Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Марсиліо Фічино: філософія як сестра релігії




 

У Пліфона знайшлися послідовники, серед яких виділяють Марсиліо Фічино (1433-1499 рр.). Він вважається фігурою унікальною не тільки в історії Відродження, але і взагалі в світовій культурі. Це була людина маленького зросту, майже горбун, дуже непривабливий. Але впливовий Флорентієць Козімо Медічи проникся незвичайною симпатією до Марсиліо за його розум і працездатність. Бачивши його інтерес до платонівської філософії, Медічи купив віллу поряд зі своїм будинком і подарував її Фічино, щоб завжди мати задоволення розмовляти з мудрим філософом. А для того, щоб Фічино краще розбирався в платонівській філософії, Медічи подарував йому повний кодекс усіх творів Платона грецькою мовою (подарунок не менш цінний, чим вілла, бо існував у єдиному примірнику).

На цій віллі Фічино і створив багато своїх шедеврів Він переклав на латинь всього Платона, всього Плотіна, Порфирія, Прокла, Ямвліха, Діонісія Ареопагита, Гермеса. І переклав таким чином, що дотепер ці переклади вважаються класичними і шануються нарівні з самими оригіналами. Фічино переклав, окрім Плотіна, всіх неоплатоників, що були набагато плодовитішими, ніж Плотін.

Він пише і свої роботи: «Про християнську релігію», «Платонівська теологія про безсмертя душі», «Про життя», тлумачення на «Пир» Платона та інші. Зокрема, в першій роботі Фічино висловлює думку про те, що існує якась загальна релігія, вся решта релігій тією чи іншою мірою причетна їй, а християнство є її вищим і кращим проявом. Завдяки заступництву Медічи Марсиліо Фічино став католицьким священиком, що втім не заважало йому виголошувати проповіді про божественного Платона і розпалювати свічки в храмі перед його бюстом, настільки велика була його любов до цього грецького філософа.

Філософію Фічино розглядав як сестру релігії, а світ – за зразком платоніків, вважаючи його ієрархічно впорядкованим. Ієрархія світу налічує, на думку Фічино, п’ять ступенів: Бог, ангели, душа, якості та матерія. Душа знаходиться посередині в цій ієрархії і зв’язує всі її ланки. Таким чином, центром ієрархії виявляється не Бог, а людина. Картина ця не пантеїстична, бо все походить із Бога, який включає в Себе все. Якості – деякий ступінь переходу до множинності світу, те, що дає якісне різноманіття предметам світу.

Світ перебуває в постійному русі, що властиво лише одушевленим істотам, тому і світ – це рух душі, що є єднальним елементом світу. Душа знаходиться скрізь у природі, все зв’язане душею. Світ перебуває в єдності завдяки тому, що бере початок від Бога. Оскільки світ бере початок від Бога, він охоплюється красою. Оскільки світ зв’язується Богом, він зв’язується любов’ю.. Оскільки світ врешті-решт з’єднається із Богом, він зв’язується насолодою.

Таке незвичне тлумачення Божественної Трійці Фічино часто порівнював із трьома іпостасями Плотіна, вважаючи, що обґрунтування трьох іпостасей у Плотіна – це і є обґрунтування християнської Трійці. Таким чином, у Фічино ми бачимо повне злиття античної, зокрема неоплатонічної, філософії із християнством.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-09-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 455 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студенческая общага - это место, где меня научили готовить 20 блюд из макарон и 40 из доширака. А майонез - это вообще десерт. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2372 - | 2320 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.