Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Залучення співвідповідачів




Суть. Участь у процесі декількох відповідачів, замість од­ного, створює позивачу додаткові переваги.

Застосування. Відповідно до ст. 104 ЦПК України, позов може бути пред'явлений спільно кількома позивачами або до кількох відповідачів. Кожний з позивачів або відповідачів що-До другої сторони виступає в процесі самостійно.

Співучасть буває обов'язкова і факультативна. Обов'язкова співучасть існує при спільності (неподільності) матеріальних прав і обов'язків кількох осіб, зокрема, у таких справах:

1) про відшкодування шкоди, заподіяної діями декількох осіб (співвідповідачі - усі ці особи);

2) про виключення майна з опису (співвідповідачі - борж­ник і стягу вам);

3) про захист честі та гідності та спростування відомостей, поширених засобом масової інформації (співвідповідачі - реї дакція та автор);

4) про поновлення на роботі (співвідповідачі - підприєм­ство та посадова особа, за розпорядженням якої проведено незаконне звільнення).

Факультативна співучасть настає з обставин процесуально­го характеру: через доцільність одночасного розгляду кількох справ, з метою економії коштів і часу на їх провадження.'7

Відповідачу вигідно мати декілька відповідачів. По-перше, кожен із них зацікавлений у тому, щоб не відповідати за позо­вом. Тому хоч вони й на одній стороні, їх інтереси цілком різ­ні, тому є грунт для зіштовхування співвідповідачів.

По-друге, бажаючи захистити свої інтереси, співвідповідачі будуть надавати суду докази, які позивач може використати для обгрунтування власної позиції.

По-третє, рішення суду, за яким на співвідповідачів покла­дається солідарний обов'язок, може бути виконане за рахунок будь-кого із них. Стягувач матиме більше шансів на реальне виконання рішення.

Співвідповідача найкраще притягати з самого початку, але це можна зробити і в процесі розгляду справи шляхом подан­ня суду відповідної заяви.

Притягнення другого співвідповідача може використовува­тися також як альтернатива заміні неналежного відповідача. Нагадаємо, що таким визнається особа, яке не повинна відпо­відати за позовом, оскільки вона не є учасником спірного пра-вовідношення. У такий спосіб позивач «зберігає» первісного відповідача, але й притягує другого, належного. Щодо пер­винного відповідача суд у позові відмовить, але він змушений буде брати участь у справі.

Зміна позивача

Суть. Сторонами є особи, між якими існує матеріально-правовий спір. Тому зміна учасників матеріально-правових відносин призводить до зміни сторони.

Застосування. Одним із способів зміни осіб у зобов'язанні є цесія (уступка вимоги або переведення боргу). Відповідно до ст. 197 ЦК України, уступка вимоги кредитором іншій особі

„опускається, якщо вона не суперечить закону чи договору бо коли вимога не пов'язана з особою кредитора. Не допус-а ться уступка вимог про відшкодування майнової шкоди, викликаної ушкодженням здоров'я або заподіянням смерті.

Зміна позивача ефективна, коли у нового позивача існують важелі впливу на відповідача. Разом з тим, потрібно врахову­вати, що в такому випадку відбувається правонаступництво, а тому дій вчинені попередником, обов'язкові для правонаступ­ника.

Про уступку права вимоги позивач повинен повідомити боржника та суд. З цього часу первісний позивач стає неналеж­ною стороною. Відповідно до ст. 105 ЦПК України неналежна сторона підлягає заміні за згодою позивача.

Цей тактичний прийом може використовуватися також для зміни підвідомчості, особливо коли спір виник між фізичною і юридичною особою. Якщо фізична особа - позивач уступає свої вимоги юридичній особі (навіть своєму підприємству), то справа стає не підвідомча суду і відповідно до п. 1 ст. 227 ЦПК України провадження у справі закривається.

Такий прийом доцільно використовувати, наприклад, якщо позивач відчуває, що програє справу. Після заміни його юри­дичною особою провадження у справі закривається. Розгляд справи в господарському суді розпочинається заново, отже, процесуального правонаступництва не відбувається. Фактич­но, позивач отримує інший шанс.

Є ще один цікавий момент. У господарському процесі як джерело доказів не використовуються показання свідків. То­му якщо в загальному суді позивач міг програти саме через ці докази, то в господарському процесі вони йому не загро­жують. Витребувати та приєднати показання свідків, отри­мані загальним судом, господарський суд також не може, адже буде порушено принцип безпосередності судового роз­гляду.

Зміна ціни позову

Суть. Під час порушення справи заявляти малі вимоги, а в судовому засіданні їх збільшувати.

Застосування. Відповідно до ст. 103 ЦПК України, пози­вач має право протягом усього часу розгляду справи до поста­новления рішення збільшити чи зменшити розмір позовних вимог, або відмовитися від позову.

Застосування цього тактичного прийому дозволяє мінімі­зувати державне мито, що сплачується при поданні позовної заяви. До того ж відповідач захищатиметься проти малих вимог так само, як і проти великих. Отже, позивач матиме змогу перевірити, які є у відповідача докази і аргументи про­ти позову.

Цивільне процесуальне законодавство не пов'язує зміну ціни позову із зміною підстав позову. Але ці елементи взаємо-обумовлені, а тому зміну ціни позову потрібно супроводжува­ти зміною підстав позову. Приводом збільшення позовних вимог можуть бути: перерахунок збитків на день вирішення справи, заявления додаткових вимог (наприклад, сплата інф­ляційних збитків та річних), зміна способу розрахунку збит­ків, уточнення ринкової вартості витребуваного майна.

Безпідставна та немотивована зміна ціни позову діє проти позивача, свідчить про відсутність правової позиції у справі.

Потреба змінити ціну позову виникає також коли позивач міняє позовні вимоги і замість витребування майна в натурі вимагає відшкодування збитків. Пояснимо на прикладі. Пози­вач звернувся з позовом про витребування у відповідача авто­мобіля. Заявлена ціна позову - 15000 грн. Позивач знає, що автомобіль коштує дорожче, але це не має значення, адже йому потрібний автомобіль, а не гроші.

У процесі розгляду справи було встановлено, що автомо­біль був проданий іншій особі. Позивач розуміє, що вимога про витребування майна в натурі не буде задоволена, оскільки у відповідача спірного майна немає. Тому він змінює позовні вимоги і вимагає відшкодування збитків. Тепер позивач заці­кавлений у встановленні дійсного розміру збитків. Він наво­дить суду докази про ринкову вартість автомобіля у розмірі 31000 грн. (наприклад, висновок спеціаліста) і подає заяву про збільшення розміру позовних вимог. У межах цих вимог суд розглядає справу далі.

Відповідно до ст. 206 ЦПК України, суд, присуджуючи майно в натурі, повинен вказати в рішенні вартість майна, яку належить стягнути з відповідача, якщо при виконанні рішення присудженого майна не буде в наявності. Відомості про вар­тість майна суд отримує з доказів, наданих сторонами і, на­самперед, з ціни позову, вказаної позивачем. Отже, він зацікав­лений вказати суду дійсну або навіть завищену вартість май­на, якщо припускає, що спірного майна у відповідача не виявиться.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-19; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 440 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

В моем словаре нет слова «невозможно». © Наполеон Бонапарт
==> читать все изречения...

2173 - | 2121 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.