до осіб, які припускаються порушень вимог стандартів, Правил, норм, інструкцій та іншої нормативної документації з охорони праці.
Керівництво підприємства повинно регулярно проводить аналіз ефективності функціонування СУОП. При цьому поводиться:
- оцінка відповідності загальної стратегії системи, яку викладено в розділі 4.1., існуючим потребам;
- визначається доцільність змін в структурі системи, прогнозуються наступні заходи щодо удосконалення СУОП.
При аналізі ефективності СУОП керівництво підприємства враховує:
- результати розслідування нещасних випадків на виробництві, випадки погіршення здоров’я і виникнення професійних захворювань та причини виникнення небезпечних ситуацій;
- додаткові внутрішні та зовнішні фактори, а також зміни, включаючи організаційні, що можуть вплинути на стан охорони праці.
Висновки аналізу документально за фіксуються і доведені до відома осіб, відповідальних за конкретний елемент системи, а також до працівників та їх представників.