Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Флуоресцентні індикатори комплексонометрії




В комплексонометрії застосовують і флуоресцентні індикатори. Молекули цих сполук мають декілька атомів, які здатні бути лігандами, і тому такі речовини можуть утворювати комплекси з йонами металів. Зв’язування йона металу, як правило, супроводжується зміною флуоресценції комплексоутворюючої речовини, при цьому змінюється чи забарвлення, чи інтенсивність флуоресценції. Зміну флуоресценції, так як і зміну забарвлення, можна використати для визначення точки еквівалентності при комплексонометричному титруванні. Флуоресцентні індикатори ще називають металофлуорохромними. Їх зручно застосовувати при титруванні забарвлених розчинів.

Як приклади флуоресцентних індикаторів, що застосовуються в комплексонометрії, можна назвати 8-оксихінолін-5-сульфокислоту, 3-окси-2-нафтойну кислоту; кальцеїн, що є продуктом конденсації флуоресцеїну, формальдегіду і імінодиоцтової кислоти; похідні бензидину та інші.

8-оксихінолін-5-сульфокислота

Цей індикатор утворює при взаємодії з йонами металів розчинні комплекси, а не осади. Так, у розчині, що містить йони Zn2+ при рН ≈ 10 даний індикатор дає інтенсивну жовто-зелену флуоресценцію, яка зникає в кінцевій точці титрування розчину з йонами Zn2+ розчином ЕДТА.

Кислі розчини 3-окси-2-нафтойної кислоти

мають зелену флуоресценцію, яка у присутності йонів Al3+ переходить у синю. Цей ефект використовують для визначення кінцевої точки титрування йонів Al3+.

За участі індикатора 3-окси-2-нафтойної кислоти можливо роздільно визначати титруванням розчином ЕДТА йони Fe3+ і Al3+ при їх сумісній присутності. При цьому Fe3+ титрують при рН ≈ 2 до зникнення синього забарвлення комплексу Феруму з індикатором, а потім при рН=3 титрують Al3+ до переходу синьої флуоресценції розчину в зелену.

Кальцеїн застосовують переважно для титрування йонів Са2+ у сильнолужному розчині. Точку еквівалентності при цьому визначають за зміною забарвлення розчину від зелено-жовтого до коричневого. Одночасно із зміною забарвлення відбувається зміна флуоресценції, причому зміна флуоресценції відбувається більш інтенсивно, ніж зміна забарвлення. При утворенні комплексів Ca2+, Sr2+, Ba2+ з ЕДТА у присутності кальцеїну флуоресценція індикатора гаситься, що і використовується для визначення кінця титрування.

В інтервалі рН від 4,0 до 10,0 флуоресценція вільного кальцеїну гаситься йонами Cu2+, тому деякі йони металів можливо визначати зворотним титруванням надлишку ЕДТА стандартним розчином Cu2+-іонів, встановлюючи кінцеву точку титрування за гасінням флуоресценції кальцеїну. Таким способом визначають йони Cu2+, Co2+, Cr3+, Mo3+. Можливо також проводити пряме титрування Cu2+-іонів розчином ЕДТА чи поліаміну.

Серед інших флуоресцентних індикаторів слід назвати метилкальцеїн синій

та похідні бензидину, наприклад, о -дианізидинкомплексон:

.

Розчини о -дианізидинкомплексону при рН 4,0–10,0 мають синю флуоресценцію, яка гаситься при внесенні в розчин Cu2+-іонів. Тому за участі цього індикатора можна визначати ряд катіонів методом зворотного титрування надлишку ЕДТА розчином солі Купруму (ІІ).





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-01-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 800 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Что разум человека может постигнуть и во что он может поверить, того он способен достичь © Наполеон Хилл
==> читать все изречения...

2488 - | 2300 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.