Лекции.Орг

Поиск:


Устал с поисками информации? Мы тебе поможем!

Філософські ідеї попередника Просвіти Жана Мельє
 

Іншим попередником Просвіти вважається Жан Мельє (1664-1729 рр.). Це був сільський священик, що мешкав у провінції Шампань, хоча дійсних поглядів свого пастиря його прихожани не знали. Після його смерті виявилися записки, що були опубліковані не без участі Вольтера (він дав їм назву «Заповіт», під якою вони і увійшли до історії філософської думки).

Із «Заповіту» виходить, що Ж. Мельє був зовсім не тією людиною, яка може бути священиком, оскільки він виступає затятим атеїстом, матеріалістом і революціонером. З усіх просвітителів він був найближчий до марксизму. Ні матеріалісти Д. Дідро і П. Гольбах, ні революціонер Ж. Ж. Руссо не можуть у цьому плані порівнятися із Ж. Мельє.

Основне положення Ж. Мельє полягало в тому, що народ обтяжений стражданнями. У світі царить зло; багаті багатішають, бідні бідніють. Винуватцями бідності бідняків є багаті, які грабують і принижують народ, тому необхідно докласти всі сили для того, щоб встановити в світі справедливість власними силами, не сподіваючись на Божу волю, тим більше, на переконання Ж. Мельє, Бога не існує.

Оскільки основою походження зла є майнова і політична нерівність, необхідно від нього позбавитися, адже люди за природою рівні. Для цього потрібно людей освічувати, адже вони темні і забиті, вірять у різні вигадки і забобони і не знають, що їх щастя – в їх же руках.

Серед забобонів виділяється в першу чергу християнська релігія, вигадана багатими, щоб тримати народ у покорі. Без якої-небудь релігії (а християнство краще всього підходить для цього) важко тримати народ в узді. Тому необхідна боротьба із релігією, перш за все, із християнством. Християнство є вигадка, воно вигадане людьми, тому просвітницькими засобами можна добитися того, щоб люди дізналися правду про християнство.

Ж. Мельє не зупиняється на просвітницькому реформізмі, він розуміє, що багаті триматимуться за свою владу, тому врешті-решт він вважає необхідною революційну боротьбу бідняків проти своїх поневолювачів.

Серед аргументів проти існування Бога Ж. Мельє виділяє наступні. Говорять, що Бог існує, оскільки світ здійсненний, у ньому присутня краса. Проте Ж. Мельє стверджує, що краса – це поняття, властиве матеріальному світу і є його властивістю, тому придумувати якесь Джерело цієї краси не потрібно. На аргумент, що якщо світ здійсненний, то він створений довершеною істотою, Богом, Ж. Мельє заперечує, що це зовсім не так, оскільки є нескінченний ланцюжок: досконалість Бога означає наявність критерію досконалості, якій підкоряється Бог, отже, якщо Бог здійснений, то Він також вимагає свого Творця і т.д. Виходить нескінченний безглуздий ланцюжок.

Доказ Фоми Аквінського від першопоштовху (матерія не може мати принцип руху в собі самій) М. Мельє теж відкидає: матерія сама в собі має початок руху, тому не потрібно допускати наявність нерухомого першодвигуна.

Відносно душі як безпосередньо даної нам нематеріальної суті, що доводить нам існування нематеріального світу, Ж. Мельє стверджує, що душа також матеріальна, вона є тонкою матерією і зі смертю розсівається. Тому в світі не існує нічого, окрім матерії, все інше – лише її властивості, форма існування.

 

 


Дата добавления: 2015-09-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 519 | Нарушение авторских прав | Изречения для студентов


Читайте также:

Поиск на сайте:

Рекомендуемый контект:

© 2015-2021 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.002 с.