Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Від авторів




В. М. ОРЖЕХОВСЬКА, О. І. ПИЛИПЕНКО

 

ПРЕВЕНТИВНА ПЕДАГОГІКА


АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ІНСТИТУТ ПРОБЛЕМ ВИХОВАННЯ

КАФЕДРА ПРЕВЕНТИВНОЇ ОСВІТИ І СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ ЮНЕСКО

 

В.М. Оржеховська, О.І Пилипенко

 

 

ПРЕВЕНТИВНА ПЕДАГОГІКА

 

 

Науково-методичний посібник

 

Ізмаїл


ББК 74.6

О 63

УДК 371:343.85

Рекомендовано до друку комісією з проблем виховання дітей та учнівської молоді Науково-методичної ради Міністерства освіти і науки України (протокол № 16 від 29 червня 2005 року)

Редактор: Пугач В.Г.

Рецензенти: Артемова Л.В, доктор педагогічних наук, професор;

Максимова Л.Ю, доктор психологічних наук, професор

Оржеховська В.М., Пилипенко О.І.

О63 Превентивна педагогіка: Науково-методичний посібник /АПНУ. Ин-т проблем виховання. - Ізмаїл: СМИЛ, 2006. - 283 с

ISBN 966-8127-51-Х

У посібнику аналізуються сучасні орієнтири превентивної педагогіки, висвітлюються теоретико-методологічні засади превентивної педагогіки як інноваційної дисципліни, її методологія, педагогічні технології, засади первинної, вторинної та третинної профілактики. Окремі розділи присвячені педагогіці здорового способу життя, соціально-правового захисту неповнолітніх, проблемі морально-духовного розвитку неповнолітніх у контексті превентивної педагогіки.

Рекомендовано науковцям, педагогічним, соціальним працівникам, службам у справах неповнолітніх, студентам педагогічних вузів усіх типів і рівнів акредитації.

ББК 74.6

© В.М. Оржеховська,

ISBN 966-8127-51-Х О.І. Пилипенко, 2006


ВІД АВТОРІВ

Термін "превентивний" з'явився в освітньому просторі України в 1994 році внаслідок започаткованої творчої співпраці з Департаментом превентивної освіти ЮНЕСКО. Тоді за підтримки ЮНЕСКО в Україні, Болгарії та Угорщині були проведені семінари-тренінги з проблем профілактики вживання куріння, алкоголю, інших наркотиків, ВІЛ/СНІДу.

Відтоді в Україні означені проблеми досліджуються більш інтенсивно. У 1999 р. при АПН України була створена міжнародна кафедра превентивної освіти і соціальної політики ЮНЕСКО.

Проблема превентивності дуже актуальна в усьому світі. В рамках ЮНЕСКО це одна з найпріоритетніших проблем світової науки в системі психолого-педагогічних, медичних, правових, соціологічних досліджень.

Це зумовлено тим, що сучасні діти соціалізуються під загрозами поширення таких явищ, як злочинність, алкоголізм, наркоманія, ВТЛ/СНІД, інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСІІІ) тощо. Особливої гостроти проблема превентивності набуває в Україні, оскільки наявна тенденція зростання різних деструктивних явищ у молодіжному середовищі, загострення усіх трьох груп факторів (соціально-економічних, психолого-педагогічних та медико-біологічних), що викликають негативні прояви у поведінці неповнолітніх. Превентивний підхід неминуче розвивається в єдиній моделі з передовими надбаннями європейського досвіду - як єдиній моделі захисту прав дитини на здоров'я, соціальний розвиток відповідно до Декларації прав дитини.

Тому проблема превентивності у навчально-виховному процесі виступає на перший план. При цьому слід враховувати, що зі змінами суспільного розвитку та їх впливом на особистість збільшуватиметься питома вага превентивного виховання в структурі загальної виховної діяльності суспільства.

Стратегічну політику превентивного виховання в освітньо-виховному процесі, розробку педагогічних технологій, вдосконалення форм і методів здійснює лабораторія превентивного виховання Інституту проблем виховання АПН України на основі концепції превентивного виховання дітей і молоді в Україні, прийнятої у 1998 р. (додаток 1).

Превентивне виховання охоплює комплекс важливих проблем сучасної педагогіки - профілактику правопорушень серед неповнолітніх, куріння, вживання алкогольних напоїв та інших наркотичних речовин, утвердження здорового способу життя, соціально-правовий захист дітей і молоді.

Вперше на міжнародному рівні про превентивну педагогіку як науку йшла мова на міжнародній науково-практичній конференції, що відбулася в Болгарії у вересні 2003 р. (Превентивна педагогика как научное познание /сб. научных статей. - ИК. Комплекс. - ЛМ, София, 2003).

На цьому представницькому науковому зібранні країн Центральної і Східної Європи превентивну педагогіку було вирішено розглядати як галузь педагогічних знань в системі педагогічної науки, яка розкриває вплив на особистість різноманітних соціальних інституцій і забезпечує її фізичний, психологічний, духовний і соціальний розвиток, вироблення відповідальної поведінки, вміння протистояти негативним впливам оточуючого середовища в процесі соціалізації дітей і молоді, формування їхніх ціннісних орієнтацій.

Передбачувані результати функціонування превентивної педагогіки полягають у створенні оптимальної структурної системи превентивного виховання, яка сприятиме:

активізації діяльності вчених, фахівців, консультантів, практичних працівників}' дослідженні і вирішенні проблеми превентивного виховання;

залученню освітніх, медичних, соціальних і правоохоронних установ до вирішення проблем з попередження правопорушень і злочинності серед неповнолітніх, координації умов діяльності суб'єктів превентивної діяльності;

посиленню тенденції до зниження ВІЛ-інфікованих, вживання учнями психоактивних речовин, формування у молодого покоління навичок здорового способу життя;

зміні установок і моделей поведінки неповнолітніх, які мають життєві проблеми;

підвищенню рівня підготовленості фахівців навчальних закладів усіх типів і рівнів акредитації, а також системи післядипломної підготовки до превентивної діяльності серед дітей і молоді.

Необхідність написання даного посібника пояснюється зростаючим попитом на подібну літературу як з боку вищих, так і середніх навчальних закладів, бажанням ввести спецкурси в практику роботи шкіл і вузів, у систему післядипломної педагогічної освіти.

Автори будуть вдячні за надіслані пропозиції щодо вдосконалення цього навчального посібника за адресою: 04060, Київ - 60, вул. Берлінського, 9, Інститут проблем виховання АПН України.


Лекція 1

СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТОК ПРЕВЕНТИВНОЇ ПЕДАГОГІКИ





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-02-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 764 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если президенты не могут делать этого со своими женами, они делают это со своими странами © Иосиф Бродский
==> читать все изречения...

2444 - | 2317 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.