Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Окисно-відновні індикатори комплексонометрії




Якщо титрувати хелатоутворюючим реагентом розчин, в якому знаходяться у рівновазі два йона якогось металу з різними ступенями окиснення, то в точці еквівалентності відбувається різка зміна редокс-потенціалу розчину, що обумовлено різною стійкістю комплексів йонів металу у різних ступенях окиснення. Стрибок редокс-потенціалу в точці еквівалентності може бути виявлений не тільки потенціометрично, але і за допомогою кольорового індикатора.

Прикладом цього може бути система Fe3+/Fe2+, де співвідношення констант стійкості комплексів Fe3+- та Fe2+-іонів з ЕДТА становить близько 1011. Йони Fe3+ можна титрувати навіть у сильнокислому розчині, у якому Fe2+-іони практично не утворюють комплексу. Тому редокс-потенціал розчину при такому титруванні залежить від концентрації Fe3+-іонів, оскільки концентрація Fe2+-іонів залишається практично сталою. Отже, зміна Е пов’язана із зміною концентрації Fe3+-іонів, і стрибок редокс-потенціалу, що відповідає стрибку рFe, відбувається тоді, коли до розчину додано таку кількість ЕДТА, що еквівалентно вмісту у розчині Fe3+-іонів. Концентрація Fe2+-іонів при цьому не має суттєвого значення, так як вона впливає лише на абсолютне значення Е, а не на його зміну у процесі титрування.

Іншим прикладом може бути система Cu2+/Cu+. Лише Cu2+-іони утворюють стабільний комплекс з ЕДТА, тоді як Cu+-іони практично не беруть участі в комплексоутворенні. Тому редокс-потенціал системи Cu2+/Cu+ залежить від концентрації Cu2+-іонів.

Однак, визначити кінцеву точку комплексонометричного титрування йонів таких металів за стрибком редокс-потенціалу не завжди буває можливо.

Із багаточисленних органічних барвників, які здатні оборотно відновлюватися і окиснюватися із зміною забарвлення лише небагато можна застосовувати як редокс-індикатори при комплексонометричних титруваннях.

До таких сполук відносяться похідні дифеніламіну, які в окисненій формі являють собою інтенсивно забарвлені індофенол (варіаміновий синій) та індамін (Біндшедлера зелений).

Варіаміновий синій
Біндшедлера зелений

Безбарвна лейкооснова варіамінового синього в слабкокислому розчині окиснюється вільними Fe3+-іонами в темнофіолетовий барвник:

.

Нормальний потенціал редокс-системи барвник-лейкоформа при рН=2 становить 0,60В, тому індофенол знову відновлюється утвореними Fe2+-іонами як тільки всі Fe3+-іони зв’язуються в комплекс з ЕДТА; отже, в кінцевій точці комплексонометричного титрування фіолетовий розчин знебарвлюється. Такий метод титрування Fe3+-іонів особливо корисний для мікро- та ультрамікровизначень.

Варіаміновий синій можна використовувати і для визначення Cu2+-іонів в розчинах з рН = 5,0–6,0. У такому середовищі Cu2+-іони також окиснюють лейкооснову в індофенол, якщо до розчину додано невелику кількість SCN–іонів чи значну кількість Cl–іонів. Після того, як всі Cu2+-іони зв’язуються в комплекс, реакція йде в зворотному напрямку і відбувається знебарвлення розчину.

Стрибкоподібна зміна концентрації Zn2+-іонів у розчині, що містить редокс-систему [Fe(CN)6]3-/Fe(CN)6]4-, супроводжується стрибком редокс-потенціалу, обумовленого тим, що Zn2+-іони міцно зв’язують гексаціано(ІІ)ферат-іони з утворенням комплексу чи осаду. Тому у присутності у розчині Zn2+-іонів потенціал розчину стає дуже високим і в такому розчині можливе окиснення бензидину, внаслідок чого утворюються продукти, забарвлені у синій колір.

Бензидин

На основі цього явища засновано визначення значного числа йонів металів методом зворотного титрування: до досліджуваного розчину додають надлишок розчину ЕДТА, потім додають гексаціаноферати (ІІІ) і (ІІ) та бензидин і при значеннях рН ≈ 5,0 титрують надлишок ЕДТА розчином солі Цинку до появи синього чи фіолетового забарвлення.

Металохромні індикатори за своєю дією аналогічні кислотно-основним індикаторам. Якщо кислотно-основні індикатори реагують на рН, то металохромні на рМе:

;

.

Вільна форма металоіндикатора і комплекс його з йонами металів означають концентрації не зв’язаного з йоном металу барвника і металокомплексу, які відрізняються забарвленням. Ця аналогія можлива лише тоді, коли молярні співвідношення між йоном металу і металоіндикатором становлять 1:1. Але часто комплекс йона металу з барвником складу 1:1 може приєднувати ще другу або навіть третю молекулу барвника, чого не буває у протонвмісних сполук. Константи утворення комплексів з молярним співвідношенням Ме:Іnd=1:1 майже завжди у багато разів більші констант утворення комплексів Ме:Іnd=1:2 чи Ме:Іnd=1:3, тому при низьких концентраціях барвника (~ 10-5 моль/дм3) та йонів металу, що не увійшли до комплексу і присутні у розчині в точці еквівалентності комплексонометричного титрування (< 10-5 моль/дм3), враховують лише продукти приєднання складу 1:1. Крім того існують і біметалічні комплекси з барвником Ме2Іnd.

Зміна забарвлення майже завжди є наслідком перетворення комплексу складу 1:1 у не зв’язаний з йоном металу барвник і навпаки. Імовірний також випадок, коли біметалічний комплекс Ме2Іnd безпосередньо перетворюється у не зв’язаний з йоном металу індикатор, минаючи стадію МеІnd.

Металохромні індикатори є одночасно і рН-індикаторами. Як вже зазначалося, наприклад, індикатор еріохром чорний Т в кислому розчині за відсутності багатозарядних йонів металів має червоне забарвлення; при рН=6,3 це забарвлення переходить в синє, а при рН=11,5 – в оранжеве. Аналогічне спостерігається практично у всіх металохромних індикаторів. Але буває, що не тільки металоіндикатор, не зв’язаний у металокомплекс, а також і його металокомплекс складу 1:1 являє собою рН-індикатор, і в залежності від кислотності середовища може існувати у різних протонованих формах, що мають різне забарвлення.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-01-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 788 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Вы никогда не пересечете океан, если не наберетесь мужества потерять берег из виду. © Христофор Колумб
==> читать все изречения...

2309 - | 2124 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.